زمان مطالعه مطلب: 6 دقیقه

برجسته سازی گونه

برجسته سازی گونه و کاشت پروتز گونه Cheek Augmentation

برجسته سازی گونه یکی از متد های زیبایی در بسیاری از مناطق دنیاست چراکه برجستگی گونه ها نزد مردم به عنوان یکی از معیارهای زیبایی و جوانی صورت محسوب می شود. با افزایش سن، دو اتفاق عمده در گونه ها ایجاد می شود؛ اول اینکه بافت چربی گونه تا حدودی تحلیل می رود و باعث کوچکتر شدن گونه ها می شود. دوم اینکه بافت های صورت شل می شود و بافت نرم روی گونه ها به قسمت های پایینتر جابه جا می شود. بافت نرم روی گونه و زیر چشم به سمت پایین مهاجرت می کند، و این موضوع علاوه بر ایجاد ناهمواری ها در زیر چشم، و کوچکتر شدن گونه ها، باعث عمیقتر شدن چین اطراف دهان (خط خنده) نیز می شود. از روش های درمانی این عارضه می توان به جراحی گونه و کاشت پروتز فک اشاره کرد. در ادامه برای شنیدن توضیحات بیشتر با ما همراه باشید.

هدف از زیباسازی بخش میانی صورت این است که سطحی نسبتا صاف در گونه ها و زیر چشمان ایجاد گردد و ناهمواریهایی که به دلیل افزایش سن ایجاد میگردد، برطرف شود. گاهی برای از بین بردن این ناهمواریها، لازم است علاوه بر گونه، قسمتهای زیر گونه را نیز برجسته نمود تا چینهای ایجاد شده در اطراف دهان (خط خنده) برطرف شود.

برجسته کردن گونه ها (Cheek Augmentation) با تغییر در دو قسمت از بافت گونه انجام می گیرد. در قسمت اول، بافت سخت (اسکلت) گونه برجسته می شود و در قسمت دوم، بافت نرم ( پوشش روی اسکلت) برجسته می شود. می توان از ترکیب دو روش فوق نیز استفاده کرد، یعنی هم اسکلت و هم بافت نرم را برجسته نماییم.

آناتومی گونهبرجسته سازی بافت سخت گونه، شامل استفاده از پروتز گونه می شود. نصب پروتز گونه اغلب، با برشی که در دهان داده می شود، انجام می پذیرد. ولی گاهی مدل پروتز انتخابی به گونه ای است که بهتر است کار نصب را از طریق شقیقه ها و یا پلک پایین، انجام داد. خواسته مراجعه کنندگان و نوع جراحی هایی که به صورت همزمان نیاز دارند نیز در تصمیم گیری موثر است.

برجسته سازی بافت نرم گونه با تکنیکهای مختلفی صورت می پذیرد. استفاده از نخ هایی که مانند فیلر عمل می کنند، تزریق ژل های آماده و تزریق چربی، از روشهای عمده برجسته سازی و حجیم کردن بافت نرم گونه می باشند. در بین تمامی روشهای برجسته سازی بافت نرم گونه، تنها تزریق چربی به صورت دائمیست.

تحلیل رفتگی چربی ناحیه گونه

برای برجسته سازی گونه ها، پروتز گونه مناسب است یا تزریق چربی و ژل

برای پاسخ به این پرسش، باید به نکات بسیار زیادی توجه داشت، توجه به میزان برجستگی اسکلت صورت، و توجه به ضخامت بافت نرم روی اسکلت صورت، در تصمیم گیری بسیار کمک کننده است. در بسیاری از موارد، می توان برجسته سازی گونه پروتز یا تزریق چربی و را همزمان با دیگر جراحی های زیبایی ( مانند لیفت صورت و یا پروتز چانه و…) انجام داد.

نصب پروتز سیلیکونی بسیار آسان است و همین موضوع باعث می شود بسیاری از جراحان آن را به بیماران توصیه می نمایند. پروتز های سیلیکونی، سازگاری مناسبی با بدن دارند ولی به مرور زمان در محل که قرار گرفته اند باعث جذب استخوان مجاور خود می شوند. جذب استخوان در اغلب بیماران مشکلی ایجاد نمی کند ولی در برخی از بیماران به مرور زمان باعث تغییر شکل گونه می شود و به ندرت منجر به دردهای مزمن صورت می شود. در صورتی که پروتز سیلیکونی عارضه ایجاد کند و یا شما از نتیجه آن راضی نباشید، به راحتی می توان آن را خارج نمود.

برای نصب پروتز مدپور لازم است جراح مهارت بالایی داشته باشد. علاوه بر این، در اغلب افراد باید پروتز مدپور را به صورت اختصاصی تغییر شکل و یا تراش داد تا بهترین نتیجه را بدست آورد. لذا به دلیل اینکه بسیاری از جراحان مهارت کار کردن با پروتز مدپور را ندارند و نصب پروتز سیلیکونی برای آنها راحت تر است، اغلب جراحان پروتز سیلیکونی را به مراجعه کنندگان توصیه می کنند. انواع دیگری از پروتز مانند گورتکس وجود دارد که در بازار ایران در حال حاضر به راحتی یافت نمی شود.

شکل های مختلف پروتز گونه

اشکال مختلف پروتز گونه را می توان به سه دسته عمده تقسیم بندی کرد. برحسب ظاهر صورت و خواسته مراجعه کننده، مدلهای مختلی از یکی از دسته های زیر به بیماران توصیه می شود.

نوع دوم پروتزی که در بازار ایران موجود است، پروتز مدپور است، که به دلیل متخلخل بودن، سازگاری بیشتری با بافت های بدن دارد و در مقابل عفونت بسیار مقاومتر می شود. از خصوصیات مهم پروتز مدپور این است که می توان آن را برای بیماران خاص فرم دهی نمود ( این خصلت در پروتز سیلیکونی قابل اجرا نیست). به دلیل ناشناخته بودن این پروتز وعدم آگاهی اغلب مراجعه کنندگان از مزیت های مهم پروتز مدپور، و به دلیل اینکه این پروتز کمی گرانتر از پروتز سیلیکونی است، اکثر بیماران از پروتز سیلیکونی استفاده می کنند.

نحوه قرار گیری پروتز گونه

پروتز ناحیه گونه (Malar): مدلی از پروتز گونه است که برای برجسته سازی مستقیم استخوان گونه طراحی شده است و مستقیما بر روی برجسته ترین قسمت استخوان قرار می گیرد.

پروتز تاحیه زیر گونه (Submalar): این مدل پروتز در واقع برای برجسته سازی پایین گونه و بخش میانی صورت طراحی شده است. محل نصب آن کمی پایین تر از پروتز مالار است. در برخی از مراجعه کنندگان ( مانند دوندگان ماراتون) که قسمت میانی صورت کم جحم است کاربرد بیشتری دارد.

پروتز ترکیبی (Combined): این پروتز زمانی مناسب است که هدف ما برجسته سازی همزمان گونه و بافت زیر گونه باشد. این حالب بویژه در برخی از مراجعه کنندگانی که از نظر ژنتیکی مستعد لاغری بیش از حد صورت و یا عدم رشد قسمت میانی صورت هستند (گاهی همراه با دیگر روشهای افزایش دهنده حجم صورت) مناسب است.

توجه: انتخاب نامناسب شکل پروتز می تواند به نارضایتی بعد از جراحی منجر شود، لذا در زمان مشاوره قبل از عمل، علاوه بر سایز پروتز، باید مراجعه کننده ازنظر بهترین شکل پروتزی که می تواند خواسته اش را بر آورده کند، از سوی مشاور زیبایی و جراح مورد بررسی قرار گیرد.

روش های مختلفی برای نصب پروتز گونه (از طریق دهان، از زیر چشم یا از راه شقیقه ها) وجود دارد، ولی نصب پروتز گونه اغلب از راه دهان انجام می گیرد زیرا بعد از عمل، محل برش دیده نخواهد شد. مدت زمان جراحی حدود 1 ساعت است. این جراحی می تواند تحت بیهوشی عمومی و یا با بیحسی و خواب عمیق انجام گیرد. زمان بهبودی بعد از عمل حدود 1 هفته است.

آیا نصب پروتز گونه از طریق دهان، احتمال عفونت را بالا می برد؟

در ابتدا تصور می شد که نصب پروتز هایی (پروتز چانه، گونه، زاویه فک و…) که از راه دهان انجام می شود، احتمال عفونت بیشتری نسبت به نصب پروتز از راه بیرون دارند. با مطالعات بیشتری که انجام گرفت مشاهده شد که در هر دو روش، احتمال عفونت بسیار کم بوده و به یک میزان است.

آیا احتمال غیر قرینگی در گونه ها بعد از نصب پروتز گونه وجود دارد؟

مانند هر روش برجسته سازی گونه (مانند تزریق ژل یا چربی)، احتمال غیر قرینگی بعد از پروتز گونه (جراحی گونه) نیز وجود دارد. برای پیشگیری از غیر قرینگی گونه بعد از پروتز، پزشک، تمهیداتی را در نظر می گیرد. مثلا ثابت کردن پروتز بر روی استخوان با استفاده از بخیه یا پیچ، از جابه جایی پروتز و غیر قرینگی بعد از عمل جراحی گونه جلوگیری می نماید. یکی از عوامل دیدین غیر قرینگی بعد از عمل جراحی گونه ها، عدم توجه به غیر قرینگیهای قبلی است. توجه داشته باشید که در اغلب موارد، غیر قرینگیهایی در گونه های افراد عادی دیده می شود که این حالت بعد از نصب پروتز گونه اصلاح نخواهد شد، و افراد با دقتی که در بعد از جراحی گونه دارند، تصور میکنند که غیر قرینگی به تازگی ایجاد شده است.

گاهی تورم بعد از جراحی گونه به صورت غیر قرینه می باشد. در این حالت، به شما اطمینان داده می شود که غیر قرینگی مشاهده شده بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود برطرف خواهد شد.

برای برجسته کردن گونه ها بجز پروتز از چه روشهای جایگزینی می توان استفاده نمود؟

از روشهای دیگر برجسته سازی گونه می توان به تزریق چربی، تزریق ژل و استفاده از نخ های لیفت اشاره کرد. همانطور که در این مقاله گفته شد، این روشها با افزایش حجم بافت نرم گونه، باعث برجسته سازی گونه می شوند. از میان روشهایی که بافت نرم گونه را برجسته می کنند، تزریق چربی در صورت مانند پروتز گونه، ماندگاری دائم دارد ولی اثر موارد دیگر به صورت موقتی است.

نکاتی مهم و ظریفی در مورد تناسب گونه با دیگر اجزاء صورت:

  1. تخلیه بوکال (تخلیه چربی لپ)، در مواردی می تواند مکمل پروتز گونه باشد. در افرادی که بافت نرم صورت، ضخیم است و تجمع چربی‌ها در ناحیه زیر گونهزیاد است، جذابیت صورت کمتر می شود. در این افراد تخلیه بوکال می تواند به تنهایی تا حدی باعث برجسته نشان دادن گونه شود.
  2. با افزایش سن، حجم عضلات گونه تحلیل رفته و زوایای بارز گونه رفته رفته محو می شود. هنگامی که می خواهیم جوانسازی صورت را انجام دهیم، بایدافزایش حجم و ایجاد زاویه هایی در قسمت میانی صورت را در نظر داشته باشیم.
  3. علاوه بر پروتز گونه میتوان با روشهای تزریق ژل و یا تزریق چربی، برجسته سازی گونه و جوانسازی بخش میانی صورت و زیر چشم را انجام داد.
  4. افرادی که حجم گونه مناسبی دارند اما به دلایلی مختلفی دچار افتادگی گونه شده اند، لیفت آندوسکوپیک گونه میتواند انتخاب مناسبی باشد. اغلب متقاضیان این روش تمایل به جوانسازی گونه و اطراف چشمها را دارند و معمولا کمتر از 45 تا 50 سال سن دارند.

در انتخاب جراح خود دقت کنید. در مواردی دیده شده است که به دلیل نصب نامناسب پروتز بر روی گونه، فرد دچار عوارضی شده است که برای ترمیم آن نیازمند جراحی دوباره شده است. در ویدیو زیر تشریح این مساله را میتوانید از زبان دکتر بیات بشنوید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها