کلینیک زیبایی دکتر اکبر بیات

آیا لیفت مجدد صورت امکان پذیر است؟

مانند هر جراحی زیبایی دیگر، در لیفت صورت نیز همواره افرادی هستند که متقاضی جراحی مجدد لیفت صورت می باشند. بسیاری از این افراد، بیش از ده سال از جراحی قبلیشان گذشته است و باز هم دوست دارند نتیجه جوان سازی صورت را در مورد خود تجربه کنند. البته همه ما می دانیم که روشهای جدید جراحی لیفت صورت در ده سال اخیر به مراتب بهتر و ماندگار تر از روشهای لیفت در دهه های پیش است. از سوی دیگر تنوع در روشهای انجام لیفت صورت به گونه ای است که تقریبا برای هر متقاضی لیفت صورت (فرد جوان، میانسال یا پیر) با هر سلیقه ای، می توان روش مناسبی که خواسته های او را برآورده کند، اجرا کرد.

لیفت مجدد صورت

اگر شما از متقاضیان این کار هستید، می خواهم این خبر خوب را بدهم که خوشبختانه جواب این سوال مثبت است. با این حال قبل از اینکه چنین تصمیمی را اجرا کنید، لازم است اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید. من در ادامه این مطلب به نکات مهمی که برای تصمیم گیری نیاز دارید اشاره می کنم. در صورتی که سوالات دیگری در این مورد درذهن خود دارید، می توانید با مشاوران من تماس بگیرید.

وقتی آناتومی صورت را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که صورت ما دارای لایه های مختلفی است که برروی یکدیگر قرار گرفته اند (درست مانند یک پیاز). در هر روشی که پزشک برای لیفت صورت انجام می دهد، یک یا چند لایه از صورت را لیفت می کند. به عبارت دیگر در هیچکدام از روشهای فعلی لیفت صورت، همه لایه های صورت، به طور همزمان لیفت نمی شوند. همین موضوع باعث می شود که همیشه بتوان در لیفت مجدد صورت، از لایه دیگری برای انجام لیفت بهره برد.

آیا روشی از لیفت صورت وجود دارد که بالقوه قابلیت انجام مجدد آن وجود داشته باشد؟

خوشبختانه جواب این سوال مثبت است و برخی از روشهای انجام لیفت صورت، کاملا قابل تکرار می باشند. علاوه بر اینکه تمامی روشهای موقتی و کوتاه مدت لیفت (مانند لیفت با نخ) از این دسته هستند، برخی از روشهای جراحی لبفت صورت نیز (مانند لیفت آندوسکوپی ابرو) قابلیت تکرار دارند.

چه افرادی مناسب لیفت مجدد صورت می باشند؟

همه افرادی که مدت طولانی از جراحی قبلی آنها می گذرد و بعد از سالها، متوجه شده اند باز هم علائم پیری در صورتشان ظاهر شده است، می توانند از لیفت مجدد صورت بهره ببرند.

علاوه بر مورد فوق، با توجه به اینکه با امکانات امروزی، برخی افراد در ابتدا (در سنین پایین تر) روشی از لیفتینگ صورت را انتخاب می کنند که اساسا ملایم و یا موقتی است (مثلا لیفت با نخ یا لیفت صورت با هایفو)، و بعد از گذشت مدتی و با افزایش سن، تصمیم به لیفت دائم صورت می گیرند، این قبیل مراجعه کنندگان می توانند به راحتی از دیگر روشهای لیفت صورت استفاده نمایند.

برخی از انواع لیفت به صورت اختصاصی، تنها بخشی از صورت را جوانتر می کنند مثلا در لیفت اندوسکوپیک صورت، ممکن است فقط پیشانی و بخش میانی صورت تغییر کند در حالی که بعداز گذشت چند سال، علائم پیری در بخش پایینی صورت، خود را بیشتر نشان دهد. در چنین مواردی، انجام لیف مجدد صورت، بسیار اثر گذار است.

در نهایت ممکن است برخی از افراد با وجودی که اخیرا تحت انجام لیفت صورت قرار گرفته اند، از نتیجه کار راضی نباشند و احساس کنند روش مناسبی برای جوانسازی صورت آنها استفاده نشده است. این افراد نیز می توانند با انتخاب روش دیگری از انواع روشهای لیفت صورت، از لیفت مجدد صورت استفاده نمایند. البته در چنین مواردی ، من توصیه می کنم که خواسته این افراد به دقت توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد. حتما یک پزشک با تجربه تا اطمینان کامل از منطقی بودن و قابل انجام بودن خواسته این نوع مراجعه کنندگان، دست به انجام جراحی نمی زند.

چه محدودیتی در انجام لیفت مجدد صورت ممکن است وجود داشته باشد؟

خوشبختانه به دلیل در دسترس بودن روشهای مختلف لیفت صورت، محدودیت چندانی در انجام بسیاری از روشهای لیفت مجدد صورت (لیفت دوباره صورت) وجود ندارد.با اینحال یک محدودیت نسبی در انتخاب روش مناسب برای لیفت مجدد صورت، دسترسی به اطلاعات کافی از روش یا روشهای لیفت قبلی صورت است. برخی از انواع جراحی لیفت صورت را فقط یکبار می توان اجرا نمود و در صورتی که مراجعه کننده مجددا متقاضی انجام لیفت باشد، لازم است از روش دیگری برای انجام  لیفت دوباره  استفاده گردد.

در بسیاری از موارد، مراجعه کننده با شرح حال کاملی که از کارهای انجام گرفته قبلی خود می دهد، معما حل می شود و محدودیت برطرف می گردد. پزشک با تجربه نیز با توجه به شواهد موجود می تواند به برخی از اطلاعات لازم برسد. مثلا اگر بیماری اظهار کند که ۱۲ سال پیش در تهران تحت جراحی لیفت صورت قرار گرفته است، من به راحتی می توانم حدس بزنم که در آن زمان، چه روشهایی مرسوم نبوده و برای مراجعه کننده من حتما انجام نشده است. معاینه در زمان مشاوره نیز به کامل شدن اطلاعات کمک می کند.

در نهایت در برخی از مراجعه کنندگان، با وجود همه مدارک بالا، باز هم برخی از اطلاعات لازم بدست نمی آید. در چنین مواردی، مفید ترین و موثر ترین کار، انتخاب روش مناسب جراحی در حین عمل است. این کار برای من بسیار پر کاربرد بوده و با صحبتی که قبل از عمل با این قبیل مراجعه کنندگانم دارم، از انها اجازه می گیرم که بهترین روش انجام لیفت مجدد ( لیفت دوباره ) را در حین جراحی برای آنها انتخاب کنم. در این حالت چنانچه مشخص شود جراح قبلی از یک روشی خاصی استفاده نموده و امکان انجام مجدد این روش وجود ندارد، من مناسبترین روش جایگزین را برای مراجعه کننده ام اجرا می کنم.

علاقه مندان می توانند جهت مشاهده گالری تصاویر جراحی لیفت دائمی صورت و همچنین مراقبت های بعد از عمل جراحی لیفت صورت به لینک مربوطه مراجعه نمایند.

نقل از دکتر اکبر بیات؛ فوق تخصص جراحی سر و گردن و عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا