مطب زیبایی دکتر اکبر بیات

عارضه پیشانی برجسته یا همان پیشانی ناندرتال، میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. از مهم ترین دلایل ایجاد پیشانی برجسته، رشد بیش از حد دیواره سینوس هاست. پیشانی برجسته میتواند بر اثر تومور هم ایجاد شود. میزان شیوع این عارضه در خانم ها کم تر از آقایان است، که این به دلیل آناتومی و ساختار متفاوت پیشانی خانم ها و آقایان است.

آیا برجستگی پیشانی در آقایان و خانمها با هم فرق دارد؟

شکل پیشانی در بین خانمها و آقایان متفاوت است به گونه ای که با دیدن نمای نیمرخ از یک پیشانی، می توانیم تا حدود زیادی جنسیت فرد را تشخیص دهیم. پیشانی نرمال در زنان به صورت محدب و یا صاف است و با پیشانی مردان که به صورت مقعر است تفاوت دارد. در خانمها، سینوسهای پیشانی رشد کمتری نسبت به آقایان دارد و از سوی دیگر خط رویش مو در خانمها پایین تر از خط رویش مو در آقایان است و این موضوع به دلیل ریزش موی مردانه در آقایان می باشد. بنابراین پیشانی در آقایان بلند تر از خانمهاست.

پیشانی برجسته در خانمها شایعتر است یا آقایان؟

علت پیشانی برجسته یا ناندرتال، رشد بیش از حد سینوسهای پیشانی است. با توجه به اینکه سینوسهای پیشانی در آقایان همواره رشد بیشتری نسبت به خانمها دارد، لذا ما شاهد شیوع بالاتر پیشانی برجسته در آقایان (نسبت به خانمها) هستیم.

پیشانی برجسته (پیشانی ناندرتال) در خانمها چه اثراتی در زیبایی دارد؟

پیشانی برجسته در خانمها، باعث می شود که پیشانی تاحدی مقعر شده و فرم آن را از حالت زنانه خارج می کند و چهره را تا حدودی شبیه مردان می نماید. برجسته شدن پیشانی در خانمها، باعث خشن تر شدن صورت می شود و از ظرافت صورت خانمها می کاهد. از تاثیرات منفی دیگری که پیشانی برجسته در خانمها دارد این است که باعث می شود چشمها گودتر به نظر برسند و در اغلب موارد این وضعیت توام با کاهش فاصله چشمها و ابروها می شود. با توجه به اینکه می دانیم در خانمها، فاصله چشم و ابرو بیشتر از آقایان است و گودی چشم بیشتر در آقایان دیده می شود. با اصلاح پیشانی برجسته در خانمها، علاوه بر اینکه پیشانی اصلاح می شود و مدل زنانه می یابد، حالت چشها و ابروها نیز تغییر کرده و جذابیت بیشتری پیدا می کنند.

آیا جراحی پیشانی برجسته در خانمها به اندازه آن جراحی در آقایان مفید است؟

با وجودی که شیوع پیشانی برجسته در خانمها (پیشانی برجسته در زنان) بسیار کمتر از آقایان است، خانمها نتایج بهتری از این جراحی می برند. جراحی پیشانی برجسته باعث افزایش ظرافت صورت خانمها می شود و از سوی دیگر سن فرد را کمتر نشان می دهد (اصطلاحا صورت Baby face می شود). به دلیل اینکه اصلاح پیشانی برجسته در خانمها افزایش زیبایی توام با جوان سازی صورت را در پی دارد، خانمها از این عمل رضایت بیشتری از آقایان خواهند داشت.

آیا بجز رشد بیش از حد سینوسهای پیشانی، دلایل دیگری هم برای پیشانی برجسته وجود دارد؟ (دلایل ایجاد پیشانی برجسته در خانمها)

یکی از دلایل ایجاد پیشانی برجسته در خانمها ( پیشانی برجسته در زنان ) می تواند تومور باشد. همچنانکه در تصویر زیر دیده می شود، نوع برجستگی ایجاد شده به دلیل تومورها، تقریبا همیشه به صورت غیر قرینه است. لذا هر گونه برجستگی غیر قرینه در ناحیه پیشانی را باید از نظر تومور بررسی نماییم. ایجاد تومور در پیشانی به جنسیت ربطی ندارد و می تواند هم در آقایان و هم در خانمها ایجاد شود

پیشانی برجسته ای که در اثر تومور ایجاد شده ، چه تفاوتی با پیشانی برجسته ای که به دلیل رشد بیش از حد سینوسها ست دارد؟ (دلایل ایجاد پیشانی برجسته در خانمها)

مدل پیشانی برجسته که در اثر رشد زیادی سینوس پیشانی ایجاد شده، با نوعی که در اثر تومورهای پیشانی ایجاد می شود، فرق دارد

در برجستگیهای ناشی از رشد سینوس، همواره این برجستگی در پایین پیشانی (کنار ابروها) است در حالی که برجستگی ایجاد شده در اثر تومور در هر قسمتی از پیشانی می تواند باشد. پیشانی برجسته در افرادی که سینوسهای بزرگ دارند، در اغلب موارد قرینه است و یا میزان غیر قرینگی بسیار کم بوده و قابل چشم پوشی است ولی برجستگی های ایجاد شده در اثر تومور همیشه غیر قرینه است(دلایل ایجاد پیشانی برجسته در خانمها)

چرا باید برجستگی پیشانی ایجاد شده در اثر تومور را جدی بگیریم و آنها را جراحی کنیم؟

در صورتی که برجستگی پیشانی به دلیل تومور باشد، به سه دلیل عمده تقریبا همیشه جراحی استخوان پیشانی را توصیه می کنم.

  • اول اینکه برخی از تومورها ممکن است زمینه بدخیم شدن داشته باشند.
  • دوم اینکه تومورها رشد کرده و هر چه بگذرد باعث بدتر شدن وضعیت زیبایی فرد می شود.
  • سومین دلیل غیر قرینگی ایجاد شده در صورت است که در همان ابتدای رشد تومور نمای ناخوشایندی را در صورت ایجاد کرده و اغلب مراجعه کنندگان را متمایل به درمان جراحی می کند.

خوشبختانه شیوع تومور در ناحیه پیشانی بالا نیست و افراد کمی به این قبیل تومورها مبتلا می شوند. با این حال توصیه می کنم که تومورهای این ناحیه در همان ابتدا و قبل از اینکه بیش از حد بزرگ شوند تحت درمان قرار گیرند. درمان تومورهای کوچکتر، علاوه بر اینکه راحت تر صورت می گیرد، عوارض کمتری نیز دارد.

برای مشاهده تصاویر جراحی پیشانی برجسته و میزان تاثیرگذاری آن میتوانید به صفحه گالری تصاویر (لینک زیر) مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WhatsApp