مطب زیبایی دکتر اکبر بیات
زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

عوارض جراحی لیفت صورت

با وجودی که جراحی لیفت صورت (Face Lift Surgery) عمل بسیار ایمنی است، مانند هر جراحی دیگر، جراحی لیفت صورت نیز می تواند عوارضی داشته باشد که هرکدام از این عوارض با استفاده از راهکارهای خاصی قابل پیشگیری و یا درمان هستند.

در زیر به عوارض شایع و برخی از عوارض ناشایع جراحی لیفت صورت و گردن اشاره می کنم و راه های پیشگیری از آن را به اختصار توضیح می دهم. (عوارض لیفت صورت)

عوارض شایع لیفت صورت و گردن

همواره بعد از هر عمل جراحی یکسری علائم و عوارض به طورمعمول ایجاد می شود، در ادامه به عوارض شایع لیفت صورت و گردن می پردازیم.


کبودی بعد از عمل جراحی لیفت


هماتوم عارضه لیفت

مانند بسیاری از جراحی های دیگر، احتمال ایجاد کبودی بعد ازجراحی وجود دارد. این حالت در اطراف چشم  که پوست نازک تری دارد بیشتر دیده می شود. خوشبختانه در اغلب موارد این حالت بین 3 تا 4 هفته برطرف می شود. احتمال ایجاد کبودی در افرادی که مشکل انعقاد خون دارند و یا از داروهایی مانند آسپرین و یا دیگر داروهای انعقادی استفاده میکنند بالاتر خواهد بود و همینطور درافرادی که دچار فشارخون بالا هستند، شانس ایجاد کبودی بیشتر است.

برای پیشگیری و درمان عوارض جراحی لیفت، علاوه بر انجام مراقبت های بعد از جراحی، مصرف برخی میوه و سبزیجات (مانند آناناس و کرفس) و استفاده از داروهای موضعی به برطرف شدن هرچه زود تر کبودی های ناشی از جراحی، کمک فراوان می کند.

بیشتر بدانیم: مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

درد


مانند هر جراحی دیگری ممکن است بعد از جراحی لیفت صورت، تا حدی احساس درد  در صورت خود داشته باشید که دردی قابل تحمل برای افراد بوده. این مساله امری طبیعی است و هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد و در اکثر افراد با مصرف قرص مسکن این درد تسکین پیدا میکند و بعد از گذشت 3 روز شاهد کاهش درد خواهیم بود.

توجه داشته باشید درد شدید بعد از جراحی لیفتینگ صورت به طوری که برای شخص قابل تحمل نباشد اصلا طبیعی نبوده  و در صورت مشاهده چنین حالتی، لازم است به پزشک و یا تیم پزشکی سریعا اطلاع دهید.

بیشتر بدانیم: جراحی لیفت صورت چیست؟

بی حسی پوست صورت


به دلیل تورم صورت ممکن است شما قدری احساس بیحسی در صورت داشته باشید. خوشبختانه این  بیحس بودن پوست

باعث می شود در عمل جراحی لیفتینگ صورت، شما درد زیادی نداشته باشید و نیاز چندانی به مصرف مسکن پیدا نکنید. با برطرف شدن ورم ها، بیحسی صورت خود به خود برطرف می گردد.

تورم صورت


عوارض لیفت صورت

تورم صورت پس از لیفت اغلب به صورت ملایم است. در مواردی که همزمان با لیفت صورت، تزریق چربی انجام گرفته باشد، تورم صورت بیشتر خواهد بود. در افراد لاغر این تورم، هیچگونه نگرانی ایجاد نکرده و اغلب آن را می پسندند. در افرادی که صورت پری دارند، ممکن است تورم چندان خوشایند نباشد ولی مطمئن باشید که این حالت گذرا بوده و بعد از گذشت مدتی (بین 3 تا 4 هفته) ، بیشتر این تورم ها برطرف می گردد. (عوارض جراحی لیفت صورت)

ناهمواری های بعد از عمل جراحی لیفت صورت و گردن


عوارض لیفت صورت

در روزهای اول بعد از عمل، به دلیل تورم، ممکن است تا مدتی احساس ناهمواری در صورت داشته باشید. اغلب این ناهمواری ها بدون هیچگونه مداخله ای به صورت خود به خود برطرف می شوند. در افرادی که همزمان با لیفت صورت، تخلیه ژل پاژ صورت می گیرد، به دلیل عوارض ژل، ناهمواریها به مدت طولانی تری باقی می مانند.

خوشبختانه اغلب ناهمواری های بعد از عمل، در ظاهر دیده نمی شود و فقط هنگاهی که فرد صورت خود را لمس می کند در  قسمت هایی از صورت ممکن است، بخش های سفتی را به صورت ناهمواری حس نماید. این نواحی سفت شده، به دلیل تورم بافتی بوده و بعد از فروکش کردن ورم، از بین می رود. (عوارض جراحی لیفت صورت)

غیر قرینگی های بعد از عمل


به دلیل تورم در اطراف شاخه های عصبی و به دلیل تورم منتشر بافت نرم صورت، غیر قرینگی هایی در صورت ممکن است دیده شود. برخی از این غیر قرینگی ها در حالت استاتیک (حالت عادی صورت) دیده می شود در حالی که برخی دیگر فقط در وضعیت های دینامیک صورت (زمان خنده، صحبت کردن و …) نمایان می شوند. این غیر قرینگی ها در اطراف لب و چشم بیشتر دیده می شود که در اغلب موارد به مرور زمان برطرف شده  و نیاز به درمان خاصی نیست. گاهی انجام ماساژ و فیزیوتراپی هایی که برای بیمار تجویز می شود، برای رفع این حالت بسیار کمک کننده خواهد بود. (عوارض جراحی لیفت صورت)

باقی ماندن جای بخیه در محل جراحی (جای اسکار)


یک جراح با تجربه به راحتی بسیاری از محل های برش جراحی را با دقت در محل  های خاصی پنهان می کند (مثلا داخل مو و پشت گوش) و باعث می شود که جای بخیه (اسکار) در محل های برش جراحی دیده نشود.

جای بخیه جراحی لیفت صورت

در افراد سیگاری نسبت به دیگران، احتمال باقی ماندن  جای بخیه  بالاتر بوده  بویژه در جلو و پشت گوش.  لذا در این افراد توصیه می کنیم که از 2 هفته قبل از جراحی  تا 2 هفته بعد از جراحی، تا حد امکان از مصرف سیگار پرهیز کنند.

 جای محل بخیه (اسکار) جراحی در روزها و هفته های اول به صورت قرمز رنگ دیده می شود، ولی پس از مدتی رنگ آن به رنگ پوست تغییر می یابد. (عوارض جراحی لیفت صورت)

 

عوارض بسیار ناشایع لیفت صورت


جابه جایی محل رویش مو در ناحیه شقیقه ها


این حالت بیشتر در جراحی های لیفتی که در زمان های قدیم انجام میگرفت دیده میشود. امروزه با محاسبات دقیقی که جراح قبل از عمل انجام می دهد، و با اجرای استانداردهای لازم، محل برش های جراحی به گونه ای انتخاب می شود که از جابه جایی خط رویش مو جلوگیری کند. خوشبختانه در افرادی که قبلا دچار این عارضه شده اند نیز می توان با کاشت مو، این عارضه را اصلاح نمود. (عوارض لیفت صورت)

آسیب به شاخه های عصبی صورت


خطر ناکترین عارضه جراحی لیفت صورت، آسیب اعصاب حرکتی صورت است. همواره در جراحی لیفت صورت، احتمال آسیب به شاخه های محتلف عصب صورت وجود دارد، خوشبختانه احتمال این آسیب در دست جراح با تجربه بسیار کم (نزدیک به صفر) است. لذا جراحی لیف صورت فقط باید توسط پزشک مسلط به این کار انجام گیرد. (عوارض لیفت صورت)

بیشتر بدانیم: تخلیه ژل پاژ از صورت

در افرادی که قبلا جراحی لیفت و یا هر نوع جراحی دیگری (مانند تخلیه ژل پاژ) در صورت کرده اند به دلیل اینکه احتمال آسیب عصب صورت بیشتر از افراد عادی است، جراح ماهر، راه های متعددی را برای جلوگیری از آسیب عصب صورت در پیش میگیرد. به یاد داشته باشید در بین جراحانی که قادر به جراحی لیفت صورت هستند، جراحی مجدد صورت خود را فقط به دست ماهرترین های این کار بسپارید و حتما قبل از تصمیم به جراحی از گالری تصاویر جراحی لیفت صورت آن پزشک دیدن نمایید. (عوارض لیفت صورت)

برای مشاهده تصاویر نتایج جراحی لیفت صورت بر روی لینک آبی رنگ، کلیک کنید.

 نمونه های از تصاویر جراحی مجدد لیفت صورت توسط دکتر اکبر بیات:


اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x