جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی(Rhinoplasty) در ایران

جراحی زیبایی بینی شایعترین عمل زیبایی در ایران می باشد. ولی متاسفانه با وجودی که در ایران بیش از هر کشور دیگری این جراحی انجام می گیرد، هنوز منابع عمده تولید علم و فنون این نوع جراحی و کتابهای نوشته شده در این زمینه مربوط به کشورهای خارجی است. در این مورد باید در نظر داشت که معیارهای زیبایی در کشورهای خارجی و کشور ما کمی متفاوت است و از طرف دیگر ساختار آناتومیکی بینی آنها با بینی ایرانیان به دلیل نژادی کاملا متفاوت است.

تفاوت دیدگاه زیبایی بینی در ایرانیان نسبت به مردم کشورهای غربی

در بین کشورهای غربی، زیبایی بدن مهمتر از زیبایی صورت تلقی می شود، به همین دلیل در آن کشورها جراحی هایی که برای زیبایی قسمتهای مختلف بدن (مخصوصا سینه) انجام می گیرد شایعتر است. برعکس در بین ایرانیان، زیبایی صورت در اولویت بالاتری نسبت به زیبایی دیگر قسمتهای بدن قرار دارد. بنابر همین دلیل، لوازم آرایشی در ایران بسیار بیشتر از کشورهای غربی مصرف می شود و جراحی های زیبایی مربوط به صورت (مخصوصا بینی) شیوع بیشتری دارد.

از طرف دیگر ظاهر بینی ما ایرانیان دارای نازیبایی هایی است که در نژاد های غربی کمتر مشاهده می شود. بینی ما ایرانیان (به دلیل نژادمان) دارای قوز بوده و نوک بینی نسبت به بینی غربی ها افتادگی دارد همچنین نوک بینی از صورت فاصله بیشتری داشته و این موارد در کل باعث می شود بینی درازتر و بزرگتر به نظر برسد. به طوری که این موضوع یکی از سوژه های مهم برای کشیدن کاریکاتور افراد در مجلات طنز می باشد (تصویر زیر).

با توجه به دو عامل فوق، ایرانیان تمایل زیادی دارند که با استفاده از جراحی زیبایی بینی، اشکالات ظاهری بینی خود را برطرف نمایند.( انتخاب مدل بینی ) ولی آیا سلیقه ایرانیان و غربیها در نوع بینی که انتخاب می کنند مشابه است؟

تفاوت آناتومیکی بینی ایرانیان و کشورهای اروپایی

در کشورهای اروپایی، اغلب مردم سفید پوست هستند و بینی آنها، پوست و بافت زیر پوستی نسبتا نازکی دارد (بینی اصطلاحا استخوانی). لذا لایه نازکی از پوست و بافت زیر پوستی بر روی اسکلت بینی قرار می گیرد واین موضوع باعث می شود که عامل تعیین کننده عرض بینی، بیشتر اسکلت بینی (استخوان و غضروفها) باشد. در ایرانیان معمولا پوست و بافتهای زیر پوستی کمی ضخیمتر بوده (بینی اصطلاحا گوشتی) و ضخامت پوست بر عرض بینی اثر بیشتری دارد. ( انتخاب مدل بینی )

قوز بینی در مردم کشورهای اروپایی با شیوع کمتر مشاهده می شود. ولی وجود قوز بینی از مشخصه بارز نژاد آریایی هاست. رشد بیش از حد تیغه میانی بینی به ایجاد قوز بینی و انحراف بینی منجر می شود. بهتر است بدانیم در تحقیقی که اینجانب به همراه همکارانم در سال 1387 انجام دادیم و نتایج آن در ژورنال آمریکایی اتولارنگولوژی به چاپ رسید نشان داده شد که مردم کشورمان در سنین پاینتری نسبت به کشورهای غربی نیاز به عمل سپتوپلاستی برای اصلاح انحراف بینی دارند.

نباید از این موضوع غافل شد که اروپایی ها در آب و هوای نسبتا مرطوب زندگی می کنند و این موضوع باعث می شود بینی کمتر خشک شده و احساس گرفتگی بینی کمتر ایجاد شود (در ایران نیز افرادی که به شهرهای شمالی مسافرت می کنند متوجه خواهند شد که تنفس راحت تری پیدا می کنند). لذا عضلاتی که در حرکت دادن قسمتهای مختلف بینی نقش دارند کمتر استفاده می شوند. در کشور ما به دلیل داشتن آب و هوای خشک تر، گرفتگی بینی بیشتر ایجاد شده و افراد برای رفع آن نیاز بیشتری به استفاده از عضلات بینی دارند. می دانیم که عضلات بینی می توانند نقش مهمی در رشد بینی داشته باشند ( برای اطلاعات بیشتر از نقش عضلات بینی در رشد آن اینجا را کلیک کنید).

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x