گوش برجسته

گوشها نیز مانند دیگر اجزاء صورت در زیبایی فرد تاثیر گذار می باشند. بزرگی و برجستگی گوشها یکی از عوامل مهم نازیبایی گوش محسوب می شوند. گاهی این مشکل، از سوی اطرافیان، سوژه ای برای تمسخر و آزار فرد مبتلا می شود. اغلب افراد مبتلا، با بلند کردن موهای خود، سعی در پوشاندن گوشها دارند. هرچند این کار برای خانمها راحتتر انجام می گیرد ولی در آقایان به آسانی امکان پذیر نیست.

جراحی زیبایی گوش | بهترین جراح زیبایی گوش

گوش برجسته چیست؟

گوش افراد مختلف، شکلهای متفاوتی دارد ولی از مشخصات عمومی گوش نرمال، تناسب آن با دیگر اجزاء صورت است. زاویه ای که گوش با جمجمه می سازد به طور طبیعی 30-25 درجه است و فاصله لبه گوش تا جمجمه 20-15 میلیمتر است. درصورتی که این زاویه و یا فاصله، بیشتر از مقدار بالا باشد، به آن گوش برجسته می گوییم. گوش برجسته، اغلب به صورت دوطرفه دیده می شود ولی گاهی به صورت یکطرفه ایجاد می شود.

علت گوش برجسته چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

ایجاد شدن گوش برجسته، اغلب جنبه ژنتیکی دارد و ژن آن غالب است. به دلیل نرمی لاله گوش نوزادان، برای پیشگیری در نوزاد مبتلا، می توان بوسیله غالب هایی از ایجاد گوش برجسته جلوگیری کرد. البته این کار در سه هفته اول زندگی، پاسخ مناسبی می دهد و بعد از آن چندان تاثیری ندارد. ضمنا باید در نظر داشت که از فشردگی بیش از حد گوش جلوگیری شود زیرا می تواند شکل گوش را به صورت گوش مچاله شده تغییر دهد. به یاد داشته باشیم که گوش برجسته در کودکان زیر 3-2 سال با شیوع بیشتری دیده می شود که بعدها با رشد کودک اغلب آنها اصلاح شده و نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. رشد لاله گوش تقریبا در شش سالگی کامل می شود و بعد از این زمان، بدون درمان، بهبودی در وضعیت گوشها ایجاد نخواهد شد.

عارضه گوش برجسته چیست؟

خوشبختانه افراد مبتلا به گوش برجسته، شنوایی کاملا نرمال دارند. از سوی دیگر ضریب هوشی این افراد مانند دیگر افراد جامعه است و بعضا ضریب هوشی بالاتری در آنها دیده می شود. عارضه مهم گوش برجسته، اثرات روحی – روانی و کاهش اعتماد به نفس در فعالیتهای اجتماعی فرد مبتلا است.

درمان گوش برجسته با جراحی به چه صورت انجام می شود؟

گوش برجسته با روش جراحی زیبایی گوش – otoplasty و به صورت سرپایی قابل اصلاح است. این کار تحت بیحسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می گیرد. البته در بچه ها و کسانی که به دلیل ترس، قادر به همکاری نمی باشند، این کار زیر بیهوشی صورت می گیرد. بوسیله برشی که در پشت گوش داده می شود، قسمتی از غضروف برداشته شده و یا تغییر شکل پیدا می کند. بعدها محل برش به خوبی ترمیم می شود و به دلیل موقعیتی که دارد هیچگاه دیده نمی شود. این عمل تاثیری در شنوایی فرد ایجاد نمی کند.

گوش برجسته | جراحی زیبایی گوش | اتوپلاستی

چه سنی برای جراحی گوش مناسب است؟

این عمل ( درمان گوش برجسته با جراحی )بعد از کامل شدن رشد غضروف، (بعد از 6 سالگی) انجام می شود. نتیجه عمل جراحی گوش برجسته – اتوپلاستی در بچه ها و بزرگسالان رضایت بخش بوده و چندان فرقی با یکدیگر ندارد. ولی اگر این کار در کودکی انجام شود می تواند از کاهش اعتماد به نفس و منزوی شدن فرد مبتلا پیشگیری نماید.

گوش برجسته | جراحی زیبایی گوش | جراح زیبایی گوش

دوره بهبود بعد از عمل – درمان گوش برجسته با جراحی – چگونه است؟

این عمل ( درمان گوش برجسته با جراحی ) بسیار سبک بوده و همانطور که گفته شد به صورت سرپایی انجام می گیرد. بعد از جراحی زیبایی گوش نیازی به استراحت در منزل نیست و روز بعد از عمل، فرد می تواند به مدرسه یا محل کار خود برود.

جهت مشاهده گالری تصاویر قبل و بعد جراحی زیبایی گوش برجسته می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

بعد از عمل جراحی گوش چه مراقبتهایی لازم است؟

  1. بلافاصله بعد از عمل جهت جلوگیری از خونریزی احتمالی، پانسمان روی گوش گذاشته می شود.
  2. لازم است بیمار هر روز به حمام برود و محل زخم را با آب و صابون معمولی شستشو دهد.
  3. داروهای تجویز شده برای کاهش درد و جلوگیری از عفونت زخم به موقع مصرف شود.
  4. به مدت 10 روز بعد از عمل اتوپلاستی – otoplasty در حین خواب از هدبند (head band) استفاده شود.
  5. به مدت 12-6 ماه از ضربه به گوش و کشیدگی گوش، جلوگیری شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراقبتهای بعد از جراحی زیبایی گوش – اتوپلاستی لطفا به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WhatsApp
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x