زمان مطالعه مطلب: 8 دقیقه

عمل زیبایی بینی رایج ترین جراحی زیبایی در ایران است. بسیاری از متقاضیان جراحی زیبایی بینی یا راینوپلاستی از کشورهای حوزه خلیج فارس، خاور میانه وحتی اروپا و آمریکا به کشور ایران سفر میکنند و شاید به جرات بتوان گفت جراحان ایرانی در این جراحی “برند” شده اند! و اعتبار جهانی دارند که البته قیمت پایین این جراحی در ایران نسبت به کشورهای دیگر دنیا و ابتکار عمل و هنرمندی جراحان ایرانی میتواند از دلایل شهرت ایران برای این نوع عمل زیبایی در جهان باشد.

در این مختصر مقاله سعی داریم نکات مفید و ارزنده ای را برای انتخاب بهترین جراح زیبایی در اختیار شما قرار دهیم و پس از مطالعه این متن شما براحتی میتوانید از چگونگی این جراحی مطلع شوید.

در علم پزشکی راینوپلاستی به معنای جراحی زیبایی و اصلاح عیوب ناحیه بینی است.

از آنجایی که بینی در مرکز صورت قرار گرفته است زیبایی بینی و تناسب آن با سایر اجزاء صورت، تاثیر زیادی در زیبایی کل چهره دارد.

هدف از انجام جراحی بینی، تغییر ظاهر بینی برای برطرف کردن عیوب بینی و ایجاد تناسب بین بینی با سایر قسمت های صورت و در عین حال حفظ عملکرد تنفسی فرد است.

در این جراحی میتوانیم با کوچک و یا بزرگ کردن قسمت هایی از بینی و یا با اصلاح زوایای بینی، بینی زیبا و متناسبی را در چهره فرد ایجاد کنیم.

در برخی افراد با ایجاد تغییر کوچکی در بینی، میتوان جذابیت و زیبایی فرد را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داد.

نکته ی بسیار مهمی که در جراحی بینی حتما باید به آن توجه شود، حفظ عملکرد تنفسی بینی است. جراحی زیبایی بینی نباید منجر به ایجاد اختلال در عملکرد این عضو از چهره شود.

چگونه بینی خود را از نظر زیبایی بررسی کنیم؟

معیارهای زیادی برای تجزیه و تحلیل ابعاد بینی و تناسب بینی با دیگر قسمتهای صورت، وجود دارد. دانستن مشخصات یک بینی زیبا به ما کمک می کند تا با تغییراتی که در ابعاد یک بینی ایجاد می نماییم آن را به یک بینی زیبا تبدیل کنیم. البته باید توجه داشت که تا حدودی، معیارهای زیبایی بینی، سلیقه ای بوده و در بین آقایان و خانمها متفاوت است. از سوی دیگر این معیارها در بین نژادها و کشورهای مختلف یکسان نبوده و حتی گاهی با یکدیگر مغایرت دارند. به عنوان مثال در بین ما ایرانی ها، کوچک کردن بینی با روش جراحی، مرسوم است در حالی که در بعضی از کشورهای شرق آسیا، بیماران، متقاضی بزرگ کردن بینی با روش جراحی بینی هستند. برای تجزیه و تحلیل بینی، گرفتن عکسهای استاندارد تمام رخ و نیم رخ، (بدون داشتن هر گونه آرایشی در صورت) لازم است. بهتر است عکسها در نور طبیعی گرفته شوند و سر، هنگام عکس گرفتن کج نباشد، زیرا آنالیز را مشکل کرده و گاهی باعث خطا در اندازه گیری ابعاد می شوند. سپس بر روی عکسها، بینی خود را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. در زیر بعضی از معیارهای رایجی که برای تجزیه و تحلیل بینی استفاده می شود به اختصار توضیح داده می شود.

ارزیابی زیبایی بینی در نمای تمام رخ

 1. ارزیابی بینی در نمای تمام رخ، صورت به پنج قسمت مساوی تقسیم می شود که عرض هرکدام از آنها مانند آنچه در شکل (1) دیده می شود به اندازه یک چشم است.

 1. همانطور که در بالا دیده می شود، عرض بینی برابر یک پنجم صورت و یا به اندازه فاصله بین چشمها می باشد. اگر شما از پهنای بینی خود شکایت دارید با این معیار می توانید به این سوال پاسخ دهید که آیا بینی شما واقعا پهن است یا شما نسبت به بینی خود زیادی حساس هستید.
 2. ارزیابی بینی در نمای تمام رخ، نقطه شروع بینی، تقریبا از خطی است که دو چشم را به هم وصل می کند و نقطه انتهای بینی، خطی است که از زیر پره های بینی رد می شود. اگر فاصله نقطه شروع بینی تا زیر چانه را 100 در نظر بگیریم، اندازه بینی باید 43% این فاصله باشد یعنی ما بقی فاصله (از زیر بینی تا زیر چانه) 57%، می باشد (مانند شکل 2 ). اگر دقت نمایید بر اساس همین معیار، در کسانی که چانه کوچکی دارند، اندازه بینی به دلیل خطای دید، بسیار بزرگتر از واقعیت به نظر می رسد. لذا در بررسی کامل بینی توجه به اندازه چانه نیز بسیار مهم است.

ارزیابی زیبایی بینی در نمای نیم رخ

 1. ارزیابی بینی درنمای نیم رخ، زاویه ای که بینی با لب بالا می سازد در مردان 95-90 و در زنان 110-95 درجه می باشد( شکل 3). این معیار برای آنکه بدانیم آیا افتادگی نوک بینی وجود دارد، بسیار کمک کننده است. افتادگی نوک بینی باعث می شود بینی بسیار کشیده و درازتر دیده شود. لذا در افرادی که از دراز بودن بینی شکایت دارند با تغییر این زاویه می توان بینی کوتاهتری ایجاد کرد.

ارزیابی بینی در نمای نیم رخ، زاویه ایده آلی که بینی با پیشانی می سازد 135-115 است (شکل 4). در افرادی که این زاویه بیشتر باشد، به صورت خطای دید، بینی درازتر دیده می شود. بر عکس در کسانی که این زاویه کمتر باشد، بینی کوتاه تردیده شود. گاهی با تغییر مختصر این زاویه و بدون دستکاری دیگر قسمتهای بینی نتایج بسیار زیبایی بدست می آید.

ارزیابی بینی در نمای نیم رخ، زاویه ای که بینی با صورت ایجاد می کند، بهتر است بین 30 تا 40 درجه باشد البته ایده آل این است که این زاویه به 36 درجه نزریکتر شود (شکل 5).هر چه این زاویه بیشتر باشد بینی برآمده تر به نظر می رسد.

ارزیابی بینی در نمای نیم رخ، زاویه ای مناسبی که بینی با چانه می سازد 132-120 درجه می باشد. اگر این معیار برقرار باشد، معمولا فاصله لب بالا از خطی که بینی را به چانه وصل می کند 4 میلیمتر و فاصله لب پایین از این خط 2 میلیمتر می باشد. بدیهی است که در افرادی که چانه بیش از حد جلو یا عقب باشد این معیار ها برقرار نبوده و زیبایی لازم مشاهده نمی شود (شکل 6).

اولین قدم در جراحی بینی، بررسی ابعاد بینی و تناسب آن با دیگر قسمتهای صورت است. معیار های فوق بخش کوچکی از معیارهایی هستند که در تجزیه و تحلیل بینی استفاده می شوند و باید قبل از عمل جراحی بینی به دقت مورد ارزیابی قرار گیرند. توصیه می شود قبل از عمل جراحی عکس های خود را بررسی کنید و اشکالات مهم بینی خود را پیدا کنید. با آنالیز بینی و به کمک نرم افزارهای موجود می توانید تصویر فرضی از نتیجه عمل خود را بدست آورید و در مشاوره قبل از عمل، این موضوع را مطرح نمایید.

عمل جراحی بینی اغلب در موارد زیر انجام می شود:


 • برداشتن قوز بینی (Humpectomy)
 • کوچک (یا در موارد نادر بزرگ) کردن سایز بینی نسبت به دیگر قسمت های صورت
 • کاهش پهنای بینی (جراحی بینی گوشتی)
 • اصلاح کجی بینی در اثر شکستگی های قبلی
 • کوچک کردن سوراخ های بینی در مواردی که بزرگ و پهن باشند.
 • اصلاح عیوب نوک بینی اعم از بزرگ بودن،پهن بودن و یا افتادگی نوک بینی (Tip Plasty)
عمل بینی
جراحی زیبایی بینی استخوانی
جراحی بینی گوشتی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی(Rhinoplasty) در ایران

جراحی زیبایی بینی شایعترین عمل زیبایی در ایران می باشد. ولی متاسفانه با وجودی که در ایران بیش از هر کشور دیگری این جراحی انجام می گیرد، هنوز منابع عمده تولید علم و فنون این نوع جراحی و کتابهای نوشته شده در این زمینه مربوط به کشورهای خارجی است. در این مورد باید در نظر داشت که معیارهای زیبایی در کشورهای خارجی و کشور ما کمی متفاوت است و از طرف دیگر ساختار آناتومیکی بینی آنها با بینی ایرانیان به دلیل نژادی کاملا متفاوت است.

تفاوت دیدگاه زیبایی بینی در ایرانیان نسبت به مردم کشورهای غربی

در بین کشورهای غربی، زیبایی بدن مهمتر از زیبایی صورت تلقی می شود، به همین دلیل در آن کشورها جراحی هایی که برای زیبایی قسمتهای مختلف بدن (مخصوصا سینه) انجام می گیرد شایعتر است. برعکس در بین ایرانیان، زیبایی صورت در اولویت بالاتری نسبت به زیبایی دیگر قسمتهای بدن قرار دارد. بنابر همین دلیل، لوازم آرایشی در ایران بسیار بیشتر از کشورهای غربی مصرف می شود و جراحی های زیبایی مربوط به صورت (مخصوصا بینی) شیوع بیشتری دارد.

از طرف دیگر ظاهر بینی ما ایرانیان دارای نازیبایی هایی است که در نژاد های غربی کمتر مشاهده می شود. بینی ما ایرانیان (به دلیل نژادمان) دارای قوز بوده و نوک بینی نسبت به بینی غربی ها افتادگی دارد همچنین نوک بینی از صورت فاصله بیشتری داشته و این موارد در کل باعث می شود بینی درازتر و بزرگتر به نظر برسد. به طوری که این موضوع یکی از سوژه های مهم برای کشیدن کاریکاتور افراد در مجلات طنز می باشد (تصویر زیر).

با توجه به دو عامل فوق، ایرانیان تمایل زیادی دارند که با استفاده از جراحی زیبایی بینی، اشکالات ظاهری بینی خود را برطرف نمایند.( انتخاب مدل بینی ) ولی آیا سلیقه ایرانیان و غربیها در نوع بینی که انتخاب می کنند مشابه است؟

تفاوت آناتومیکی بینی ایرانیان و کشورهای اروپایی

در کشورهای اروپایی، اغلب مردم سفید پوست هستند و بینی آنها، پوست و بافت زیر پوستی نسبتا نازکی دارد (بینی اصطلاحا استخوانی). لذا لایه نازکی از پوست و بافت زیر پوستی بر روی اسکلت بینی قرار می گیرد واین موضوع باعث می شود که عامل تعیین کننده عرض بینی، بیشتر اسکلت بینی (استخوان و غضروفها) باشد. در ایرانیان معمولا پوست و بافتهای زیر پوستی کمی ضخیمتر بوده (بینی اصطلاحا گوشتی) و ضخامت پوست بر عرض بینی اثر بیشتری دارد. ( انتخاب مدل بینی )

قوز بینی در مردم کشورهای اروپایی با شیوع کمتر مشاهده می شود. ولی وجود قوز بینی از مشخصه بارز نژاد آریایی هاست. رشد بیش از حد تیغه میانی بینی به ایجاد قوز بینی و انحراف بینی منجر می شود. بهتر است بدانیم در تحقیقی که اینجانب به همراه همکارانم در سال 1387 انجام دادیم و نتایج آن در ژورنال آمریکایی اتولارنگولوژی به چاپ رسید نشان داده شد که مردم کشورمان در سنین پاینتری نسبت به کشورهای غربی نیاز به عمل سپتوپلاستی برای اصلاح انحراف بینی دارند.

نباید از این موضوع غافل شد که اروپایی ها در آب و هوای نسبتا مرطوب زندگی می کنند و این موضوع باعث می شود بینی کمتر خشک شده و احساس گرفتگی بینی کمتر ایجاد شود (در ایران نیز افرادی که به شهرهای شمالی مسافرت می کنند متوجه خواهند شد که تنفس راحت تری پیدا می کنند). لذا عضلاتی که در حرکت دادن قسمتهای مختلف بینی نقش دارند کمتر استفاده می شوند. در کشور ما به دلیل داشتن آب و هوای خشک تر، گرفتگی بینی بیشتر ایجاد شده و افراد برای رفع آن نیاز بیشتری به استفاده از عضلات بینی دارند. می دانیم که عضلات بینی می توانند نقش مهمی در رشد بینی داشته باشند ( برای اطلاعات بیشتر از نقش عضلات بینی در رشد آن اینجا را کلیک کنید).

 

نکات مهم قبل از انجام جراحی زیبایی بینی


 • توصیه می شود ابتدا با گرفتن عکس از نماهای مختلف، بینی از زوایای مختلف بررسی شود زیرا ممکن است برخی عیوب موجود در بینی در نمای کلی، مشخص نباشد.
 • توجه به دیگر قسمت های صورت بخصوص چانه و گونه ها و بررسی تناسب این بخش ها با بینی از نکات بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه شود زیرا کوچک بودن هرکدام از این قسمت ها میتواند باعث بزرگ تر به نظر آمدن بینی شود.
 • توصیه می شود قبل از عمل جراحی بینی (Nose surgery) با انجام طراحی های کامپیوتری، تصویر کلی و شماتیک از شکل بینی خود بعد از جراحی داشته باشید. این کار میتواند به شما در گرفتن تصمیم منطقی کمک زیادی بکند.
 • توجه داشته باشید طراحی این تصاویر الزاما به معنای صد در صد شبیه شدن بینی شما به این تصاویر بعد از جراحی نیست، اما دیدن این تصاویر باعث شده با دید آگاهانه تری برای جراحی بینی اقدام کنید.
 • در شرایطی که استفاده از این نرم افزار ها امکان پذیر نبود، دیدن نمونه عکس های قبل و بعد از جراحی های قبلی پزشک جراح بسیار کمک کننده خواهد بود.
 • با مطالعه ی بخش”چگونه بینی خود را از نظر زیبایی بررسی کنیم؟” شما میتوانید تحلیل ساده ای از بینی خود داشته باشید و بدانید تغییر در کدام بخش بینی، به زیبایی بیشتر چهره ی شما کمک می کند.
عمل بینی به همراه پروتز
ترکیب جراحی بینی با پروتز چانه

بهترین سن برای انجام جراحی زیبایی بینی


از نظر علمی هنگامی که رشد استخوانهای صورت کامل شده باشد (برای خانم ها در پایان 13 سالگی و در اقایان بعد از 14 سالگی)، جراحی زیبایی بینی قابل انجام است، اما تجربه نشان داده است که بهترین سن برای انجام این عمل بعد از سن 16 سالگی است.

انتخاب جراح بینی


باید توجه داشته باشید انتخاب جراح بینی یکی از انتخاب های مهم در زیبایی شما محسوب می شود چرا که اگر عمل جراحی بینی (جراحی زیبایی بینی) شما رضایت بخش نباشد، تا یکسال نمی توانید کار خاصی انجام دهید و می بایست منتظر بمانید. در صورتیکه دو بار عمل جراحی بینی انجام دادید و باز هم نتیجه عمل رضایت بخش نبود، احتمال اینکه بتوانید برای بار سوم و دفعات بعدی عمل جراحی بینی موفقی داشته باشید ضعیف تر خواهد بود.

در زیر می توانید برای آگاهی بیشتر و همینطور آشنایی با نحوه ی انجام جراحی، فیلم عمل جراحی بینی را مشاهده نمایید.


پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:


اشتراک در
اطلاع از
guest

6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها