لیفت چیست؟

لیفت در لغت به معنای بالا بردن است و در اصطلاح پزشکی به اعمال و جراحی هایی گفته می شود که برای جوانسازی و تغییر و زیباسازی و یا رفع آسیب های ظاهری بخشی از صورت و یا تمام صورت انجام می شود.

افتادگی پوست و عضلات صورت، باعث می شود چهره افراد بیشتر از سن شناسنامه ای آن ها دیده شود و همینطور باعث می شود چهره افراد خسته تر به نظر بیاید. اما به راستی علت افتادگی پوست و عضلات صورت چیست؟ آیا می توان با راهکارهایی از افتادگی پوست و عضلات صورت جلوگیری کرد؟ چگونه می شود روند پیری را در افراد کاهش داد؟ آیا روشی وجود دارد که بتوان از شر چین و چروک های صورت رهایی یافت؟

برای پاسخ به این سوالات بهتر است ابتدا نگاهی به دلیل افتادگی پوست و عضلات بیندازیم.

دلایل افتادگی پوست صورت

به طور خلاصه می توان گفت عوامل افتادگی پوست و عضلات به 2 دسته تقسیم می شوند:

 1. عوامل بیرونی
 2. عوامل درونی

عوامل بیرونی

شامل شرایط اقلیمی و جغرافیایی، قرارگیری در معرض نور آفتاب، کار کردن در شرایط محیطی سخت، دشوار و استرس آور، استعمال سیگار، کاهش وزن به مقدار زیاد، تغذیه نامناسب، نرسیدن آب کافی به بدن، نداشتن خواب کافی، ورزش نکردن و استفاده بی رویه از لوازم آرایش می شود.

عوامل درونی:

ژنتیک افراد و افزایش سن را شامل می شود.

با رعایت و پیش گیری از عوامل بیرونی می توان روند پیری و چروک شدن پوست را به تعویق انداخت. مصرف آب کافی، تغذیه مناسب، خواب کافی، ورزش کردن به صورت منظم، عدم استعمال دخانیات، قرار نگرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب، در پیش گیری از ایجاد چین و چروک بسیار موثر هستند. اما در مورد عوامل درونی چه باید کرد؟

ژنتیک افراد و افزایش سن، عواملی هستند که اجتناب ناپذیرند و گریز از آنها امکان پذیر نیست.

خبر خوشحال کننده این است که با پیشرفت علم و تکنولوژی های حوزه ی پزشکی، انسان توانسته به آرزوی دیرینه ی خود یعنی زیبایی و جوانی جامه ی عمل بپوشاند.

پیشرفت های علم باعث پیدایش انواع مختلف روش های جوان سازی پوست شده است. موثرترین روش جوان سازی صورت، جراحی لیفت عمیق صورت است. هدف از لیفت صورت (Face Lift) بالا کشیدن بافت های شل و آویزان صورت، در جهتی خلاف جهت افتادگی است. تغییرات افزایش سن فقط محدود به پوست نیست و عضلات صورت را هم درگیر می کند. پس هر چند کشیدن پوست به تنهایی می تواند به صورت موقت باعث لیفتینگ صورت(deep lift) شود، ولی نتیجه طولانی به دنبال نخواهد داشت. برای ایجاد ماندگاری بالای این جراحی، علاوه بر کشیدن پوست، عضلات صورت نیز در جریان لیفت صورت، نیاز به جابه جایی و کشیدن دارند تا نتیجه بدست آمده از جراحی جنبه ماندگار داشته باشد.

در عکس زیر می توانید رفع شدن افتادگی صورت، حاصل از این نوع جراحی را مشاهده کنید.

انواع روش های لیفت صورت

انواع روش های جراحی لیفت، به 2 دسته روش موقت و دائم تقسیم بندی می شود.

روش های موقت لیفت

روش های موقت، روش هایی هستند که بدون جراحی انجام می شود و در بهترین حالت یک سال ماندگاری دارند و بعد از آن نیاز به تمدید خواهند داشت. این روش های موقت معمولا برای رفع چین و چروک های سطحی استفاده می شوند و در صورتی که چروک های صورت عمقی باشند با روش های موقت نمی توان آن ها را از بین برد.

روش هایی چون هایفوتراپی، RF، لیفت با نخ، تزریق ژل و بوتاکس نمونه ای از روش های موقت هستند. همانگونه که گفته شد این روش ها موقت هستند و نیاز به تمدید دارند به همین دلیل از نظر اقتصادی برای افراد به صرفه نیست از دیگر معایب این روش ناتوانی در رفع چروک های عمیق است.

روش های دائمی لیفت

روش های دائم شامل جراحی لیفت است که با توجه به نوع افتادگی و ناحیه ی افتادگی صورت انواع مختلفی را شامل می شود.که با توجه به نیاز افراد و بر اساس اینکه کدام ناحیه صورت و گردن افتادگی دارد جراحی برای آن ها انجام می شود.

انواع تکنیک های جراحی لیفت صورت

پوست انسان مانند پیاز لایه لایه است و در هر مرحله از جراحی، یکی از این لایه ها لیفت می شود.

در مرکز زیبایی لیمون این جراحی، به روش لیفت عضلانی (لیفت عمیق ) انجام می شود. با استفاده از این نوع روش نتیجه ی جراحی دائم و ماندگار شده که در نهایت رضایت شما مراجعین عزیز از نتیجه ی عمل را به همراه خواهد داشت.

در این مرکز جراحی های لیفت به دو روش انجام می شود:

 1. لیفت باز
 2. لیفت آندوسکوپ

در زیر به طور مختصر به شرح جداگانه ی هر روش، معایب و مزایای آن ها می پردازیم.

لیفت آندوسکوپ صورت

در لیفت آندوسکوپ محل برش کوچک است و پوست بخیه کمتری می خورد در نتیجه مدت زمان جراحی کوتاهترمی شود. اما باید توجه داشت که این روش محدودیت هایی را نیز دارد برای مثال در لیفت باز دست جراح بازتر است تا آندوسکوپ. زیرا محل برش کوچک بوده و تعداد عضلاتی که لیفت می شوند، کمتر است.

در این روش نتیجه جراحی به طور معمول 8-10 سال ماندگاری دارد.

لیفت باز صورت

در لیفت باز با توجه به صلاحدید پزشک محل برش، در محل رویش مو و یا در داخل مو زده می شود. بعد از برش، پوست و عضلات زیرین آن همزمان باهم لیفت می شوند.

در این روش دست پزشک برای جراحی باز است در نتیجه شاهد تغییرات چشمگیری در زمینه ی جوانسازی و زیبایی صورت فرد هستیم.

باید توجه داشت که این روش در اغلب اوقات برای افراد بالای 50 سال انجام می شود که دارای خطوط عمیقی در چهره هستند. بعد از جراحی فرد 10-15 سال جوانتر از سن واقعی خود به نظر می آید.

در مرکز زیبایی لیمون هر 2 روش لیفت آندوسکوپ و لیفت باز انجام می شود. باتوجه به اینکه تمام بخیه ها به روش میکروسکوپی زده می شود و با استفاده از ظریف ترین و در عین حال مستحکم ترین نخ های بخیه توانسته ایم دغدغه و نگرانی افراد در رابطه با جای بخیه (اسکار) را به حداقل میزان ممکن برسانیم.

علاوه بر لیفت کلی صورت و گردن، لیفت های اختصاصی که در این مرکز انجام می شود که به صورت اختصاصی تنها بخشی از صورت را جوان تر می کند.

در عکس زیر  نمونه ای از  نتایج جراحی های انجام شده توسط دکتر بیات را مشاهده فرمایید.

 

 

 

انواع لیفت اختصاصی صورت

لیفت های اختصاصی که در این مرکز انجام می شود شامل موارد زیر است:

لیفت پیشانی و ابرو

هدف از این جراحی رفع چین و چروک های پیشانی و افتادگی ابرو هاست. این جراحی به دو روش آندوسکوپی و باز انجام می شود.

روش آندوسکوپی

در لیفت آندوسکوپی داخل موی سر 5 یا 6 برش خیلی ریز ایجاد می شود و با دستگاه آندوسکوپی عضله را لیفت می کنند. مدت ماندگاری این روش بین 10 الی 12 سال است و با تزریق بوتاکس این ماندگاری می تواند بیشتر شود، همچنین به ژنتیک و نوع نگهداری نیز بسیار بستگی دارد. هرچه برش ها به محل مورد نظر نزدیک تر باشد ماندگاری آن بالاتر است.

روش باز

در روش لیفت باز پیشانی و ابرو برش هایی در محل رشد مو یا داخل موها زده می شود. بعد از ایجاد برش، جراح به عضلات آن ناحیه دسترسی پیدا کرده و آن ها را لیفت می کند. دوام و ماندگاری این روش تا 15 سال است و اگر مراقبت ها به خوبی انجام شوند می تواند ماندگاری آن مادام العمر باشد. تمام برش ها به صورت زیگزاگی است. در این مدل بخیه ها فشار کمتری به عضلات وارد می شود و باعث ایجاد زخم بخیه نمی شود.

لیفت ناحیه میانی صورت

در این جراحی تمرکز بر محو کردن حدودی خط خنده و خط بغض، اصلاح افتادگی اطراف چانه و فک و افتادگی ناحیه گونه است. این جراحی به روش باز انجام می شود. در این روش علاوه بر لیفت صورت، عضلات آن نواحی نیز لیفت می شود. به همین دلیل ماندگاری بالایی دارد و میزان ماندگاری آن 10 تا 12 سال است.

این روش لیفت، مکملی مناسب برای افرادی است که تخلیه ژل انجام داده اند. زیرا با تخلیه ژل، زیر پوست صورت خالی می شود که باعث افتادگی پوست می شود.

لیفت شقیقه (تمپورال)

در این روش ناحیه شقیقه لیفت می شود. چون در این ناحیه عضله ای وجود ندارد، فقط پوست است که لیفت می شود. به همین دلیل ماندگاری آن پایین است و به صورت تنها در این مرکز انجام نمی شود.

لیفت دایرکت ابرو

کسانی که افتادگی ابرو دارند و می خواهند فقط افتادگی ابروهایشان را درمان کنند می توانند از این نوع لیفت اختصاصی استفاده کنند. ماندگاری بالا و هزینه کمتر آن نسبت به لیفت پیشانی و ابرو از مزیت های مهم آن است. محل برش لیفت دایرکت ابرو بالای خط رویش ابرو هاست. در این جراحی فاصله بین چشم و ابرو اصلاح می شود.

 

بیشتر بخوانید: لیفت دایرکت ابرو چیست؟

 

لیفت گردن و غبغب

غبغب هنگامی ایجاد می شود که چربی در زیر گلوی فرد جمع شده و باعث افتادگی و کش آمدن پوست شود. برای انجام عمل لیفت غبغب ابتدا برشی زیر چانه زده می شود سپس چربی انباشته شده در زیر گلو تخلیه می شود. بعد از تخلیه چربی، پوست گلو شل شده و حالت آویزان به خود می گیرد. برای رفع این حالت آویزان لیفت گردن انجام می شود. البته از پروتز چانه هم می توان استفاده کرد. (برای اشخاصی که می خواهند هم لیفت غبغب انجام دهند و هم پروتز چانه بگذارند.)

 

بیشتر بخوانید: لیفت گردن و غبغب چیست؟

 

 

مشاورین ما از طریق کانال های ارتباطی زیر جهت پاسخگویی به سوالات، در خدمت شما هستند:

برای مشاهده نتایج جراحی  لیفت عمیق صورت (deep lift)کلیک نمایید.

لیفت صورت برای من مناسب است؟

تقریبا می توان گفت تمام افرادی که به دلایل ژنتیکی و یا محیطی دچار افتادگی پوست و عضلات شده اند، کاندید مناسبی برای جراحی لیفت هستند و یا افرادی که مدت طولانی از جراحی قبلی آنها گذشته و بعد از سال ها باز هم علائم پیری در صورتشان ظاهر شده است می توانند از لیفت مجدد صورت بهره ببرند.

علاوه بر موارد فوق باتوجه به امکانات امروزی، برخی افراد در گذشته برخی از روش های لیفتینگ را انجام داده اند که اساسا کم اثر و موقت بوده و بعد از گذشت مدتی و با افزایش سن تصمیم به انجام لیفت دائمی صورت گرفته اند، این قبیل مراجعه کنندگان نیز می توانند از روش های لیفت دائم برای جوانسازی صورت خود استفاده کنند.

چه محدودیت هایی در انجام لیفت صورت وجود دارد؟

به طور کلی خوشبختانه به دلیل در دسترس بودن انواع روش های مختلف، لیفت صورت به طور معمول در سنین بالا انجام می شود لذا متقاضیان جراحی باید از نظر سلامت عمومی در وضعیت نرمال قرار داشته باشند و اگر چنانچه فرد تحت نظر پزشک باشد باید از پزشک مربوطه گواهی تاییدیه لازم را دریافت کند.

آمادگی های قبل از لیفت صورت و گردن

بهتر است قبل از جراحی لیفت صورت به ثبات وزنی رسیده باشید و قصد کاهش و یا افزایش وزن نداشته باشید، تا بتوانید به نتیجه مطلوب جراحی برسید.

از مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (مانند ایبوپروفن، ادویل، ناپروکسن) آسپرین، ویتامین E، راکوتان و وارفارین اجتناب کنید. همچنین مصرف دم نوش های گیاهی را برای چند هفته قطع کنید.

چند هفته قبل (حداقل 2 هفته) از جراحی مصرف مشروبات الکلی را کنار گذاشته و استعمال دخانیات را قطع کنید.

ممکن است پزشک جهت کامل بودن پرونده ی پزشکی شما و جهت اطمینان از سلامت عمومی شما در خواست کند که تائیدیه ای را از دکتر مخصوص خود بیاورید.

حتما روز قبل از جراحی به حمام بروید زیرا تا 24 ساعت پس از جراحی نمی توانید استحام کنید.

از مصرف مواد غذایی سنگین در شب قبل از جراحی خودداری کنید. تحقیقات علمی نشان داده است مصرف غذا های کم چرب باعث کاهش شدت عوارض جانبی جراحی می شود زیرا بافت های چربی تاثیر زیادی در بروز التهاب دارند.

آمادگی های روز جراحی لیفت صورت و گردن

حداقل 6 تا 8 ساعت پیش از جراحی ناشتا بمانید.

در روز جراحی سعی کنید لباس هایی را بپوشید که پوشیدن و در آوردن آن ها آسان و راحت باشد.

حتما یک همراه با خود داشته باشید تا پس از عمل شما را همراهی کند. تحت هیچ شرایطی اجازه داده نمی شود که شما به تنهایی ترخیص شده و به خانه بروید.

از الزامات قبل جراحی همراه داشتن مدارک شناسایست.

مراقبت های بعد از جراحی

تا 3 روز بعد از جراحی لیفتینگ صورت متوجه افزایش تورم در ناحیه ی جراحی خواهید شد. این تورم در مناطقی که پوست نازکی دارند مانند اطراف چشم ها بیشتر خواهد بود. این حالت طبیعی است و نگران نباشید بعد از روز سوم تورم شروع به کم شدن می کند.

استفاده از کمپرس یخ در کیسه نایلونی و قرار گرفتن سر در ناحیه بالاتر به هنگام خواب به کاهش تورم در 3 روز اول جراحی کمک می کند.

در روز جراحی لیفت و بعد از مرخص شدن از غذاهای سبک و نرم استفاده کنید.

به ندرت دِرَن (کیسه تخلیه) در کنار زخم شما گذاشته می شود که خون را از زیر پوست شما خارج می کند. این وسیله روز بعد از جراحی خارج می شود.

در ادامه می توانید یکی از نمونه های جراحی لیفت ، که توسط فلوشیپ جراحی سر و گردن،دکتر اکبر بیات انجام شده است را مشاهده نمایید:

سوالات متداول

1.با جراحی لیفت صورت ،صورت من جوان می ماند؟

با  انجام صرفا صرف این جراحی، قطعا نمیتوان از روند پیری جلوگیری کرد اما می توان آن را به تعویق انداخت.

باید توجه داشت که در لیفتینگ صورت، ساختار اصلی صورت تغییر نخواهد کرد، به این معنی که انتظار داریم هر فرد به شکل وضعیت چند سال قبل (ظاهر جوانتر) خود درآید. لیفتینگ صورت به معنی واقعی (کشیدن پوست و بافتهای عمقی صورت) تنها بوسیله جراحی قابل انجام است و روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت، نمی توانند دقیقا همان نتایج با ماندگاری طولانی را ایجاد کنند. روشهای غیر جراحی زیبایی تنها به محکم تر و سفت تر شدن بافت ها کمک می کنند. ولی به عنوان روش مکمل، در بهبود نتیجه جراحی و یا به تعویق انداختن زمان جراحی موثرند.

2. مدت زمان ماندگاری جراحی لیفت صورت چقدر است؟

طول عمر این جراحی به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال مدت زمان ماندگاری جراحی لیفت در افرادی که سیگار نمی کشند، یا کمتر جلوی نور آفتاب قرار می گیرند، به سلامت خود اهمیت می دهند و از نظر ژنتیکی پوستی قوی دارند، بین 10 الی 15 سال است.

3. بعد از گذشت چند روز از جراحی لیفت صورت، می توانید فعالیت بدنی سنگین داشته باشید؟

بعد از عمل جراحی بین یک ماه و نیم الی 2 ماه نباید فعالیت های سنگین بدنی انجام دهید زیرا فعالیت بدنی سنگین برای شما مضر است.

4. بعد از گذشت چه مدت از جراحی می توان دوش گرفت و غذا خورد؟

این سوال خیلی از مراجعه کنندگان ماست. در پاسخ باید گفت، بعد از گذشت 24 ساعت از جراحی می توانید دوش بگیرید. و خبر خوب اینکه از بعد از عمل به راحتی می توانید غذا (ترجیحا فعلا سوپ و پوره) میل کنید.

5. این جراحی چند ساعت طول می کشد؟ چقدر طول می کشد تورم و کبودی بعد از عمل لیفت رفع شود؟

مدت زمان جراحی 4 ساعت است. کبودی ناشی از جراحی لیفت صورت 2 الی 3 هفته طول می کشد تا برطرف شود و تورم ناشی از این جراحی 3 الی 4 هفته.

6. هزینه لیفت صورت چقدر است؟

پارامتر های متعددی در تخمین دقیق هزینه تاثیر دارند. به همین منظور پیشنهاد می شود در ابتدا با مشاورین تلفنی ما تماس بگیرید و یا برای صرفه جویی در وقت می توانید با ارسال عکس از مشاوره های مجازی ما بهره بگیرید.

7. جدیدا روش هایی مانند کرم صورت و یا لیفت خانگی برای رفع افتادگی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. آیا این کرم ها و روش ها مانند جراحی لیفت موثر و ماندگار هستند؟

در جراحی لیفت که نه تنها پوست صورت بلکه عضلات نیز کشیده می شوند. قطعا این جراحی خیلی موثرتر از کرم هاییست که فقط در بخش هایی از پوست نفوذ می کنند که در رفع افتادگی و آویزانی پوست صورت تاثیری ندارند.

مشاورین ما از طریق کانال های ارتباطی زیر جهت پاسخگویی به سوالات، در خدمت شما هستند:

17 دیدگاه ها

 1. پریسا گفت:

  سلام من این مقاله رو خوندم واقعا عالی بود و مشخصه که براش خیلی وقت گذاشته بودید . من میخوام پدرمو بیارم پیش شما جناب دکتر و خوشحالیم اینه که جواب تمام سوالاتمو اینجا گرفتم.

 2. روشان عسگری گفت:

  سلام بابت مقالتون ممنونم آیا جراحی لیفت با نخ هم میشه توضیح بدین اصلا شما قبولش دارید ؟

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیز وقتتون به خیر
   جراحی لیفت با نخ در کشور ما نیز خیلی طرفدار پیدا کرده است اما ماندگاری آن خیلی نیست.

 3. بهاره اسماعیلی گفت:

  سلام چقدر جالب بود این مقاله خیلی ممنونم آقای دکتر
  خیلی کامل بود

 4. موسوی گفت:

  با سلام سپاس فراوان بابت مقاله پرمحتوا. و کامل من به جواب تمامی سوالاتم رسیدم خیلی عالی بود

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   سپاس از لطف و محبت شما دوست عزیز و با محبت و ممنون از انرژی خوب شما
   روز شادی داشته باشید !

 5. masoumeh گفت:

  باسلام.خواستم بپرسم لیفت صورت محدودیت سنی هم دارد.؟من25ساله هستم و لیفت پلک و بینی خواستم انجام دهم. مشکلی ندارد؟

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   عموماً لیفت صورت به روش باز برای سنین بالای 45 سال انجام میشود و برای شما زود میباشد .
   متاسفانه در این مرکز لیفت بینی انجام داده نمیشود،برای جراحی پلک نیز باید توسط کارشناسان زیبایی تشخیص داده شود که آیا شما کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر
   جهت انجام مشاوره ای کامل و دقیق میتوانید به تلگرام یا واتساپ مشاوره ای ما پیام ارسال نمایید :
   09120606335

 6. الهه گفت:

  سلام میشه لطفا هزینه این جراحی رو بگید

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   جهت اطلاع از هزینه ها و یا انجام مشاوره غیر حضوری لطفاً به شماره تلگرامی یا واتساپی مشاوره ما پیام بفرستید :
   09120606335
   روز خوبی داشته باشید 🌹

 7. Alireza گفت:

  اقای دکتر سلام هزینه جراحی سوختگی صورت چند هست

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   در این مرکز فقط جراحی زیبایی انجام میشود نه جراحی های ترمیمی ، میتوانید جهت این امر به یک متخصص جراحی پلاستیک مراجعه نمایید.
   روز خوبی داشته باشید 🌹

 8. زینب گفت:

  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  32 سال هستم و گونه هایم افتاده شده است و مقداری هم پوست گردنم. به جز فیلرهای و نخ چه روشی را پیشنهاد می دهید؟

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتونید جراحی لیفت گونه (بدون نخ) انجام بدید انجام بدید که نسبت به لیفت با نخ و تزریق فیلر نیز ماندگاری بیشتری دارد 🌹

 9. مریم گفت:

  سلام. وقت بخیر، من ۳۲ ساله هستم وجای جوش های خیلی عمیقی روی گونه هام دارم که برام آزار دهنده هست آقای دکتر من میتونم برای از بین بردن اونها از روش لیفت دائم استفاده کنم یا هنوز برای سن من زود هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید واقعا برام معضل بزرگی هست

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز جدا از اینکه لیفت صورت برای شما زود است ، با انجام لیفت صورت جای جوش از بین نمی رود ، شما می توانید برای حل این مسئله به متخصص پوست مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *