زمان مطالعه مطلب: 6 دقیقه
جراحی اصلاح غبغب

 

غبغب چیست؟

غبغب به حالتی گفته می شود که در آن بافت های زیر چانه به مقدار زیادی حجیم به نظر می رسند به طوری که زاویه ای که چانه با گردن می سازد را بسیار باز تر از حالت عادی نشان می دهد در حالت عادی زاویه بین چانه و گردن حدود ۹۰ تا ۱۱۰ درجه است و حال آنکه این زاویه در افرادی که غبغب دارند بیشتر می شود و در موارد شدید آن ممکن است به نزدیک ۱۵۰درجه و یا بیشتر برسد.

علت ایجاد غبغب چیست؟

بسیاری از افراد غبغب را یکی از نشانه های افزایش وزن می دانند و در واقعیت نیز می بینیم که یکی از محل های تجمع چربی بدن در افرادی که اضافه وزن بالایی دارند، زیر چانه استلذا دیدن غبغب در افراد چاق امری بسیار شایع است. از سوی دیگر، با افزایش سن، بافتهای زیر چانه همانند دیگر بافتهای نرم صورت، شل شده و آویزان می شود. لذا در افراد مسن، به وفور غبغب دیده می شود و هرچه سن بالاتر می رود، شدت و بزرگی غبغب افزایش می یابد.

غبغب در افراد مسن می تواند فقط به دلیل شلی پوست گردن باشد این حالت بویژه در افراد مسنی که لاغر هستند و به صورت ژنتیکی پوست شلی دارند شیوع فراوان دارد در چنین مواردی با دست زدن به غبغب، متوجه می شویم که دو لایه پوست به همراه بخشی از بافتهای زیر پوستی، غبغب را تشکیل می دهند در افراد مسنی که اضافه وزن دارند، با دست زدن به غبغب، متوجه می شویم که توده چربی موجود در زیر چانه، بخش عمده ای از حجم غبغب را تشکیل داده است. عامل دیگری که در افراد مسن به صورت غبغب می تواند دیده شود، شلی عضله سطحی گردن است. معمولا این شلی به صورت باندهای برجسته عمودی در گردن دیده می شود.

جراحی لیفت غبغب

گاهی غبغب به صورت کاذب می باشددر افرادی که چانه و یا فک پایین کوچکی دارند، به دلیل اینکه فاصله برجسته ترین قسمت چانه از گردن کاهش یافته است، به صورت کاذبخطای دید، به نظر می رسد که غبغب وجود دارد.گاهی این غبغب کاذب همراه با غبغب واقعی است و باعث می شود که غبغب بزرگتر از واقعیت خود دیده شود. برای اصلاح چنین غبغبی، کافیست که چانه و یا فک پایین برجسته شود. در این حالت ممکن است بدون اینکه به بافت های زیر چانه دست زده باشیم، غبغب خود به خود از بین برود.

جالب است که بدانیم در بسیاری از افرادی که غبغب دارند، مخصوصا آنهایی که غبغب بزرگ دارند، معمولا بیش از یک علت برای غبغب وجود داردگاهی برخی از افراد هر چهار عامل افزایش وزن، کوچکی چانه، شلی پوست گردن و شلی عضلات و بافت عمقی گردن را به صورت توام دارند.

اصلاح و رفع غبغب ( درمان غبغب ) به چه صورت است؟

برای درمان غبغب ، ابتدا باید عامل اصلی ایجاد آن را بدانیمهمانطور که در بالا گفته شد، غبغب می تواند چهار علت مختلف داشته باشد که نحوه درمان هر کدام متفاوت از دیگری است. در افرادی که غبغب به صورت کاذب ایجاد شده است (به دلیل کوچک بودن چانه، استفاده از پروتز چانه بهترین انتخاب است از دیگر اقداماتی که میتوان برای این افراد به صورت جایگزین استفاده کرد، جراحی چانه است که در آن استخوان چانه شکسته می شود و به قسمت جلوتر منتقل شده و در آنجا ثابت می گردد. همچنین در افرادی که فک پایین آنها به خوبی رشد نکرده باشد، با جراحی فک، می توان آن را تا حدودی اصلاح نمود. به دلیل دشواریهایی که جراحی فک به دنبال دارد و دوره بهبودی آن بسیار طولانی است، بسیاری از مراجعین، پروتز چانه را به جراحی فک ترجیح می دهند.

در جوانانی که به دلیل افزایش وزن بالایی که دارند دچار غبغب و تجمع بیش از حد چربی در زیر چانه هستند، میتوان ساکشن غبغب انجام داد. این دسته افراد در صورتی که هیچ کدام از دیگر علتهای ایجاد کننده غبغب را نداشته باشند (مثلا کوچک بودن چانه)، تنها گروهی هستند که میتوانند از ساکشن غبغب نتیجه کاملی را بگیرند. تنها ۱۰ درصد افرادی که برای اصلاح و رفع غبغب مراجعه میکنند در این دسته قرار می گیرند و ۹۰ درصد مابقی، علاوه بر این علت، یکی از دیگر علل ایجاد کننده غبغب را نیز به همراه دارند. لذا برخلاف تصور بسیاری از مراجعین، انتظار می رود که شما به احتمال ۹۰ درصد، بعد از ساکشن غبغب، همچنان بخشی ار غبغب شما همچنان باقی مانده باشد.

در کسانی که پوست شل و عضلات آویزان آنها باعث ایجاد غبغب شده باشد، تنها راه موثری که میتواند غبغب را به صورت کامل برطرف نماید، جراحی غبغب است. البته برخی از این افراد که غبغب کوچک دارند، ممکن است به صورت موقت از درمانهای کوتاه اثر و جانبی نیز استفاده نمایند که در مقاله دیگری با عنوان روشهای غیر جراحی اصلاح و رفع  غبغب در همین سایت به آن می پردازیم.

جراحی غبغب

جراحی غبغب میتواند بدون بیهوشی و با خواب انجام شود. این جراحی چه در جوانان و چه در افراد مسن به صورت سرپایی انجام می گیرد و فرد متقاضی جراحی غبغب ، همان روز مرخص می شود و از روز بعد می تواند کارهای عادی روزمره را شروع کند. جراحی غبغب تنها روشی است که می تواند همه عوامل ایجاد کننده غبغب (کوچکی چانه، شلی عضلات، تجمه چربی، وجود پوست شل گردن) را در همان جلسه بر طرف نماید. در حالیکه بقیه روشهای اصلاح  و رفع غبغب تنها یکی از عوامل ایجاد کننده غبغب را برطرف می کند. بسیاری از افرادی که متقاضی جراحی لیفت صورت هستند می توانند اصلاح و رفع غبغب را به صورت همزمان با جراحی لیفت صورت و گردن انجام دهند.

روشهای غیر جراحی اصلاح غبغب

اصلاح غبغب با نخ لیفت

در این روش، با استفاده از نخهای جذبی، بافتهای زیر چانه محکمتر می شودروش کار به این صورت است که شبکه ای از نخهای جذبی در میان بافتهای شل و آویزان زیر چانه ایجاد می گردددر این روش، هیچگونه حجمی از بافتهای زیر چانه (مثلا چربیهای زیر چانهکم نمی شود و چانه نیز برجسته نمی شودلذا این روش در کسانی که غبغب آنها فقط به دلیل کوچکی چانه و یا تجمع زیاد چربی در زیر چانه باشد چندان موثر نیست ولی در افرادی که غبغب آنها به دلیل شلی بافتهای زیر چانه باشد (مثلا افراد میانسالمی تواند موثر باشدتا زمانی که این نخها در محل باقی می مانند، اثر آنها باقیستمعمولا مدت ماندگاری این اثر بین ۳ ماه تا ۱ سال استالبته در بسیاری از تبلیغاتی که برای لیفت با نخ می شود شما می بینید که مدت ماندگاری را خیلی طولانی تر از واقعیت عنوان می کنند و این روش را برای درمان همه موارد غبغب موثر می دانند درحالی که نمیتواند چنین باشد.

روش هایفو

این روش با محکم کردن بافتهای زیر پوستی و ایجاد کلاژن سازی اثر خود را اعمال می کندهمانند روش لیفت با نخ، این روش موقتی است و در مواردی کاربرد دارد که علت ایجاد غبغب، شلی بافتهای زیر چانه باشدبا توجه به مطالبی که در بالا گفته شد، چنانچه علت غبغب، کوچکی چانه باشد، این روش مانند لیفت با نخ، چندان تاثیری نداردکابرد اصلی این روش در مواردی است که علت غبغب، شلی عضله و بافتهای نرم زیر چانه باشد.

روش مزوتراپیاین روش می تواند باعث کلاژن سازی و تحلیل چربیهای زیر چانه شودلذا در مواردی که علت ایجاد غبغب تجمع چربی زیرچانه و یا شلی بافتهای این قسمت باشد، نتیجه مزوتراپی به خوبی دیده می شوداین روش نیز مانند دیگر روشهای غیرجراحی، در غبغب های کاذب (مانند کوچک بودن چانهچندان موثر نیست.

روش RF: مکانیسم اثر این روش بسیار شبیه روش هایفو استدر این روش نیز بافتهای زیر پوستی محکم تر می شود و بویژه در افرادی که در میانسالی به سر می برند موثر استهمان محدودیتهایی که روش هایفو دارد نیز در این روش وجود دارداگر بخواهیم قدرت اثر این دو روش را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگویم که روش هایفو به دلیل اینکه در لایه همای عمقی تر تغییرات خود را اعمال می کند، می تواند کمی موثر تر از RF باشد ولی برای اغلب استفاده کنندگان، این تفاوت چندان محسوس نیست

توجه: تمامی روشهای اشاره شده در بالا موقتی می باشند و اثر آنها بین ۳ ماه تا ۱۲ ماه باقی می ماندهیچکدام از آنها اثر طولانی تر از یک سال نداردهمگی آنها در غبغب هایی که فقط به دلیل کوچکی چانه دیده می شوند چندان اثری ندارند.

روش ساکشن چربی غبغبدر این روش با وجودی که برشهای وسیع پوستی داده نمی شود، می توان چربیهای اضافه در ناحیه زیر چانه را کاهش داداین روش به دلیل حذف دائمی چربیهای غبغب، اثری دائمی و ماندگار داردلذا از این نظر بر دیگر روشهای غیر جراحی مزیت داردنکته مهم در مورد اصلاح غبغب با ساکشن چربی این است که تنها در ۱۰ درصد افرادی که متقاضی اصلاح غبغب هستند موثر استبه بیان دیگر، ۹۰ درصد افرادی که متقاضی اصلاح غبغب هستند، علت ایجاد غبغب آنها ترکیبی از دیگر عوامل زمینه ساز غبغب است (علل اصلی غبغب در بخش دیگری از این سایت مطرح شده است). لذا اگر شما متقاضی اصلاح غبغب هستید، قبل از انتخاب این روش، مطمئن شوید که این کار برای شما مناسب است.

توجه: هیچ کدام از روشهای غیر جراحی غبغب، قادر به اصلاح غبغب های خیلی شدید نیست و چنانچه در تبلیغاتی مشاهده نمودید که غبغب شدید با روش غیر جراحی اصلاح شده، از غیر واقعی بودن آن تبلیغ مطمئن باشیدتنها روش اصلاح کامل غبغبهای شدید جراحی است.

در افرادی که برای رفع غبغب از ساکشن چربیهای زیر چانه استفاده می کنند، اگر این کار به صورت افراط گونه انجام بگیرد، مخصوصا در کسانی که مناسب این کار نیستند (مثلا در غبغب های شدیدنه تنها نتیجه طولانی مدت مناسبی حاصل نمی شود، بلکه بعد از ۶ ماه، ناهمواری و پیری در نواحی ساکشن شده به جای می گذارددر زیر نمونه ای از این عوارض را می بینید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها