ژل ها یا فیلرها (پرکننده ها)


از فیلر یا پرکننده که در ایران با نام ژل شناخته شده است برای حجم دادن و تغییر شکل دادن قسمتهای مختلف صورت استفاده می شود. افراد جوان اغلب برای بزرگ کردن لب و گونه ها متقاضی تزریق ژل می باشند در حالی که افراد مسن تر این کار برای از بین بردن چین و چروک صورت بکار می برند.

محل هایی از صورت که برای تزریق ژل مناسب هستند در شکل زیر نشان داده شده است.

ژل ها چه هستند و چه تفاوت هایی با هم دارند؟


در ساخت ژل ها سعی شده از موادی استفاده شود که در بدن واکنش ایجاد نکرده و در واقع سازگار با بافت ها باشند. ژل ها بر اساس مدت زمانی که در بدن باقی می مانند و یا تجزیه می شوند به سه دسته موقتی، نیمه دائمی و دائمی ( انواع ژل صورت ) تقسیم می شوند.

ژل های موقتی آن هایی هستند که در بدن بوسیله آنزیم ها تجزیه شده و اثر آنها سریعتر از دو دسته دیگر از بین می رود. این ژل ها مزایای بسیار زیادی نسبت به دو دسته دیگر دارند و مهمترین مشکل آنها هزینه بالای آنها در تزریقات مکرر است.

دسته دوم موادی هستند که بسیار آهسته در بدن تجزیه می شوند و اثر آنها طولانی تر از دسته اول است.

و دسته آخر موادی هستند که در بدن اصلا تجزیه نمی شوند و برای همیشه باقی می مانند.

ژل های موقتی اولیه ای که وارد بازار شدند از بدن حیوانات گرفته می شدند و پس از تزریق به مرور زمان در بدن جذب می شدند. با استفاده از این ژل ها گاهی واکنش های آلرژیکی و ضایعات موضعی پوستی دیده می شد. در حال حاضر برای رفع این مشکل ، این دسته از ژل ها با همان ترکیب قبلی به روش آزمایشگاهی تهیه می شوند و عوارض ناخواسته قبلی کمتر در آنها دیده می شود. ژل های دائمی اولیه ای که استفاده می شد نیز بعد از مدتی (چند سال) باعث واکنش های غیر طبیعی در بیماران به صورت تشکیل آبسه و یا حرکت و تجمع ژل در یک محل نامطلوب غیر از محل تزریق اولیه ( عوارض تزریق ژل صورت ) می شد که اغلب این داروها از بازار جمع آوری شدند. یکی از مهمترین علت هایی که بیماران تمایل به استفاده از ژل های دائمی دارند هزینه کم آنها نسبت به طول اثر طولانی آنها است. با وجودی که اغلب ژل های دائمی موجود در بازار مدعی داشتن تائیدیه بهداشتی می باشند توصیه اینجانب این است که تا حد امکان از آنها استفاده نشود زیرا هیچ کس نمی تواند بی خطر بودن آنها را بعد از 20 یا 30 سال را تضمین کند. به عنوان مثال سال ها قبل، از ماده تفلون به عنوان یک ژل بی خطر برای تزریق استفاده شد. بعدها به دلیل تشکیل گرانولوم و واکنش های ناخواسته تزریق این ماده ممنوع و جمع آوری شد. در صورتیکه از اینگونه ژل ها برای برجسته سازی لب یا بخش های مختلف صورت استفاده کنید و دچار مشکل و عوارض تزریق ژل شوید، به دردسر افتاده می بایست مدت ها درد و عوارض ناشی از تزریق ژل را تحمل کرده و نهایتا جهت تخلیه ژل لب یا تخلیه ژل صورت به پزشک مجرب مراجعه کنید.

در حال حاضر در آمریکا و اروپا بیشترین ژل مورد استفاده اسید هیالورونیک است که از بی خطرترین ژل ها محسوب می شود. این ماده به طور طبیعی در بافتهای بدن وجود دارد و پس از تزریق نیز بوسیله آنزیم هیالورونیداز در عرض چند ماه تجزیه شده و از بین می رود. بعضی از شرکت های سازنده این ژل برای افزایش ماندگاری اسید هیالورونیک در بدن، بین مولکول های این ماده پیوندهایی برقرار می کنند تا دیرتر توسط آنزیم ها تجزیه شود. غلظت های اسید هیالورونیک برای تزریق در هر قسمت صورت متفاوت است. مثلا غلظت بالا برای برجسته کردن گونه و غلظت پایین تر برای لب ها و زیر چشم ها استفاده می شود. درصورتی که غلظت بالا در جای نامناسب استفاده شود باعث ایجاد ناهمواری هایی در محل تزریق می گردد () . غلظت های بالا اثر طولانی تری دارند و غلظت های پایین زود جذب شده و کوتاه اثرند همین امر ممکن است بیمار را وسوسه کند که غلظت بالا را به طور نامناسب برای لب ها و زیر چشم درخواست کند. از مزیت های این ژل این است که آنزیم تجزیه کننده این ژل وجود دارد و در صورتی که بیمار از نتیجه تزریق ژل راضی نباشد می توان با تزریق این آنزیم روند جذب آن را تسریع کرد.

کلسیم هیدروکسی آپاتایت و پلی لاکتیک اسید نیز از ژل های موجود می باشند. این دو نوع ژل جزء ژل های نیمه دائمی محسوب می شوند و مدت زیادی در بدن باقی می مانند. این دو دسته پر مصرف ترین ژل های نیمه دائمی مورد استفاده در اروپا و آمریکا می باشند البته باید به خاطر داشت که مصرف ژل های نیمه دائمی به مراتب کمتر از فرم های موقتی است. از دیگر اختلافات این نوع ژل ها با هیالورونیک اسید این است که اغلب در نواحی عمقی قابل تزریق است و برای تزریقات سطحی مانند زیرچشم و لب ها چندان مناسب نیستند.

کلاژن نیز از ژل های موقتی مناسب است. این ژل ابتدا از حیوانات تهیه می شد که حساسیت هایی را در محل تزریق بوجود می آورد. بعدها با تغییر روش تولید آن، تاحد زیادی این مشکل برطرف شد. درحال حاضر این ماده به دلیل رقیق بودن برای لب و اطراف چشم مناسب است. با وجود مزایای اسید هیالورونیک، کمتر از تزریق کلاژن استفاده می شود.

چربی بدن نیز یک ژل محسوب می شود. در این روش چربی بوسیله کانولاهایی از نواحی مختلف بدن گرفته می شود وسپس در صورت تزریق می شود. در مورد تزریق چربی در قسمت دیگری از این سایت توضیحات مفصل داده شده است.

در زیر چند برند ژل های رایج و معتبر نام برده شده است.

 انواع ژل صورت و لب معتبر:


Juvederm, Restylane, Stylage, perlane, Radiance, Sculptra, CosmoDerm, Cosmoplast, Varioderm, Zyderm, Belotero,

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WhatsApp
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x