کلینیک زیبایی دکتر اکبر بیات

در فیلم جراحی زیر، مراجعه کننده آقای جوانی است که متقاضی برجسته سازی زاویه فک بود و در گذشته نسبت به کاشت پروتز چانه در مرکز دیگری اقدام کرده بود. ایشان تمایل داشتد که همزمان با برجسته سازی زاویه فک، صورت نیز قرینه سازی شود. مقداری غیر قرینگی در نیمه پایینی دیده می شد که بخشی از آن به دلیل نصب نامناسب پروتز چانه بود. پروتز چانه در محل خود ثابت نشده بود و همین موضوع باعث حرکت کردن آن شده بود. (کاشت پروتز و عوارض آن) حرکت پروتز علاوه بر اینکه در نمای تمام رخ باعث غیر قرینگی پایین صورت شده بود، در نمای نیم رخ نیز جابه جایی دیده می شد و پروتز پایین تر از محل مناسب خودش قرار گرفته بود و این موضوع علاوه بر اینکه چانه را نازیبا کرده، باعث پیر نشان دادن چانه و نواحی اطراف آن شده است (زیرا با افزایش سن، عضله چانه و بافتهای اطراف آن شل و آویزان می شود).

هر گونه علامتی از افتادگی بافتها در ناحیه چانه، حتی اگر به دلیل جابه جایی پروتز باشد، نه تنها به زیبایی و جوان سازی صورت کمک نمی کند، بلکه باعث نازیبایی و پیر تر نشان دادن صورت می شود. مشکل دیگر این پروتز، حرکت بیش از حد آن در محل نصب بود. به دلیل اینکه این پروتز به جای اینکه بر روی استخوان قرار گیرد، در داخل بافت نرم روی استخوان قرار گرفته است، همین موضوع باعث بی ثباتی و تحرک بیش از حد پروتز شده است.

با تمام این مسائل به دلیل اینکه مراجعه کننده تمایلی به اصلاح چانه نداشت، برای او فقط پروتز زاویه فک از طریق دهان بر روی استخوان نصب شد. به منظور پیشگیری از حرکت ناخواسته پروتز، در هر دو سمت پروتز ها به استخوان مجاور با پیچ ثابت شدند. (کاشت پروتز و عوارض آن)

پروتزهای به کار رفته برای زاویه فک ایشان، مدپور است. این نوع پروتز، به صورت متخلخل و محکم (غیر قابل انعطاف) می باشد ولی به دو صورت می توان آن را تغییر شکل داد تا به فرم مورد نظری که می خواهیم در آوریم. اول آنکه این پروتز با استفاده از چاقوی جراحی قابل برش می باشد و با این روش ابعاد مختلف آن را می توان کوچک نمود. در روش دوم، با استفاده از آبی که دمای بالا دارد، میتوان پروتز را حرارات داد، در این حالت پروتز کمی نرم می شود و با تغییر شکل و سرد کردن آن به شکلی که می خواهیم در می آید و به همان صورت باقی می ماند. تراشیدن و فرم دهی پروتز باید با دقت و ظرافت صورت گیرد و کاری هنرمندانه و زمانبر است. همین عامل یکی از دلایل مهمی است که بسیاری از جراحان نمیتوانند از این پروتز به راحتی استفاده نمایند. پروتزها به گونه ای تراشیده شدند که تا حد امکان غیر قرینگی پایین صورت را کاهش دهند.


اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WhatsApp
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x