زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه
تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست و چه کاربردی دارد؟


تزریق بوتاکس |  چیزی که امروزه به عنوان بوتاکس شناخته شده است در واقع یک نوع سم تولید شده توسط باکتری بوتولینوم می باشد. توکسین بوتولینوم ابتدا توسط شرکت آلرگان آمریکا تولید و با نام تجاری بوتاکس به بازار عرضه شد. امروزه مردم ایران به تمامی سم های بوتولینوم تولید شده توسط شرکتهای مختلف بوتاکس می گویند. این ماده با تاثیر بر روی سیستم عصبی-عضلانی باعث شل شدن و از کار افتادن عضله می شود. اگر این ماده به مقدار زیاد وارد بدن شود (مثلا مسمومیت غذایی) می تواند کشنده باشد. ولی در مقداری که برای تزریق در صورت استفاده می شود این ماده کاملا بی خطر است. شرکت های تولید کننده و بسته بندی کننده سم بوتولینوم متفاوت است و در ایران مارکهای مختلفی مانند دیسپورت، نورونوکس و … وجود دارد.

کاربردهای بوتاکس و مناطق تزریق بوتاکس در صورت


هر جا که انقباض بیش از حد عضله مشکل ساز باشد می توان از بوتاکس برای ضعیف کردن عضله استفاده کرد. مثلا اسپاسم های عضلات در دست یا پا ممکن است باعث اختلال در عملکرد آن عضو شده و یا اسپاسم های عضلات در سر و صورت باعث بروز یا تشدید سردردهای میگرنی شود. در این موارد با تزریق بوتاکس در عضله مربوطه بیماری کنترل می شود. ولی کاربرد بوتاکس محدود به عضلات نبوده و در مواردی برای کاهش تعریق در زیر بغل، کاهش ترشحات غدد بزاقی، و… نیز استفاده می شود. کاربرد بوتاکس برای جوان سازی صورت در مواردی است که انقباض عضله به ایجاد چین و چروک صورت کمک می کند. بهترین مکانها برای تزریق بوتاکس، پیشانی (مخصوصا خط اخم) و اطراف چشمها است. بوتاکس را برای نواحی دیگر صورت مانند اطراف لبها، چانه و اطراف بینی نیز می توان استفاده کرد ولی باید با احتیاط استفاده شود زیرا احتمال نتیجه نامطلوب در این نواحی بیشتر است.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟


اگر به صورت افراد دقت کنید بعضی از چینهای صورت در حالت عادی به طور دائم دیده می شوند به این نوع چینها، چینهای استاتیک گفته می شود. بعضی از چینها در حالت عادی دیده نمی شوند و در حالت خنده یا اخم خود را نشان می دهند به این چینها، چینهای دینامیک گفته می شود. بوتاکس بهترین اثر را در چینهای دینامیک نشان میدهد بنابراین افرادی که این نوع چینها را دارند نتیجه بهتری می گیرند و مصرف این ماده باعث جوانسازی صورت آنها می شود.

مدت زمان اثر بوتاکس


مدت زمان تاثیر بوتاکس به طور متوسط 3 تا 6 ماه است ولی باید به خاطر داشت که در هر فرد حجم عضلات و قدرت آنها با فرد دیگر فرق دارد و از این نظر افراد به سه دسته تقسیم می شوند. در دسته اول فرد دارای عضلات ضعیفتر بوده و چینهای نسبتا سطحی دارد. در این دسته گاهی اثر بوتاکس تا یک سال هم باقی می ماند. در دسته دوم فرد دارای عضلات بسیار قوی بوده و دارای چینهای بسیار عمیق می باشد. در این حالت ممکن است اثر بوتاکس 1 تا 2 ماه بیشتر دوام نداشته باشد. دسته سوم نیز حد بینابین دو دسته فوق است ومعمولا اثر بوتاکس 3 تا 6 ماه می ماند. اگر می خواهید اثر بوتاکس در شما بیشتر بماند بهتر است در دفعات اول بین تزریق بوتاکس زیاد فاصله نباشد. پزشک در این مورد می تواند بهترین زمان را برای تزریق بعدی مشخص کند.

شروع اثربخشی بوتاکس


ازحدود روز دوم تا سوم بعد ازتزریق بوتاکس، آرام آرام اثر دارو شروع می شود و خود را به صورت کاهش حرکات عضلات ناحیه تزریق شده و کاهش چینها نشان می دهد. این اثر بین یک تا دو هفته بعد از تزریق به اوج خود می رسد و بر حسب نوع عضله و مقدار تزریق تا ماهها باقی می ماند. در صورتی که تمایل دارید اثر تزریق بعدی بوتاکس بیشتر باقی بماند بهتر است با شروع علائم بازگشت اثر بوتاکس (یعنی زمانی که متوجه بازگشت چینها شدید) بلافاصله دوز بعدی دارو تزریق شود. این کار باعث می شود عضله ای که با تزریق قبلی ضعیف شده، فرصت قوی تر شدن نداشته باشد و اثر بوتاکس بر روی عضلات ضعیف تر بیشتر بماند.

بهترین توصیه برای تزریق بوتاکس چیست؟


گرفتن عکس قبل و 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس و همچنین ثبت نقاط تزریق و مقدار واحد تزریق در هر نقطه از صورت، به شما کمک می کند که بهترین و زیباترین نتیجه بوتاکس را در چهره خود ببینید. در زیر نمونه ای از پرونده تزریق بوتاکس نشان داده شده است. فایده تشکیل پرونده این است که در دفعات بعدی، محل و مقدار تزریقی را که بهترین نتیجه را برای شما حاصل می کند میدانید. ولی مهمتر از فایده بالا این است که به مرور زمان با تزریقات مکرر، فرم چینهای صورت شما تغییر می کند و برای رسیدن به نتایج مناسب لازم است محلهای تزریق و حتی مقدار بوتاکس تزریق شده تغییر کند تا شما به نتیجه طبیعی که همان صورت جوانتر است برسید. (البته به دلیل اینکه تشکیل پرونده و گرفتن عکس برای پزشک کاری وقت گیر است، اغلب پزشکان این کار را انجام نمیدهند، ولی رعایت حقوق مصرف کننده ایجاب می کند که این کار انجام شود.)

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس


معمولا توصیه های زیر برای بعد از تزریق بوتاکس به بیماران گفته می شود.

  1. تا چند ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید ( این کار برای کاهش کبودی و ورم ناشی از تزریق مفید است)
  2. تا 4 ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید.
  3. تا 4 ساعت در معرض حرارت قرار نگیرید. لذا بهتر است تا چند ساعت از دوش گرفتن و سونا اجتناب نمائید.
  4. چند ساعت ماساژ دادن ناحیه تزریق ممنوع است امّـــا شکلک در آوردن و اخم کردن و ابرو بالا انداختن نتیجۀ بهتری را بدنبال خواهد داشت.
  5. چند ساعت بعد از تزریق دوش گرفتن و آرایش چهره و استفاده از کرم پودر بلامانع است.

اگر شما از کسانی هستید که بعد از تزریق بوتاکس موارد فوق را رعایت نکرده اید زیاد نگران نباشید زیرا اغلب آنها چندان تاثیری بر نتیجه نهایی کار ندارند.

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها