زمان مطالعه مطلب: 11 دقیقه

 

جراحی لیفت پیشانی

لیفت پیشانی و ابرو

یکی از مهمترین علائم زیبایی در پیشانی، جوان بودن آن است. هر گونه علامتی در پیشانی که مطرح کننده افزایش سن و پیری باشد می تواند زیبایی و جدابیت پیشانی را کاهش دهد. وجود چین و چروک در پیشانی، افتادگی ابروها، عقب رفتن خط رویش مو (به دلیل ریزش مو) و طویل شدن پیشانی، تحلیل رفتن بافت  عضلانی و چربی ناحیه شقیقه از علائم افزایش سن در پیشانی هستند. مسلما برای بازگرداندن جذابیت و زیبایی به پیشانی، باید علائم فوق را برطرف نمود و یا شدت آن را کاهش داد و در چنین شرایطی جراحی لیفت پیشانی می تواند مناسب باشد.

لیفت پیشانی یا لیفت ابرو کدام درست است؟

لیفت پیشانی و لیفت ابرو اغلب معادل یکدیگر در نظر گرفته می شوند و خیلی شایع به جای یکدیگر به کار می روند ولی با مطالعه این متن به تفاوت این دو پی میبریم. ابرو بخش پایین پیشانی را تشکیل می دهد و بخش عمده پیشانی، بالا تر از ابرو قرار میگیرد. تغییرات و علائم افزایش سن و پیری می تواند در یکی از این دو ناحیه(یعنی پایین پیشانی یا قسمتهای بالاتر پیشانی) دیده شود ولی در دیگری ایجاد نشده باشد برای مثال ممکن است فردی فقط دچار افتادگی ابروها باشد در حالی که قسمتهای بالاتر پیشانی کاملا صاف و جوان باشد. لذا در زمان لیفت می توانیم هر کدام از این بخشها را به صورت مجزا یا توام با یکدیگر لیفت کنیم.
اگر در جراحی لیفت، هدفمان فقط بالا کشدن ابرو باشد، ان را لیفت ابرو مینامیم (لیفت اندوسکوپی چنین هدفی دارد) و اگر فقط جوانسازی پیشانی باشد، آن را لیفت پیشانی می نامیم. در اغلب اوقات هر دو هدف را در نظر داریم و به آن لیفت پیشانی و ابرو میگوییم. زمانی که فقط لیفت پیشانی را انجام می دهیم در واقع چینهای پیشانی را میخواهیم اصلاح کنیم و ممکن است حالت و محل ابروها چندان تغییری نکند.

جالب است بدانید، تغییراتی که با جراحی در پیشانی و ابرو انجام می دهیم فقط برای جوانسازی نیست. بلکه گاهی به منظور زیباسازی و تغییر شکل است. خانم جوانی که برای لیفت شقیقه، یا فردی که در کنار تغییر جنسیت، متقاضی زنانه سازی پیشانی است. هدف ما تغییر شکل و زیبا سازی صورت بوده است، که برای آنها لیفت ابرو یا پیشانی انجام میدهیم .

در کنار روشهای غیر جراحی لیفت پیشانی ( تزریق بوتاکس، فیلر، لیفت پیشانی با نخ )، روش جراحی لیفت پیشانی وجود دارد . اما در مواردی که روشهای غیر جراحی موثر نباشند،به کار میروند.

لیفت پیشانی

چند روش جراحی برای تغییر و جوانسازی پیشانی وجود دارد؟

بیش از 7 روش مختلف جراحی در ناحیه 3/1 بالایی صورت (پیشانی) وجود دارد. از این روش ها برای تغییر و جوانسازی پیشانی و نواحی اطراف آن به کار می رود. هر کدام از این روشها نیز زیرشاخه های جزئی تری دارند. روش ها به تنهایی یا به شکل ترکیبی استفاده می شوند. در تصویر زیر محل برش شایعترین انواع این جراحی ها نشان داده شده است.

لیفت ابرو

اغلب افرادی که متقاضی جراحی لیفت پیشانی هستند تنها با یک یا دو روش از این روشها آشنا هستند و ممکن است نتوانند مناسبترین مورد را برای رسیدن به خواسته شان پیدا کنند. چه بسا افرادی که با یک جراحی کوچک، میتوانند نتایج بهتری را بدست آورند ولی به دلیل انتخاب روش نامناسب، با وجود صرف هزینه، به برخی از خواسته خود نرسند. برای روشن شدن موضوع به مثال زیر توجه نمایید.

بهترین راه حل برای از بین بردن چین های عمیق صورت چیست؟

فرض کنید آقای جوانی دچار چین های بسیار عمیق پیشانی است. که با هیچکدام از روشهای غیر جراحی جوانسازی پیشانی بهبود پیدا نکرده است. ایشان در فضای مجازی بررسیهایی در مورد لیفت آندوسکوپی پیشانی انجام داده است. ولی همه جراحان با تجربه او را از لیفت اندوسکوپیک پیشانی منع کردند. چرا؟

روش لیفت وسط پیشانی

تنها خواسته ایشان بر طرف شدن چین های عمیق پیشانی است و لیفت اندوسکوپیک پیشانی تنها می تواند لایه های عمقی پیشانی را تحت کشش قرار دهد و این کشش در حدی نیست که بتواند به لایه زیر پوستی منتقل شده و پوستی به این ضخیمی را صاف نماید. تشخیص پزشکان و توصیه آنها کاملا درست است ولی به این مفهوم نیست که راهی برای اصلاح چین ها وجود ندارد. چنین فردی بهتر است از روش لیفت وسط پیشانی (Mid forehead lift) استفاده نماید. اگر امثال ایشان تحت جراحی لیفت اندوسکوپی قرار گیرند، علاوه بر اینکه هزینه ای را متحمل می شوند، به خواسته خود نمی رسند.

با توجه به مثال فوق در می یابیم که بهتر است ابتداعلائم ناخوشایندی که در پیشانی شما ایجاد شده و موجب ناخورسندی شما شده است را مشخص و بررسی نماییم و برحسب نوع و شدت آنها، بهترین راه اصلاح ان را تعیین کنیم.

علائم نازیبایی و افزایش سن در پیشانی

با فزایش سن در برخی از افراد با علائم نازیبایی صورت مواجه می شویم. در ادامه این مقاله به شش مورد از این علائم و راه حل برای زیباتر شدن صورت خواهیم پرداخت.

افتادگی ابرو

یکی از شایعترین علائم افزایش سن در پیشانی است. آقایان بیشتر و زودتر از خانمها دچار افتادگی ابرو می شوند. در مراحل اولیه این افتادگی، میتوان علائم آن را با تزریق بوتاکس و استفاده از دیگر روشهای غیر جراحی کاهش داد ولی در نهایت اغلب افراد کاندید جراحی لیفت ابرو می شوند. این جراحی را می توان به صورت آندوسکوپیک و یا باز انجام داد و برای انتخاب بهترین روش بهتر است به دیگر علائم همراهی که با افزایش سن ایجاد می کند توجه نمود.

افتادگی ابرو

آقایانی که به صورت ارثی ابروهای پایینی دارند، ممکن است در سنین پایین ( کمتر از 30 سال) متقاضی جراحی لیفت پیشانی و ابرو شوند. معمولا در چنین شرایطی به دلیل پوست ضخیم و بافت نرم غیر قابل انعطاف، روشهای غیر جراحی چندان تاثیری ندارند. با اینحال بهتر است ابتدا یک یا چند روش غیر جراحی را برای اصلاح آن امتحان نمایید.

لیفت پیشانی و ابرو

چینهای پیشانی و خط اخم

 از شایعترین علائم افزایش سن در پیشانی هستند. خوشبختانه اغلب این چینها (مخصوصا خط اخم) در مراحل اولیه به تزریق بوتاکس پاسخ مناسبی می دهند. و تا مدتها فرد را از هرگونه اقدام دیگر بی نیاز می سازند. استفاده از فیلر نیز می تواند در کنار تزریق بوتاکس، نتایج بهتری را ایجاد نماید. دربعضی از افراد روشهای غیر جراحی موثر نیست. و یا دارای چینهای بسیار عمیق باشند، جراحی لیفت پیشانی می تواند کمک کننده باشد.

افتادگی دم ابرو و بافتهای ناحیه شقیقه

در بخش کناری پیشانی، هیچگونه عضله بالابرنده ای برای بافت شقیقه و دم ابرو وجود ندارد. در عوض عضله حلقوی پلک بالا و جاذبه زمین، به طور مداوم این بافتها را به سمت پایین می کشند و باعث افتادگی آنها می شوند. برخی از افراد به صورت ژنتیکی دم ابروی پایینی دارند. این افراد در سنین نوجوانی هم علائم افتادگی بافتها در ناحیه شقیقه را نشان می دهند. در این افراد می توانیم در همان سالهای اولیه جوانی، با جراحی لیفت شقیقه، علائم افتادگی را اصلاح نماییم. متقاضیان لیفت شقیقه، اغلب جوانانی هستند که به منظور بالا بردن دم ابرو و تغییر شکل اطراف چشم، چنین کاری را انجام می دهند.

توجه: ناحیه شقیقه (Temporal) از نظر آناتومیکی جزء پیشانی محسوب می گردد. در تمام کتابهای معتبر جراحی پلاستیک، هرگاه سخن از جراحی های زیبایی پیشانی می آید، به جراحی ناحیه شقیقه نیز اشاره می شود. اخیرا در ایران لیفت شقیقه متقاضیان بسیاری پیدا کرده است. بهتر است همزمان با لیفت شقیقه، به دیگر نقایص پیشانی هم توجه نمود وآنها را همزمان اصلاح کرد.

بلند شدن طول پیشانی

افزایش طول پیشانی از مشخصه های بارز افزایش سن بویژه در آقایان است. با ریزش موها و عقب رفتن خط رویش مو، فاصله بین ابرو و موها (طول پیشانی) بیشتر می شود. در افرادی که ریزش شدید مو دارند، علاوه بر نازیبایی، همین موضوع به تنهایی می تواند سن فرد را 5 تا 10 سال بالا تر از واقعیت نشان دهد. این موضوع اثرات بسیار نامطلوبی در روحیه فرد می گذارد.

خوشبختانه با کاشت مو میتوان مشکل بسیاری از آقایان را برطرف نمود. برخی از خانمها تمایلی به کاشت مو ندارند و ترجیح می دهند بدون کاشت مو، پیشانی کوتاهتری داشته باشند. ( موهای کاشته شده اغلب ضخیمتر از موهای جلوی پیشانیست. باعث می شود دیگران از راز کاشت مو در خانمها مطلع شوند). در این موارد می توانیم جراحی کوتاه کردن پیشانی را در نظر داشته باشیم. به صورت همزمان دیگر اصلاحات پیشانی (مانند لیفت شقیقه، لیفت ابرو، اصلاح برجستگی پیشانی ) را نیز انجام دهیم.

برجستگی پیشانی

وجود برجستگی پایین پیشانی به دلیل رشد بیش از حد سینوسهای پیشانی است. معمولا رشد این سینوسها در دوران بلوغ تا زمان بسته شدن صفحه رشد استخوانی ادامه دارد. ولی گاهی پس از این دوران نیز همچنان رشدش ادامه می یابد. خوشبختانه چنین حالتی در خانمها کمتر دیده می شود و معمولا نیاز به جراحی ندارد. در آقایان نیز اندکی برجستگی پیشانی پذیرفته شده است ولی در مواردی که این برجستگی زیاد باشد، مخصوصا افرادی که همزمان افتادگی ابرو داشته باشند، چهره فرد قدری خشن و عصبانی به نظر می رسد و احساس ناخوشایندی را درخود فرد ایجاد می نماید.

در بخش دیگری از این سایت به طور مفصل در مورد برجستگی پیشانی توضیح داده شده است.

تحلیل رفتن بافتهای شقیقه

تحلیل رفتن عضله و چربی ناحیه شقیقه با افزایش سن به صورت رایج دیده می شود. خوشبختانه بسیاری از این تحلیل رفتنها خفیف بوده و با تزریق چربی یا فیلر اصلاح می گردد. زمانی از پروتز شقیقه استفاده می کنیم که تحلیل شقیقه بسیار شدید است. حتی فرد چربی به اندازه کافی برای تزریق ندارد.

تغییرات متفرقه ناشی از افزایش سن

علاوه بر تغییرات فوق که بسیاری از پزشکان و افراد جامعه از آن آگاهی دارند.اما با افزایش سن ممکن است تغییراتی در پیشانی صورت گیرد.علت اینکه این تغییرات کمتر مورد توجه قرار می گیرند را می توان به عوامل زیر نسبت داد.

الف – همه افراد این علائم را نشان نمی دهند.
ب- این تغییرات در برخی موارد به صورت پارادوکس (یعنی برعکس حالت عادی) دیده می شوند.
مهمترین تغییرات ناشناخته یا کم شناخته شده پیشانی، شامل موارد زیر است:

  • در برخی از افراد با افزایش سن، ابروها نه تنها پایین نمی آید، بلکه به صورت جبرانی بالا می رود. لذا لیفت صورت در انها موثر نیست و باید تناسب اجزاء پیشانی را در آنها برقرار نمود.
  • در برخی از افراد به دلیل اتروفی نسبی بافتهای اطراف، و رشد مختصر ناحیه اصلی،برجستگی نسبی ایجاد می گردد. این حالت در برخی قسمتهای صورت شناخته شده تر است. در برخی افراد مسن میبینیم که علی رغم تحلیل رفتن بافتهای صورت، لاله گوش و بینی همچنان رشد می کنند. لبه استخوان حدقه چشم از جمله قسمت هایی است که برجستگی نسبی پیدا می کند. با وجود تزریق چربی،لیفت پیشانی و جراحی پلک این برجستگی همچنان مشهود است.
  • نزدیک شدن ابروها و بافتهای پیشانی به خط وسط در برخی از افراد مهمترین تغییر ابروها با افزایش سن هستند.

پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:


روش های جراحی زیبایی پیشانی چیست؟

حال که شاخصهای نازیبایی صورت را بررسی کردیم، روشهای اصلاح انها را مورد ارزیابی قرار می دهیم، لیفت کامل پیشانی و ابرو را به صورت باز یا اندوسکوپی می توان انجام داد.

جراحی پیشانی به روش باز

در این روش با توجه به شرایط متقاضی ممکن است برش در وسط پیشانی (Midforehead)، محل رویش مو (pretrichial) و یا در داخل مو(bicorobal)  زده شود.

مزیت های عمومی لیفت باز پیشانی

می توان لیفت را در بیش از یک لایه انجام داد. امکان انجام تراش استخوان و اصلاح برجستگی پیشانی وجود دارد. ماندگار ترین نتیجه لیفت پیشانی را بدست می آورد. امکان قرار دادن گرافت در گودیهای پلک بالا (A- frame deformity) یا نواحی مختلف پیشانی وجود دارد. امکان لیفت زیر پوستی وجود دارد. به طور خلاصه همه مشکلات پیشانی را می توان اصلاح نمود. یک روش جایگزین برای لیفت پیشانی در دو لایه، این است که چینهای پوستی را با سابسیژن اصلاح کنیم و سپس با لیفت عمقی، بافتهای پیشانی را به بالاتر منتقل نماییم.

لیفت پیشانی به روش باز

معایب لیفت باز پیشانی

طول برش زیاد، احتمال خارش طولانی مدت سر (خارش چند ماهه بعد از جراحی)، بی حسی طولانی مدت پوست سر

لیفت میانی پیشانی (mid forehead lift)

در این روش، برش در وسط پیشانی زده می شودکه در موارد بسیار خاص و نادر انجام میگیرد ،معمولا فرد در سنین بالای 50 سال بوده و یا چین های پیشانی او بسیار عمیق است زیرا در این افراد جای بخیه به خوبی ترمیم شده و نگرانی کمتری برای باقی ماندن جای بخیه وجود دارد. (توجه داشته باشید که این روش کمی متفاوت از Midforehead brow lift است) برای افراد جوان (پایین تر از 40 سال)، این روش کمتر استفاده می شود.

لیفت میانی پیشانی

مزایای لیفت میانی پیشانی

این روش چینها و پوست اضافه پیشانی را به خوبی اصلاح می کند. تحت بیحسی موضعی قابل انجام است. دوره ریکاوری کوتاهی دارد.

معایب لیفت میانی پیشانی

اسکار در قسمت وسط پیشانی تا حدی دیده می شود. ابرو را در قسمتهای داخلی بالا می آورد نه در قسمت شقیقه (مگر اینکه برش را به قسمتهای کناری بکشیم.

لیفت باز پیشانی با برش جلوی مو (pretrichial incision forehead lift)

در این روش، برش در جلوی خط رویش مو زده می شود که این حالت برای افراد جوان نیز قابل اجرا می باشد.

لیفت باز پیشانی با برش جلوی مو

مزایای لیفت باز پیشانی با برش جلوی مو

تنها روشی از لیفت پیشانی است که در آن پیشانی بلند نمی شود. تنها روشی است که یا آن می توانیم پیشانی را کوتاه کنیم. میتوانیم با این روش لیفت زیر پوستی و ریتیدکتومی پیشانی را با دقت و نتیجه بهتر انجام دهیم. با این روش بهتر میتوان ژلهای پیشانی را تخلیه نمود.

معایب لیفت پیشانی با برش جلوی مو

اسکار محل برش ممکن است دیده شود، زیباجو باید درمان با لیزر یا کاشت مو را بپذیرد.

لیفت باز پیشانی با برش در داخل مو (bicoronal incision forehead lift)

در این حالت برش در داخل موها زده می شود و با کشیدن بافتهای عمقی و برداشتن پوست اضافه، خط رویش مو کمی به عقب رفته و طول پیشانی اضافه می شود.

لیفت باز پیشانی با برش در داخل مو

مزایای لیفت باز پیشانی با برش در داخل مو

برش جراحی داخل مو هاست

معایب لیفت باز پیشانی با برش در داخل مو

بلندتر شدن طول پیشانی، احتمال ریزش مو در خط جراحی

5.لیفت اندوسکوپیک پیشانی و ابرو (Endoscopic brow lift)

در روش آندوسکوپی، با استفاده از چند برش نسبتا کوچک (سه تا 5 برش)، ابزارهای جراحی وارد شده و جراحی با دید آندوسکوپیک پیش می رود. پس از بلند کردن بافتها، آنها را به سمت بالا لیفت می کنیم و با استفاده از بخیه یا اندوتاین، آنها را در محل جدید فیکس می کنیم. توجه داشته باشید که لیفت با اندوتاین، روش جراحی مجزایی نیست و آندوتاین فقط نقشی مشابه سوچرهای فیکس کننده را دارد.

مزایای لیفت اندوسکوپیک پیشانی و ابرو

بزرگترین مزیت این روش، کوچک بودن برشهای جراحی است. همچنین از مزایای این روش، کوتاه بودن زمان جراحی نسبت به روش باز است.

معایب لیفت اندوسکوپیک پیشانی و ابرو

درلیفت اندوسکوپیک ابرو، امکان برداشتن پوست اضافه ی پیشانی وجود ندارد بنابراین با وجودی که ابروها بالا میرود، نباید فرد انتظار کاهش فاصله ابرو و محل رویش مو را داشته باشد. از طرف دیگر چینهای پیشانی در لیفت اندوسکوپیک ابرو چندان تغییر نمی کند (ریتیدکتومی انجام نمی شود)لذا اگر نیاز به اصلاح چین باشد، لازم است روش دیگری (مثلا سابسیژن) به صورت همزمان با لیفت اندوسکوپی پیشانی انجام شود. به دلیل اینکه تعداد برشها کم است و محدودیت دسترسی به محلهای فیکس کردن بافت داریم، تعداد کمی سوچر زده می شود. لذا انتظار میرود ماندگاری این روش نسبت به روش باز کمتر باشد و عود علائم در افرادی که پوست ضخیم دارند (جوانان و مخصوصا آقایان) بالاست.

توجه: استفاده از اندوتاین می تواند جایگزین بخیه های آندوسکوپی شود و کار را برای جراح آسانتر می نماید. (در روش باز نیازی به استفاده از اندوتاین نیست زیرا سوچرهای دائمی که برای این کار استفاده می شود بسیار مطمئن تر از اندوتاینی عمل میکند که نه ماهه جذب شده و کمتر از شش ماه، قدرت کشش خود را از دست میدهد).

روش لیفت پیشانی و ابرو

شما هم می توانید در صورت راهنمایی بیشتر با شماره تلفن های اعلام شده در وبسایت تماس حاصل فرمایید. تا  با ارتباط با مشاوران متخصص کلینیک، درخواست خود را با کادر مجرب مجموعه دکتربیات در میان بگذارید.

انواع روش های لیفت ابرو

در این مقاله سعی شده است، جدید ترین و محبوت ترین روش های لیفت ابرو به شما معرفی شده و مزایا و معایب آن ها بررسی گردد.

انواع روش های لیفت ابرو

لیفت اندوسکوپیک ابرو (Endoscopic Brow Lift)

لیفت ابرو با آندوسکوپی یک روش محبوب است، اما برای همه مناسب نیست. بیمارانی که پیشانی بلند دارند و یا افرادی که خط رویش مو در آنها از عقب شروع می‌شود، ممکن است کاندیدای مناسبی برای لیفت ابرو به روش اندوسکوپی نباشند.

لیفت آندوسکوپیک ابرو

لیفت ابرو پیش تریشیال (Pretrichial Brow Lift)

لیفت ابرو پیش تریشیال جایگزینی برای لیفت ابرو به روش اندوسکوپی به حساب می آید، چراکه این جراحی معمولاً مستلزم ایجاد برشی در جلوی خط رویش مو می باشد و با استفاده از این تکنیک، زیباجویان می‌توانند هم موقعیت ابرو را بهبود بخشند و هم به یک  پیشانی کوتاه تر دست پیدا کنند.

لیفت ابرو پیش تریشیال

لیفت ابرو تریشیال (Trichial/Bicoronal Brow Lift)

لیفت ابروی تریشیال شبیه پیش تریشیال است، اما این لیفت پیشانی را کوتاه نمی کند. در لیفت بیکرنال یا تریشیال با برداشتن مقدار مشخصی از پوست پیشانی، ابرو بالا می‌رود.

لیفت شقیقه (Temporal Brow Lift)

در لیفت شقیقه که اغلب با بلفاروپلاستی انجام می‌شود، انتهای ابرو بالا می‌رود که می‌تواند ظاهری زنانه‌تر و کمان‌شکل به ابرو بدهد.

لیفت دایرکت ابرو (Direct Lift Surgery)

لیفت دایرکت ابرو برای زیباجویان مردی که دچار طاسی هستند یا موهای نازک دارند، گزینه‌ی مناسبی است، در روش مستقیم، برشی درست بالای ابرو ایجاد می شود و لیفت ابرو صورت می گیرد.

لیفت دایرکت ابرو

لیفت ابرو از وسط پیشانی (Mid Forehead Brow Lift)

در این روش برش جراحی در وسط پیشانی داده می شود و برای افرادی مناسب است که چین های بسیار عمیق در وسط پیشانی دارند، با این روش چین های مذکور به صورت مستقیم برداشته می شوند.

برخی از سوالات مراجعین محترم مجموعه زیبایی دکتربیات

محل برش در جراحی لیفت ابرو و پیشانی و شقیقه کجاست؟

محل برش در جراحی لیفت ابرو، پیشانی و شقیقه در داخل یا حد فاصل مو ها و پوست سر است، البته قبل از جراحی با معاینه و بررسی این منطقه مشخص می گردد و برای هر شخصی متفاوت است و به زیبا جو گفته می شود.

آیا فقط پوست لیفت می شود؟

در این جراحی به جز پوست لایه های زیرین مانند بافت ها و عضلات لایه لایه آزاد شده و لیفت می گردند و به بافت ها و عضلات محکم تر بخیه و فیکس می شوند.

دوره نقاهت جراحی لیفت ابرو و پیشانی چه مدت است؟

دوران نقاهت این جراحی یک الی دو هفته است و با بی هوشی کامل انجام می گردد.

روند جراحی کوتاهی پیشانی به چه صورت است؟

ابتدا در حد فاصل محل رویش موها و پوست سر برش خورده سپس غلاف عضله پوست سر جدا شده و به میزان کشیدگی و میزان ارتجاعی بودن پوست عضلات یک الی سه سانت کوتاهی انجام می گردد. لیفت ابرو و پیشانی، شقیفههم که مکمل این جراحی هست انجام می گردد، دوران نقاهت این جراحی یک الی دو هفته است و تورم اولیه ناشی از جراحی در سه روز اول به اوج خود می رسد و بعد شروع به کاهش می کند، این جراحی با بیهوشی کامل انجام می گرد.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها