ژل ها یا فیلرها (پرکننده ها)

از فیلر یا پرکننده که در ایران با نام ژل شناخته شده است برای حجم دادن و تغییر شکل دادن قسمتهای مختلف صورت استفاده می شود. افراد جوان اغلب برای بزرگ کردن لب و گونه ها متقاضی تزریق ژل می باشند در حالی که افراد مسن تر این کار برای از بین بردن چین و چروک صورت بکار می برند.

محلهایی از صورت که برای تزریق ژل مناسب هستند در شکل زیر نشان داده شده است.

انواع ژل صورت | انواع ژل لب

ژلها چه هستند و چه تفاوتهایی با هم دارند؟

در ساخت ژلها سعی شده از موادی استفاده شود که در بدن واکنش ایجاد نکرده و در واقع سازگار با بافتها باشند. ژلها بر اساس مدت زمانی که در بدن باقی می مانند و یا تجزیه می شوند به سه دسته موقتی، نیمه دائمی و دائمی ( انواع ژل صورت ) تقسیم می شوند.

ژلهای موقتی آنهایی هستند که در بدن بوسیله آنزیمها تجزیه شده و اثر آنها سریعتر از دو دسته دیگر از بین می رود. این ژلها مزایای بسیار زیادی نسبت به دو دسته دیگر دارند و مهمترین مشکل آنها هزینه بالای آنها در تزریقات مکرر است.

دسته دوم موادی هستند که بسیار آهسته در بدن تجزیه می شوند و اثر آنها طولانی تر از دسته اول است.

و دسته آخر موادی هستند که در بدن اصلا تجزیه نمی شوند و برای همیشه باقی می مانند.

ژلهای موقتی اولیه ای که وارد بازار شدند از بدن حیوانات گرفته می شدند و پس از تزریق به مرور زمان در بدن جذب می شدند. با استفاده از این ژلها گه گاه واکنشهای آلرژیکی و ضایعات موضعی پوستی دیده می شد. در حال حاضر برای رفع این مشکل ، این دسته از ژلها با همان ترکیب قبلی به روش آزمایشگاهی تهیه می شوند و عوارض ناخواسته قبلی کمتر در آنها دیده می شود. ژلهای دائمی اولیه ای که استفاده می شد نیز بعد از مدتی (چند سال) باعث واکنشهای غیر طبیعی در بیماران به صورت تشکیل آبسه و یا حرکت و تجمع ژل در یک محل نامطلوب غیر از محل تزریق اولیه ( عوارض تزریق ژل صورت ) می شد که اغلب این داروها از بازار جمع آوری شدند. یکی از مهمترین علتهایی که بیماران تمایل به استفاده از ژلهای دائمی دارند هزینه کم آنها نسبت به طول اثر طولانی آنها است. با وجودی که اغلب ژلهای دائمی موجود در بازار مدعی داشتن تائیدیه بهداشتی می باشند توصیه اینجانب این است که تا حد امکان از آنها استفاده نشود زیرا هیچ کس نمی تواند بیخطر بودن آنها بعد از 20 یا 30 سال را تضمین کند. به عنوان مثال سالها قبل، از ماده تفلون به عنوان یک ژل بی خطر برای تزریق استفاده شد. بعدها به دلیل تشکیل گرانولوم و واکنشهای ناخواسته تزریق این ماده ممنوع و جمع آوری شد. در صورتیکه از اینگونه ژلها برای برجسته سازی لب یا بخشهای مختلف صورت استفاده کنید و دچار مشکل و عوارض تزریق ژل شوید، به دردسر افتاده می بایست مدتها درد و عوارض ناشی از تزریق ژل را تحمل کرده و نهایتا جهت تخلیه ژل لب یا تخلیه ژل صورت به پزشک مجرب مراجعه کنید.

در حال حاضر در آمریکا و اروپا بیشترین ژل مورد استفاده اسید هیالورونیک است که از بی خطرترین ژل ها محسوب می شود. این ماده به طور طبیعی در بافتهای بدن وجود دارد و پس از تزریق نیز بوسیله آنزیم هیالورونیداز در عرض چند ماه تجزیه شده و از بین می رود. بعضی از شرکتهای سازنده این ژل برای افزایش ماندگاری اسید هیالورونیک در بدن، بین مولکولهای این ماده پیوندهایی برقرار می کنند تا دیرتر توسط آنزیمها تجزیه شود. غلظتهای اسید هیالورونیک برای تزریق در هر قسمت صورت متفاوت است. مثلا غلظت بالا برای برجسته کردن گونه و غلظت پایین تر برای لبها و زیر چشمها استفاده می شود. درصورتی که غلظت بالا در جای نامناسب استفاده شود باعث ایجاد ناهمواری هایی در محل تزریق می گردد () . غلظتهای بالا اثر طولانی تری دارند و غلظتهای پایین زود جذب شده و کوتاه اثرند همین امر ممکن است بیمار را وسوسه کند که غلظت بالا را به طور نامناسب برای لبها و زیر چشم درخواست کند. از مزیت های این ژل این است که آنزیم تجزیه کننده این ژل وجود دارد و در صورتی که بیمار از نتیجه تزریق ژل راضی نباشد می توان با تزریق این آنزیم روند جذب آن را تسریع کرد.

کلسیم هیدروکسی آپاتایت و پلی لاکتیک اسید نیز از ژلهای موجود می باشند. این دو نوع ژل جزء ژل های نیمه دائمی محسوب می شوند و مدت زیادی در بدن باقی می مانند. این دو دسته پر مصرف ترین ژلهای نیمه دائمی مورد استفاده در اروپا و آمریکا می باشند البته باید به خاطر داشت که مصرف ژلهای نیمه دائمی به مراتب کمتر از فرمهای موقتی است. از دیگر اختلافات این نوع ژلها با هیالورونیک اسید این است که اغلب در نواحی عمقی قابل تزریق است و برای تزریقات سطحی مانند زیرچشم و لب ها چندان مناسب نیستند.

کلاژن نیز از ژلهای موقتی مناسب است. این ژل ابتدا از حیوانات تهیه می شد که حساسیتهایی را در محل تزریق بوجود می آورد. بعدها با تغییر روش تولید آن، تاحد زیادی این مشکل برطرف شد. درحال حاضر این ماده به دلیل رقیق بودن برای لب و اطراف چشم مناسب است. با وجود مزایای اسید هیالورونیک، کمتر از تزریق کلاژن استفاده می شود.

چربی بدن نیز یک ژل محسوب می شود. در این روش چربی بوسیله کانولاهایی از نواحی مختلف بدن گرفته می شود وسپس در صورت تزریق می شود. در مورد تزریق چربی در قسمت دیگری از این سایت توضیحات مفصل داده شده است.

در زیر چند برند ژل های رایج و معتبر نام برده شده است.

 انواع ژل صورت و لب معتبر:

Juvederm, Restylane, Stylage, perlane, Radiance, Sculptra, CosmoDerm, Cosmoplast, Varioderm, Zyderm, Belotero,