برجسته کردن لب

بهترین و ماندگارترین روش برجسته سازی لب ها چیست؟
مقایسه برجسته سازی لب با روشهای فاشیا گرافت و درموفت گرافت

اصولا جراحان زیبایی و پلاستیک در موارد زیادی برای ترمیم یا تغییر بافت‌های آسیب دیده بدن، از بافت‌های سالم اعضای دیگربدن استفاده می‌نمایند که اصطلاحا به این عمل پیوند بافت گفته می‌شود. برای مثال در سوختگی‌ها، برای ترمیم پوست‌های از بین رفته، از پوست ناحیه دیگری از بدن که کمتردر معرض دید است، (مثلا ران‌ها) برداشته می‌شود و به ناحیه مورد نظر پیوند می‌دهند. به این بافت پیوند شده در اصطلاح پزشکی گرافت (Graft) گفته می‌شود.

گرافت‌ها کاربرد فراوانی دارند و به وفور استفاده می‌شوند و از بافت‌های بدن تهیه می‌شوند (مثلا استخوان، عصب، چربی، غضروف). حتی ممکن است در بدن خود شما نیز از گرافت استفاده شده باشد ولی از آن اطلاع نداشته باشید. مثلا اگر شما جراحی زیبایی بینی انجام داده باشید، به احتمال زیاد برای شما از گرافت غضروف استفاده شده است. تقریبا برای همه افرادی که جراحی ترمیم بینی انجام می‌دهند از گرافت غضروفی برای فرم دادن به بینی استفاده می‌شود و این گرافت غضروفی را می‌توان از تیغه بینی، لاله گوش و یا دنده شما برداشت کرد.

حال اگر بخواهیم با استفاده از بافت‌های طبیعی بدن، لب‌ها را برجسته کنیم، باز هم باید از گرافت استفاده نماییم. بافت و حجم گرافتی که برای لب‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند در میزان ماندگاری حجم لب‌ها و نتیجه جراحی بسیار موثر باشد.

تزریق چربی در لب‌ها بمنظور حجیم‌سازی


یکی از قدیمی‌ترین روش‌های برجسته‌سازی لب با گرافت، تزریق چربی در لب‌هاست. اکثر جراحان پلاستیک هم نظر هستند که تزریق چربی در قسمت‌هایی از صورت (مانند گونه‌ها)، نتایج بسیار خوب و ماندگاری طولانی مدتی (دائمی) دارد. درحالیکه نتایج تزریق چربی در لب‌ها، بسیارغیر قابل پیشبینی است و معمولا اثری کم و موقتی دارد.

علت باقی نماندن چربی‌های تزریق شده در لب، حرکت زیاد عضلات در این عضو است و سلول‌های چربی تزریق شده قبل از اینکه خونرسانی مناسب پیدا کنند، به دلیل حرکت عضلات لب از بین می‌روند.

حال این سوال پیش می‌آید که از چه بافت‌های دیگری می‌توان برای برجسته‌سازی لب‌ها استفاده کرد؟

1- فاشیا گرافت (Fascia Graft)

یکی از بافت‌هایی که جراحان زیبایی در سال‌های اخیر برای برجسته‌سازی لب‌ها استفاده کرده‌اند، فاشیا گرافت (Fascia graft) است. آقای دکتر بهلولی و همکارانش در مقاله‌ای که در سال 2013 به چاپ رسید (لینک مقاله در پانوشت موجود است)، از فاشیا ناحیه شقیقه برای برجسته‌سازی لب‌ها استفاده کردند و نتایج 6 ماهه آن بررسی گردید. نمونه ای از نتایج آن را در زیر مشاهده مینمایید.

در توضیح باید اشاره کرد که فاشیا، به بافتی گفته می‌شود که به صورت نازک ولی محکم بر روی عضله قرار می گیرد.

احتمالا هنگام بریدن گوشت، متوجه این لایه شده‌اید. به دلیل نازک بودن این فاشیا، آن را به صورت رول در آورده و برای برجسته‌سازی لب استفاده می‌کنند.

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده می شود، استفاده از فاشیا تغییرات مثبتی در لب ایجاد می‌نماید.

با توجه به اینکه فاشیای بدست آمده حجم کمی دارد، تغییرات ایجاد شده نیز چندان توجیه‌پذیر نیست. در مقاله اشاره شده، فاشیا با ابعاد 30 *30 میلیمتر فقط برای بخش مرکزی لب بالا استفاده شده و مطمئنا این مقدار فاشیا برای برجسته‌سازی بخش‌های کناری کافی نیست و اگر لب پایین را هم به آن اضافه کنیم، خواهیم دید که با کمبود شدید میزان فاشیا روبرو خواهیم شد.

همانطور که در تصاویر دیده می‌شود، میزان تغییر برجستگی لب بعد از 6 ماه با وجود آن که مثبت است ولی مقدارش کم است (متوسط تغییر سایز لب 32/1-15/1 میلیمتر)، و حال اینکه انتظار تغییرات در اغلب افرادی که متقاضی برجستهسازی لب هستند، بیش از 2.5 میلیمتر است.

پس بنظر می‌رسد استفاده از یک بافت مناسب‌تر و بهتر برای برجسته‌سازی لب‌ها ضروری است تا بتوان انتظار متقاضیان برجسته‌سازی لب را تامین نمود.

2- درموفت گرافت (Dermofat Graft)

در بررسی‌های اخیر که توسط اینجانب (دکتر اکبر بیات) انجام شده است بافتی خوب که به راحتی نیز در دسترس است و می‌تواند حجم زیادی از گرافت مناسب را به ما بدهد، درموفت گرافت (dermofat graft) است.

نکته قابل توجه اینکه این نوع گرافت را از اعضای مختلف بدن می توان برداشت نمود در حالیکه فاشیا گرافت فقط از نواحی خاصی از بدن قابل برداشت هستند و در اغلب اوقات از ناحیه شقیقه برداشت می شود.

درموفت گرافت (Dermofat Graft) چیست؟


درموفت گرافت (Dermofat Graft) چیست و از چه ناحیه ای از بدن برداشته می شود؟

“درموفت گرافت” بخشی از بافت‌های عمقی پوست و چربی‌های زیر پوستی است که حاوی کلاژنهای فراوان است. در بیش از 90% سطح بدن، مقدار مناسب از این نوع بافت وجود دارد و می توان از آن برداشت نمود لذا “درموفت گرافت” را می‌توان از هر قسمت بدن برداشت نمود.

در افرادی که سابقه جراحی قبلی شکم یا اندام‌ها را دارند (مثل سزارین، ابدومینوپلاستی، آپاندیسیت)، می توان از همان جای جراحی قبلی درموفت گرافت را تهیه نمود و بدین ترتیب از هرگونه رد جراحی جدید پیشگیری کرد. اگر فردی اصلا سابقه جراحی ندارد، می‌توان درموفت گرافت را از ناحیه ای برداشت که در معرض دید نباشد (مثلا پشت گوش، کشاله ران، زیر باسن).

در زیر نتایج استفاده از درموفت گرافت برای برجسته سازی لب را می توانید مشاهده نمایید.

مزایای استفاده از درموفت گرافت


  1. درموفت گرافت برخلاف تزریق چربی، ماندگاری دائمی دارد.
  2. درموفت گرافت بر خلاف فاشیا گرافت، محدودیت حجم نداشته و قابلیت برجسته سازی لب به هر میزان که لازم باشد را دارد.
  3. برای تامین درموفت گرافت مورد نیاز، قابلیت برداشت از نواحی جراحی شده قبلی وجود دارد و لذا برش جدیدی ایجاد نمی شود.
  4. درموفت گرافت برای افرادی که پس از برجسته سازی لبها، باز هم بخواهند لبها را برجسته تر نمایند، بسیار مناسب است و قابلیت تکرار جراحی وجود دارد وکمبودی
  5. هیچ محدودیتی برای جراحی های زیبایی بعدی همچون لیفت صورت ایجاد نمی کند.

مناسب‌ترین روش برجسته‌سازی لب


از بین روش‌های برجسته‌سازی لب با استفاده از فاشیا گرافت و درموفت گرافت کدامیک بهتر است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، بهتر است ابتدا نقش فاشیا را مورد بررسی قرار دهیم و سپس محل برداشت این بافت‌ها را از نظر عوارض احتمالی ارزیابی کنیم. فاشیا در واقع غلاف یا روکش عضله است و معمولا برای برداشتن فاشیا، از عضلاتی که در دسترس هستند استفاده می‌شود. راحت‌ترین فاشیایی که در دسترس قرار دارد، فاشیای ناحیه شقیقه (temporalis fascia) است.

برای برداشتن فاشیا از برشی که در داخل م‌ها زده می‌شود، استفاده می‌شود و به این ترتیب رد جراحی دیده نمی‌شود. البته می‌توان از فاشیاهایی که در سایر نقاط بدن وجود دارد نیز استفاده نمود. ولی به دلیل دسترسی مشکل به آن قسمت بدن و باقی ماندن رد جراحی، معمولا از فاشیای نواحی دیگر بدن استفاده نمی شود.

فاشیای ناحیه شقیقه بافتی بسیار ارزشمند است و کارایی بسیار متنوعی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنم.

فاشیای ناحیه شقیقه چه کاربردهایی دارد؟

در بسیاری از جراحی‌های ترمیمی بینی، و حتی در جراحی ترمیم پرده گوش، می‌توان برای باز‌سازی از این فاشیا استفاده نمود. ولی این فاشیا در جراحی های زیبایی صورت نقش مهمتری ایفا می‌کند. وجود این لایه محکم در ناحیه شقیقه، تکیه گاهی برای لیفت بافت‌های صورت است.

در جراحی‌های رایجی مانند لیفت شقیقه و پیشانی و حتی لیفت گونه ها با استفاده از اندوتاین، جراح بافت‌هایی را که لیفت می‌کند به این فاشیامتصل می‌کند. اگر به هر دلیل این فاشیا برداشته شود و یا استحکام آن ازبین برود، نتایج مطلوب جراحی لیفت تحت تاثیر قرار می گیرد. لذا فاشیای ناحیه شقیقه بسیار ارزشمند بوده و جایگزین ندارد.

با وجودی که استفاده از فاشیا شقیقه برای برجسته سازی لب‌ها، روشی کاملا علمی و موثر است، ولی زمانی که نتایج بدست آمده از آن را با نتایج “درموفت گرافت” مقایسه می‌کنیم، خواهیم دید که چندان نتایج قابل قبولی در لب‌ها ایجاد نمی‌کند ومشاهده می‌شود روش بهتر و موثرتری برای برجسته سازی لب‌ها وجود دارد.

لذا به عنوان یک جراح با تجربه در لیفت صورت، پیشنهاد می‌کنم از فاشیا ناحیه شقیقه، بیهوده به عنوان گرافت استفاده نشود و از روش‌ها و بافت‌های بهتر در حجیم‌ساری لب‌ها استفاده شود.

هر فردی که متقاضی برجسته‌سازی لب‌ها است، مطمئنا با افزایش سن دچار افتادگی ابروها و بافت‌های صورت می‌شود و به احتمال زیاد در آینده نه چندان دور متقاضی لیفت کامل صورت خواهد بود و همانطور که توضیح داده شد برای لیفت نواحی مذکور نیاز داریم که فاشیای ناحیه شقیقه سالم باشد. لذا برداشتن فاشیا ناحیه شقیقه می‌تواند شانس موفقیت در جراحی‌های لیفت بخش‌های بالایی صورت را در سال‌های بعد برای شما کاهش دهد.

مقایسه برجسته سازی لب با روش‌های فاشیا گرفت و درموفت گرفت:

 فاشیا گرافتدرموفت گرافت
محل برداشتشقیقه هانواحی مختلف بدن
ماندگاریدائمیدائمی
میزان برجسته سازیکم تا متوسطزیاد
اثر منفی در نتایج لیفت صورتاثر منفی دارداثر منفی ندارد

مقاله آقای دکتر بهلولی و همکاران 2013:

Aesthetic Surgery Journal, Volume 33, Issue 1, January 2013, Pages 102–108,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WhatsApp