زمان مطالعه مطلب: 9 دقیقه

 

جراحی لیفت پیشانی

لیفت پیشانی و ابرو

یکی از مهمترین علائم زیبایی در پیشانی، جوان بودن آن است. هر گونه علامتی در پیشانی که مطرح کننده افزایش سن و پیری باشد می تواند زیبایی و جدابیت پیشانی را کاهش دهد. وجود چین و چروک در پیشانی، افتادگی ابروها، عقب رفتن خط رویش مو (به دلیل ریزش مو) و طویل شدن پیشانی، تحلیل رفتن بافت  عضلانی و چربی ناحیه شقیقه از علائم افزایش سن در پیشانی هستند. مسلما برای بازگرداندن جذابیت و زیبایی به پیشانی، باید علائم فوق را برطرف نمود و یا شدت آن را کاهش داد و در چنین شرایطی جراحی لیفت پیشانی می تواند مناسب باشد.

جالب است بدانید، تغییراتی که با جراحی در پیشانی و ابرو انجام می دهیم فقط برای جوانسازی نیست. بلکه گاهی به منظور زیباسازی و تغییر شکل است. خانم جوانی که برای لیفت شقیقه، یا فردی که در کنار تغییر جنسیت، متقاضی زنانه سازی پیشانی است. هدف ما تغییر شکل و زیبا سازی صورت بوده است، که برای آنها لیفت ابرو یا پیشانی انجام میدهیم .

در کنار روشهای غیر جراحی لیفت پیشانی ( تزریق بوتاکس، فیلر، لیفت پیشانی با نخ )، روش جراحی لیفت پیشانی وجود دارد . اما در مواردی که روشهای غیر جراحی موثر نباشند،به کار میروند.

لیفت پیشانی

چند روش جراحی برای تغییر و جوانسازی پیشانی وجود دارد؟

بیش از 7 روش مختلف جراحی در ناحیه 3/1 بالایی صورت (پیشانی) وجود دارد. از این روش ها برای تغییر و جوانسازی پیشانی و نواحی اطراف آن به کار می رود. هر کدام از این روشها نیز زیرشاخه های جزئی تری دارند. روش ها به تنهایی یا به شکل ترکیبی استفاده می شوند. در تصویر زیر محل برش شایعترین انواع این جراحی ها نشان داده شده است.

لیفت ابرو

اغلب افرادی که متقاضی جراحی لیفت پیشانی هستند تنها با یک یا دو روش از این روشها آشنا هستند و ممکن است نتوانند مناسبترین مورد را برای رسیدن به خواسته شان پیدا کنند. چه بسا افرادی که با یک جراحی کوچک، میتوانند نتایج بهتری را بدست آورند ولی به دلیل انتخاب روش نامناسب، با وجود صرف هزینه، به برخی از خواسته خود نرسند. برای روشن شدن موضوع به مثال زیر توجه نمایید.

بهترین راه حل برای از بین بردن چین های عمیق صورت چیست؟

فرض کنید آقای جوانی دچار چین های بسیار عمیق پیشانی است. که با هیچکدام از روشهای غیر جراحی جوانسازی پیشانی بهبود پیدا نکرده است. ایشان در فضای مجازی بررسیهایی در مورد لیفت آندوسکوپی پیشانی انجام داده است. ولی همه جراحان با تجربه او را از لیفت اندوسکوپیک پیشانی منع کردند. چرا؟

روش لیفت وسط پیشانی

تنها خواسته ایشان بر طرف شدن چین های عمیق پیشانی است و لیفت اندوسکوپیک پیشانی تنها می تواند لایه های عمقی پیشانی را تحت کشش قرار دهد و این کشش در حدی نیست که بتواند به لایه زیر پوستی منتقل شده و پوستی به این ضخیمی را صاف نماید. تشخیص پزشکان و توصیه آنها کاملا درست است ولی به این مفهوم نیست که راهی برای اصلاح چین ها وجود ندارد. چنین فردی بهتر است از روش لیفت وسط پیشانی (Mid forehead lift) استفاده نماید. اگر امثال ایشان تحت جراحی لیفت اندوسکوپی قرار گیرند، علاوه بر اینکه هزینه ای را متحمل می شوند، به خواسته خود نمی رسند.

با توجه به مثال فوق در می یابیم که بهتر است ابتداعلائم ناخوشایندی که در پیشانی شما ایجاد شده و موجب ناخورسندی شما شده است را مشخص و بررسی نماییم و برحسب نوع و شدت آنها، بهترین راه اصلاح ان را تعیین کنیم.

علائم نازیبایی و افزایش سن در پیشانی

با فزایش سن در برخی از افراد با علائم نازیبایی صورت مواجه می شویم. در ادامه این مقاله به شش مورد از این علائم و راه حل برای زیباتر شدن صورت خواهیم پرداخت.

افتادگی ابرو

یکی از شایعترین علائم افزایش سن در پیشانی است. آقایان بیشتر و زودتر از خانمها دچار افتادگی ابرو می شوند. در مراحل اولیه این افتادگی، میتوان علائم آن را با تزریق بوتاکس و استفاده از دیگر روشهای غیر جراحی کاهش داد ولی در نهایت اغلب افراد کاندید جراحی لیفت ابرو می شوند. این جراحی را می توان به صورت آندوسکوپیک و یا باز انجام داد و برای انتخاب بهترین روش بهتر است به دیگر علائم همراهی که با افزایش سن ایجاد می کند توجه نمود.

افتادگی ابرو

آقایانی که به صورت ارثی ابروهای پایینی دارند، ممکن است در سنین پایین ( کمتر از 30 سال) متقاضی جراحی لیفت پیشانی و ابرو شوند. معمولا در چنین شرایطی به دلیل پوست ضخیم و بافت نرم غیر قابل انعطاف، روشهای غیر جراحی چندان تاثیری ندارند. با اینحال بهتر است ابتدا یک یا چند روش غیر جراحی را برای اصلاح آن امتحان نمایید.

لیفت پیشانی و ابرو

چینهای پیشانی و خط اخم

 از شایعترین علائم افزایش سن در پیشانی هستند. خوشبختانه اغلب این چینها (مخصوصا خط اخم) در مراحل اولیه به تزریق بوتاکس پاسخ مناسبی می دهند. و تا مدتها فرد را از هرگونه اقدام دیگر بی نیاز می سازند. استفاده از فیلر نیز می تواند در کنار تزریق بوتاکس، نتایج بهتری را ایجاد نماید. دربعضی از افراد روشهای غیر جراحی موثر نیست. و یا دارای چینهای بسیار عمیق باشند، جراحی لیفت پیشانی می تواند کمک کننده باشد.

افتادگی دم ابرو و بافتهای ناحیه شقیقه

در بخش کناری پیشانی، هیچگونه عضله بالابرنده ای برای بافت شقیقه و دم ابرو وجود ندارد. در عوض عضله حلقوی پلک بالا و جاذبه زمین، به طور مداوم این بافتها را به سمت پایین می کشند و باعث افتادگی آنها می شوند. برخی از افراد به صورت ژنتیکی دم ابروی پایینی دارند. این افراد در سنین نوجوانی هم علائم افتادگی بافتها در ناحیه شقیقه را نشان می دهند. در این افراد می توانیم در همان سالهای اولیه جوانی، با جراحی لیفت شقیقه، علائم افتادگی را اصلاح نماییم. متقاضیان لیفت شقیقه، اغلب جوانانی هستند که به منظور بالا بردن دم ابرو و تغییر شکل اطراف چشم، چنین کاری را انجام می دهند.

توجه: ناحیه شقیقه (Temporal) از نظر آناتومیکی جزء پیشانی محسوب می گردد. در تمام کتابهای معتبر جراحی پلاستیک، هرگاه سخن از جراحی های زیبایی پیشانی می آید، به جراحی ناحیه شقیقه نیز اشاره می شود. اخیرا در ایران لیفت شقیقه متقاضیان بسیاری پیدا کرده است. بهتر است همزمان با لیفت شقیقه، به دیگر نقایص پیشانی هم توجه نمود وآنها را همزمان اصلاح کرد.

بلند شدن طول پیشانی

افزایش طول پیشانی از مشخصه های بارز افزایش سن بویژه در آقایان است. با ریزش موها و عقب رفتن خط رویش مو، فاصله بین ابرو و موها (طول پیشانی) بیشتر می شود. در افرادی که ریزش شدید مو دارند، علاوه بر نازیبایی، همین موضوع به تنهایی می تواند سن فرد را 5 تا 10 سال بالا تر از واقعیت نشان دهد. این موضوع اثرات بسیار نامطلوبی در روحیه فرد می گذارد.

خوشبختانه با کاشت مو میتوان مشکل بسیاری از آقایان را برطرف نمود. برخی از خانمها تمایلی به کاشت مو ندارند و ترجیح می دهند بدون کاشت مو، پیشانی کوتاهتری داشته باشند. ( موهای کاشته شده اغلب ضخیمتر از موهای جلوی پیشانیست. باعث می شود دیگران از راز کاشت مو در خانمها مطلع شوند). در این موارد می توانیم جراحی کوتاه کردن پیشانی را در نظر داشته باشیم. به صورت همزمان دیگر اصلاحات پیشانی (مانند لیفت شقیقه، لیفت ابرو، اصلاح برجستگی پیشانی ) را نیز انجام دهیم.

برجستگی پیشانی

وجود برجستگی پایین پیشانی به دلیل رشد بیش از حد سینوسهای پیشانی است. معمولا رشد این سینوسها در دوران بلوغ تا زمان بسته شدن صفحه رشد استخوانی ادامه دارد. ولی گاهی پس از این دوران نیز همچنان رشدش ادامه می یابد. خوشبختانه چنین حالتی در خانمها کمتر دیده می شود و معمولا نیاز به جراحی ندارد. در آقایان نیز اندکی برجستگی پیشانی پذیرفته شده است ولی در مواردی که این برجستگی زیاد باشد، مخصوصا افرادی که همزمان افتادگی ابرو داشته باشند، چهره فرد قدری خشن و عصبانی به نظر می رسد و احساس ناخوشایندی را درخود فرد ایجاد می نماید.

در بخش دیگری از این سایت به طور مفصل در مورد برجستگی پیشانی توضیح داده شده است.

تحلیل رفتن بافتهای شقیقه

تحلیل رفتن عضله و چربی ناحیه شقیقه با افزایش سن به صورت رایج دیده می شود. خوشبختانه بسیاری از این تحلیل رفتنها خفیف بوده و با تزریق چربی یا فیلر اصلاح می گردد. زمانی از پروتز شقیقه استفاده می کنیم که تحلیل شقیقه بسیار شدید است. حتی فرد چربی به اندازه کافی برای تزریق ندارد.

تغییرات متفرقه ناشی از افزایش سن

علاوه بر تغییرات فوق که بسیاری از پزشکان و افراد جامعه از آن آگاهی دارند.اما با افزایش سن ممکن است تغییراتی در پیشانی صورت گیرد.علت اینکه این تغییرات کمتر مورد توجه قرار می گیرند را می توان به عوامل زیر نسبت داد.

الف – همه افراد این علائم را نشان نمی دهند.
ب- این تغییرات در برخی موارد به صورت پارادوکس (یعنی برعکس حالت عادی) دیده می شوند.
مهمترین تغییرات ناشناخته یا کم شناخته شده پیشانی، شامل موارد زیر است:

  • در برخی از افراد با افزایش سن، ابروها نه تنها پایین نمی آید، بلکه به صورت جبرانی بالا می رود. لذا لیفت صورت در انها موثر نیست و باید تناسب اجزاء پیشانی را در آنها برقرار نمود.
  • در برخی از افراد به دلیل اتروفی نسبی بافتهای اطراف، و رشد مختصر ناحیه اصلی،برجستگی نسبی ایجاد می گردد. این حالت در برخی قسمتهای صورت شناخته شده تر است. در برخی افراد مسن میبینیم که علی رغم تحلیل رفتن بافتهای صورت، لاله گوش و بینی همچنان رشد می کنند. لبه استخوان حدقه چشم از جمله قسمت هایی است که برجستگی نسبی پیدا می کند. با وجود تزریق چربی،لیفت پیشانی و جراحی پلک این برجستگی همچنان مشهود است.
  • نزدیک شدن ابروها و بافتهای پیشانی به خط وسط در برخی از افراد مهمترین تغییر ابروها با افزایش سن هستند.

پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:


روش های جراحی زیبایی پیشانی چیست؟

حال که شاخصهای نازیبایی صورت را بررسی کردیم، روشهای اصلاح انها را مورد ارزیابی قرار می دهیم:

1.جراحی لیفت پیشانی به روش باز با برش داخل مو (Coronal forehead lift)

یک روش کلاسیک لیفت پیشانیست که تمامی نقایص پیشانی و ابرو (بجز بلند بودن پیشانی) را می تواند به صورت همزمان اصلاح نماید. این روش قدری پیشانی را بلند می کند وبویژه در افرادی که خط رویش موی پایینی دارند مناسب تر است. تا مدتی بعد از جراحی ممکن است فرد احساس خارش و کاهش حس ناحیه سر را داشته باشد که به مرور این حالت کاهش پیدا می کند. ماندگاری این لیفت بیشتر از لیفت اندوسکوپیک ابروست ولی افرادی که تغییرات کمی در ناحیه مختصری در ناحیه پیشانی می پسندند، میتوانند از روشهای دیگر استفاده نمایند.

2.جراحی لیفت پیشانی به روش باز با برش جلوی مو (Pretrichial forehead lift)

این روش نه تنها پیشانی را بلند نمی کند، بلکه به صورت همزمان پیشانی کوتاه می شود. یکی از عوارض احتمالی این کار باقی ماندن رد اسکار جراحی است. که با روشهایی می توانیم از اسکار جلوگیری کرده و رد آن را محو نماییم.

توجه: تجربه جراح برای جلوگیری از اسکار بعد از جراحی بسیار موثر است. اختلافی که در بین جراحان برای انجام این روش وجود دارد ناشی از تفاوت تجربه آنهاست.

3.لیفت پیشانی و ابرو با برش وسط پیشانی (Mid forehead brow lift)  

بهترین روش برای اصلاح چینهای بسیار عمیق پیشانی است. با این روش تا حدودی می توانیم شکل ابروها را تغییر دهیم. و به راحتی با بیحسی موضعی قابل انجام است. لیفت پیشانی و ابرو با برش وسط پیشانی به دلیل کاربرد کم، فراموش شده است.ولی نازیبایی برخی از افراد را به بهترین شکل برطرف می نماید.

4.لیفت مستقیم ابرو (Direct brow lift)

 موثر ترین و ماندگار ترین روش در لیفت ابروست و اگر به درستی انجام شود، بهتر از هر روش دیگری میتواند شکل ابرو را تغییر دهد. با وجودی که خطر باقس ماندن اسکار جراحی را دارد ولی در اغلب افراد میتوان به بهترین شکل اسکار را پنهان نمود. تغییرات جدیدی که در انجام این روش بوجود آمده، کارایی آن را بالا برده و اخیرا به صورت رایج تری انجام می گیرد. در این روش، هیچگونه تغییری در طول پیشانی ایجاد نمی شود. در بخش دیگری از این سایت به طور مفصل در مورد این روش توضیح داده شده است.

5.لیفت اندوسکوپیک پیشانی و ابرو(Endoscopic brow lift)

این روش برای افرادی مناسب است که میخواهند لیفت ابرو یا شقیقه را با کمترین برش جراحی داشته باشند و دیگر نقایص پیشانی مثلا چینهای پیشانی، برجستگی استخوان، بلندی بیش از حد پیشانی را ندارند یا تمایلی به اصلاح آنها نشان نمیدهند. امروزه از این روش استقبال زیادی شده است، یکی از دلایل آن مدت زمان کوتاه این جراحی نسبت به جراحی باز است. به راحتی برش این جراحی را می توانیم در بین موها مخفی کنیم. در افرادی که تمایل به استفاده از آندوتاین دارند، میتوان از این وسیله نیز استفاده نمود و به جای بخیه ها، از اندوتاین برای فیکس کردن بافت استفاده نماییم. با وجودی که ماندگاری نتیجه جراحی لیفت اندوسکوپی ابرو، قدری کمتر از جراحی باز است، ولی قابلیت تکرار پذیریآن به ما این اجازه را می دهد که در آینده هر زمان لازم باشد، مجددا آن را تکرار نماییم.

روش لیفت پیشانی و ابرو

شما هم می توانید در صورت راهنمایی بیشتر با شماره تلفن های اعلام شده در وبسایت تماس حاصل فرمایید. تا  با ارتباط با مشاوران متخصص کلینیک، درخواست خود را با کادر مجرب مجموعه دکتربیات در میان بگذارید.

انواع روش های لیفت ابرو

در این مقاله سعی شده است، جدید ترین و محبوت ترین روش های لیفت ابرو به شما معرفی شده و مزایا و معایب آن ها بررسی گردد.

انواع روش های لیفت ابرو

لیفت اندوسکوپیک ابرو (Endoscopic Brow Lift)

لیفت ابرو با آندوسکوپی یک روش محبوب است، اما برای همه مناسب نیست. بیمارانی که پیشانی بلند دارند و یا افرادی که خط رویش مو در آنها از عقب شروع می‌شود، ممکن است کاندیدای مناسبی برای لیفت ابرو به روش اندوسکوپی نباشند.

لیفت آندوسکوپیک ابرو

لیفت ابرو پیش تریشیال (Pretrichial Brow Lift)

لیفت ابرو پیش تریشیال جایگزینی برای لیفت ابرو به روش اندوسکوپی به حساب می آید، چراکه این جراحی معمولاً مستلزم ایجاد برشی در جلوی خط رویش مو می باشد و با استفاده از این تکنیک، زیباجویان می‌توانند هم موقعیت ابرو را بهبود بخشند و هم به یک  پیشانی کوتاه تر دست پیدا کنند.

لیفت ابرو پیش تریشیال

لیفت ابرو تریشیال (Trichial/Bicoronal Brow Lift)

لیفت ابروی تریشیال شبیه پیش تریشیال است، اما این لیفت پیشانی را کوتاه نمی کند. در لیفت بیکرنال یا تریشیال با برداشتن مقدار مشخصی از پوست پیشانی، ابرو بالا می‌رود.

لیفت شقیقه (Temporal Brow Lift)

در لیفت شقیقه که اغلب با بلفاروپلاستی انجام می‌شود، انتهای ابرو بالا می‌رود که می‌تواند ظاهری زنانه‌تر و کمان‌شکل به ابرو بدهد.

لیفت دایرکت ابرو (Direct Lift Surgery)

لیفت دایرکت ابرو برای زیباجویان مردی که دچار طاسی هستند یا موهای نازک دارند، گزینه‌ی مناسبی است، در روش مستقیم، برشی درست بالای ابرو ایجاد می شود و لیفت ابرو صورت می گیرد.

لیفت دایرکت ابرو

لیفت ابرو از وسط پیشانی (Mid Forehead Brow Lift)

در این روش برش جراحی در وسط پیشانی داده می شود و برای افرادی مناسب است که چین های بسیار عمیق در وسط پیشانی دارند، با این روش چین های مذکور به صورت مستقیم برداشته می شوند.

برخی از سوالات مراجعین محترم مجموعه زیبایی دکتربیات

محل برش در جراحی لیفت ابرو و پیشانی و شقیقه کجاست؟

محل برش در جراحی لیفت ابرو، پیشانی و شقیقه در داخل یا حد فاصل مو ها و پوست سر است، البته قبل از جراحی با معاینه و بررسی این منطقه مشخص می گردد و برای هر شخصی متفاوت است و به زیبا جو گفته می شود.

آیا فقط پوست لیفت می شود؟

در این جراحی به جز پوست لایه های زیرین مانند بافت ها و عضلات لایه لایه آزاد شده و لیفت می گردند و به بافت ها و عضلات محکم تر بخیه و فیکس می شوند.

دوره نقاهت جراحی لیفت ابرو و پیشانی چه مدت است؟

دوران نقاهت این جراحی یک الی دو هفته است و با بی هوشی کامل انجام می گردد.

روند جراحی کوتاهی پیشانی به چه صورت است؟

ابتدا در حد فاصل محل رویش موها و پوست سر برش خورده سپس غلاف عضله پوست سر جدا شده و به میزان کشیدگی و میزان ارتجاعی بودن پوست عضلات یک الی سه سانت کوتاهی انجام می گردد. لیفت ابرو و پیشانی، شقیفههم که مکمل این جراحی هست انجام می گردد، دوران نقاهت این جراحی یک الی دو هفته است و تورم اولیه ناشی از جراحی در سه روز اول به اوج خود می رسد و بعد شروع به کاهش می کند، این جراحی با بیهوشی کامل انجام می گرد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها