مطب زیبایی دکتر اکبر بیات

از عوارض جراحی لیفت صورت تا چه میزان اطلاع دارید؟

با وجودی که جراحی لیفت صورت (Face Lift Surgery) عمل بسیار ایمن می باشد، مانند هر جراحی دیگر، جراحی لیفت صورت نیز می تواند عوارضی داشته باشد که هرکدام از این عوارض با استفاده از راهکارهای خاصی قابل پیشگیری و یا درمان است.

در زیر به عوارض شایع و برخی از عوارض ناشایع جراحی لیفت صورت اشاره می کنم و راههای پیشگیری از آن را به اختصار توضیح می دهم. (عوارض لیفت صورت)

عوارض شایع لیفت صورت و گردن

کبودی بعد از عمل جراحی لیفت:

مانند بسیاری از جراحی های دیگر، احتمال مقداری کبودی بعد از عمل وجود دارد. این حالت در اطراف چشم بیشتر دیده می شود. خوشبختانه در اغلب موارد این حالت بین 1 تا 2 هفته برطرف می شود. افرادی که اختلال انعقاد خون داشته باشند و یا از داروهایی مانند آسپیرین و دیگر داروهای ضد انعقاد خون مصرف نمایند و افرادی که فشارخون بالایی ارند، شانس کبودی شدید دارند.

برای پیشگیری و درمان این عارضه، علاوه بر رعایت توصیه های بعد از عمل، مصرف برخی میوه و سبزیجات (مانند آناناس و کرفس) و داروهای موضعی، به برطرف شدن هرچه زود تر کبودیهای بعد از عمل، کمک فراوان می کند. (عوارض جراحی لیفت صورت)

درد:

اغلب افرادی که تحت جراحی لیفت صورت قرار میگیرند، چندان دردی بعد از جراحی ندارند. به طوری که نیازی به مصرف مسکن پیدا نمی کنند. با این وجود، ممکن است برخی از افراد لازم باشد که در چند روز بعد از عمل از مسکن هایی مانند استامینوفن استفاده نمایند. (عوارض جراحی لیفت صورت)

توجه: درد شدید بعد از جراحی لیفتینگ صورت اصلا طبیعی نیست و در صورت مشاهده همچین حالتی، لازم است سریعا اطلاع دهید.

بی حسی پوست صورت:

به دلیل تورم صورت ممکن است شما قدری احسای بیحسی در صورت داشته باشید. خوشبختانه همین بیحسی باعث می شود در عمل جراحی لیفتینگ صورت، شما درد نداشته باشید و نیاز چندانی به مصرف مسکن پیدا نکنید. با برطرف شدن ورمها، بیحسی صورت خود به خود برطرف می گردد. (عوارض جراحی لیفت صورت)

تورم صورت:

تورم صورت پس از لیفت اغلب به صورت ملایم است. در مواردی که همزمان با لیفت صورت، تزریق چربی انجام گرفته باشد، تورم صورت بیشتر خواهد بود. در افراد لاغر این تورم، هیچگونه نگرانی ایجاد نکرده و اغلب آن را می پسندند. در افرادی که صورت پر دارند، ممکن است تورم چندان خوشایند نباشد ولی مطمئن باشند که این حالت گذراست و خیلی زود(بین 1 تا 2 هفته) ، بیشبر این تورم برطرف می گردد. (عوارض جراحی لیفت صورت)

ناهمواریهای بعد از عمل جراحی لیفت صورت و گردن:

در روزهای اول بعد از عمل، به دلیل تورم، ممکن است تا مدتی احساس ناهمواری در صورت داشته باشید. اغلب این ناهمواریها بدون هیچگونه مداخله ای به صورت خود به خود برطرف می شوند. در افرادی که همزمان با لیفت صورت، تخلیه ژل پاژ صورت می گیرد، به دلیل عوارض ژل، ناهمواریها به مدت طولانی تری باقی می مانند.

خوشبختانه اغلب ناهمواریهای بعد از عمل، در ظاهر دیده نمی شوند و فقط هنگاهی که فرد صورت خود را لمس می کند، در بعضی قسمتها، سفتی هایی را به صورت ناهمواری حس مینماید. این نواحی سفت شده، به دلیل تورم بافتی بوده و بعد از فروکش کردن ورم، از بین می رود. (عوارض جراحی لیفت صورت)

غیر قرینگیهای بعد از عمل:

به دلیل تورم در اطراف شاخه های عصبی و به دلیل تورم منتشر بافت نرم صورت، غیر قرینگیهایی در صورت ممکن است دیده شود. برخی از این غیر قرینگی ها در حالت استاتیک (حالت عادی صورت) دیده می شود در حالی که برخی دیگر فقط در وضعیتهای دینامیک صورت (زمان خنده، صحبت کردن و …) نمایان می شوند. این غیر قرینگیها در اطراف لب و چشم بیشتر دیده می شود. در اغلب موارد آنها به مرور زمان برطرف می شود و نیاز به درمان خاص ندارد. گاهی با انجام ماساژ و فیزیوتراپی هایی که برای بیمار داده می شود، کمک می کنیم که این حالت زودتر رفع گردد(عوارض جراحی لیفت صورت)

اسکار محل جراحی (جای زخم):

یک جراح با تجربه به راحتی بسیاری از محل های برش جراحی را با دقت در محلهای خاصی پنهان می کند (مثلا داخل مو و پشت گوش) و باعث می شود که اسکار محلهای جراحی دیده نشود.

افراد سیگاری نسبت به دیگران، شانس بالاتر باقی ماندن اسکار محل جراحی، بویژه در جلو و پشت گوش، دارند. لذا در این افراد توصیه می کنیم که از 2 هفته قبل تا 2 هفته بعد از عمل، تا حد امکان از مصرف سیگار خود بکاهند.

اسکار محل جراحی در روزها و هفته های اول به صورت قرمز رنگ دیده می شود، ولی پس از مدتی رنگ آن به رنگ پوست تغییر می یابد. (عوارض جراحی لیفت صورت)

عوارض بسیار ناشایع لیفت صورت:

جابه جایی محل رویش مو در ناحیه شقیقه ها:

این حالت بیشتر در لیفت های قدیم صورت دیده می شود. امروزه با محاسبات دقیقی که جراح قبل از عمل انجام می دهد، و با اجرای استانداردهای لازم، محل برشهای جراحی به گونه ای انتخاب می شود که از جابه جایی خط رویش مو جلوگیری کند. خوشبختانه در افرادی که قبلا دچار این عارضه شده اند نیز می توان با کاشت مو، این عارضه را رفع نمود. (عوارض لیفت صورت)

آسیب به شاخه های عصبی صورت:

خطر ناکترین عارضه جراحی لیفت صورت، آسیب اعصاب حرکتی صورت است. همواره در جراحی لیفت صورت، احتمال آسیب به شاخه های محتلف عصب صورت وجود دارد، خوشبختانه احتمال این آسیب در دست جراح با تجربه بسیار کم (نزدیک به صفر) است. لذا جراحی لیف صورت فقط باید توسط پزشک مسلط به این کار انجام گیرد(عوارض لیفت صورت)

در افرادی که قبلا جراحی لیفت و یا هر نوع جراحی دیگری (مانند تخلیه ژل پاژ) در صورت کرده اند به دلیل اینکه احتمال آسیب عصب صورت بیشتر از افراد عادی است، جراح ماهر، راههای متعددی را برای جلوگیری از آسیب عصب صورت در پیش میگیرد. به یاد داشته باشید در بین جراحانی که قادر به جراحی لیفت صورت هستند، جراحی مجدد صورت خود را فقط به دست ماهرترین های این کار بسپارید و حتما قبل از تصمیم به جراحی از گالری تصاویر جراحی لیفت صورت آن پزشک دیدن نمایید. (عوارض لیفت صورت)

 نمونه های از جراحی مجدد لیفت صورت (جراحی ترمیمی) این مرکز:

DrakbarBayat-Face Lift | جراحی ترمیمی لیفت صورت | بهترین جراح پلاستیک صورت جراحی مجدد لیفت صورت | جراحی مجدد لیفتینگ صورت | بهترین جراح لیفت صورت در تهران Face Lift Surgery | Iran Rhytidectomy | بهترین مرکز لیفت صورت در تهران
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WhatsApp