زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

لیفت گونه

با افزایش سن، همانند دیگر بخشهای صورت، گونه ها نیز دچار افتادگی و علائم افزایش سن می شوند. علائم افتادگی گونه ها معمولا بعد از 30 سالگی خود را نشان می دهد. در ابتدا حجم گونه ها کاهش می یابد و چربی ناحیه گونه ها به قسمت پایین و خط وسط حرکت می کند. با جابه جایی چربی به سمت پایین، خط خنده عمیق تر می شود.

لیفت گونهافتادگی بافت نرم گونه ها همانطور که در تصاویر پایین دیده می شود، معمولا به سمت پایین و داخل است.

افتادگی بافت نرم گونه هاگونه ها در بخش میانی صورت قرار دارند لذا تغییرات ناشی از افزایش سن که در گونه ها مشاهده می کنیم با علائم افزایش سن در دیگر نواحی بخش میانی صورت همراهی دارد. علائمی همچون پیدایش ناودان اشکی، گودی زیر چشمها و پایین کشیده شدن پلک پایین می تواند دیده شود. از سوی دیگر گونه ها با فاصله کمی از گوشه چشم و دم ابرو قرار دارند و میدانیم با افزایش سن، هر دو قسمت گفته شده پایین تر می آیند و چینهای دورچشم بیشتر می گردد.

در بسیاری از افراد، علائم افتادگی گونه ها، با افتادگی دم ابرو همراهی دارد که میتواند زیبایی چشمها را تحت تاثیر قرار دهد.

علائم افتادگی گونه هالیفت اندوسکوپی گونه چیست؟

لیفت اندوسکوپیک گونه روشی است که با استفاده از برشهایی در داخل مو و دهان، بافت نرم گونه و بخش میانی صورت را از استخوان زیرینجدا می کند و به نواحی بالا تر و کناری صورت منتقل می نمایدد. لیفت آندوسکوپی گونه بویژه در مراحل اولیه افتادگی گونه ها کاربرد دارد. لذا این نوع لیفت، بیشتر در جوانان و ابتدای میانسالی استفاده می شود. این روش بویژه در خانمهای جوانی که تمایل به لیفت شقیقه و کشیدگی بافتهای اطراف چشم دارند مناسب است.

در افرادی که صورت کشیده ای دارند و از این موضوع ناراضی هستند، لیفت آندوسکوپیک گونه ها می تواند عرض صورت را در قسمت میانی آن بیشتر کند و بدین ترتیب صورت گردتر یا قلبی شکل (heart shape) می شود.

معمولا جراحی لیفت گونه در ترکیب با دیگر جراحی های صورت، بویژه لیفت شقیقه، انجام می گیرد.

چه تغییراتی در لیفت آندوسکوپیک گونه می توانید انتظار داشته باشید؟

 1. با لیفت اندوسکوپیک گونه، حجم بافت نرم گونه افزایش می یابد زیرا چربیهای گونه (Malar fat pad) که به قسمتهای زیر گونه و اطراف خط خنده نزول پیدا کرده اند، به محل اصلی خود برمی گردند و گونه را برجسته می نمایند. چون برشهای مربوط به لیفت گونه در داخل موها و داخل دهان داده می شود و آثار جراحی دیده نمی شود، برخی از دوستان شما ممکن است احساس کنند شما تزریق ژل گونه انجام داده اید و یا پروتز گونه نصب کرده اید.
 2. در برخی از افرادی که به دلیل ژنتیکی یا با افزایش سن، دچار گودی در ناحیه زیر چشم (پلک پایین) شده اند، با جابه جایی بافتهای گونه و زیر چشم به سمت بالا و کنار، باعث میشود این گودی قدری کاهش پیدا می کند و بدین ترتیب چشمها جوانتر دیده می شوند.
 3. تقریبا در تمامی افرادی که لیفت آندوسکوپیک گونه انجام می دهند، عرض صورت در ناحیه گونه ها افزایش می یابد و صورت کمی گرد یا قلبی شکل می گردد.

لیفت آندوسکوپیک گونه برای چه افرادی مناسب است؟

 1. در افرادی که افتادگی گونه به مقدار ملایم دارند بویژه خانمهای بالای 30-35 سال که از افتادگی گونه و بافتهای صورت شکایت دارند ولی هنوز برای جراحی لیفت باز صورت مناسب نیستند، میتوان از لیفت آندوسکوپیک گونه استفاده نمود.
 2. برای افرادی که از درازی و کشیدگی صورتشان ناراضی هستند، این لیفت می تواند با افزایش عرض صورت، با ایجاد خطای دید، صورت را گردتر نشان دهد.
 3. در افرادی که جراحی زنانه سازی صورت را انجام می دهند، انتخاب این نوع لیفت در کنار دیگر جراحی های صورت، نتایج رضایت بخش تری را به دنبال دارد.
 4. افرادی که افتادگی و علائم افزایش سن آنها محدود به بخش بالایی و میانی صورت هستند، می توانند از این روش به خوبی استفاده نمایند.

چه افرادی مناسب جراحی لیفت آندوسکوپیک گونه نیستند؟

 1. در افرادی که صورت بسیار لاغر دارند و کلا حجم بافت نرم گونه کم است، با انجام این جراحی، تغییرات مشاهده شده کمتر از افراد نرمال می باشد. لذا این افراد باید بدانند که انتظار پایین تری از نتیجه جراحی داشته باشند. بهتر است این افراد علاوه بر لیفت گونه، از روشهایی که باعث افرایش حجم بافت نرم یا بافت سخت گونه می شوند نیز استفاده نمایند یعنی روشهایی همچون تزریق ژل و تزریق چربی یا پروتز گونه را می توانند در نظر داشته باشند.
 2. در آقایان لیفت اندوسکوپیک گونه باید با احتیاط و به میزان ملایمتری استفاده شود زیرا در لیفت گونه، بافت نرم گونه حجم بالایی پیدا می کند و باعث می شود چهره فرد تلطیف شده و حتی قدری زنانه به نظر برسد. روش بهتر در آقایان این است که بخش استخوانی گونه را برجسته تر نماییم، لذا استفاده از پروتز گونه، اثرات بسیار بهتری در زیبایی صورت آقایان دارد که میتواند در ترکیب با لیفت آندوسکوپیک گونه برای آقایان استفاده شود.
 3. در افتادگیهای شدید بافت گونه و دیگر نواحی صورت، لیفت آندوسکوپیک گونه به تنهایی چندان تاثیری ندارد و حتما باید روشهای باز لیفت صورت را در نظر گرفت
 4. لیفت آندوسکوپیک گونه هیچگونه اثر ماندگاری در اصلاح خط بغض (marionette line) و افتادگیهای بخش پایینی صورت ندارد. افرادی که هدف اصلی انها اصلاح بخش پایینی صورت است، مناسب لیفت آندوسکوپیک گونه نمی باشند.