زمان مطالعه مطلب: 7 دقیقه

برجستگی پیشانی در ناحیه ابروها و نواحی اطراف آن، یکی از شایع ترین عوامل خشونت در چهره مردان و بعضا در چهره خانم ها است. دلیل این برجستگی را میتوان رشد بیش از حد و بزرگ شدن سینوسهای پیشانی بعد از دوران بلوغ در بعضی اشخاص دانست و اگر بخواهیم منشا این پدیده را بیابیم، میبایست علت را در ترشح بیش از حد هورمون رشد، عدم تعادل هورمونهای جنسی و یا عوامل وراثتی جستجو کرد. البته تعدادی از محققان بر این باورند که عامل اصلی ایجاد پیشانی برجسته، عواملی وراثتی و ژنتیکی است. و ایجاد این عارضه به ژن های منتقل شده از اجدادمان بستگی دارد.

نئادرتال

نخستین بار در سال ۱۳۲۸ بقایای انسان نئاندرتال در در غارهای بیستون ایران کشف شد. به نوشته مجله علمی دانش روز ردپای نئاندرتال های ایرانی که آخرین آنها تا سی هزار سال قبل در غارهای آهکی زاگرس سکونت داشتند، در غارهای قلعه بزی در اصفهان، کشف شده که اسرار تازه ای از زندگی آن ها در فاصله بین ۵۰ تا ۴۰ هزار سال پیش با خود را دارد.

ژن نئاندرتال در تمام انسان‌هایی که در کره زمین زندگی می‌کنند وجود دارد. در حقیقت دی‌ان‌ای نئاندرتال در همه انسان‌های زنده امروزی هست،نئاندرتال‌ها در قیاس با انسان امروزی، صورت و ابروهای برجسته، پیشانی کوتاه، آرواره‌های پهن و چانه ضعیف داشتند.به نوشته دانش روز، جمجمه نئاندرتال ‌ها در مقایسه با جمجمه انسان امروزی، بلند و دوکی شکل با سقفی کوتاه، پیشانی عقب رفته و کوتاه است که در جلو، به دو قوس برجسته ابرویی ختم می‌شود.بینی آنها بزرگ و آرواره آنها فاقد برآمدگی چانه بود که باعث برجسته شدن کلی بخش میانی صورت می شده است.

رشد بیش از حد دیواره های سینوس ها

سینوس ها مجموعه ای از حفره هایی هستند که درون آنها خالی است و داخل استخوان های صورت قرار دارند‌.سینوس ها ازطریق مجرایی، بنام مجرای سینوسی به  بینی متصل هستند و ترشحات درون سینوس ها از طریق این مجرا تخلیه میشود.یک تئوری دیگرعلت ایجاد پیشانی برجسته یا ناندرتال را چنین بیان میکند که گاهی با مسدود شدن مجرای سینوس، هوا در  سینوس ها محبوس میشود و سینوس ها بسیار بیشتر از حالت نرمال مملو از هوا میشوند و این موضوع باعث افزایش فشار به دیواره ی سینوس ها و در نهایت منجر به برجستگی پیشانی میشود.این افزایش فشار به دیوار سینوس ها، در طول زمان باعث میشود دیوار سینوس ها به جلو هل داده شوند که همین عامل باعث ایجاد برجستگی در قسمت پایین پیشانی (در قسمت بالای ابروها) میشود.

ازطرفی این افزایش فشار داخلی سینوس ها ممکن است باعث ایجاد سردرد در افراد شود.شیوع سر دردهای سینوسی در افرادی که پیشانی برجسته دارند بیشتر از افراد عادی است.البته این سر دردها در همه ی اشخاصی که با این مشکل مواجه هستند وجود ندارد با این حال هنوز مطالعه ای که علت سردرد این افراد را به رشد بیش حد سینوس ها ارتباط بدهد در دست نیست.

اصلاح پیشانی برجسته
در این تصویر نمونه بارزی از برجستگی پیشانی را می توانید مشاهده کنید. به برجستگی قسمت پایین پیشانی و بالای ابرو ها دقت کنید.

پیشانی برجسته در مردان شایع تر است:

در حالت عادی فرم پیشانی در اقایان، کمی به صورت مقعر بوده و ممکن است اندکی برجستگی سینوسی نیز در آنها  دیده شود که طبیعی است ، ولی برجستگی بیش از حد دیواره سینوس های پیشانی، چهره را از حالت عادی خارج کرده و ممکن است خشن وگرفته به نظر برسد. اغلب در افرادی که برجستگی پیشانی دارند، افتادگی  ابرو نیز مشهود است که همین امر باعث کم شدن فاصله چشم و ابرو و گود نشان دادن ظاهر چشمها شود و از جذابیت چشمها نیز کاسته میشود.

خوشبختانه پیشانی برجسته در خانمها بندرت دیده میشود ولی در موارد نادری هم که وجود دارد، این مشکل باعث میشود از ظرافت و جذابیت چهره ی زنانه کاسته شود.

جراحی، راهکار اصلاح پیشانی برجسته یا ناندرتال

 امروزه جراحی اصلاح پیشانی برجسته به عنوان روشی نوین برای تراش برجستگی های استخوانی پیشانی، با هدف کاهش یا از بین بردن برجستگی های ناشی از رشد دیواره ی سینوسی پیشانی به کار می رود.البته در حال حاضر ما در این مختصر مقاله تنها به جنبه ی زیبایی این جراحی می پردازیم ولی بر اساس تجربه حاصله از جراحی های متعددی که شخصا انجام داده ام، بعد از جراحی متوجه شدم به صورت قابل توجهی ، سردردهای مزمن در ناحیه ی پیشانی افرادی که برجستگی پیشانی داشتند برطرف شده و یا به میزان زیادی کاهش یافته است.

اصلاح برجستگی پیشانی

برخی افرادی همزمان با گله و شکایت از برجستگی پیشانی از بلندی پیشانی و افتادگی ابروی خود نیز گله دارند که به منظور بهتر شدن نتیجه ی جراحی اصلاح پیشانی برجسته، میتوان همزمان با اصلاح برجستگی پیشانی ، خط رویش مو  جهت کوتاه شدن پیشانی را نیز در دستور جراحی قرار داد و در همین حین و همزمان نیز میتوان با لیفت پیشانی و ابرو زیبایی بیشتری در چهره افراد ایجاد کرد.

روش جراحی پیشانی برجسته

برای مشاهده نتایج جراحی اصلاح پیشانی برجسته بر روی لینک آبی کلیک نمایید.

در فیلم زیر می توانید نحوه جراحی و اصلاح پیشانی برجسته و نکاتی که جراح حین عمل انجام میدهد را مشاهده نمایید:

نکات مهم در جراحی اصلاح پیشانی برجسته

پپیشانی برجسته که اغلب بدلیل رشد زیاد دیوار سینوس در آقایان شایع است، را می توان طی عمل جراحی زیبایی در ناحیه پیشانی و باتغییر شکل استخوان برطرف کرد . رفع این عارضه (اصلاح برجستگی پیشانی) در مردان تاثیر بسزایی در زیبایی فرد و تقویت جوانی چهره – جوانسازی – دارد و اغلب آقایون از این عمل زیبایی اطلاع چندانی ندارند. – دارد و اغلب آقایون از این عمل زیبایی اطلاع چندانی ندارند. همزمان با این جراحی می توان نسبت به لیفت پیشانی و ابرو نیز اقدام کرد. جراحی  اصلاح پیشانی برجسته با بیهوشی کامل و در اتاق عمل انجام می شود،ولی دوران نقاهت چند روزه دارد و فرد پس از جراحی و به هوش آمدن می تواند مرخص شود.

جهت مشاهده از گالری تصاویر قبل و بعد جراحی زیبایی پیشانی لطفا به لینک مربوطه مراجعه نمایند. همچنین با دیدن فیلم زیر اطلاعات بیشتری در خصوص این عمل زیبایی بدست آورید:

روش های جراحی اصلاح پیشانی برجسته و لیفت پیشانی و ابرو

در حال حاضر متدی جز جراحی به روش باز برای اصلاح این برجستگی وجود ندارد، و روش آندوسکوپ نمیتواند تغییری در دیواره ی سینوسی پیشانی ایجاد کند.

در این قسمت بعضی از سوالات رایج در مورد این جراحی توسط دکتر اکبر بیات پاسخ داده شده است:

آیا روش جایگزینی برای اینکه ظاهر ناندرتالی و یا برجستگی پیشانی برطرف شود وجود دارد؟

قسمت برجستگی ناندرتال را نمیشود با روشی غیراز جراحی کوچک کرد ولی در برخی افراد که ممکن است در قسمت فوقانی پیشانی ، فرو‌رفتگی داشته باشند میتوان روش‌هایی  چون تزریق ژل و چربی در قسمتهای فرو رفته را  پیشنهاد داد،  تا بخشی از این ناهماهنگی اصلاح گردد ، این تکنیک تا حدی و به صورت نسبی، با ایجاد خطای دید، باعث میشود  برجستگی ها کمتر دیده شود روش های غیر جراحی در برجستگی هایی که شدت کمی دارند موثرترند.

تا چه میزان برجستگی در پیشانی نیاز به اصلاح دارد؟

در اقایان وجود کمی برجستگی در پایین پیشانی مشکلی ندارد و طبیعی است، و اگر در حدی است که به زیبایی فرد لطمه ای وارد نمیکند، نیاز به جراحی ندارند. زمانی که برجستگی به حدی برسد که در زیبایی صورت اثر منفی بگذارد میتوانیم اصلاح برجستگی پیشانی را مدنظر قرار دهیم.

بعد از جراحی پیشانی برجسته (ناندرتال) احتمال دوباره ی علائم عود آن وجود دارد؟

میتوان گفت در تمامی جراحی ها این احتمال(بازگشت علائم) وجود دارد. ولی در مورد ماهیت این جراحی،  احتمال عود آن بسیار کم ( کمتر از 1%) است ولی گاهآ در بعضی اشخاص آناتومی آن قسمت از پیشانی، طوری است که امکان نمیدهد تمام برجستگی آن قسمت برطرف شود ، و اصلاح برجستگی باید تا حدی باشد که با نواحی اطراف آن همخوانی و تناسبی ایجاد کند.

جراحی پیشانی برجسته


پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:


 

آیا میتوان سردردهای سینوسی و برجستگی در ناحیه را بهم ارتباط داد؟ و آیا برای رفع این مشکل جراحی پیشنهاد میشود؟

به هیچ وجه به دلیل سردرد این جراحی را انتخاب نکنید، هرچند که ما شاهد آن هستیم که بسیاری از افرادی که سردردهای سینوسی  در قسمت جلوی پیشانی داشتند با جراحی اصلاح پیشانی برجسته، سردردهای آن ها یا کاهش پیدا کرده و یا کامل ازبین رفته است، ولی از نظر علمی درست نیست که این جراحی را فقط برای رفع سردرد انجام دهیم.

آیا مشکل سینوزیت با انجام جراحی پیشانی برجسته درمان می شود؟

با وجودی که می توان با این جراحی مشکل سینوزیت پیشانی را برطرف نمود ولی با وجود آندوسکوپی سینوس منطقی این است که با روش کم تهاجمی تر سینوزیت درمان شود. فقط به افرادی که علاوه بر سینوزیت پیشانی دچار برجستگی ناحیه پیشانی هستند این جراحی را به عنوان راه درمان سینوزیت پیشنهاد نمود.

آیا با جراحی پیشانی برجسته احتمال سینوزیت افزایش می یابد؟

میتوان گفت زمانی که دیواره های سینوس را اصلاح مینماییم میتوانیم تنگی  دهانه ی سینوس را به صورت هم زمان برطرف کنیم  و با این اقدام، انتظار میرود که نه تنها احتمال عارضه ی سینوزیت افزایش نیابد بلکه احتمال میدهیم که حتی اگر فرد قبلا دچار سینوزیت های مکرر در ناحیه ی سینوس پیشانی شده باشد، با این روش احتمال سینوزیت کاهش پیدا کند ، چرا که دهانه ی سینوس ها با این روش بازتر میشود.

آیا جراحی اصلاح پیشانی برجسته (ناندرتال) تاثیری بر تنفس دارد؟

این جراحی هیچگونه تغییر، مثبت و یا منفی بر روی گرفتگی بینی ایجاد نخواهد کرد. اگر فردی گرفتگی بینی دارد، ممکن است که نیاز به اقداماتی چون اصلاح انحراف بینی یا پلیپ بینی و… داشته باشد.

آیا غیرقرینگی های دو طرف پیشانی با جراحی اصلاح پیشانی برجسته از بین میرود؟

در برجستگی های دو طرف پیشانی ممکن است غیر قرینگی هایی وجود داشته باشد، که به رشد دیواره ی سینوس ها مرتبط است،  در اغلب اوقات میتوان این غیر قرینگی را تا حدودی (و نه کامل) اصلاح کرد.

اصلاح برجستگی در ناحیه ی بالای پیشانی را هم با این روش میتوان برطرف کرد؟

در قسمتهای بالای پیشانی، سینوس فرونتال وجود ندارد و معمولا این برجستگیها ناشی از فرم جمجمه است و اصلاح آن روش دیگری از جراحی را می طلبد.

محل برش در جراحی اصلاح پیشانی برجسته کجاست؟

با توجه به بلندی یا کوتاهی پیشانی محل برش متفاوت است. اگر پیشانی کوتاه باشد، محل برش داخل مو و اگر پیشانی بلند باشد، محل برش روی خط رویش مو.

آیا جراحی پیشانی برجسته با بیهوشی انجام می شود؟

بله

آیا چین و چروک های پیشانی با انجام جراحی پیشانی برجسته برطرف می شود؟

چین و چروک های پیشانی مقداری کاهش می یابد.

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

جراحی پیشانی برجسته

پیشانی برجسته یا پیشانی نئادرتال چیست ؟

چهره افراد وابسته به نوع و فرم پیشانی، چشم‌ها و لب‌های آن‌ها می‌تواند عبوس و خشمگین، ناراحت و یا شاداب باشد.پيشانى بين خط رويش مو و برجستگى بين در ابرو واقع شده و يك سوم بالايى صورت را مى سازد. زيباترين فرم پيشانى در نماى نيم رخ تحدب ملايم است. قطعا شما هم در نگاه اول جذب چهره های عبوس و خشن و درهم تنیده نمی شوید وهمین امر موجب شده است تا بشر همگام با پیشرفت چشمگیر علم پزشکی به فکر چاره ای برای رفع خشونت در برخی چهره ها بیافتد.

در بررسی های اولیه یک صورت میتوان صورت را به سه بخش فوقانی، میانی و پایینی تقسیم کرد که به تعبیری بزرگترین بخش را پیشانی و ابروها دربخش فوقانی در بر میگیرد و در این بخش قصد داریم به عواملی که موجب خشن بنظر آمدن پیشانی می شود، بپردازیم و راهکارهای نوینی مانند جراحی پیشانی برجسته، جهت اصلاح این عارضه را به تفکیک شرح دهیم.

 

 

دلایل ایجاد پیشانی برجسته یا پیشانی نئاندرتال

برجستگی پیشانی در ناحیه ابروها و نواحی اطراف آن، یکی از شایع ترین عوامل خشونت در چهره مردان و بعضا در چهره خانم ها است. دلیل این برجستگی را میتوان رشد بیش از حد و بزرگ شدن سینوسهای پیشانی بعد از دوران بلوغ در بعضی اشخاص دانست و اگر بخواهیم منشا این پدیده را بیابیم، میبایست علت را در ترشح بیش از حد هورمون رشد، عدم تعادل هورمونهای جنسی و یا عوامل وراثتی جستجو کرد. البته تعدادی از محققان بر این باورند که عامل اصلی ایجاد پیشانی برجسته، عواملی وراثتی و ژنتیکی است. و ایجاد این عارضه به ژن های منتقل شده از اجدادمان بستگی دارد.

نئادرتال

نخستین بار در سال ۱۳۲۸ بقایای انسان نئاندرتال در در غارهای بیستون ایران کشف شد. به نوشته مجله علمی دانش روز ردپای نئاندرتال های ایرانی که آخرین آنها تا سی هزار سال قبل در غارهای آهکی زاگرس سکونت داشتند، در غارهای قلعه بزی در اصفهان، کشف شده که اسرار تازه ای از زندگی آن ها در فاصله بین ۵۰ تا ۴۰ هزار سال پیش با خود را دارد.

ژن نئاندرتال در تمام انسان‌هایی که در کره زمین زندگی می‌کنند وجود دارد. در حقیقت دی‌ان‌ای نئاندرتال در همه انسان‌های زنده امروزی هست،نئاندرتال‌ها در قیاس با انسان امروزی، صورت و ابروهای برجسته، پیشانی کوتاه، آرواره‌های پهن و چانه ضعیف داشتند.به نوشته دانش روز، جمجمه نئاندرتال ‌ها در مقایسه با جمجمه انسان امروزی، بلند و دوکی شکل با سقفی کوتاه، پیشانی عقب رفته و کوتاه است که در جلو، به دو قوس برجسته ابرویی ختم می‌شود.بینی آنها بزرگ و آرواره آنها فاقد برآمدگی چانه بود که باعث برجسته شدن کلی بخش میانی صورت می شده است.

رشد بیش از حد دیواره های سینوس ها

سینوس ها مجموعه ای از حفره هایی هستند که درون آنها خالی است و داخل استخوان های صورت قرار دارند‌.سینوس ها ازطریق مجرایی، بنام مجرای سینوسی به  بینی متصل هستند و ترشحات درون سینوس ها از طریق این مجرا تخلیه میشود.یک تئوری دیگرعلت ایجاد پیشانی برجسته یا ناندرتال را چنین بیان میکند که گاهی با مسدود شدن مجرای سینوس، هوا در  سینوس ها محبوس میشود و سینوس ها بسیار بیشتر از حالت نرمال مملو از هوا میشوند و این موضوع باعث افزایش فشار به دیواره ی سینوس ها و در نهایت منجر به برجستگی پیشانی میشود.این افزایش فشار به دیوار سینوس ها، در طول زمان باعث میشود دیوار سینوس ها به جلو هل داده شوند که همین عامل باعث ایجاد برجستگی در قسمت پایین پیشانی (در قسمت بالای ابروها) میشود.

ازطرفی این افزایش فشار داخلی سینوس ها ممکن است باعث ایجاد سردرد در افراد شود.شیوع سر دردهای سینوسی در افرادی که پیشانی برجسته دارند بیشتر از افراد عادی است.البته این سر دردها در همه ی اشخاصی که با این مشکل مواجه هستند وجود ندارد با این حال هنوز مطالعه ای که علت سردرد این افراد را به رشد بیش حد سینوس ها ارتباط بدهد در دست نیست.

اصلاح پیشانی برجسته
در این تصویر نمونه بارزی از برجستگی پیشانی را می توانید مشاهده کنید. به برجستگی قسمت پایین پیشانی و بالای ابرو ها دقت کنید.

پیشانی برجسته در مردان شایع تر است:

در حالت عادی فرم پیشانی در اقایان، کمی به صورت مقعر بوده و ممکن است اندکی برجستگی سینوسی نیز در آنها  دیده شود که طبیعی است ، ولی برجستگی بیش از حد دیواره سینوس های پیشانی، چهره را از حالت عادی خارج کرده و ممکن است خشن وگرفته به نظر برسد. اغلب در افرادی که برجستگی پیشانی دارند، افتادگی  ابرو نیز مشهود است که همین امر باعث کم شدن فاصله چشم و ابرو و گود نشان دادن ظاهر چشمها شود و از جذابیت چشمها نیز کاسته میشود.

خوشبختانه پیشانی برجسته در خانمها بندرت دیده میشود ولی در موارد نادری هم که وجود دارد، این مشکل باعث میشود از ظرافت و جذابیت چهره ی زنانه کاسته شود.

جراحی، راهکار اصلاح پیشانی برجسته یا ناندرتال

 امروزه جراحی اصلاح پیشانی برجسته به عنوان روشی نوین برای تراش برجستگی های استخوانی پیشانی، با هدف کاهش یا از بین بردن برجستگی های ناشی از رشد دیواره ی سینوسی پیشانی به کار می رود.البته در حال حاضر ما در این مختصر مقاله تنها به جنبه ی زیبایی این جراحی می پردازیم ولی بر اساس تجربه حاصله از جراحی های متعددی که شخصا انجام داده ام، بعد از جراحی متوجه شدم به صورت قابل توجهی ، سردردهای مزمن در ناحیه ی پیشانی افرادی که برجستگی پیشانی داشتند برطرف شده و یا به میزان زیادی کاهش یافته است.

اصلاح برجستگی پیشانی

برخی افرادی همزمان با گله و شکایت از برجستگی پیشانی از بلندی پیشانی و افتادگی ابروی خود نیز گله دارند که به منظور بهتر شدن نتیجه ی جراحی اصلاح پیشانی برجسته، میتوان همزمان با اصلاح برجستگی پیشانی ، خط رویش مو  جهت کوتاه شدن پیشانی را نیز در دستور جراحی قرار داد و در همین حین و همزمان نیز میتوان با لیفت پیشانی و ابرو زیبایی بیشتری در چهره افراد ایجاد کرد.

روش جراحی پیشانی برجسته

برای مشاهده نتایج جراحی اصلاح پیشانی برجسته بر روی لینک آبی کلیک نمایید.

در فیلم زیر می توانید نحوه جراحی و اصلاح پیشانی برجسته و نکاتی که جراح حین عمل انجام میدهد را مشاهده نمایید:

نکات مهم در جراحی اصلاح پیشانی برجسته

پپیشانی برجسته که اغلب بدلیل رشد زیاد دیوار سینوس در آقایان شایع است، را می توان طی عمل جراحی زیبایی در ناحیه پیشانی و باتغییر شکل استخوان برطرف کرد . رفع این عارضه (اصلاح برجستگی پیشانی) در مردان تاثیر بسزایی در زیبایی فرد و تقویت جوانی چهره – جوانسازی – دارد و اغلب آقایون از این عمل زیبایی اطلاع چندانی ندارند. – دارد و اغلب آقایون از این عمل زیبایی اطلاع چندانی ندارند. همزمان با این جراحی می توان نسبت به لیفت پیشانی و ابرو نیز اقدام کرد. جراحی  اصلاح پیشانی برجسته با بیهوشی کامل و در اتاق عمل انجام می شود،ولی دوران نقاهت چند روزه دارد و فرد پس از جراحی و به هوش آمدن می تواند مرخص شود.

جهت مشاهده از گالری تصاویر قبل و بعد جراحی زیبایی پیشانی لطفا به لینک مربوطه مراجعه نمایند. همچنین با دیدن فیلم زیر اطلاعات بیشتری در خصوص این عمل زیبایی بدست آورید:

روش های جراحی اصلاح پیشانی برجسته و لیفت پیشانی و ابرو

در حال حاضر متدی جز جراحی به روش باز برای اصلاح این برجستگی وجود ندارد، و روش آندوسکوپ نمیتواند تغییری در دیواره ی سینوسی پیشانی ایجاد کند.

در این قسمت بعضی از سوالات رایج در مورد این جراحی توسط دکتر اکبر بیات پاسخ داده شده است:

آیا روش جایگزینی برای اینکه ظاهر ناندرتالی و یا برجستگی پیشانی برطرف شود وجود دارد؟

قسمت برجستگی ناندرتال را نمیشود با روشی غیراز جراحی کوچک کرد ولی در برخی افراد که ممکن است در قسمت فوقانی پیشانی ، فرو‌رفتگی داشته باشند میتوان روش‌هایی  چون تزریق ژل و چربی در قسمتهای فرو رفته را  پیشنهاد داد،  تا بخشی از این ناهماهنگی اصلاح گردد ، این تکنیک تا حدی و به صورت نسبی، با ایجاد خطای دید، باعث میشود  برجستگی ها کمتر دیده شود روش های غیر جراحی در برجستگی هایی که شدت کمی دارند موثرترند.

تا چه میزان برجستگی در پیشانی نیاز به اصلاح دارد؟

در اقایان وجود کمی برجستگی در پایین پیشانی مشکلی ندارد و طبیعی است، و اگر در حدی است که به زیبایی فرد لطمه ای وارد نمیکند، نیاز به جراحی ندارند. زمانی که برجستگی به حدی برسد که در زیبایی صورت اثر منفی بگذارد میتوانیم اصلاح برجستگی پیشانی را مدنظر قرار دهیم.

بعد از جراحی پیشانی برجسته (ناندرتال) احتمال دوباره ی علائم عود آن وجود دارد؟

میتوان گفت در تمامی جراحی ها این احتمال(بازگشت علائم) وجود دارد. ولی در مورد ماهیت این جراحی،  احتمال عود آن بسیار کم ( کمتر از 1%) است ولی گاهآ در بعضی اشخاص آناتومی آن قسمت از پیشانی، طوری است که امکان نمیدهد تمام برجستگی آن قسمت برطرف شود ، و اصلاح برجستگی باید تا حدی باشد که با نواحی اطراف آن همخوانی و تناسبی ایجاد کند.

جراحی پیشانی برجسته

 

آیا میتوان سردردهای سینوسی و برجستگی در ناحیه را بهم ارتباط داد؟ و آیا برای رفع این مشکل جراحی پیشنهاد میشود؟

به هیچ وجه به دلیل سردرد این جراحی را انتخاب نکنید، هرچند که ما شاهد آن هستیم که بسیاری از افرادی که سردردهای سینوسی  در قسمت جلوی پیشانی داشتند با جراحی اصلاح پیشانی برجسته، سردردهای آن ها یا کاهش پیدا کرده و یا کامل ازبین رفته است، ولی از نظر علمی درست نیست که این جراحی را فقط برای رفع سردرد انجام دهیم.

آیا مشکل سینوزیت با انجام جراحی پیشانی برجسته درمان می شود؟

با وجودی که می توان با این جراحی مشکل سینوزیت پیشانی را برطرف نمود ولی با وجود آندوسکوپی سینوس منطقی این است که با روش کم تهاجمی تر سینوزیت درمان شود. فقط به افرادی که علاوه بر سینوزیت پیشانی دچار برجستگی ناحیه پیشانی هستند این جراحی را به عنوان راه درمان سینوزیت پیشنهاد نمود.

آیا با جراحی پیشانی برجسته احتمال سینوزیت افزایش می یابد؟

میتوان گفت زمانی که دیواره های سینوس را اصلاح مینماییم میتوانیم تنگی  دهانه ی سینوس را به صورت هم زمان برطرف کنیم  و با این اقدام، انتظار میرود که نه تنها احتمال عارضه ی سینوزیت افزایش نیابد بلکه احتمال میدهیم که حتی اگر فرد قبلا دچار سینوزیت های مکرر در ناحیه ی سینوس پیشانی شده باشد، با این روش احتمال سینوزیت کاهش پیدا کند ، چرا که دهانه ی سینوس ها با این روش بازتر میشود.

آیا جراحی اصلاح پیشانی برجسته (ناندرتال) تاثیری بر تنفس دارد؟

این جراحی هیچگونه تغییر، مثبت و یا منفی بر روی گرفتگی بینی ایجاد نخواهد کرد. اگر فردی گرفتگی بینی دارد، ممکن است که نیاز به اقداماتی چون اصلاح انحراف بینی یا پلیپ بینی و… داشته باشد.

آیا غیرقرینگی های دو طرف پیشانی با جراحی اصلاح پیشانی برجسته از بین میرود؟

در برجستگی های دو طرف پیشانی ممکن است غیر قرینگی هایی وجود داشته باشد، که به رشد دیواره ی سینوس ها مرتبط است،  در اغلب اوقات میتوان این غیر قرینگی را تا حدودی (و نه کامل) اصلاح کرد.

اصلاح برجستگی در ناحیه ی بالای پیشانی را هم با این روش میتوان برطرف کرد؟

در قسمتهای بالای پیشانی، سینوس فرونتال وجود ندارد و معمولا این برجستگیها ناشی از فرم جمجمه است و اصلاح آن روش دیگری از جراحی را می طلبد.

محل برش در جراحی اصلاح پیشانی برجسته کجاست؟

با توجه به بلندی یا کوتاهی پیشانی محل برش متفاوت است. اگر پیشانی کوتاه باشد، محل برش داخل مو و اگر پیشانی بلند باشد، محل برش روی خط رویش مو.

آیا جراحی پیشانی برجسته با بیهوشی انجام می شود؟

بله

آیا چین و چروک های پیشانی با انجام جراحی پیشانی برجسته برطرف می شود؟

چین و چروک های پیشانی مقداری کاهش می یابد.

 

 

اشتراک در
اطلاع از
guest

74 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها