زمان مطالعه مطلب: 7 دقیقه
جوانسازی صورت

جوانسازی صورت

چهره هر فرد در دوران جوانی به زیباترین و جذابترین حالت خود می رسد و بدیهی است که با افزایش سن، همه ما تمایل داریم همچنان این جذابیت و زیبایی را حفظ نماییم.

با وجود تمایل ما به باقی ماندن در دوران اوج جوانی و داشتن چهره جوان، تغییرات ناشی از افزایش سن، غیر قابل اجتناب است و این تغییرات در تمامی قسمتهای صورت، از سطحی ترین لایه (پوست) تا عمقی ترین لایه ( استخوان صورت) آرام آرام ایجاد می شود.

تنها راه داشتن چهره جوانتر، روی آوردن به روشهای مختلف جوانسازی صورت است. منظور از جوانسازی صورت، انجام اقداماتی است که باعث می شود تغییراتی که نشان از افزایش سن در صورت شما دارد را برطرف نماییم، یعنی با تکنیکهای جوانسازی صورت چهره شما را به وضعیت سالهای قبل شخص شما تبدیل کنیم.

جوانسازی صورت را می توان به جوانسازی پوست، جوانسازی بافت نرم صورت و جوانسازی اسکلت صورت تقسیم بندی نمود. با مطالعه و جستجو در فضاهای مجازی، شما می توانید بیش از 100 روش مختلف جوانسازی صورت را پیدا کنید. هر کدام از روشهای جوانسازی صورت بر یک یا دو لایه از صورت اثرگذارند. در تمام دنیا تا کنون هیچ روشی که بتواند جوانسازی صورت را در تمامی لایه های صورت به طور کامل انجام دهد، معرفی نشده است، لذا اغلب برای جوانسازی صورت از چند روش مکمل استفاده می گردد. 

دو تفاوت عمده ای که روشهای جوانسازی صورت با یکدیگر دارند در شاخص های زیر است.

1. اثر بخشی: برخی از روشها کاملا موثر بوده و تائیدیه های مختلفی از مراکز علمی دنیا دارند در حالی که برخی از روشها، تنها به دلیل تبلیغات بیش از حد، شناخته شده اند و اثر واقعی آنها، بسیار کمتر از دیگر روشهاست.

2. ماندگاری: تعداد معدودی از روشهای جوانسازی، ماندگاری بسیار طولانی (دائمی) دارند در حالی که بخش اعظم روشهای موجود کوتاه اثر است (چند روز تا چند ماه)

برای انتخاب بهترین روش جوانسازی صورت، در این سایت، اطلاعاتی در مورد مهمترین روشهای موثر جوانسازی صورت در دنیا، داده می شود تا شما بر اساس تمایلات و انتظارات خود، بتوانید مناسب ترین روش را گزینش نمایید. جوان سازی صورت به کمک انواع جراحی های مخصوص صورت همچون؛ لیفتینگ صورت و گردن جراحی اصلاح افتادگی پلک – لیفت سانترال لب – تزریق چربی در بخشهای خالی صورت همچون زیر چشم ها، در بخش شقیقه ها، در قسمت گونه ها، در بخش زاویه فک که بصورت دائمی انجام می شود، زاویه دار کردن فک به جهت جوان سازی و روشهای غیر دائمی همچون لیفت صورت با هایفو (هایفو تراپیتزریق ژل در نواحی خط اخم، چروک پیشانی، خط خنده و تزریق بوتاکس در قسمتهای چین و چروک پیشانی و ابرو … در این مرکز توسط جراح پلاستیک صورت انجام می شود.

علائم پیری صورت و راهکارهای جوانسازی صورت

افزایش چین های پیشانی


چین های پیشانی نشان از افتادگی ابروها و خستگی مزمن چشمها دارد. علت ایجاد این چینها، استفاده مزمن و شدید عضله پیشانی است. چینهای پیشانی به طور معمول در افراد بالای 35 سال ایجاد می گردد ولی در بسیاری از افراد جوان (مخصوصا آقایان) به دلیل فاصله کم بین ابرو و چشمها، احساس خستگی چشمها وجود دارد و این افراد، به صورت کاملا ناآگاهانه و غیر ارادی با منقبض کردن عضله پیشانی، ابروهای خود را بالا می دهند.

علائم پیری

این موضوع باعث ایجاد چینهای پیشانی به صورت عمیق در سنین کمتر از 25 سال ( و حتی گاهی کمتر از 20 سال) می شود. بوتاکس در سالهای اولیه می تواند ایجاد چینها را به تعویق بیندازد ولی به دلیل افزایش احساس سنگینی پلک ها، اغلب افراد از آن احساس خوشایندی پیدا نمی کنند. یکی از بهترین انتخابها در این افراد، لیفت صورت بخش پیشانی و ابرو به صورت آندوسکوپی و یا به صورت جراحی باز است.

افتادگی ابرو و کم شدن فاصله چشم و ابرو


این حالت در آقایان نسبت به خانمها شایعتر است و همچنین در آقایان در سنین بسیار پایینتری ایجاد می شود. ممکن است یک آقای 25 ساله به دلیل وضعیت ارثی، دچار فرم شدیدی از افتادگی ابرو و کم شدن فاصله چشم و ابرو باشد. عکس این حالت نیز صادق است. به این معنی که در برخی از خانمها ممکن است با وجود داشتن سن بالا، افتادگی ابرو چندان ایجاد نشده باشد. این دسته خانمها با وجود داشتن سن بیش از 50 سال، چین پیشانی ندارند و فاصله چشم و ابرو مناسب است.

جوان سازی صورت

برای اصلاح افتادگی ابرو در جوانان، بوتاکس اثر کمی دارد و تنها مناسب افرادی است که تمایلی به روشهای جراحی ندارند. لیفت با نخ می تواند تا حدودی افتادگی را کاهش دهد و با وجودی که اثر موقتی دارد، در برخی افراد می تواند بیش از بوتاکس موثر باشد. جراحی اندوسکوپی برای لیفت ابرو، در بسیاری از افراد کار ساز است و با برشهای بسیار کوچک این کار انجام می گیرد. روش جراحی باز برای لیفت ابرو، بویژه مناسب کسانی است که افتادگی شدید ابرو و چینهای وسیع پیشانی دارند. روش جراحی باز بویژه برای کسانی که تمایل به اصلاح برجستگی پیشانی یا جلو آوردن خط رویش مو و کوتاه کردن پیشانی دارند، روش انتخابی (مناسبترین روش) است.

گودی در ناحیه شقیقه ها


گودی این قسمت از صورت، علاوه بر اینکه صورت را مسن نشان می دهد، باعث می شود که فرد مبتلا، از دیدگاه دیگران بیمار و ضعیف جلوه کند. در افرادی که وزن زیادی از دست داده اند، بیماری مزمن و طولانی داشته اند و افرادی که دندان ندارند، فرمهای شدید گودی در ناحیه شقیقه ها دیده می شود. در برخی از فیلمهای ترسناک، با ایجاد فرم شدید این حالت در شخصیتهای فیلم، آنها را چندش آور نشان می دهند.

علائم پیری

اصلاح این گودی با استفاده از تزریق چربی، تزریق ژل و پروتز های مخصوص این قسمت به خوبی انجام می گیرد. در بین این روشها، تزریق ژل کمترین کاربرد و بیشترین احتمال عوارض را دارد. تزریق چربی بویژه در خانمها، می تواند نتیجه بسیار زیبایی داشته باشد

اصلاح گودی شقیقه ها اگر به همراه جوانسازی دیگر بخشهای صورت باشد، می توان صورتی بسیار جوان ( در برخی افراد در صورت تمایل حتی کودکانه؛ Baby face ( ایجاد نماید.

پف بالای چشم (پف زیر ابرو)


این پف به دلیل افتادگی ابرو در اثر افزایش سن ایجاد می گردد. در برخی از افراد به صورت ارثی، این حالت در سنین بسیار پایین دیده می شود و در اغلب موارد به دلیل ضعیف بودن عضله بالا برنده ابرو (عضله فرونتالیس) می باشد. برخی از افراد نیز به دلیل تجمع بیش از حد چربیهای زیر ابرو، دچار پف بالای چشم می شوند. در هر صورت به دلیل اینکه در اغلب این افراد عضله بالابرنده ابرو، قدرت چندانی ندارد، بوتاکس در این افراد اثر نسبتا کمی بر کاهش این پف دارد. بهترین انتخاب برای این افراد، جراحی است. در اغلب موارد می توان همزمان با جراحی پلک بالا، چربیهای اضافه در این ناحیه را برداشت، افتادگی پلک بالا را برطرف نمود و تاحدودی دم ابروها را بالا برد. اثر این جراحی ماندگار بوده و در مواردی که همراه با مراقبتهای درست بعد از عمل باشد (مانند تزریق دوره ای بوتاکس، استفاده از عینک آفتابی در روزهای افتابی و…) نتیجه آن سالهای طولانی باقی می ماند.

افزایش چینهای کنار چشم


چینهای کنار چشم یا چینهای پنجه کلاغی، در بسیاری از افراد جوان بعد از سن 25 سالگی ایجاد می شود که به خوبی با استفاده از تزریق بوتاکس کاهش می یابد. برای چینهای اطراف چشم جوانان، بعد از تزریق بوتاکس اغلب هیچ کار دیگری لازم نیست.

در افراد مسن تر و افرادی که بوتاکس را استفاده نکرده باشند، این چینها به صورت دائمی در آمده و تبدیل به چینهای استاتیک می شود. در بسیاری از افرادی که چینهای استاتیک پنجه کلاغی دارند، همزمان افتادگی ابروها ( مخصوصا دم ابروها) دیده می شود. لذا موارد شدید چینهای استاتیک پنجه کلاغی، علاوه بر نیاز به تزریق بوتاکس، انجام لیفت ابرو و شقیقه ها توصیه می شود.

پف زیر چشم


پف زیر چشم از نشانه های افزایش سن محسوب می شود و معمولا در سنین بعد از 30 سال خود را نشان می دهد و شدت آن با افزایش سن بیشتر می گردد. با این حال در برخی از افراد به دلایل ژنتیکی و نقص آناتومیکی اسکلت صورت، شاهد ایجاد پف زیر چشم در سنین بسیار پایینتر و حتی 20 سال هستیم. اصلاح پف زیر چشم در افراد جوانتر که پوست پلک پایین قوام مناسبی دارد و چینهای زیاد دیده نمی شود، متفاوت از افراد مسن تر است که به صورت همزمان پوست بسیار شل به همراه چینهای فراوان دارند.

علائم پیری

اصلاح پف زیر چشم در افراد جوانی که این مشکل را دارند، به راحتی و بدون برش پوستی، تنها از طریق برداشت چربیهای اضافه از راه داخل چشمی و یا از طریق اصلاح برجستگی اسکلتی زیر چشمی با استفاده از پروتز یا فیلر ( تزریق چربی یا ژل) قابل انجام است.

در افراد مسن تر که علاوه بر پف زیر چشم، علائم افتادگی پلک پایین (چینهای زیاد به همراه شلی پوست) را به صورت شدید تر دارند. جراحی زیبایی پلک پایین – بلفاروپلاستی به صورت کامل توصیه می گردد.

گودی زیر چشم

از تغییراتی که با افزایش سن در اطراف چشم دیده می شود می توان به گودی زیر چشم اشاره نمود. این گودی معمولا بعد از سنین 32 سال در افراد ظاهر می شود ولی در برخی از افراد به صورت ارثی، در سنین 25 سال به بعد ( و گاهی سنین کمتر)، مشاهده می گردد. از علل پیدایش گودی زیر چشم می توان به تحلیل رفتن بافت چربی زیر چشم و آویزان شدن بافت نرم این ناحیه اشاره کرد. در افرادی که ساختار اسکلتی زیر چشم برجستگی کافی را نداشته باشند، شدت این حالت بیشتر از افراد عادی است. در اغلب اوقات افرادی که گودی زیر چشم دارند، به صورت همزمان دچار پف زیر چشم نیز می باشند و این دو تغییر اثر یکدیگر را به صورت تشدید شده نشان می دهند.

 

گودی زیر چشم | جوانسازی صورت | جوان سازی صورت

اصلاح گودی زیر چشم در اغلب افراد با تزریق چربی و ژل صورت می گیرد. در موارد بسیار نادری، ممکن است برای اصلاح گودی زیر چشم، از پروتز های برجسته کننده لبه حدقه چشم استفاده شود.

افزایش چینهای زیر چشم

چینهای زیاد زیر چشم باعث می شود که جذابیت چشمها کمتر شود. این چینها در بسیاری از افراد، پویژه افراد لاغر و کسانی که پوست بسیار نازک دارند، در سنین پایین (30 سال یا کمتر) ایجاد می شود. دقیقترین روش تخمین سن را می توان با نگاه کردن به چشمها و بررسی چینهای اطراف چشم، انجام داد. در برخی افراد افزایش چینهای زیر چشم فقط در حالت دینامیک (خنده و دیگر حرکتهای صورت) وجود دارد در حالی که در افراد دیگر در حالت استاتیک نیز این چینها وجود دارند.

چینهای دینامیک به خوبی با استفاده از بوتاکس و کرم های دور چشم کاهش می یابند. ولی موارد شدیدتر چینهای دینامیک که با بوتاکس برطرف نمی شوند، نیاز به اقدامات بیشتری دارد. لیزر، هایفو و RF نیز می توانند در کاهش این چینها موثر باشد. چینهای استاتیک، مخصوصا اگر همراه با شلی و زیادی پوست پلک پایین باشد، حتی با آرایش غلیظ و استفاده از بوتاکس نیز برطرف نمی شوند. چینهای استاتیک زیر چشم به جراحی به خوبی پاسخ می دهند.

رفع چین های صورت | جوانسازی صورت | جوان سازی صورت

روشهای جراحی مختلفی برای برطرف کردن چینهای پلک پایین وجود دارد. فرمهای خفیف چینهای زیر چشم به همراه شلی پوست پلک با جراحی محافظه کارانه و تحت بیحسی موضعی، به صورت خیلی موثر برطرف می شوند. فرمهای شدیدتر چینهای زیر چشم، مخصوصا اگر با شلی پلک پایین همراه باشد، نیاز به جراحی وسیعتر و محکم کردن پلک پایین به دیواره حدقه چشم (کانتوپکسی) دارند.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها