زمان مطالعه مطلب: 17 دقیقه

جراحی لیفت صورت

فهرست

گالری عکس قبل و بعد از جراحی لیفت صورت توسط دکتر بیات

لیفت صورت (ریتیدکتومی)

لیفت صورت به معنی بالا کشیدن و بالا بردن صورت است. عبارت لیفت صورت به روش هایی گفته می شود که با بالا کشیدن بافت های افتاده صورت، علائم افزایش سن را برطرف نموده و جوانی را به چهره بازگرداند. ریتیدکتومی از دو کلمهٔ یونانی «ریتیس» به معنای «چین و چروک» و «اکتومه» به معنای «بُرش جراحی» مشتق شده‌ است و به معنای رفع و حذف چین و چروک‌های صورت است.

برای دیدن ادامه توضیحات و آشنایی کامل تر با ریتیدکتومی می توانید به کانال آپارات دکتر بیات مراجعه فرمایید و یا از لینک های زیر استفاده نمایید.

قسمت دوم علائم افزایش سن و روش های مکمل لیفت صورت

قسمت سوم آناتومی عضلات صورت از منظر جراحی زیبایی

دلایل انجام لیفت صورت

امروزه موثرترین روش جوان سازی بخصوص برای افراد میانسال و مسن که براساس کهولت و پیری دچار افت صورت می باشند، جراحی لیفت صورت و گردن می باشد. چرا که بر اثر کهولت سن، کلاژن سازی در سطح پوست کاهش می یابد و همچنین عضلات صورت نهایتا بخاطر وجود جاذبه زمین دچار افتادگی می شوند. این روش جوانسازی که مطمئن ترین روش در احیای جوانی به میزان حداقل ده سال می باشد، به شرطی نتیجه حاصل از آن مطلوب و همچنین ماندگار خواهد بود که توسط جراح حاذق انجام شود. بعد از ریتیدکتومی، افراد اعتماد به تفس بالایی پیدا می کنند و رضایت بیشتری از ظاهر خود خواهند داشت و این موضوع به صورت غیر مستقیم باعث افزایش انرژی آنها می شود.

لیفت صورت شامل چه بخش هایی می شود؟

منظور از ریتیدکتومی، اصلاح علائم افتادگی بافت ها در بخش میانی و پایینی صورت است. در آنالیز زیبایی چهره، صورت را مانند تصویر زیر به سه بخش بالایی، میانی و پایینی تقیسم می کنیم که تقریبا این سه بخش با یکدیگر برابرند. لیفت و جوانسازی بخش بالایی صورت، شامل لیفت پیشانی و ابروهاست و برای مطالعه دقیق تر می توانید به این بخش مراجعه نمایید.

محدوده لیفت صورت

انواع لیفت صورت

ریتیدکتومی به دو روش تهاجمی (جراحی) و غیر تهاجمی تقسیم می شود. که هریک مزایا و معایب خود را دارد اما به طور معمول روش های جراحی ماندگاری بیشتری داشته و روش های غیر تهاجمی هزینه پایین تری دارند.

انواع لیفت صورت با روش غیر تهاجمی

همانطور که گفته شد لیفت صورت با روش های غیر تهاجمی به معنی لیفت اجزای صورت بدون جراحی می باشد که این روش ها شامل: لیفت صورت با نخ، هایفو تراپی، تزریق ژل، بوتاکس، تزریق چربی و… می باشد که برای مطالعه بیشتر راجه به هر روش روی آن می توانید کلیک نمایید.

لیفت صورت با روش جراحی چیست؟

به روشی اطلاق می شود که در آن چینها و علائم ناشی از افزایش سن که در صورت به وجود آمده اند با روش جراحی کاهش می یابند. برای انجام لیفت صورت، جراح پلاستیک، بافتهای زیر پوستی و عضلات را می کشد و ساختاری جذابتر را ایجاد می کند و در نهایت قسمتهایی از پوست و بافتهای چربی اضافه را بر می دارد به این ترتیب نمای پیری و خستگی صورت برطرف می گردد.

این نوع جراحی به گونه ای انجام می شود که برشهای پوستی در چینها و قسمتهایی از صورت که دیده نمی شوند (مثلا پشت گوشها) قرار می گیرد و به این طریق، ظاهر صورت طبیعی خواهد بود. در ریتیدکتومی، علاوه بر وجود روشهایی که کل صورت را لیفت می کنند، روشهای مختلف جدید و کم تهاجمی برای بخشهای خاص صورت و برای افرادی که تغییرات کم را می پسندند وجود دارد که در ادامه به شرح بیشتر آنها می پردازیم.

علائم پیری در صورت چه چیزهایی هستند؟

با گذشت زمان و افزایش سن، قطعا همه ما دچار علائم پیری در صورت خواهیم شد با افزایش سن، پوست ما شل و آویزان می شود، حجم صورت کاهش می یابد، و قوام بافتهای عمقی صورت تغییر می کند به گونه ای که در پایین صورت، چینهای عمیق بوجود آمده و پوست شل و آویزان در صورت و گردن نمایان می شود.

 • افتادگی قسمت میانی صورت
 • عمیق شدن خط خنده (چین بین دهان و بینی) می شود
 • عمیق شدن چین زیر چشم ( زیر پلک تحتانی)
 • کاهش حجم صورت در اثر تحلیل رفتن چربیهای صورت و یا افتادگی چربیهای صورت
 • شل شدن پوست و افزایش چینهای فک پایین و قسمت پایینی صورت
 • شلی پوست و تجمع چربی در زیر چانه، حتی در فردی که وزن نرمالی دارد می تواند نمای غبغب بزرگ را فراهم کند

بیشتر بخوانید: تاثیر افزایش سن بر روی چهره و عوامل موثر بر پیری صورت

با وجودی که این موارد روند طبیعی افزایش سن محسوب می شوند ولی باعث احساس ناخوشایندی در فرد مبتلا می شود. در افرادی که این تغییرات بسیار شدید هستند، بهترین راه حل آن ریتیدکتومی است. کادر جراحی لمون در خصوص اینکه چه اقداماتی در حین جراحی انجام می شود در زیر توضیح می دهد:

مراحل جراحی لیفت صورت

ابتدا برش پوستی داده می شود و پوست از بافتهای همبند زیرین خود و عضلات صورت جدا می شود. سپس داربست بافتهای عمقی صورت آزاد می شود به گونه ای که این بافتها بتوانند بر روی بافتهای بالاتر خود بلغزند و کشیده شوند و به محلهای بالاتری وصل شوند. به وسیله بخیه های مخصوص این داربست آزاد شده، در محل جدید به گونه ای محکم می شود که بافتهای شل را بکشد. در نهایت پوست بر روی بافتها کشیده می شود و مقدار زیادی پوست برداشته می شود. توجه داشته باشیم که در این جراحی هدف ما کشیدن پوست به تنهایی نیست. زیرا پوست فقط نقش یک روکش را بازی می کند و اگر بافتهای عمقی صورت بوسیله داربست محکم خود به بالا کشیده نشده باشد، قدرت چندانی یرای نگهداشتن بافتهای آویزان و سنگین زیر خود را ندارد.

گرفتن بهترین نتیجه

به عنوان یک توصیه، جراحی های مکملی که در حین جراحی برای بهتر شدن نتیجه جراحی انجام میگیرد شامل جراحی پلک و لیفت ابرو می باشد که البته با صلاحدید جراح انجام می پذیرد.

انواع روش های جراحی ریتیدکتومی

ریتیدکتومی با متد های متفاوتی دسته بندی می شود که در ادامه به این دسته بندی ها می پردازیم. اما به طور معمول این روش ها شامل:

لیفت آندوسکوپی

روشی است که با برش کوچک بخش میانی صورت ( مثلا گونه ها ) و بخش بالایی صورت (یعنی پیشانی ) را می تواند لیفت کند ولی قادر به لیفت بخش پایینی صورت نیست . نمی توان کل صورت را با این روش لیفت نمود.

جراحی لیفت باز صورت

لیفت باز صورت روش استاندارد جراحی جوانسازی صورت است و نتایج دیگر روشها را معمولا با این روش مقایسه می کنند. در ادامه به تشریح روش لیفت باز صورت می پردازیم. برش این جراحی اولین قدم است. برحسب نظر جراح، برش جراحی می تواند اندکی با آنچه در زیر گفته می شود متفاوت باشد. جراحی لیفت باز اغلب با برش زیر انجام می شود.

برش جراحی لیفت صورت

مزایا جراحی لیفت باز صورت

همانطور که در تصاویر بالا دیده می شود، برش جراحی در آقایان و خانمها می تواند اندکی متفاوت باشد. این برش به گونه ای طراحی شده است که بعد از جراحی از دید دیگران مخفی باشد و نتیجه جراحی طبیعی جلوه کند.

روش جراحی لیفت زیر پوستی یا subcutaneous face lift

این روش قدیمی ترین روش ریتیدکتومی است که قدمتی حدود 100 سال دارد.جراحانی که این روش را انتخاب می کنند منطقه وسیعتری از پوست صورت را از بافتهای زیرین جدا می نمایند و به همین کار اکتفا نموده و پوست بلند شده را تحت کشش قرار می دهند و با برداشتن پوست اضافه ای که در اثر کشش ایجاد شده، محل برش را ترمیم کرده و جراحی را به اتمام می رسانند.

لیفت صورت و گردن

مزیتهای روش لیفت زیر پوستی

 • نتایج کوتاه مدت بسیار خوبی دارد و در بین تمام روشهای ریتیدکتومی، بعد از جراحی کمترین میزان تورم و کبودی در این نوع لیفت دیده می شود.
 • افرادی که تحت این روش قرار می گیرند، تا چند ماه اول بسیار راضی هستند.
 • مدت زمان این جراحی بسیار کوتاه است (حدود 1 تا 2 ساعت)
 • خطر آسیب به شاخه های عصب صورت (برای جراحان تازه کار و محافظه کار) بسیار پایین است

معایب روش لیفت زیر پوستی

 • نتیجه این جراحی کوتاه مدت است و بعد از گذشت چند ماه (گاهی 6 ماه)، بسیاری از علائم افتادگی صورت به حالت قبل از جراحی بر می گردد.
 • در اغلب افراد به دلیل کشش زیادی که بر روی پوست وارد شده است، اسکار بزرگی در محل برش جراحی باقی می ماند و خود منجر به نارضایتی بیشتر زیباجو می شود.

لیفت گردن

در تصویر بالا، اسکار بدشکلی در محل برش جراحی دیده می شود. ایشان یک سال قبلا توسط جراح دیگری تحت لیفت زیر پوستی قرار گرفته بود

میزان رضایت زیباجویان از این روش به دلیل برگشت سریع علائم، میزان رضایت طولانی مدت زیباجویان از این روش بسیار کمتر از دیگر روشهای ریتیدکتومی است. بسیاری از نارضایتی های بعد از جراحی در این روش، به دلیل عوارض اسکار به جا مانده است(تصویر بالا).

عوارض زیاد و ناکارآمد بودن روش فوق، جراحان را واداشت که به فکر روشهای ماندگارتر ریتیدکتومی باشند و در این راه متوجه شدند که به جای اعمال کشش بر پوست صورت، باید کشش را به بافتهای محکمتر عمقی وارد کرد تا علاوه بر اثر بخشی بیشتر، عوارضی همچون اسکار بعد از جراحی کاهش یابد.

توجه: نامهای دیگر جراحی لیفت زیر پوستی که برخی از جراحان برای این نوع لیفت استفاده می کنند شامل مینی لیفت، مانکن لیفت، لیفت مختصر و… است

روشهای ریتیدکتومی از طریق تحت کشش قرار دادن SMAS بدون آزاد کردن لنگرهای صورت

روش SMAS plication

در این روش مانند تصویر زیر، بعد از بلند کردن پوست، بخشهایی از لایه SMAS با استفاده از بخیه هایی بر روی خودش چین داده می شود. چون بخش بالایی SMAS به بافتهای ثابت وصل شده و غیر متحرک است، با چین خوردن و کوتاه شدن SMAS، قسمتهای پایین تر که متحرک بوده (و دچار افتادگی است)، به بالا کشیده می شود.

روش SMAS plication

مزیتهای SMAS plication

نتیجه جراحی بهتر و ماندگارتر از روش زیر پوستی است. خطر آسیب به عصب صورت در دست جراحان کم تجربه، بازهم کم می باشد. مدت زمان جراحی کوتاه است (حدود 2 تا 3 ساعت).

معایب SMAS plication

در افتادگیهای شدید بافت صورت، مقدار لیفت ممکن است کافی نباشد و بعد از جراحی بخشی از افتادگیها عود کند، لذا برای افرادی که سن پایینتری دارند و دچار افتادگیهای کمتر هستند مناسب تر است. احتمال ناهمواری بافتها در محلplication وجود دارد

روش SMAS resection

این روش به نوعی مشابه روش بالاست، با این تفاوت که به جای چین دادن بخشهایی ازSMAS ،همانطور که در تصویر زیر دیده می شود، این قسمتها برداشته می شود و بخش پایین SMAS به بخش بالاتر بخیه می شود. و بدین ترتیب SMAS کوتاهتر می شود و لیفت انجام می پذیرد

روش SMAS resection

مزیتهای SMAS resection

همانند SMAS plication ، نتیجه جراحی بهتر و ماندگارتر از روش زیر پوستی است. احتمال ناهمواری بعد از جراحی کمتر از SMAS plication است.احتمال آسیب عصب صورت در دست جراحان کم تجربه باز هم کم است ومدت زمان جراحی کوتاه است (حدود 2 تا 3 ساعت).

معایب SMAS resection

همانند SMAS plication، در افتادگیهای شدید بافتی، بعد از جراحی بخشی ازعلائم افتادگی عود می کند، لذا برای سنین پایینتر مناسب تر است. به دلیل برداشته شدن SMAS علائم پیری ناشی از کاهش حجم بافتها ممکن است بیشتر دیده شود.

روش لیفت MACS

این روش نیز با کمی تغییر در روشهای بالا انجام می شود. روش انجام آن بدین شکل است که بخیه هایی(مانند تصویر زیر سمت راست)درSMAS به صورت ممتد زده می شود و در نهایت این بخیه ها ، مانند “بند کیسه” (تصویر زیر سمت چپ) عمل کرده و با محکم کردن آنها، SMAS جمع شده و چون انتهای این بخیه به بافتهای ثابت بالاتر متصل می شود، بافتهای صورت را به بالا لیفت می کند.

روش لیفت MACS

معایب و مزایای لیفت MACS، مانند روش SMAS plication است.

توجه:برخی از جراحان روشهای گروه 2 را بدون برشهای پایینتر گردن انجام می دهند و از آن به عنوان جراحی لیفتصورت با برش کم یا short scar ، جراحی minimal و یا نامهای دیگر یاد می کنند که ممکن است باعث ابهاماتی در ذهن شما گردد.

بهترین روش لیفت صورت

تمامی روشهای بالا (گروه 2)، از نظر میزان تغییر و ماندگاری، نتایج نسبتا بهتری را در مقایسه با روش لیفت زیر پوستی (گروه 1)، ایجاد می نمایند. با این حال، مشاهده می شود که در افتادگی های شدید بافتی، هیچکدام از روشهای گروه 2 و گروه 1 ، اصلاح کامل افتادگیهای بافتیی را انجام نمی دهد. و از طرفی طول مدت ماندگاری این روشهای لیفت باز هم کوتاه است و نیاز به روشی مطمئن تر و کارآمدتراحساس می شود.

بررسی های بیشتر جراحان باعث شد که نقش لیگامانهای لنگری صورت مشخص گردد. این لیگامانها رشته های محکمی از بافتهای کلاژنی هستند که مانند لنگرهایی، لایه های مختلف صورت را در کنار هم نگه می دارند و حتی در قسمتهایی از صورت، این لایه های را به استخوان که عمقی ترین لایه صورت محسوب می شود متصل می کنند. وجود این لنگرها باعث می شود در حالی که بافتهای نرم صورت بر روی یکدیگر حرکت می کنند، ولی این حرکت مشخص و محدود است، همچنین بافتهای نرم صورت نمیتواند از استخوان یا بخشهای محکمتر زیرین خود کاملا جدا گردد. در واقع علت ناکافی بودن نتایج روشهای گروه 2 ریتیدکتومی نیز، وجود این لیگامانهای لنگری صورت است. این لیگامانها به جراح اجازه نمی دهد که بافتهای صورت را بیشتر لیفت کند.

در تصویر زیر محل لیگامانهای اصلی صورت نشان داده شده است.

لیگامانهای اصلی صورت

در تصویر بالا، لیگامانهای لنگری (به رنگهای مختلف) به شکل پراکنده در صورت دیده می شود. این لیگامانهای لنگری در زمان ریتیدکتومی مانع از جابه جایی SMAS به سمت بالا می شود.

جراحان پی بردند که برای لیفت بهتر صورت، لازم است لیگامانهای لنگری متصل شده به SMAS را از زیر آن آزاد کنند. تا بتوانند SMAS را به قسمتهای بالاتر فیکس نمایند.با کشف این موضوع، آخرین تکنیکهای ریتیدکتومی بر همین مبنا پایه گذاری شدند و جراحی های لیفت عمقی صورت پایه ریزی شد.

لیفت صورت

در زیر روشهایی نوینیکه برای جراحی لیفت عمقی صورت مورد استفاده قرار می گیرد بررسی شده است.

روشهای نوین جراحی لیفت صورت (ترکیب آزادسازی لیگامانهای لنگری و کشش SMAS)

روشهای نوین ریتیدکتومی بر پایه لیفت بافتهای عمقی صورت قرار دارد. لذا به این روشها، لیفت عمقی صورت یا Deep face lift نیز گفته می شود. در لیفت عمقی صورت، از ترکیب آزادسازی لنگرهای پوستی و تحت کشش قرار دادن ساختار SMAS (داربست لیفی عضلانی صورت) استفاده می شود.

تا زمان نوشته شدن این متن، بالاترین تغییر و ماندگارترین نتیجه ریتیدکتومی با روشهای جراحی لیفت عمقی صورت بدست آمده است ولی این روش لیفت یک نکته قابل توجه دارد، به دلیل اینکه شاخه های اعصاب حرکتی مهم صورت درست در زیر SMAS قرار دارند، این نوع جراحی باید تنها بوسیله پزشکی انجام شود که مهارت بالایی در شناسایی شاخه های عصبی داشته باشد تا هنگامی که SMAS از روی شاخه های عصبی بلند می شود، آسیبی به آنها نرسد.

قرار گرفتن شاخه های عصبی در زیر SMAS باعث شد با وجودی که روشهای لیفت عمقی صورت موثرتر از روشهای قدیمی تر هستند، همچنان برخی از جراحان روشهای قدیمی تر (که راحتتر انجام می شوند) رابه کار ببرند. البته باید اظهار کرد که برای افرادی که افتادگی مختصری در بافتهای صورت دارند می توان روشهای قدیمی ریتیدکتومی را به کاربرد. ولی برای افراد مسن تر، روشهای لیفت عمقی صورت نتایج بهتری دارد.

نامهای رایجی که برای روشهای نوین ریتیدکتومی به کار می رود زیاد است و به موارد زیر اشاره کرد:

لیفت Sub SMAS یا لیفتزیر SMAS ، جراحی لیفت عمقی صورت، Deep face Lift، Deep plane lift و …

در ادامه این مطلب به اختصار در مورد مهمترین روشهای لیفت عمقی صورت صحبت می کنیم.

مهم ترین روش های لیفت عمقی صورت

روش Low SMAS

در این روش،SMAS در بخشهای پایینی صورت لیفت می شود لذا مانند تصویر زیر، افتادگی بخشهای پایینی صورت که با دایره سبز رنگ نشان داده شده است اصلاح می شود ولی افتادگی بخشهای بالاتر که با دایره سیاه رنگ مشخص شده، چندان تغییری نمی کند.

روش Low SMAS

اغلب افرادی که تحت این نوع لیفت قرار می گیرند، از اصلاح افتادگیهای اطراف چانه و پایین تر از گوشه دهان رضایت بالایی پیدا می کنند ولی تغییر چندانی در قسمتهای بالایی خط خنده مشاهده نمی کنند و همچنان از این موضوع ناراضی خواهند بود. لذا اگر دغدغه اصلی شما خط خنده عمیق و افتادگی بافتهای نزدیک به گونه است، پیشنهاد می کنم از روشهایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم استفاده نمایید.

روش High SMAS

مانند روش بالاست با این تفاوت که علاوه بر بخشهای پایینی SMAS، بخشهای بالایی آن نیز لیفت می شود و همانطور که دایره سبرنگ (تصویر زیر) نشان می دهد، اینبار ناحیه وسیعتری (از جمله دایره سیاه رنگ) نیز تحت تاثیر لیفت قرار می گیرد

روش High SMAS

رضایتمندی این مراجعین به مراتب بالاتر خواهد بود ولی بازهم اغلب افراد تمایل دارند بخشهای بالاتر خط خنده و مخصوصا زیر چشم تا حد امکان بهبود پیدا کند. روش بعدی به تکمیل این موضوع می پردازد.

روش Extended deep plane

در این روش، برش جراحی جلوتر از دو روش بالا داده می شود و بخشهای عقبتر SMAS به عنوان تکیه گاهی برای نواحی جلوتر مورد استفاده قرار می گیرد.

روش Extended deep plane

جلوتر قرار دادن برش جراحی در روش Extended deep plane، باعث بهبود افتادگیهای زیر چشم وبخش میانی صورت می شود و تجربه نشان داده است که با این روش، رضایتمندی بالاتری از نتیجه جراحی حاصل می شود.

توجه: هر کدام از روشهای بالا را می توان با کمی تغییر همراه با لیفت سابکوتانئوس انجام داد و به این ترتیب لیفت دو لایه ای صورت میگیرد و تنوع بالاتری را ایجاد می نماید. برای جلوگیری از پیچیدگی بیش از حد مطلب، در این متن از توضیح بیشتر جزئیات آن پرهیز می کنیم.

کاندید مناسب لیفت صورت چه کسانی هستند

هر سه گروه روشهای این جراحی، برای اصلاح همزمان بخش میانی و پایینی صورت طراحی شده اند و زیباجویانی می توانند از آنها بهره مند شوند معمولا سن بالاتر از 45 سال دارند. در زیباجویانی که تنها متقاضی لیفت بخش میانی صورت خود هستند (مخصوصا افراد جوانی که تمایل به لیفت گونه دارند)، می توانند از روش ساده تری برای رسیدن به خواسته خود استفاده نمایند و لیفت آندوسکوپی بخش میانی صورت یکی از گرینه های مناسب است.

لیفت آندوسکوپیک بخش میانی صورت (لیفت آندوسکوپی گونه)

برخلاف لیفت باز صورت می تواند افتادگی بخش میانی صورت را به همراه افتادگی بخشهای پایینتر صورت اصلاح نماید، در لیفت اندوسکوپی، قسمت پایین صورت قابل اصلاح نیست و فقط بخش میانی صورت لیفت می گردد.

مزیتهای لیفت آندوسکوپی گونه

برش جراحی کوچک بوده و زمان جراحی نیز به مراتب کم است.

معایب لیفت آندوسکوپیک گونه

افتادگی پایین صورت برطرف نخواهد شد. در افرادی که پوست شل و اضافه داشته باشند، پوستهای اضافه برداشته نمی شود.

کاربرد این روش بیشتر در افراد جوانتر و کسانی است که افتادگی کمتری داشته و تغییر در بخش میانی صورت را در نظر دارند. اغلب متقاضیان این روش تمایل به جوانسازی گونه و اطراف چشمها را دارند و معمولا کمتر از45 تا 50 سال سن دارند. به همین دلیل ترکیب این جراحی با لیفت شقیقه و پیشانی، منجر به نتایج بهتری می شود.

لیفت آندوسکوپی گونه می تواند با استفاده از اندوتاین یا بخیه های دیر جذب انجام شود. در تحقیقاتی که تا کنون انجام شده، آندوتاین اثرات مشابه بخیه ها را از خود نشان می دهد و مزیتی در این مورد نداشته است. با وجود این اگر شما تمایل به استفاده از آندوتاین هستید، می توانید این موضوع را با جراحتان در میان بگذارید.

کدام روش جراحی لیفت صورت برای شما مناسب است؟

در قالب کلی برای انتخاب روش ریتیدکتومی به نکات زیر توجه نمایید:

 • اگر سن ظاهری شما کمتر از 35 سال است، به طور قطع هیچکدام از روشهای جراحی لیفت باز صورت برای شما مناسب نیست و بهتر است از روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت (مثلا لیفت با نخ) استفاده نمایید.

توجه: سن ظاهری شما تخمینی است که دیگران با دیدن چهره شما از سن شما میزنند و ممکن است با سن شناسنامه ای شما تفاوت داشته باشد. مثلا یک خانم 50 ساله، ممکن است ظاهر جوانتری داشته باشد و دیگران او را 40 ساله تخمین بزنند و یا بالعکس ظاهری مسن تر داشته باشد و مثلا 55 ساله به نظر برسد.

نکته: افرادی که سن کمتر از 35 سال دارند (و لیفت باز برایشان مناسب نیست)، در صورت تمایل میتوانند از لیفت اندوسکوپیک گونه بهره مند شوند.

 • اگر سن ظاهری شما بیش از 35 سال و کمتر از 40 تا 45 سال است، جراحی لیفت باز صورت، می تواند برای شما انجام شود ولی بهتر است به عنوان انتخاب اول در نظر گرفته نشود. یعنی قبل از انتخاب آن، چندین روش غیر جراحی لیفت صورت (مثلا لیفت با نخ ) را امتحان نمایید. افرادی که افتادگی خفیفی در صورت دارند، میتوانند روشهای سطحی تر لیفت صورت (مانند لیفت زیر پوستی یا لیفت MACS) را انتخاب نمایند. در هر حال، روشهای عمقی تر لیفت صورت را به عنوان انتخاب آخر باید در نظر گرفت.
 • اگر سن ظاهری شما بیش از 40 تا 45 سال است، لیفت عمقی صورت نتیجه بهتر و ماندگار تری را می تواند دربر داشته باشد. با این حال روشهای لیفت سطحی صورت و روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت همچنان برای افرادی که تغییرات کمی را می پسندند کاربرد دارد.

عوارض جراحی لیفت صورت

با وجودی که ریتیدکتومی (Face Lift Surgery) عمل بسیار ایمنی است، مانند هر جراحی دیگر، این جراحی نیز می تواند عوارضی داشته باشد که هرکدام از این عوارض با استفاده از راهکارهای خاصی قابل پیشگیری و یا درمان هستند.

این عوارض شامل کبودی بعد از عمل جراحی لیفت، درد، بی حسی پوست صورت، تورم صورت و… می باشد، برای آگاهی بیشتر از عوارض این جراحی و روش های پیشگیری و درمان آن می توانید مقاله عوارض جراحی لیفت صورت را مطالعه فرمایید.

لیفت باز صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت

با توجه به انجام جراحی و شرایط پس از آن نیاز است تا از شیوه دقیق مراقبت های بعد از جراحی آگاهی داشته باشید تا بتوانید در کوتاه ترین زمان به شرایط عادی زندگی خود برگردید و همچنین دچار عوارض خاص ناشی از جراحی نشوید برای همین منظور به بخش مراقب های بعد از جراحی لیفت صورت مراجعه نمایید.

جراحی لیفت صورت

مشاهده عکس نمونه لیفت صورت و مشاهده ویدیو جراحی لیفت صورت

سوالات مربوط به جراحی لیفت صورت

روش های مختلف لیفت صورت چیست؟

روش های لیفت صورت به 2 روش جراحی و غیر جراحی تقسیم می شوند. روش های غیر جراحی مانند لیفت با نخ، لیزر و هایفو.

لیفت صورت به روش عمیق جه تفاوتی با روش های دیگر دارد؟

در لیفت صورت به روش عمیق، علاوه بر پوست صورت، عضلات آن نیز کشیده می شوند. این باعث ماندگاری بیشتر نتیجه جراحی می شود.

ماندگاری لیفت صورت چقدر است؟

جراحی لیفت صورت به صورت عمقی، معمولا تا 15 سال ماندگاری دارد.

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت چقدر است؟

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت حدود 1.5 تا 2 ماه است.

آیا برای رفع غبغب میتوان از ساکشن استفاده کرد؟

رفع غبغب به وسیله ساکشن برای افرادی جوانی که پوستی سفت دارند، مناسب است، اما در افراد مسن امکان افتادگی عضلات ناحیه غبغب وجود دارد.

چرا نتیجه یک جراحی ریتیدکتومی کوتاه مدت بوده و بعد از گذشت چند ماه اثر آن از بین رفت؟

در مواردی که فقط پوست کشیده شود و بافتهای داربستی زیرین محکم نشده باشند، پوست بیشتر از چند ماه نمیتواند کشش بافتهای زیرین خود را تحمل کند. (لذا اگر شما نتیجه طولانی مدت را در نظر داشته باشید، باید در انتخاب جراح لیفت خود دقت کنید و جراحی را انتخاب کنید که برای لیفت صورت شما، علاوه بر پوست بافتهای زیرین و ساختار داربستی زیر آن را اصلاح کند)

چرا یک جراح لیفت صورت را در 1 تا 2 ساعت انجام می دهد در صورتی که جراح دیگر آن را در 4 یا 5 ساعت انجام می دهد؟

یک جراح بسته به اینکه چه روشی را انجام می دهد، می تواند فقط پوست را بکشد و یا علاوه بر پوست بافتهای داربستی عمقی را نیز لیفت کند. مسلما در حالت اول زمان کوتاهتری برای جراحی صرف خواهد نمود و در مقابل هم نتیجه نهایی لیفت کوتاهتر خواهد بود در حالت دوم جراح عضلات و داربست عمقی صورت را نیز لیفت صورت کند که در این حالت زمان جراحی بیشتر شده و نتایج ماندگارتر خواهد بود.

چرا نتایج برخی از جراحی های لیفت ماندگار نیست؟

مهمترین علت این مساله را می توان در روش جراحی دانست. روشهای جراحی لیفت عمقی صورت، ماندگار ترین نتایج لیفت را به دنبال دارند در حالیکه روشهای جراحی لیفت سطحی، مخصوصا لیفت زیر پوستی، نتایج کوتاه مدت ( حتی 6 ماهه ) دارند

اگر روش لیفت عمقی صورت ماندگار ترین نتیجه را دارد، چرا همه جراحان این روش را انجام نمی دهند؟

برای انجام لیفت عمقی صورت، لازم است جراح، تسلط بسیار بالا در مورد آناتومی لایه های مختلف صورت و شاخه های عصب حرکتی صورت داشته باشد تا از هرگونه آسیب عصبی دائمی اجتناب شود. جراحانی که چنین تجربه و مهارتی را کسب نکرده باشند، ترجیح میدهند از روشهای جراحیلیفت سطحی صورت که کم خطر است استفاده نمایند. با اینکه این روش برای زیباجوان ماندگاری کمی دارد، ولی به انتخاب روش جراحی نمیتوان ایراد گرفت و جراح شما بر اساس تواناییهای خودش کار درستی را انجام داده است. اگر شما تمایل به جراحی لیفت عمقی صورت دارید، باید جراحی را انتخاب نمایید که به این انجام این روش جراحی تسلط کامل داشته باشد.

چگونه می توان از جزئیات روش جراحی لیفت صورتی که انجام می شود آگاهی پیدا کرد؟

شما می توانید مستقیما این موضوع را از جراح خود بپرسید و نظرات او را با مطالب گفته شده در بالا یا نظر جراحان دیگر مقایسه نمایید. همچنین رضایت زیباجویانی که این خدمت را دریافت نموده اند را از نزدیک بررسی نمایید. به طور کلی می توان گفت که زمان جراحی لیفت سطحی صورت کوتاه است و اغلب کمتر از 3 ساعت طول می کشد ولی جراحی لیفت عمقی صورت معمولا 4 ساعت و یا بیشتر زمان نیاز دارد.

جراحی اعلام میکند که SMAS را تحت کشش قرار می دهد. آیا این روش جراحی لیفت صورت ماندگارترین نتیجه را دارد؟

در زمان تحت کشش قرار دادن SMAS، دو حالت زیر وجود دارد. الف. بدون آزاد کردن لیگامانهای لنگری صورت، SMAS را تحت کشش قرار دهیم. ب. ابتدا لیگامانهای لنگری را آزاد کنیم و سپس SMAS را تحت کشش قرار دهیم. در مورد (الف)، لیفت ما روی لایه SMAS است و نتیجه آن کمتر از حالت (ب) است. در حالت (ب) علاوه بر اینکه لیفت ما عمقی تر انجام می شود، علل زمینه ساز عود علائم نیز برطرف می شوند و نتیجه ماندگار تر خواهد بود

تفاوت لیفت آندوسکوپی و جراحی لیفت باز در بخش میانی صورت چیست؟

در لیفت آندوسکوپی، جراح تنها در یک لایه می تواند لیفت را انجام دهد و امکان برداشتن پوست اضافه (ریتیدکتومی) وجود ندارد ولی در لیفت باز صورت علاوه بر ریتیدکتومی، می توان ریتیدکتومی را در چند لایه انجام داد.

آیا در جراحی لیفت صورت، چینهای اطراف چشم و اطراف دهان بهبود پیدا می کند؟

بسیاری از افراد تصور میکنند که با انجام ریتیدکتومی، چین های اطراف چشم و چین های اطراف دهان که به صورت شعاعی در اطراف لب قرار دارند، به طور کامل از بین خواهد رفت!! اما باید بدانیم که این قسمتها مجزا از ریتیدکتومی هستند و برای اصلاح عیوب این ناحیه باید اقدامات دیگری انجام داد. مثلا برای چروک های چشم، جراحی پلک و یا برای چروک های اطراف دهان تزریق ژل و بوتاکس موثر خواهد بود.

آیا آثار برش جراحی بر روی پوست باقی میماند؟

کاملا واضح است که با زدن برش در هرقسمت از بدن و انجام جراحی، جای برش باقی مانده و به طور کامل محو نمی شود و این نکته را همواره به یاد داشته باشید که پوست محل جراحی، هرگز مانند پوست قبل از جراحی نخواهد شد. اما اینکه چه مقدار باقی میماند و آیا دیده میشود یا نه بستگی به تکنیکی دارد که جراح در حین جراحی انجام می دهد.جراح باید از روش هایی استفاده کند و تکنیک هایی را بکار گیرد که تا حد امکان محل برش مخفی باشد و دیده نشود و با پنهان کردن این برش ها در قسمت های خاصی از صورت و ایجاد خطای دید، باعث پوشش بیشتر آنها گردد. برای مثال برشی که در پشت گوش و یا داخل موها و یا در محل رویش مو زده می شود، به راحتی مخفی خواهد شد.

برای لیفت صورت چه روشهایی وجود دارد؟

برای ریتیدکتومی می توان از روشهای غیر جراحی و روشهای جراحی استفاده نمود. بهتر است افراد جوانتر از روشهای غیر جراحی (لیفت با نخ، هایفو، لیزر و …) استفاده نمایند. روشهای رایج جراحی لیفت صورت در بالا به شکل کامل توضیح داده شده اند

ماندگاری جراحی لیفت عمقی صورت چقدر است؟

جراحی لیفت عمقی صورت اثر دائمی دارد و افتادگیهای قبلی بافتهای صورت اصلاح می شود ولی مانع از پدیدار شدن افتادگیهای بعدی بافتهای صورت نخواهد شد. به این معنی که اگر در یکی از دوقلوهای همسان، جراحی لیفت عمقی صورت را انجام دهیم، با گذشت زمان ( مثلا 10 یا 20 سال)، همچنان فردی که جراحی لیفت عمقی صورت انجام داده است، نسبت به قل دیگر خود جوانتر به نظر می رسد. ولی در هر حال، حتی بعد از ریتیدکتومی، مجددا با افزایش سن، چین و چروکهای جدید پدیدار خواهند شد.

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت چقدر است؟

منظور اغلب افراد از دوران نقاهت، برطرف شدن تورم و کبودی است. ولی باید بدانیم علائم دیگری هم وجود دارند که مانند بازگشت حرکات عادی عضلات صورت می توانند اثر گذار باشند. هر کدام از این علائم در دوره خاصی بهبود پیدا می کند. کبودی معمولا 2 تا 3 هفته بعد از جراحی برطرف می شود. حدود 70 تا 80 در صد تورم ظرف 4 هفته برطرف می شود و مابقی تورم بین 3 تا 6 ماه از بین خواهد رفت. افرادی که صورت لاغری دارند، زودتر به نتایج مورد دلخواه خودمی رسند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
74 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها