جراحی لیفت شقیقه

جراحی لیفت شقیقه (  Temple or Temporal lift )

از نظر آناتومیکی، شقیقه بخش کناری پیشانی است و لیفت آن به معنی لیفت ناحیه کناری پیشانی است. به دلیل توجه خاصی که اغلب متقاضیان زیباسازی صورت به این ناحیه دارند، آنرا به صورت مجزا از لیفت پیشانی مورد ارزیابی قرار می دهیم.

در لیفت شقیقه، اغلب انتظار می رود که دم ابروها (1/3 بیرونی ابروها) بالا برود و چشمها حالت کشیده پیدا کند. لیفت ناحیه شقیقه باعث کمتر شدن چین های اطراف چشم و پف پلک بالا می گردد و به همین دلیل چشمانی که خسته و خواب آلود به نظر می رسد را به چشمان باز و جوانتر تبدیل می کند. تاثیری که لیفت شقیقه بر روی چشمان دارد، اغلب به صورت غیر مستقیم است ولی بسیار مورد توجه اطرافیان قرار می گیرد. در افرادی که به صورت همزمان لیفت بخش میانی صورت را انجام بدهند، گونه ها برجسته تر می گردد.

لیفت شقیقه

آیا لیفت شقیقه از لیفت پیشانی و ابرو مجزاست؟

لیفت پیشانی و ابرو به منظور بالا بردن کل ابرو و برطرف کردن چینهای کل پیشانی (و حتی خط اخم) انجام می شود. لذا در لیفت پیشانی ناحیه جراحی وسیعتر است. در حالیکه لیفت شقیقه در واقع لیفت بخش کناری پیشانیست و ناحیه محدودتری از جراحی را شامل می شود. بسیاری از متقاضیان لیفت شقیقه، افراد جوانی هستند که در بخش میانی پیشانی، علائم افزایش سن و چین ندارند ( مثلا خط اخمی برای اصلاح ندارند) و فقط می خواهند تغییراتی را در اطراف چشم و ابروی خود ایجاد نمایند.


لیفت ناحیه شقیقه برای چه افرادی  مناسب است؟

لیفت شقیقه در افراد زیر موثر است:

  1. افرادی که به صورت ژنتیکی، در دوران جوانی دچار افتادگی زود هنگام ابرو هستند
  2. افرادی که با افزایش سن دچار افتادگی بافتهای ناحیه شقیقه و مخصوصا دم ابرو می شوند.
  3. افرادی که تمایل دارند دم ابروی انها بالاتر حالت فعلی برود.
  4. افرادی که تمایل دارند چشمهایشان کشیده تر به نظر برسد.

لیفت ناحیه شقیقه به چه شکلی انجام می گیرد؟

شایعترین روش لیفت شقیقه، روش کلاسیک آندوسکوپی است و اغلب جراحان فقط از این روش  استفاده می نمایند. در این روش با برشی که در داخل موها  داده می شود، اندوسکوپ و ابزارهای جراحی وارد می شوند و با آزاد کردن و بلند کردن بافت نرم از روی غلاف عضله تمپورالیس و استخوان جمجمه، آنها را با استفاده از بخیه یا آندوتاین، به قسمتهای بالاتر فیکس می کنیم. معمولا در این روش، هیچگونه پوستی برداشته نمی شود. اغلب متقاضیان این روش جوانانی هستند که نیاز به لیفت کل ابرو ندارند.

لیفت ناحیه شقیقه

در روشهای تغییر یافته لیفت شقیقه، علاوه بر نتیجه فوق، ممکن است خواسته های دیگر شما نیز برآورده شود. این خواسته ها شامل موارد زیر است:

  1. امکان جلو یا عقب بردن خط رویش موی شقیقه
  2. امکان تراش برجستگیهای بیش از حد استخوان اطراف چشم (لبه اوربیت)
  3. امکان برداشتن پوست اضافه
  4. امکان نصب پروتز ناحیه شقیقه و یا پیوند بافت در شقیقه
  5. امکان از بین بردن اسکارهای ناشی از جراحی قبلی
  6. امکان لیفت کردن همزمان ناحیه میانی و پایینی صورت

لذا به شما توصیه می کنم قبل از انجام این جراحی، خواسته های خود را به طور کامل مشخص نمایید تا جراح بتواند بهترین راه برای رسیدن به این خواسته ها را اجرا نماید.

عوارض لیفت ناحیه شقیقه چیست؟

مطمئنا هیچ جراحی بدون عارضه و بدون ریسک نیست ولی میزان ریسک در جراحی های مختلف متفاوت است. در جراحی لیفت شقیقه، مهمترین عارضه، میتواند آسیب شاخه فرونتال (شاخه پیشانی) عصب حرکتی پیشانی باشد. خوشبختانه به دلیل اینکه این شاخه توسط لایه های محکم فاشیای سطحی پوشیده شده است، خطر آسیب دائمی بسیار کم است ولی گاهی به دلیل کشیدگی هایی که در حین جراحی اتفاق می افتد، به صورت گذرا عملکرد این عصب کاهش یابد. در چنین حالتی، با برطرف شدن تورم، وضعیت عملکرد عصب، خود به خود بهبود می یابد.

در دوران بهبودی بعد از جراحی، چه علائمی دیده می شود؟

وجود مقداری تورم و کبودی مخصوصا در اطراف چشم، کاملا طبیعی بوده و اگر به صورت همزمان جراحی پلک یا تراش استخوان انجام شده باشد، این تورم و کبودی بیشتر خواهد بود. درد ناحیه شقیقه معمولا به مسکن جواب می دهد. این درد بویژه در زمان حرکت فک پایین و جویدن غذا بیشتر می شود.

تاثیرجراحی لیفت ناحیه شقیقه بر روی صورت افراد چگونه است؟

از دیر باز هنرمندان بنامی همچون لئوناردو داوینچی برای آنالیز صورت از نظر زیبایی شناسی، آن را به سه قسمت تقسیم کرده اند. در این تقسیم بندی، بخش بالایی صورت را پیشانی تشکیل می دهد. در تقسیم بندی های جزئی تر، پیشانی به بخشهای کوچکتری (که شامل قسمتهای کناری و ناحیه مرکزی است) تقسیم می شود. کناره های پیشانی را شقیقه یا اصطلاحا تمپورال(Temporal)  می نامیم.

محدوده شقیقه از گوشه خارجی چشم ها شروع می شود و تا چند سانتیمتر به پشت خط رویش مو کشیده می شود، از سمت پایین، شقیقه ها تا استخوان گونه و قوس آن کشیده می شود. جایگاه ویژه ای که شقیقه دارد باعث می شود که تغییرات آن به راحتی بر روی زیباترین و مهمترین کانون توجه صورت، یعنی چشمها، اثرات بسیار زیادی داشته باشد.

با وجودی که جوانسازی و زیباسازی کل پیشانی اثرات خوبی بر روی چهره می گذارد،  ولی مهمترین اثر زیباسازی پیشانی، به دلیل تغییر قسمتهای کناری پیشانی (یعنی شقیقه ها) است. عکس این حالت نیز صحیح است. به این معنی که هر گونه نقص در زیبایی شقیقه (ناحیه کناری پیشانی)، اثرات نامطلوب قابل توجهی بر روی جذابیت چشمها و زیبایی صورت دارد.

تاثیر جراحی لیفت شقیقه

معیارهای زیبایی شقیقه چیست؟

در مورد معیارهای زیبایی شقیقه، تحقیقات گسترده ای صورت نگرفته است و اغلب معیارهای شناخته شده آن تحت تاثیر فرهنگ و سلیقه افراد است. با این حال شاخص های ثابتی برای زیبایی شقیقه وجود دارد. که می توان در زیر به آنها اشاره نمود:

پر بودن و حجم کافی در شقیقه

دو بافت اصلی که مسئول حجم دهی به شقیقه هستند شامل عضله تمپورالیس و بافت چربی است. حجم عضله تمپورالیس رابطه مستقیمی با قدرت و میزان کارایی آن دارد. در افراد جوانی که دندانهای سالمی دارند و این عضله به خوبی استفاده می شود، حجم کافی این عضله به زیبایی شقیقه کمک می نماید. در افراد مسن، انهایی که بیماری مزمن ناتوان کننده دارند، افراد بی دندان، شاهد آتروفی این عضله هستیم و همین موضوع باعث می شود که چهره فرد ضعیف و بی رمق (و در نتیجه نازیبا) به نظر برسد.

چربیهای ناحیه شقیقه در لایه های مختلف قرار گرفته اند. این چربی در خانمها حجم بیشتری نسبت به آقایان دارد و چون تمامی لایه های حاوی چربی در ناحیه شقیقه، سطحی تر از عضله تمپورالیس قرار دارند، وجود چربی کافی در این لایه ها به راحتی می تواند ناهمواریهای ناحیه شقیقه را پر کند و در اطراف چشمها، منطقه صاف و یکنواختی ایجاد نماید و بدین ترتیب چشمهای فرد را بیشتر در کانون توجه قرار می دهد. با افزایش سن، برخی از بیماریها، تغییرات شدید وزن، چربی های ناحیه شقیقه دچار لیپوآتروفی و لیپو دیستروفی می شود و همین عامل به گودی ناحیه شقیقه (Temporal hollowing) منجر می شود. وجود گودی در ناحیه شقیقه ها فرد را پیر تر و بی رمق نشان می دهد و از جذابیت صورت و مخصوصا چشمها به شدت می کاهد.

تاثیر لیفت شقیقه

کشیدگی و استحکام در ناحیه شقیقه:

در افراد جوان، بافتهای بدن قوام نسبتا سفتی دارند ولی با افزایش سن، قوام این بافتها کمتر می شود. به طور مثال با افزایش سن، عضلات نرم تر شده و بافت چربی نیز شل می شود. شلی و نازکی پوست و بافتهای ناحیه شقیقه، به افتادگی کلی ناحیه شقیقه و کاهش استحکام آنها در مقابل جاذبه زمین منجر می شود. این کاهش استحکام به افتادگی دم ابروها و افزایش چین و چروکهای اطراف چشم منجر می شود و پف پلک بالا را افزایش می دهد. ایجاد تغییرات فوق در ناحیه شقیقه، میتواند در زیبایی چشمها و جذابیت صورت اثر بسیار منفی ایجاد نماید.

تناسب خط رویش مو در ناحیه شقیقه:

به طور نرمال فاصله چشم تا خط رویش مو در ناحیه شقیقه ها حدود 3 تا 5 سانتیمتر است. با عقب رفتن خط رویش مو در ناحیه شقیقه، و افزایش این فاصله، علاوه بر اینکه ظرافت چهره کاهش می یابد، صورت نمایی مسن، سرد و بی روح پیدا می کند.عکس این ماجرا نیز صادق است. یعنی هر چقدر فاصله خط رویش مو در ناحیه شقیقه ها با چشم کمتر شود، صورت ظریفتر و جوانتر (baby face) به نظر می رسد. توجه به این نکته میتواند در انتخاب روشهای جوانسازی شقیقه به شما کمک فراوانی نماید.

زیبایی بافتهای اطراف ناحیه شقیقه:

وجود شاخصهای زیبایی در نواحی اطراف شقیقه و تناسب بین آنها، از جمله عوامل بسیار مهم زیبایی بخش بالایی صورت در نمای سه رخ است. گونه برجسته، چشمهای زیبا، موهای مرتب و رنگ شده، پیشانی جوان باعث افزایش هر چه بیشتر جذابیت چهره می شود.

روش لیفت شقیقه

پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:


برخی از سوالات مراجعین محترم مجموعه زیبایی دکتربیات

جراحی لیفت شقیقه چقدر طول می کشد؟

به طور معمول این جراحی حدود 1 تا 1/5 ساعت طول می کشد و اگر به صورت ویژه خواسته های دیگری مانند تراش استخوان، برداشتن اسکار داشته باشید، تا 2 ساعت نیز احتمالا افزایش می یابد

آیا اسکار یا رد جراحی بر روی صورت فرد باقی می ماند؟

خوشبختانه به دلیل اینکه برش جراحی در داخل موها داده می شود، معمولا اسکار محل جراحی به خوبی مخفی شده و دیده نمی شود.

روند جراحی آندوسکوپ به چه صورت است؟

در جراحی آندوسکوپ شقیقه 3تا 5 برش کوچک در داخل موها زده می شود و دستگاه آندوسکوپ وارد بافتها می شود و عضلات و بافت ها را آزاد و بالا کشیده و بخیه فیکس می شود، این جراحی با بی هوشی کامل انجام می گیرد و دوران نقاهت این جراحی یک الی دو هفته است. در لیفت آندوسکپ شقیقه فقط انتهای ابرو شما کشیده می شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
WhatsApp
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x