زمان مطالعه مطلب: 11 دقیقه
جراحی لیفت شقیقه

 جراحی لیفت شقیقه (Temple or Temporal lift)

از نظر آناتومیکی، شقیقه بخش کناری پیشانی است و لیفت آن به معنی لیفت ناحیه کناری پیشانی است. به دلیل توجه خاصی که اغلب متقاضیان زیباسازی صورت به این ناحیه دارند، آنرا به صورت مجزا از لیفت پیشانی مورد ارزیابی قرار می دهیم. محدوده شقیقه از گوشه خارجی چشمها شروع می شود و تا چند سانتیمتر به پشت خط رویش مو کشیده می شود، از سمت پایین، شقیقه ها تا استخوان گونه و قوس آن کشیده می شود. جایگاه ویژه ای که شقیقه دارد باعث می شود که تغییرات آن به راحتی بر روی زیباترین و مهمترین کانون توجه صورت، یعنی چشمها، اثرات بسیار زیادی داشته باشد.

با وجودی که جوانسازی و زیباسازی کل پیشانی اثرات خوبی بر روی چهره می گذارد،  ولی مهمترین اثر زیباسازی پیشانی، به دلیل تغییر قسمتهای کناری پیشانی (یعنی شقیقه ها) است. عکس این حالت نیز صحیح است. به این معنی که هر گونه نقص در زیبایی شقیقه (ناحیه کناری پیشانی)، اثرات نامطلوب قابل توجهی بر روی جذابیت چشمها و زیبایی صورت دارد.

در لیفت شقیقه، اغلب انتظار می رود که دم ابروها (1/3 بیرونی ابروها) بالا برود و چشمها حالت کشیده پیدا کند. لیفت ناحیه شقیقه باعث کمتر شدن چین های اطراف چشم و پف پلک بالا می گردد و به همین دلیل چشمانی که خسته و خواب آلود به نظر می رسد را به چشمان باز و جوانتر تبدیل می کند. تاثیری که لیفت شقیقه بر روی چشمان دارد، اغلب به صورت غیر مستقیم است ولی بسیار مورد توجه اطرافیان قرار می گیرد. در افرادی که به صورت همزمان لیفت بخش میانی صورت را انجام بدهند، گونه ها برجسته تر می گردد.

لیفت ناحیه شقیقه

از دیر باز هنرمندان بنامی همچون لئوناردو داوینچی برای آنالیز صورت از نظر زیبایی شناسی، صورت را به سه قسمت تقسیم کرده اند. در این تقسیم بندی، بخش بالایی صورت را پیشانی تشکیل می دهد. در تقسیم بندی های جزئی تر، پیشانی به بخشهای کوچکتری (که شامل قسمتهاس کناری و ناحیه مرکزی است) تقسیم می شود. کناره های پیشانی را شقیقه یا اصطلاحا تمپورال (Temporal)  مینامیم. محدوده شقیقه از گوشه خارجی چشمها شروع می شود و تا چند سانتیمتر به پشت خط رویش مو کشیده می شود، از سمت پایین، شقیقه ها تا استخوان گونه و قوس آن کشیده می شود. جایگاه ویژه ای که شقیقه دارد باعث می شود که تغییرات آن به راحتی بر روی زیباترین و مهمترین کانون توجه صورت، یعنی چشمها، اثرات بسیار زیادی داشته باشد.

در واقع لیفت ناحیه شقیقه، همان لیفت ابرو هاست که در آن بخش بیرونی ابروها لیفت می شود ولی به دلیل توجه خاص و حساسیت مراجعین به ناحیه شقیقه و تقاضای بالای جوانان به این جراحی، آن را با نام مجزای لیفت شقیقه بررسی می کنیم.

با وجودی که جوانسازی و زیباسازی کل پیشانی اثرات خوبی بر روی چهره می گذارد،  ولی مهمترین اثر زیباسازی پیشانی، به دلیل تغییر قسمتهای کناری پیشانی (یعنی شقیقه ها) است و اغلب متقاضیان این جراحی، با دست ناحیه شقیقه را به سمت بالا و عقب می کشند و تغییرات ایجاد شده را نشان می دهند.

عکس این حالت نیز صحیح است. به این معنی که هر گونه نقص در زیبایی شقیقه (ناحیه کناری پیشانی)، اثرات نامطلوب قابل توجهی بر روی جذابیت چشمها و زیبایی صورت دارد.

بسیاری از متقاضیان این جراحی انتظار تغییر حالت چشم و لیفت گونه با این جراحی را دارند، لازم است مشاورین در مورد تغییر شکل چشم و تغییرات بالای گونه، با صراحت صحبت کنند که این تغییرات پایدار نبوده و به صورت واقعی ایجاد نخواهد شد (ولی به صورت کاذب در برخی افراد چشمها ممکن است کشیده و درشت تر و گونه کمی برجسته تر دیده شود). جوانانی هستند که تمایل دارند چشمهای آنها کشیده و حالت چشم گربه ای (یا چشم روباهی) پیدا کنند. لذا قبل از هر گونه نوبت دهی جراحی، خواسته های آنها را باید با آنچه به صورت واقعیت در آینده دیده می شود متناسب نمود.

 در روشهای جدیدتر این نوع لیفت، با آزاد سازی بافتهای اطراف لترال کانتوس و زیر چشم (arcus marginalis)  و بخشهایی از بالای گونه، لیفت شقیقه صورت می گیرد و فرد پس از جراحی در ابتدا احساس کشیدگی گونه و چشمها را خواهد داشت ولی این وضعیت موقتی بوده و اثر کشش بجر در ناحیه شقیقه، در نواحی چشم و گونه برطرف می شود. لیفت شقیقه (به تنهایی) را میتوان به صورت آندوسکوپی انجام داد. در افرادی که علاوه بر لیفت شقیقه، متقاضی تراش orbital rim ،اصلاح پیشانی نئاندرتال، ریتیدکتومی پیشانی، بلند کردن یا کوتاه کردن پیشانی هستند، روش لیفت اندوسکوپی شقیقه پاسخگو نیست و روش باز مورد نیاز است.

معیارهای زیبایی شقیقه چیست؟

در مورد معیارهای زیبایی شقیقه، تحقیقات گسترده ای صورت نگرفته است و اغلب معیارهای شناخته شده آن تحت تاثیر فرهنگ و سلیقه افراد است. با اینحال شاخصهای ثابتی برای زیبایی شقیقه وجود دارد. که می توان در زیر به آنها اشاره نمود:

پر بودن و حجم کافی در شقیقه

دو بافت اصلی که مسول حجم دهی به شقیقه هستند عضله تمپورالیس و بافت چربی است. حجم عضله تمپورالیس رابطه مستقیمی با قدرت و میزان کارایی آن دارد. در افراد جوانی که دندانهای سالمی دارند و این عضله به خوبی استفاده می شود، حجم کافی این عضله به زیبایی شقیقه کمک می نماید. در افراد مسن یا افرادی که بیماری مزمن ناتوان کننده دارند و یا افراد بی دندان و …، شاهد آتروفی این عضله هستیم و همین موضوع باعث می شود که چهره فرد ضعیف و بی رمق (و در نتیجه نازیبا) به نظر برسد.

چربیهای ناحیه شقیقه در لایه های مختلف قرار گرفته اند. این چربی در خانمها حجم بیشتری نسبت به آقایان دارد و چون تمامی لایه های حاوی چربی در ناحیه شقیقه، سطحی تر از عضله تمپورالیس قرار دارند، وجود چربی کافی در این لایه ها به راحتی می تواند ناهمواریهای ناحیه شقیقه را پر کند و در اطراف چشمها، منطقه صاف و یکنواختی ایجاد نماید و بدین ترتیب چشمهای فرد را بیشتر در کانون توجه قرار می دهد. با افزایش سن یا برخی از بیماریها، تغییرات شدید وزن و …، چربیهای ناحیه شقیقه دچار لیپوآتروفی( کاهش هم چربی ) و لیپو دیستروفی( وضعیت غیر طبیعی چربی) می شود و همین عامل به گودی ناحیه شقیقه (Temporal hollowing) منجر می شود. وجود گودی در ناحیه شقیقه ها فرد را بی رمق و پیرتر نشان می دهد و از جذابیت صورت و مخصوصا چشمها به شدت می کاهد.

لیفت شقیقه
کشیدگی و استحکام در ناحیه شقیقه

در افراد جوان، بافتهای بدن قوام نسبتا سفتی دارند ولی با افزایش سن، قوام این بافتها کمتر می شود. به طور مثال با افزایش سن، عضلات نرم‌تر شده و بافت چربی نیز شل می شود. شلی و نازکی پوست و بافتهای ناحیه شقیقه، به افتادگی کلی ناحیه شقیقه و کاهش استحکام آنها، در مقابل جاذبه زمین کمک می کند در نتیجه، این کاهش استحکام سبب افتادگی دم ابروها و افزایش چین و چروکهای اطراف چشم می شود و پف پلک بالا را افزایش می دهد. ایجاد تغییرات فوق  در ناحیه شقیقه، میتواند در زیبایی چشمها و جذابیت صورت اثر بسیار منفی ایجاد نماید.

تناسب خط رویش مو در ناحیه شقیقه

به طور نرمال فاصله چشم تا خط رویش مو در ناحیه شقیقه ها حدود 3 تا 5 سانتیمتر است. با عقب رفتن خط رویش مو در ناحیه شقیقه، و افزایش  این فاصله،  علاوه بر اینکه ظرافت چهره کاهش می یابد، صورت نمایی مسن، سرد و بی روح پیدا می کند. عکس این ماجرا نیز صادق است. یعنی هر چقدر فاصله خط رویش مو در ناحیه شقیقه ها با چشم کمتر شود، صورت ظریفتر و جوانتر (baby face) به نظر می رسد. توجه به این نکته میتواند در انتخاب روشهای جوانسازی شقیقه به شما کمک فراوانی نماید.

زیبایی بافتهای اطراف ناحیه شقیقه

وجود شاخصهای زیبایی در نواحی اطراف شقیقه و تناسب بین آنها، از جمله عوامل بسیار مهم زیبایی بخش بالایی صورت در نمای سه رخ است. گونه برجسته، چشمهای زیبا، موهای مرتب و رنگ شده، پیشانی جوان و … باعث افزایش هر چه بیشتر جذابیت چهره می‌شود.

لیفت شقیقه (Temporal lift) چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، از نظر آناتومیکی، شقیقه بخش کناری پیشانی است و لیفت آن به معنی لیفت ناحیه کناری پیشانی است. به دلیل توجه خاصی که اغلب متقاضیان زیباسازی صورت به این ناحیه دارند، آنرا به صورت مجزا از لیفت پیشانی مورد ارزیابی قرار می دهیم.

در لیفت شقیقه، اغلب انتظار می رود که دم ابروها (3/1 بیرونی ابروها) بالا برود و چشمها حالت کشیده پیدا کند. لیفت ناحیه شقیقه باعث کمتر شدن چین های اطراف چشم و پف پلک بالا می گردد و به همین دلیل چشمانی که خسته و خواب آلود به نظر می رسد را به چشمان باز و جوانتر تبدیل می کند. تاثیری که لیفت شقیقه بر روی چشمان دارد، اغلب به صورت غیر مستقیم است ولی بسیار مورد توجه اطرافیان قرار می گیرد.

در افرادی که به صورت همزمان لیفت بخش میانی صورت را انجام بدهند، گونه ها برجسته تر می گردد.

آیا لیفت شقیقه از لیفت پیشانی و ابرو مجزاست؟

لیفت پیشانی و ابرو به منظور بالا بردن کل ابرو و برطرف کردن چینهای کل پیشانی (و حتی خط اخم) انجام می شود. لذا در لیفت پیشانی ناحیه جراحی وسیعتر است. در حالیکه لیفت شقیقه در واقع لیفت بخش کناری پیشانیست و ناحیه محدودتری از جراحی را شامل می شود. بسیاری از متقاضیان لیفت شقیقه، افراد جوانی هستند که در بخش میانی پیشانی، علائم افزایش سن و چین ندارند ( مثلا خط اخمی برای اصلاح ندارند) و فقط می خواهند تغییراتی را در اطراف چشم و ابروی خود ایجاد نمایند.

لیفت شقیقه برای چه افردی مناسب است؟

 1. افرادی که به صورت ژنتیکی، در دوران جوانی دچار افتادگی زود هنگام ابرو هستند.
 2. افرادی که با افزایش سن دچار افتادگی بافتهای ناحیه شقیقه و مخصوصا دم ابرو می‌شوند.
 3. افرادی که تمایل دارند دم ابروی انها بالاتر حالت فعلی برود.
 4. افرادی که تمایل دارند چشمهایشان کشیده تر به نظر برسد.

لیفت شقیقه به چه شکلی انجام می گیرد؟

شایعترین روش لیفت شقیقه، روش کلاسیک آندوسکوپی است و اغلب جراحان فقط از این روش  استفاده می نمایند. در این روش با برشی که در داخل موها  داده می شود، اندوسکوپ و ابزارهای جراحی وارد می شوند و با آزاد کردن و بلند کردن بافت نرم از روی غلاف عضله تمپورالیس و استخوان جمجمه، آنها را با استفاده از بخیه یا آندوتاین، به قسمتهای بالاتر فیکس می کنیم. معمولا در این روش، هیچگونه پوستی برداشته نمی شود . چرا که  اغلب متقاضیان این روش جوانانی هستند که نیاز به لیفت کل ابرو ندارند.

نحوه انجام لیفت شقیقه

در روشهای تغییر یافته لیفت شقیقه، علاوه بر نتیجه فوق، ممکن است خواسته های دیگر شما نیز برآورده شود. این خواسته ها شامل موارد زیر است:

 1. امکان جلو یا عقب بردن خط رویش موی شقیقه
 2. امکان تراش برجستگی های بیش از حد استخوان اطراف چشم (لبه اوربیت)
 3. امکان برداشتن پوست اضافه
 4. امکان نصب پروتز ناحیه شقیقه و یا پیوند بافت در شقیقه
 5. امکان از بین بردن اسکارهای ناشی از جراحی قبلی
 6. امکان لیفت کردن همزمان ناحیه میانی و پایینی صورت

لذا به شما توصیه می کنم قبل از انجام این جراحی، خواسته های خود را به طور کامل مشخص نمایید تا جراح بتواند بهترین راه برای رسیدن به این خواسته ها را اجرا نماید.

لیفت شقیقه برای چه افرادی مناسب است؟

 1. امکان جلو یا عقب بردن خط رویش موی شقیقه
 2. امکان تراش برجستگیهای بیش از حد استخوان اطراف چشم (لبه اوربیت)
 3. امکان برداشتن پوست اضافه
 4. امکان نصب پروتز ناحیه شقیقه و یا پیوند بافت در شقیقه
 5. امکان از بین بردن اسکارهای ناشی از جراحی قبلی
 6. امکان لیفت کردن همزمان ناحیه میانی و پایینی صورت

لذا به شما توصیه می کنم قبل از انجام این جراحی، خواسته های خود را به طور کامل مشخص نمایید تا جراح بتواند بهترین راه برای رسیدن به این خواسته ها را اجرا نماید.

مانکن لیفت (mannequin lift) چیست؟

اولین روش ابداعی لیفت شقیقه به شکل لیفت زیر پوستی این ناحیه بود که در حوالی سالهای 1970، شروع شد. در آن سالها مدلهای اروپایی و امریکایی دریافتند که با کشیده شدن بافتهای ناحیه شقیقه، نمای صورت قدری آسیایی (Asian) شده و به جذابیت و دلربایی چهره کمک فراوانی می کند. لذا به این روش روی آوردند و این روش (mannequin lift) نام گرفت. این جراحی به راحتی و در زمان کوتاه انجام میگرفت و خطری برای آسیب به عصب صورت نداشت. با این حال بعد از گذشت مدتی، جراحان متوجه شدند که این روش ماندگاری بالایی ندارد (اغلب کمتر از یک سال به حالت اولیه برمیگردد) و مهمتر از همه اینکه در بسیاری از افراد، اثر باقی مانده از محل برش جراحی، نتیجه ناخوشایندی به دنبال خواهد داشت.

لذا ظرف چند سال این روش با روشهای بهتر لیفت عمقی شقیقه جایگزین شد. تقریبا در اواخر سالهای 1980، روشهای عمقی لیفت شقیقه ابداع شد که نقایص روش مانکن لیفت را نداشت.امروزه بازهم برخی از همکاران مانکن لیفت را توصیه می کنند ولی اینجانب تنها روشهای استاندارد مورد تائید جراحان برتر دنیا را انجام می دهم.

عوارض لیفت شقیقه چیست؟

مطمئنا هیچ جراحی بدون عارضه و بدون ریسک نیست ولی میزان ریسک در جراحی های مختلف متفاوت است. در جراحی لیفت شقیقه، مهمترین عارضه، میتواند آسیب شاخه فرونتال (شاخه پیشانی) عصب حرکتی پیشانی باشد. خوشبختانه به دلیل اینکه این شاخه توسط لایه های محکم فاشیای سطحی پوشیده شده است، خطر آسیب دائمی بسیار کم است ولی گاهی به دلیل کشیدگی هایی که در حین جراحی اتفاق می افتد، به صورت گذرا عملکرد این عصب کاهش یابد. در چنین حالتی، با برطرف شدن تورم، وضعیت عملکرد عصب، خود به خود بهبود می یابد.

در دوران بهبودی بعد از جراحی، چه علائمی دیده می شود؟

وجود مقداری تورم و کبودی مخصوصا در اطراف چشم، کاملا طبیعی بوده و اگر به صورت همزمان جراحی پلک یا تراش استخوان انجام شده باشد، این تورم و کبودی بیشتر خواهد بود. درد ناحیه شقیقه معمولا به مسکن جواب می دهد. این درد بویژه در زمان حرکت فک پایین و جویدن غذا بیشتر می شود.

تاثیر جراحی لیفت شقیقه بر روی صورت افراد چگونه است؟

از دیر باز هنرمندان بنامی همچون لئوناردو داوینچی برای آنالیز صورت از نظر زیبایی شناسی، آن را به سه قسمت تقسیم کرده اند. در این تقسیم بندی، بخش بالایی صورت را پیشانی تشکیل می دهد. در تقسیم بندی های جزئی تر، پیشانی به بخشهای کوچکتری (که شامل قسمتهای کناری و ناحیه مرکزی است) تقسیم می شود. کناره های پیشانی را شقیقه یا اصطلاحا تمپورال(Temporal)  می نامیم.

محدوده شقیقه از گوشه خارجی چشم ها شروع می شود و تا چند سانتیمتر به پشت خط رویش مو کشیده می شود، از سمت پایین، شقیقه ها تا استخوان گونه و قوس آن کشیده می شود. جایگاه ویژه ای که شقیقه دارد باعث می شود که تغییرات آن به راحتی بر روی زیباترین و مهمترین کانون توجه صورت، یعنی چشمها، اثرات بسیار زیادی داشته باشد.

با وجودی که جوانسازی و زیباسازی کل پیشانی اثرات خوبی بر روی چهره می گذارد،  ولی مهمترین اثر زیباسازی پیشانی، به دلیل تغییر قسمتهای کناری پیشانی (یعنی شقیقه ها) است. عکس این حالت نیز صحیح است. به این معنی که هر گونه نقص در زیبایی شقیقه (ناحیه کناری پیشانی)، اثرات نامطلوب قابل توجهی بر روی جذابیت چشمها و زیبایی صورت دارد.

جراحی لیفت شقیقه

سوالات متداول جراحی لیفت شقیقه

آیا جراحی چشم روباهی یا گربه ای انجام می شود؟

جوانانی که تمایل دارند چشمهای آنها کشیده و حالت چشم گربه ای (یا چشم روباهی) پیدا کند، قبل از هر گونه نوبت دهی خواسته هایشان با آنچه به صورت واقعیت در آینده دیده می شود متناسب می شود و در صورت تمایل انجام می گردد.

 جراحی لیفت شقیقه چقدر طول می کشد؟

به طور معمول این جراحی حدود 1 تا 5/1 ساعت طول می کشد و اگر به صورت ویژه خواسته های دیگری مانند تراش استخوان، برداشتن اسکار و … داشته باشید می تواند تا 2 ساعت نیز افزایش یابد.

آیا می توان لیفت شقیقه را به تنهایی انجام داد؟

بله . لیفت شقیقه را می توان به تنهایی و به صورت اندوسکوپی انجام داد.

آیا لیفت شقیقه دائمی است؟

در روشهای جدیدتر این نوع لیفت، با آزاد سازی بافتهای اطراف لترال کانتوس و زیر چشم (arcus marginalis)  و بخشهایی از بالای گونه، لیفت شقیقه صورت می گیرد و فرد پس از جراحی در ابتدا احساس کشیدگی گونه و چشمها را خواهد داشت ولی این وضعیت موقتی بوده و اثر کشش بجر در ناحیه شقیقه، در نواحی چشم و گونه برطرف می شود. لیفت شقیقه (به تنهایی) را میتوان به صورت آندوسکوپی انجام داد.

بسیاری از متقاضیان این جراحی انتظار تغییر حالت چشم و لیفت گونه با این جراحی را دارند، لازم است مشاورین در مورد تغییر شکل چشم و تغییرات بالای گونه، با صراحت صحبت کنند که این تغییرات پایدار نبوده و به صورت واقعی ایجاد نخواهد شد (ولی به صورت کاذب در برخی افراد چشمها ممکن است کشیده و درشت تر و گونه کمی برجسته تر دیده شود).

آیا لیفت شقیقه را به همراه تراش استخوان اربیت می توان با آندوسوپی انجام داد؟

خیر، در افرادی که علاوه بر لیفت شقیقه، متقاضی تراش orbital rim ،اصلاح پیشانی نئاندرتال، ریتیدکتومی پیشانی، بلند کردن یا کوتاه کردن پیشانی هستند، روش لیفت اندوسکوپی شقیقه پاسخگو نیست و روش باز مورد نیاز است.

آیا اسکار یا رد جراحی بر روی صورت فرد باقی می ماند؟

خوشبختانه به دلیل اینکه برش جراحی در داخل موها داده می شود، معمولا اسکار محل جراحی به خوبی مخفی شده و دیده نمی شود.

لیفت ناحیه شقیقه چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

مطمئنا هیچ جراحی بدون عارضه و بدون ریسک نمی باشد ولی میزان ریسک در جراحی های مختلف متفاوت است. در جراحی لیفت شقیقه، مهمترین عارضه، میتواند آسیب شاخه فرونتال (شاخه پیشانی) عصب حرکتی پیشانی باشد. خوشبختانه به دلیل اینکه این شاخه توسط لایه های محکم فاشیای سطحی پوشیده شده است، خطر آسیب دائمی بسیار کم است ولی گاهی به دلیل کشیدگیهایی که در حین جراحی اتفاق می افتد، به صورت گذرا عملکرد این عصب کاهش یابد. در چنین حالتی، با برطرف شدن تورم، وضعیت عملکرد عصب، خود به خود بهبود می یابد.

در دوران بهبودی بعد از جراحی، چه علائمی دیده می شود؟

وجود مقداری تورم و کبودی مخصوصا در اطراف چشم، کاملا طبیعی بوده و اگر به صورت همزمان جراحی پلک یا تراش استخوان انجام شده باشد، این تورم و کبودی بیشتر خواهد بود. درد ناحیه شقیقه معمولا به مسکن جواب می دهد. این درد بویژه در زمان حرکت فک پایین و جویدن غذا بیشتر می شود.

روند جراحی آندوسکوپ لیفت شقیقه به چه صورت است؟

در جراحی آندوسکوپ شقیقه 3تا 5 برش کوچک در داخل موها زده می شود و دستگاه آندوسکوپ وارد بافتها می شود و عضلات و بافت ها را آزاد و بالا کشیده و بخیه فیکس می شود، این جراحی با بی هوشی کامل انجام می گیرد و دوران نقاهت این جراحی یک الی دو هفته است. در لیفت آندوسکپ شقیقه فقط انتهای ابرو شما کشیده می شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها