انتخاب بهترین پزشک برای تخلیه ژل

تخلیه ژل
زمان مطالعه مطلب: 5 دقیقه

فاکتورهای مهم انتخاب پزشک

در انتخاب بهترین پزشک برای تخلیه ژل توجه به چه مواردی ضروریست؟

ژل پاژ همچون مار خوش خط و خالی در یک دوره زمانی وارد شد و با نتایج کوتاه مدت بسیار خوبی داشت، طرفداران بسیار زیادی در بین جامعه پیدا نمود. بسیاری از افراد جوان که اغلب از اقشار بالای جامعه بودند در صف مقدم متقاضیان تزریق این ژل بودند. بسیاری از افراد تحصیل کرده و هنرمندان صدا وسیما و سینما، به آن روی آوردند و البته در 5سال اولیه خود نتایج بسیار خوبی را نشان داد. ولی عوارض وخیم آن بعد از 5سال ایجاد شد. این اتفاق نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز روی داد. خوشبختانه این ژل از بازار دارویی ایران جمع شد و تزریق آن ممنوع گردید. با این حال عوارض ناشی از آن همچنان ادامه دارد.
به عنوان پزشکی که سالهاست در زمینه درمان ژل پاژ فعالیت دارم به نکات جالب و بسیار مهمی پی بردم که دانستن آنها برای افرادی که دچار عوارض ژل پاژ شده اند بسیار با ارزش است و می تواند بسیاری از افراد را ار عوارض وخیم تر نجات دهد.

از ژل پاژ و عوارض آن نترسید تا بهترین روش درمان برای شما انجام شود

برای بیان اینکه چرا نباید از عوارض ژل پاژ بترسید سخنم را با یک طنز شروع میکنم. مردی در یک آتش سوزی لباسهایش آتش گرفت و یک روستایی به کمک او رفت و با امکاناتی که در اختیار داشت آتش لباسهای او را خاموش کرد. وقتی آن فرد را به بیمارستان رساندند متوجه شدند که تنها 10درصد آسیبی که در بدن آن ایجاد شده ناشی از سوختگی بوده و 90درصد آسیبهای وارده به دلیل شکستگی ناشی از ضرباتی بود که آن روستایی برای خاموش کردن لباسها به او وارد کرده بود زیرا آن روستایی با خلوص نیت کامل، با تنها وسیله کاری که در دست داشت (یعنی بیل) اقدام به خاموش کردن لباسهای آن مرد کرده بود.
شاید مطلب بالا یک طنز دور از ذهن باشد ولی هر هفته شاهد مراجعه کنندگان متعددی هستم که دچار عوارض ژل پاژ شده اند و با مراجعه به اولین پزشک اقداماتی برای تخلیه ژل آنها انجام شده است که عوارض وخیم تر از خود ژل پاژ برایشان باقی نهاده است.
به عنوان مثال خانمی دچار عفونت ژل پاژ در ناحیه کناری گونه و بالای غده بنا گوشی شده بود که به یکی از آشنایان جراح عمومی مراجعه نموده و اقدام به تخلیه ژل از راه پوست کرد. 2ماه پس از این کار به من مراجعه و در معاینه علاوه بر اسکار بزرگی که در محل تخلیه ژل مشاهده می شد و حدود 2 سانتیمتر طول داشت، شاخه عصب پیشانی او دچار فلج شده بود. او قادر به حرکت ابروی خود نبود. مطمئنا این همکار پزشک با 90درصد تغییر در زاویه برشی که در پوست داده بود توانست محل جراحی بهتری باقی بگذارد و از سوی دیگر اگر کاملا به مسیر عبور شاخه های عصب صورت آشنا بود، به راحتی می توانست از آسیب شاخه های عصب صورت جلوگیری کند.
جالب اینجاست که بدانید ژل پاژ تقریبا هیچ گاه به شاخه های عصبی صورت آسیب دائمی نمی رساند و از سوی دیگر در اغلب اوقات به دلیل خون رسانی غلافی که عضلات صورت را در بر میگیرد این اعضا نیز از آسیب ژل پاژ ایمن می باشند.لذا من در هیچ یک از بیمارانی که ژل پاژ داشته اند و اقدامی برای تخلیه ژل نکرده اند، عوارض آسیب عصب صورت و آسیب عضلات صورت را ندیده ام ( حتی در مورد عفونت شدید ژل)
یکی از مراجعانم اینگونه تعریف میکرد که پزشک قبلی من تمام ژل پاژ را از صورتم تخلیه کرد ولی هنگام تخلیه آسیبی به بخشهایی از صورتم رسید که یک گودی بسیار بزرگ با فیبروز شدید نیمی از صورتم برایم باقی گذاشت و آنقدر صورتم زشت و ترسناک شده بود که میتوانستم در فیلم های ترسناک نقش خوبی بازی کنم و سالها طول کشید تا با روشهای متعدد ( بیش از 30 بار جراحی) زیبایی صورت او باز گردد.

چند توصیه برای تمامی افرادی که ژل پاژ در صورت دارند:


1 – به هیچ وجه محل ژل را ماساژ ندهند و یا با فشار دادن برجستگی آن را به اطراف پخش نکنید.( ژل پاژ مانند آتش است هر چه کمتر در بافتهای سالم پخش شود بهتر است)

2 – برای تخلیه ژل پاژ به مراکز آموزشی و دولتی مراجعه نکنید.( با وجود اساتید بزرگوار و برجسته ای در مراکز علمی و دانشگاهی وجود دارند و از نظر علمی به روز هستند، ولی به دلیل شلوغی این مراکز و اینکه بخش عمده ای از درمان بوسیله نیروهایی که در حال آموزش می باشند انجام می شود، کیفیت ارائه خدمات پایین است و احتمال عوارض بالاست) با اینحال در مواردی که عوارض ژل پاژ تنها با درمان دارویی امکان پذیر می باشد، مراکز دولتی می توانند مفید باشند.

3 – هرگز از پزشکی که مسلط به جراحی بافتهای عمقی صورت نیست نخواهید که ژل های عمقی صورت شما را تخلیه کند ( همکاران پزشک عمومی، متخصصین محترم جراح عمومی، متخصصین محترم پوست می تواند ژل های سطحی زیر پوستی را تخلیه کنند ولی به دلیل عدم مهارت در جراحی بافتهای عمقی صورت، در اغلب موارد فقط بخشی از ژل را تخلیه می کنند و با این کار امکان آسیب بافتهای سالم را بالا می برند) هر ژلی که بیش از 4-3 میلیمتر با سطح پوست فاصله داشته باشد عمقی تلقی می شود و شما به راحتی می توانید با انجام سونوگرافی از عمق ژل صورت خود با خبر شوید. (انتخاب بهترین پزشک برای تخلیه ژل)

4 – قبل از اینکه ژل پاژ شما دچار عارضه شود، به فکر تخلیه آن باشید؛ زیرا وقتی که عارضه خود را به صورت عفونت، جابجایی، آبسه و … نشان دهد، تغییرات دائمی در بخشهایی از صورت ایجاد می کند که با وجود تخلیه ژل، بخشهایی از عارضه باقی می ماند.

5 – عامل اصلی پخش شدن ژل در صورت دستکاری های خود شماست.در اغلب موارد ژل پاژ تنها در 4-3 منطقه مختلف صورت تزریق شده است ولی زمانی که مراجعه کنندگان به من مراجعه می کنند در 90درصد موارد بیشتر از 13-12 منطقه مختلف صورت با ژل پاژ آلوده شده است. در 20درصد این افراد بیش از 20 کیست متعدد را می توان تحت سونوگرافی، در صورت مراجعه کنندگان مشاهده نمود.

6 – در بین تمام روشهای تخلیه ژل، ساکشن کردن خطرناکترین است و در اغلب موارد نه تنها همه ژل را تخلیه نمی کند بلکه به بافتهای سالم نیز آسیب می رساند.کمترین آسیبی که این روش می رساند ایجاد بافت فیبروز در زیر پوست است که باعث سفت شدن و ناهموار شدن پوست در نتیجه پیری پوست می شود.

7 – تخلیه ژل پاژ در 90درصد موارد فقط یک بار انجام می شود. به ندرت ممکن است مواردی به بار سوم کشیده شود ولی مطمئن باشید که اگر دفعات بیش از این کشیده شد، پزشکی که انتخاب کرده اید و یا روشی که برای تخلیه ژل پاژ انتخاب کرده اید مناسب نیست( برخی از افراد ترجیح می دهند بخشهای مختلف آلوده به ژل پاژ به صورت مجزا تخلیه شوند و برخی از افراد اصرار دارند ژل پاژ فقط با یک روش خاص تخلیه شود مثلا فقط از روش تخلیه با سوزن استفاده شود.من هیچکدام از این موارد به شما توصیه نمی کنم زیرا عواقب بسیار بدی پیش روی شما قرار خواهد گرفت)

8 – بهترین کار این است که ژل پاژ را در یک مرحله تخلیه نمائید(البته اگر امکان آن وجود داشته باشد) زیرا شانس بیشتری برای درمان شدن صورت شما و اجتناب از هر عارضه دیگری برای شما به دنبال خواهد داشت.

9 – هرگز ژل پاژ را بدون بررسی با سونوگرافی تخلیه نکنید، زیرا در معاینه عادی با بخشهای عمقی که با ژل پاژ درگیر شده اند ممکن است مورد ارزیابی قرار نگیرند.

10 – هرچند سونوگرافی در تشخیص ژل پاژ کمک کننده است ولی نمی تواند جایگزین معاینه توسط پزشک مجرب را بگیرد زیرا گاهی این ژل در محل خود غلیظ و چسبناک می شود و نمای سونوگرافیک آن دیگر حالت یک کیست را نشان نداده و کاملا شبیه بافتهای اطراف خود می شود. (انتخاب بهترین پزشک برای تخلیه ژل)

در چنین مواردی فقط معاینه پزشک مجرب کمک کننده است( البته خود افراد مبتلا با دقت بسیار زیادی می توانند محل حضور ژل خود را تشخیص دهند زیرا حسگرهای بافتهای عمقی صورت فرد را در تشخیص محل ژل کمک می کند).

فیلم جراحی تخلیه ژل پاژ و توصیه های دکتر بیات

اشتراک در
اطلاع از
guest

6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
6
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x