لیفت صورت | لیفتینگ صورت | جوانسازی صورت

 

 آیا لیفت صورت برای شما مناسب است؟

در روند پیری، تمامی بخشهای صورت دچار تغییر و تحول می شوند. بیشترین تغییر ناشی از پیری در پوست صورت ایجاد می شود که به صورت کاهش خاصیت الاستیکی، تغییر در رنگدانه های پوست و شل شدن بیش از حد پوست خود را نشان می دهدهمزمان با پوست، بافت های عمقی صورت نیز تغییر می کنند، آتروفی و تحلیل رفتن چربی صورت باعت ایجاد گودی هایی در صورت می شود. این گودی ها در نواحی شقیقه، ناودان اشکی، گونه و اطراف چانه، قبل از قسمت های دیگر صورت نمایان می شوند.

شل بودن و کاهش قوام بافت نرم صورت باعث آویزان شدن بافت ها می شود. مثلا به دلیل آویزان شدن چربی و پوست نواحی گونه، بافت های شل و آویزان به سمت پایین و داخل حرکت کرده و در اطراف دهان روی هم تجمع پیدا می کنند و باعث عمیق شدن خط خنده می شوند. همین اتفاق در مورد بخش های دیگر مانند پلک ها، ابرو ها، گردن و… اتفاق می افتد.

در تصویر زیر جهت افتادگی بافتهای نرم با فلشهای قرمز رنگ قابل مشاهده است.

لیفت صورت | جوانسازی صورت | لیفتینگ صورت

با توضیحاتی که در بالا گفته شد، می توانیم بگوییم هدف از لیفت صورت Face Lift (لیفتینگ)، جابه جایی بافت های شل و آویزان، در جهتی خلاف آنچه به دلیل افزایش سن ایجاد شده است، می باشدشما به راحتی می توانید حدس بزنید که اگر تغییرات افزایش سن فقط محدود به پوست نیست، پس هر چند کشیدن پوست به تنهایی می تواند به صورت موقت باعث لیفت صورت (لیفتینگ صورت) شود، ولی نتیجه طولانی به دنبال نخواهد داشت و این حدس شما کاملا درست است

 

همان طور که دریافتید، علاوه بر کشیدن پوست، بافتهای نرم صورت ( مانند چربی و عضلات) نیز در جریان لیفت صورت (لیفتینگ صورت) نیاز به جابه جایی دارند تا نتیجه بدست آمده از لیفت صورت جنبه ماندگار داشته باشد.

جدیدا روش هایی مانند کرم صورت و یا لیفت خانگی برای رفع افتادگی پوست مورد استفاده قرار می گیرد حال سوال اینجاست که آیا این کرم ها و روش ها مانند جراحی لیفت موثر و ماندگار است؟

قطعا جراحی لیفت که نه تنها پوست صورت بلکه عضلات را نیز می کشد خیلی موثرتر از کرم هاییست که  فقط در بخش هایی از پوست نفوذ می کنند که در رفع افتادگی و آویزانی پوست صورت هیچ تاثیری نخواهد داشت.

اگر هر کدام از علائم زیر را داشته باشید، لیفت صورت می تواند به شما کمک کند:

  • اگر به دلیل آویزان بودن پوست گردن و صورت، دوست دارید این قسمت ها را در مهمانی ها و عکس ها مخفی کنید 🙂
  • اگر ظاهر خود را بسیار مسن تر از آنی که هستید می دانید..!
  • اگر نمای ظاهری شما به گونه ای است که شما را مسن نشان می دهد و این موضوع باعث شده در ارتباط با دیگران و اعتماد به نفس تان اثر نامطلوب ایجاد شده باشد..

 

انواع لیفت صورت (لیفتینگ صورت): 

لیفت صورت بر حسب مورد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به طور کلی به یکی از روشهای زیر انجام می گیرد.

لیفت پیشانی و ابرو 

این جراحی به دو روش آندوسکپی و باز انجام می شود.

روش اول : آندوسکپی

در لیفت آندوسکپی داخل موی سر 5 یا 6 برش خیلی ریز ایجاد می شود و با دستگاه آندوسکپی عضله را لیفت می کنند. مدت ماندگاری این روش بین 10 الی 12 سال است و با تزریق بوتاکس این ماندگاری می تواند بیشتر شود، همچنین به ژنتیک و نوع نگهداری نیز بسیار بستگی دارد.  هرچه برش ها به محل مورد نظر نزدیک تر باشد ماندگاری آن بالاتر است.

روش دوم : به صورت باز

برای قسمت پیشانی و ابرو محل برش می تواند در 2 قسمت باشد و دوام و ماندگاری آن تا 15 سال است و اگر مراقبت ها به خوبی انجام شوند می تواند متندگاری آن مادام العمر باشد. تمام برش ها به صورت زیگزاگی است. در این مدل بخیه ها فشار کمتری به عضلات وارد می شود و باعث اسکار نمی شود.  در بخیه زدن  به روش زیگزاگی فشار وارده به پوست تقسیم می شود.

لیفت دایرکت ابرو :

اگر کسی متقاضی بالا بردن ابرو ها بود در سال های گذشته از روش آندوسکپی استفاده کردیم .اما مدتی است که لیفت مستقیم ابرو را در مرکزمان نیز انجام می دهیم .لیفت دایرکت ابرو در بالای خط رویش ابرو برش می خوردو لیفت انجام میشود.در این جراحی فاصله ی چشم و ابرو بهتر می شود. برای اطلاعات بیشتر  می توانید به صفحه ی دایرکت لیفت ابرو مراجعه کنید.

جراحی لیفت غبغب و گردن :

غبغب هنگامی ایجاد می شود که چربی در زیر گلوی فرد جمع شود و باعث افتادگی و کش آمدن پوست شود. برای انجام عمل لیفت غبغب برشی زیر چانه زده می شود و چربی جمع شده در زیر گلو تخلیه می شود. بعد از تخلیه چربی، پوست گلو شل شده و حالت آویزان به خود می گیرد. برای رفع این حالت آویزان لیفت گردن انجام می شود و یا از پروتز چانه هم می توان استفاده کرد.  (برای اشخاصی که می خواهد هم غبغب را تخلیه کنند و هم پروتز چانه بگذارند.)

در افرادی که دارای سن بالایی هستند، غبغب دارند و گلوی آنها چین دارد می توان غبغب را تخلیه کرد و لیفت گردن برایشان انجام داد. در لیفت گردن محل برش پشت گوش است ولی تا روی سینه هم ممکن است کبودی و تورم ایجاد کند.

لیفت کامل صورت و گردن :

این نوع لیفت برای افرادی که سنشان بالا رفته، دارای غبغب و عضله افتاده هستند و پلک هایشان پف دارد، مناسب است. این جراحی برای اشخاصی که 45 سال و بیشتر سن دارند، انجام می شوند.

 

مهم: لیفت صورت چه انتظارلتی را برآورده نمی کند؟

با  لیفت صورت قطعا نمیتوان از روند پیری جلوگیری کرد و باید توجه داشت که در لیفتینگ صورت، ساختار اصلی صورت تغییر نخواهد کرد، به این معنی که انتظار داریم هر فرد به شکل وضعیت چند سال قبل (ظاهر جوانتر) خود درآید. لیفت صورت به معنی واقعی (کشیدن پوست و بافتهای عمقی صورت) تنها بوسیله جراحی قابل انجام است و روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت، نمی توانند دقیقا همان نتایج با ماندگاری طولانی را ایجاد کنند. روشهای غیر جراحی زیبایی تنها به محکم تر و سفت تر شدن بافت ها کمک می کنند. ولی به عنوان روش مکمل، در بهبود نتیجه جراحی و یا به تعویق انداختن زمان جراحی موثرند.

برای مشاهده گالری تصاویر نتایج جراحی لیفت صورت و گردن، کلیک کنید.

گالری تصاویر قبل و بعد جراحی لیفت صورت

 

در زیر می توانید فیلم عمل جراحی لیفت صورت که توسط فلوشیپ جراحی سر و گردن و یکی از با سابقه دار ترین جراحان پلاستیک صورت ایران، دکتر اکبر بیات، که تاکنون بیش از ۲۸۰۰ عمل موفق جراحی زیبایی انجام داده است را  مشاهده نمایید:

 

مدت زمان ماندگاری جراحی لیفت صورت چقدر است؟

طول عمر جراحی لیفت صورت به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال مدت زمان ماندگاری جراحی لیفت در افرادی که سیگار نمی کشند، یا کمتر جلوی نور آفتاب قرار می گیرند، به سلامت خود اهمیت می دهند و از نظر ژنتیکی پوستی قوی دارند، بین 10 الی 15 سال است.

بعد از گذشت چند روز از جراحی لیفت صورت، می توانید فعالیت بدنی سنگین داشته باشید؟

بعد از عمل لیفتینگ صورت بین یک ماه و نیم الی 2 ماه نباید فعالیت های سنگین بدنی انجام دهید زیرا فعالیت بدنی سنگین برای شما مضر است.

بعد از گذشت چه مدت از جراحی می توان دوش گرفت و غذا خورد؟

این سوال خیلی از مراجعه کنندگان ماست. در پاسخ باید گفت، بعد از گذشت 24 ساعت از جراحی لیفت می توانید دوش بگیرید. و خبر خوب اینکه از بعد از عمل به راحتی می توانید غذا (ترجیحا فعلا سوپ و پوره) میل کنید.

جراحی لیفت صورت چند ساعت طول می کشد؟ چقدر طول می کشد تورم و کبودی بعد از عمل لیفت رفع شود؟

مدت زمان جراحی 4 ساعت است. کبودی ناشی از جراحی لیفت صورت 2 الی 3 هفته طول می کشد تا برطرف شود و تورم ناشی از این جراحی 3 الی 4 هفته.

 هزینه لیفت صورت چقدر است؟

پارامترهای متعددی در تخمین دقیق هزینه لیفت صورت تاثیر دارند. به همین منظور پیشنهاد می شود در ابتدا با مشاورین تلفنی ما تماس بگیریدو یا برای صرفه جویی در وقت  می توانید با ارسال عکس از مشاوره های مجازی ما بهره بگیرید.

آمادگی قبل از عمل لیفت صورت چه مواردیست ؟

مشاورین مرکز در جلسه مشاوره قبل از عمل ،از شما می خواهند تا دقیقا توضیح دهید که از کدام بخش یا ویژگی صورت خود رضایت ندارید و سپس شما را کاملا راهنمایی می کنند.همچنین دو هفته قبل از جراحی لیفتینگ صورت باید مصرف آسپرین و  فراورده های حاوی آسپرین ,ویتامین  E را قطع کنید.استعمال دخانیات از 4  هفته قبل از جراحی ممنوع است(دخانیات باعث می شود که جای بخیه ها دیرتر جوش بخورد).

دو هفته قبل از جراحی حمام آفتاب نیز مجاز نیست و اگر از کرم های جوان کننده پوست استفاده می کنید مصرف آنها را ازیک تا دو هفته قبل از عمل متوقف کنید.

جهت مشاهده سایر خدمات جراحی زیبایی صورت، همچنین سایر خدمات زیبایی صورت مرکز جراحی زیبایی دکتر اکبر بیات به لینک مربوطه مراجعه کنید.