زمان مطالعه مطلب: 8 دقیقه

در این مقاله قصد داریم شما را با روش های لیفت ابرو، خصوصا لیفت مستقیم ابرو، آشنا کنیم و مزایا ومعایب این روش ها را با هم بررسی نماییم. با مطالعه این مقاله کلیه اطلاعات لازم در خصوص تکنیک های موجود را بدست خواهید آورد و در صورتی که نیاز به انجام لیفت ابرو را در صورت خود و بستگانتان احساس کردید می توانید مناسبترین روش و بهترین جراح لیفت ابرو در ایران را انتخاب نمایید.

پس می رویم تا موضوع لیفت ابرو را از جوانب مختلف بررسی نماییم.

علائم افزایش سن و پیری در ابرو ها


همانطور که می دانید در اثر افزایش سن، بافت های بدن دچار افتادگی شده و از محل اصلی خود پایین تر می آیند. در ناحیه ابرو نیز با بالا رفتن سن شاهد این تغییرات هستیم.

اما متاسفانه گاهی دیده می شود افتادگی در قسمت های مختلف ابرو به یک شکل و اندازه نبوده و در قسمت های کناری و بیرونی ابرو (دم ابرو) نسبت به قسمت های داخلی ابرو، افتادگی و افت ابروها محسوس تر است.

چرا افتادگی قسمت های مختلف ابرو در اثر فرایند پیری و افزایش سن به یک شکل و اندازه نیست؟

دلیل آن را باید در قدرت، حجم و اندازه عضلات ناحیه ابرو جستجو کرد. گاهی اوقات عضلات پایین آورنده ابرو در قسمت انتهایی ابرو قوی تر بوده و گاهی نیز مشاهده می شود در بسیاری از افراد، عضله ی بالا برنده در قسمت انتهایی ابرو یا وجود ندارد و یا در صورت وجود، عضلات پایین آورنده نسبت به عضلات بالا برنده بسیار قوی تر هستند.

تاثیر لیفت ابرو بر اصلاح نامتقارنی ابرو


لیفت ابرو چه کمکی به اصلاح ناهماهنگی و نامتقارنی ابرو می نماید؟

روش های مختلفی برای لیفت ابرو وجود دارد. این روش ها به دو دسته تهاجمی (جراحی) وغیر تهاجمی (غیر جراحی) تقسیم می شود.

یکی از روش های متداول غیر تهاجمی برای لیفت ابرو، تزریق بوتاکس است. با تزریق بوتاکس بخصوص در قسمت انتهایی ابرو امکان بالا بردن ابرو به صورت موقتی فراهم می شود.

از روش های دیگر غیرتهاجمی میتوان به لیفت با نخ، لیزر، RF، و هایفوتراپی و پلکسر اشاره کرد. با انجام این روش ها شاهد تغییرات مختصری در ابرو هستیم.

اما از روش های جراحی لیفت ابرو میتوان به سه روش زیر اشاره کرد:

 1. لیفت ابرو به روش باز (Open Brow Lift Surgery)
 2. لیفت ابرو به روش آندوسکوپ (Endoscopic Brow Lift)
 3. لیفت ابرو به روش مستقیم (Direct Brow Lift Surgery)

لیفت مستقیم یا لیفت دایرکت ابرو


در لیفت مستقیم ابرو، برش جراحی در خط رویش مو و بالای ابرو زده می شود.

لیفت ابرو به روش مستقیم، جراحی جدیدی نیست و در سال های گذشته نیز به همین سبک و سیاق انجام می گردید اما در سال های اخیر بهینه سازی این روش باعث شده محل اسکار (جای زخم) و بخیه بصورت چشمگیری بهبود پیدا کند و نگرانی فرد برای ماندن جای بخیه بسیار کاهش یابد.

از دیگر مزایای جراحی لیفت مستقیم ابرو، امکان فرم دهی بهتر به ابرو است. و از این رو در این جراحی نسبتا سبک، دست جراح برای تغییر در فرم ابروها باز تراست.

از این رو با بازنگری در روش های قدیمی و با رفع ایرادات این روش، شاهد نتایج رضایت بخشی در جراحی لیفت مستقیم ابرو هستیم و افراد بیشتری متقاضی انجام این روش هستند. زیرا گاهی ممکن است فرد نیاز به جراحی لیفت پیشانی نداشته باشد و فقط با اصلاح افتادگی ابرو صورتی جوان تر و شاداب تر داشته باشد.

هنگامی که جراحی لیفت ابرو و پیشانی همزمان باهم انجام شود، تمرکز جراح مستقیما بر روی لیفت ابرو نبوده و تمام بافت ها و عضلات درگیر در این نواحی لیفت می شود. اما در لیفت دایرکت ابرو تمرکز جراح فقط بر روی لیفت ابرو است. بنابراین در این روش نسبت به لیفت همزمان ابرو و پیشانی امکان فرم دهی بیشتری به ابرو وجود دارد و با انجام محاسبات دقیق قبل از جراحی، این امکان وجود دارد تا مقدار بالا کشیدن ابرو قابل اندازه گیری باشد.

در لیفت مستقیم ابرو (Direct Brow Lift Surgery) امکان از بین بردن خطوط پیشانی، چروک های اطراف چشم و غیرقرینگی ها وجود ندارد و نباید انتظارداشت که این مشکلات نیز با لیفت مستقیم ابرو برطرف شود.
باید دانست که با انجام هیچ روشی امکان از بین بردن کامل غیرقرینگی ها وجود ندارد و تنها با انجام جراحی، غیرقرینگی های موجود تا حدودی بهبود می یابد اما به طور کامل محو نمی شود.

وجود مقداری غیرقرینگی در چهره ی تمام افراد کاملا طبیعی بوده و با انجام لیفت ابرو به روش مستقیم تنها غیرقرینگی های شدید تا حدودی کاهش می یابد و در بین انواع مختلف روش های لیفت ابرو، روش لیفت مستقیم ابرو نسبت به روش های دیگر موثرتر است.

در لیفت ابرو به روش مستقیم، میتوان مشخص نمود که کدام قسمت از ابرو بالا کشیده شود و به همین دلیل دست پزشک جراح برای کاهش غیرقرینگی ها تا حدودی بازتر است.

آیا الزاما لیفت ابرو و پیشانی با هم انجام می شود؟


همانطور که گفته شد با بالا رفتن سن علائم افزایش سن و پیری معمولا در تمام نواحی صورت نمود پیدا میکند اما گاهی اینگونه نیست و علائم پیری و افتادگی عضلات در یک ناحیه بیشتر نمایان می شود.

برای مثال ممکن است فردی با وجود داشتن سن بالا در ناحیه پیشانی، افتادگی عضلات و چین و چروک نداشته باشد اما افتادگی در ناحیه ی ابرو وجود داشته باشد.
این افراد مناسب ترین کاندید برای انجام جراحی لیفت دایرکت ابرو هستند.

بنابراین الزامی برای انجام همزمان لیفت ابرو و پیشانی باهم وجود ندارد و تنها در افرادی که دارای افتادگی در ناحیه ی پیشانی و ابرو هستند. به منظور بدست آوردن نتیجه ی بهتر توصیه می شود که جراحی لیفت پیشانی و ابرو باهم انجام گیرد.

بیشتر بخوانید: لیفت پیشانی چیست؟

سن مناسب برای جراحی لیفت مستقیم ابرو؟


بهترین سن برای جراحی لیفت دایرکت ابرو، بعد از 45 سالگی است. به طور کلی لیفت دایرکت ابرو برای افراد زیر 40 سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در افرادی که بین 40 تا 45 سال سن دارند، بعد از انجام بررسی و معاینات لازم توسط پزشک و با صلاحدید ایشان امکان انجام جراحی وجود خواهد داشت.

آیا ابروها بلافاصله بعد از جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم، شکل طبیعی خود را پیدا می کنند؟

مانند هر جراحی دیگر،بعد از جراحی تورم و کبودی وجود دارد که این امر باعث شده برای دیدن نتیجه ی جراحی، نیاز به صبوری و گذشت زمان باشد.

روش جراحی لیفت مستقیم ابرو


قبل از انجام جراحی، با انجام محاسبات دقیق، پزشک جراح مشخص می نماید که در کدام قسمت از ابروها نیاز به لیفت وجود دارد، به همین دلیل ممکن است بلافاصله بعد از جراحی، فرد تصور کند ابروها برجسته تر و بسیار بالاتر از حالتی شده که در مشاوره ی قبل از جراحی به او نشان داده شده بود.

اما خوب است بدانیم این حالت موقتی است و به طور معمول بعد از گذشت 3 الی 4 هفته تورم و کبودی از بین رفته و ابروها حالت طبیعی به خود گرفته و نتیجه ی اصلی جراحی نیز بعد از 6 ماه تا یک سال مشخص می گردد.

مدت زمان این جراحی به طور میانگین یک ساعت و نیم بوده و هم با بیحسی موضعی و هم با خواب عمیق و یا بیهوشی قابل اجرا خواهد بود ولی به طور کلی در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد با بیحسی موضعی انجام میگیرد.

پس از انجام جراحی هیچگونه منعی برای حضور در محل کار و انجام کارهای اداری و دفتری وجود ندارد اما ممکن است به دلیل وجود تورم و کبودی مایل به استفاده از عینک آفتابی در مکان های عمومی باشید.
استفاده از گوشی تلفن همراه،تبلت و کامپیوتر و همینطور مطالعه بعد از جراحی بلامانع است.

توصیه می شود تا 8 هفته از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش های سنگین پرهیز کنید اما انجام پیاده روی سبک پس از یک هفته امکان پذیر است.

مزیت های لیفت ابرو به روش مستقیم


بطور خلاصه مهم ترین مزیت های جراحی لیفت ابرو به روش مستقیم نسبت به سایر روش ها:

 1. در این روش نسبت به سایر روش ها امکان فرم دهی ابرو بیشتر بوده و با انجام این روش احتمال اصلاح غیرقرینگی ها بیشتر است.
 2. ماندگاری لیفت ابرو به روش مستقیم نسبت به سایر روش های لیفت ابرو بالاتر است.
 3. طبیعی است که بالا رفتن سن امکان ایجاد دوباره ی افتادگی ها وجود دارد اما طی تجربه مشخص شده است که بعد از انجام لیفت مستقیم ابرو امکان برگشت افتادگی ابرو نسبت به سایر روش ها کمتر است.
 4. چون ناحیه ی درگیر در این جراحی کوچک تر است دوران نقاهت کمتری دارد.
 5. اگر فردی دچار ضایعه ای در قسمت بالای ابرو باشد و یا جای بخیه (اسکار) در بالای ابروی خود داشته باشد و یا در خانم هایی که تتوی ابرو دارند و اکنون خواهان از بین بردن تتوی خود هستند، با انجام لیفت مستقیم ابرو میتوان انتظار داشت اسکار قبلی و تتو برداشته شود.

محدودیت های لیفت مستقیم ابرو


با وجود برشمردن مزیت هایی فوق خوب است که بدانیم، این روش معایب و محدودیت هایی نیز دارد،
اگر شما قصد انجام این جراحی را دارید لازم است نسبت به این موارد آگاهی لازم را بدست آورید لذا در این قسمت قصد داریم شما را با معایب جراحی لیفت ابرو آشنا سازیم:

 • این جراحی برای افراد زیر 40 سال انجام پذیر نیست.

این جراحی برای افراد زیر 40 سال انجام پذیر نیست. زیرا احتمال باقی ماندن جای زخم در افراد جوان بیشتر است.
در افراد جوان بهتر است از روش های جایگزین و یا روش آندوسکوپیک ابرو استفاده کرد.

در افرادی که دارای ابروهای پرپشت و ضخیم هستند، امکان مخفی کردن جای بخیه در لابلای ابروها وجود دارد اما این امر به این معنا نیست که افراد با ابروی نازک و کم پشت نتوانند این جراحی را انجام دهند.

با راهکارها و روش های دیگر امکان مخفی کردن محل بخیه وجود دارد از جمله این روش ها میتوان به انجام تتو یا فیبروز به روشهای میکروشیدینگ و میکروبلیدینگ اشاره کرد.

توضیح: “Phibrows ” یا فیبروز از اصطلاحات جدید صنعت آرایشگری در ایران است که از دو کلمه فی (Phi) که همان عدد فی یا نسبت طلایی و بروز(Brows) به معنی ابروها تشکیل شده است.

حال این سوال در ذهن متقاضی پیش می آید که اگر بنا به انجام تتو باشد چرا جراحی لیفت ابرو را انجام دهم؟

در پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا به بررسی تفاوت تتو با جراحی لیفت مستقیم ابرو بپردازیم.
در جراحی لیفت مستقیم ابرو بافت ها و عضلات ابرو که دچار افتادگی شده اند به محل اصلی خود برمیگردند و میدانیم که پوست ابرو ضخیم تر از پوست اطراف پلک و چشم بوده و حجم چربی در این نواحی بیشتر است بنابراین افتادگی ابرو به طور خود به خود باعث افتادگی پلک می شود به طوری که اگر شخص، دچار افتادگی ابرو باشد و این افتادگی اصلاح نگردد، حتی با انجام جراحی پلک نیز ظاهر زیبا در پلک و چشم بوجود نمی آید.

بنابراین وقتی بافت ها و عضلات ناحیه ی ابرو دچار افتادگی باشند حتی در صورتی که مویی در ابرو وجود ندارد بهتر است بافت ها ی افتاده و پوست ضخیم این ناحیه لیفت شود تا نمای زیباتری را در ناحیه پلک و ابرو داشته باشیم.

 • با اصلاح افتادگی ابرو نمیتوان انتظار اصلاح چین و چروک در ناحیه پیشانی را داشت.

محدودیت دیگر این روش این است که در افرادی که دچار چین و چروک در پیشانی هستند، به خصوص در افرادی که به دلایل ژنتیکی دچار افتادگی ابرو هستند و در دوران جوانی به طور مدام ابروهای خود را بالا می انداخته اند و دچار چین و چروک در ناحیه پیشانی شده اند، امکان از بین بردن این چین و چروک ها وجود ندارد و باید از روش های دیگر برای اصلاح پیشانی استفاده کرد زیرا با وجود اینکه افتادگی ابرو در برخی افراد باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی شده است، با اصلاح افتادگی ابرو نمیتوان انتظار اصلاح چین و چروک در ناحیه پیشانی را داشت و باید از روش های دیگر نیز بهره برد.

روش های جایگزین جراحی لیفت ابرو


در انتها به بررسی روش های جایگزین برای جراحی لیفت ابرو یا همان روشهای غیر تهاجمی میپردازیم.

 • بوتاکس

ماندگاری در این روش موقتی است و افراد بسیاری از نتیجه این روش رضایت دارند.

 • لیفت با نخ

این روش برای لیفت قسمت خاصی مثل دم ابرو مناسب است.

 • استفاده از تتو

استفاده از تتو می تواند با ایجاد خطای دید تا حدی نمای افتادگی ابرو را بهبود دهد.

 • در برخی از جراحی های پلک می توان با انجام بروپکسی بخش هایی از ابرو را مقداری بالاتر آورد و به عنوان روش جایگزین به این روش نیز می توان اشاره کرد.

برای داشتن بهترین نتیجه، میتوان لیفت مستقیم ابرو را با سایر جراحی ها تلفیق کرد.
برای مثال با انجام همزمان این جراحی با جراحی پلک (بلفاروپلاستی) میتوان پف پلک و افتادگی ابرو را اصلاح کرد. انجام این جراحی با لیفت شقیقه نیز می تواند نتایج رضایت بخشی را به دنبال داشته باشد.

در پایان نظر شما را به توصیه ی دکتر اکبر بیات برای متقاضیان جراحی لیفت ابرو جلب مینماییم:

«فرد متقاضی نمونه جراحی های انجام شده را حتما ببیند تا بتواند با آگاهی بیشتر و با اطلاع جامع و کامل از تمام جوانب جراحی تصمیم به انجام جراحی بگیرد.»

برای مشاهده تصاویر نتایج جراحی لیفت مستقیم ابرو بر روی لینک آبی کلیک نمایید.


پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:


سوالات متداول

ماندگاری لیفت ابرو به روش مستقیم چقدر است؟

این روش از مانرگارترین روش های لیفت ابروست و نتیجه آن تا چندین سال باقی می ماند.

محل برش جراحی لیفت ابرو کجاست؟

محل برش، بالای خط ابرو هاست.

چه سنی برای انجام جراحی لیفت دایرکت ابرو مناسب است؟

این جراحی برای افراد 45 سال به بالا مناسب است.

جراحی لیفت مستقیم ابرو، افتادگی پلک را هم اصلاح می کند؟

لیفت ابرو بر اصلاح افتادگی پلک تاثیر مثبت دارد اما در افتادگی های شدید تاثیر آن کم است.

لیفت ابرو تاثیری بر فرم چشم ها دارد؟

خیر، لیفت ابرو تاثیری بر فرم چشم ها ندارد.

اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها