زیبایی شناسی Aesthetics

زیبایی شناسی

زیبایی شناسی یکی از شاخه های فلسفه است که به عنوان نظریه ی تفکر در داوری های زیبایی شناختی و چیستی زیبایی و نسبت آن با درک آدمی تعریف می شود. همچنین این علم دارای قابلیتی برای درک بهتر ادراکات و همچنین پدیده های سخت مانند تندیس و معماری و پدیده های نرم همانند موسیقی و چهره ی آدمی که باعث تغییر در روحیه و نگرش افراد می شود. افلاطون، فیلسوف یونانی بیش از دو هزار و پانصد سال پیش تعریف ساده ای از مفهوم زیبایی بیان کرد: زیبایی به معنای هماهنگی از اجزا با کل است، که در قرن بیستم به این مفهوم در کشور آلمان «گشتالت» می گفتند.

زیبایی چهره ممکن است تاثیرات زیادی در روابط اجتماعی فرد و رابطه با اطرافیانش بگذارد و باعث جذابیت فرد می گردد. این زیبایی می تواند ارثی یا اکتسابی باشد. ما می توانیم به روشهای مختلفی حداکثر جذابیت را برای خودمان ایجاد کنیم. بر اساس اعتقاد روانشناسان ظاهر زیبا و جذاب یک انسان می تواند موقعیت اجتماعی بهتر و تاثیر بیشتری روی اطرافیان برای فرد ایجاد کند که این مسآله باعث می شود اعتماد به نفس در فرد افزایش یابد. بنابراین هر شخصی محتاج هر گونه مشورت برای بهتر شدن چهره از سوی دیگران است. معمولا صورت را به شکل بیضی در نظر می گیرند و با دو خط فرضی عمودی و افقی به چهار قسمت مساوی تقسیم می کنند. محل چشم ها روی خط افقی است. اگر خط افقی به پنج قسمت مساوی تقسیم گردد اندازه طبیعی چشم ها مشخص می گردد و متوجه می شویم که فاصله بین دو چشم به اندازه یک چشم است همچنین با خط عمودی محل بینی مشخص می گردد. معیارزیبایی در جوامع مختلف متفاوت است. مثلا در آمریکا طبق نظر یک آکادمی جراحی زیبایی، مشخصات زنان زیبا را پوست مایل به رنگ برنز، لب و ابروهای پر، مژه های بلند و ابروهای باریک و منحنی و گونه های برجسته، بینی باریک، دندان های مرتب، چشم های درشت، پیشانی متوسط و …. معرفی کرد. موضوع قابل توجه و مهم این بود که هر چه یک چهره شادتر باشد زیباتر است.

نمونه های معیوب چانه

نسبت طلایی

نسبت طلایی در اصول زیبایی شناسی چهره حرف اول را می زند بدین معنی که میان اجزای صورت یک نسبت طلایی بین خطوط طولی و عرضی و عمودی وجود دارد. نسبت طلایی معمولا اساس کار پزشک جراح در جراحی پلاستیک است.

نسبت طلایی

زیبایی شناسی چانه

در خصوص زیبایی شناسی چانه در نمای نیم رخ صورت اگر به صورت فرضی از کنار لب پایین خطی عمودی بکشید انتهای این خط باید به چانه برسد . اگر نوک چانه عقبتر یا جلوتر  از این خط باشد تناسب به هم ریخته است که یا شخص باید با این عدم تناسب کنار بیاید یا اینکه با آرایش و یا تمرینات یوگای صورت و ماساژ جواسازی پوست و در نهایت با نظر یک پزشک رفتن به زیر تیغ جراحی مشکلاتش را حل کند.

زیبایی شناسی بینی

معمولا درصد زیادی از ما انسانها فکر می کنیم که بینی کوچک و سربالا بینی زیبایی است در حالی که از لحاظ علم زیبایی شناسی این نوع بینی مناسب هر صورتی نیست. اینجاست که بحث نسبت طلایی مطرح می گردد. صورت با استخوان بندی درشت به هیچ عنوان با بینی کوچک زیبا نیست. و نسبت طلایی صورت بهم می ریزد و باعث غیر طبیعی بودن صورت می شود. یک بینی طبیعی باید با همه اجزای صورت متناسب باشد. حتی شکل لب فاصله لبها از بینی پهنای صورت فاصله بین چشم ها همه و همه باید با شکل و اندازه بینی هماهنگ و متناسب باشد تا کل صورت زیباتر به نظر برسد. بعنوان مثال در فرهنگ ما بینی پهن بینی زیبایی به نظر نمی رسد در حالی که در فرهنگ آفریقایی بینی پهن بسیار زیبا محسوب می شود که این نیز تا حد زیادی از فرهنگ جامعه نشئت می گیرد.

زیبایی شناسی لب

در زیبایی شناسی لب برجستگی خط لب و برجستگی لب بالا باید مورد توجه قرار گیرد. تناسب بین لب بالا و پایین مشخص بودن خط لب فاصله لبها از چانه و بینی همه در زیبایی شناسی لب موثر است دندانهای ردیف نیز در صورت لبخند زیبایی لب را دوچندان می کند.

همه ما دوست داریم که ظاهری جوان جذاب و زیبا داشته باشیم به همین دلیل روز به روز به تعداد افراد بیشتری به سمت جراحی های زیبایی و جوانسازی روی می آورند. از دوران باستان زیبایی چهره یکی از دغدغه های انسانها بوده و همچنان پابرجاست.

تحقیقات علمی نشان داده که دلیل زیبا دیدن یک چهره به سه عامل تقارن تناسب و سلامت بستگی دارد. حتی تقارن دو سمت صورت باعث زیباتر شدن می گردد. چون تقارن صورت امری صددرصدنیست و همه ما معمولا نامتقارنی اندگی در دو سمت صورت خود داریم. تناسب نیز عامل موثر دیگری در زیبایی صورت است. طبق نظر دانشمندان رابطه بین تناسب و زیبایی می تواند به صورت یک فرمول ریاضی و هندسی نشان داده شود. ارتباط بین تقارن تناسب و زیبایی یک مسأله ذهنی و روانی است. مغز انسان با دیدن چهره متقارن و متناسب آن را طبیعی تشخیص می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *