ژلها یا فیلرها از ابزارهای مهم مورد استفاده در جراحی زیبایی صورت هستند. از این مواد برای پرکردن قسمتهای مختلف صورت و بدن استفاده می شود. به دلیل اینکه این گونه مواد برای بدن جسم خارجی محسوب می شوند، ممکن است در بدن واکنشهای ناخواسته ای در مقابل آنها ایجاد شود که در زیر به صورت مختصر به آنها می پردازیم و به نحوه درمان آنها اشاره می کنیم.


عفونت ژل و ایجاد آبسه

بر اساس یک قانون کلی، وجود هر جسم خارجی در بدن می تواند زمینه ساز عفونت باشد، لذا تمامی ژل ها به صورت تئوری خطر عفونت را دارند ولی در عمل می بینیم که این احتمال در همه ژل ها به یک میزان نبوده و در بعضی از ژلها بسیار بالا و در بعضی از آنها کم است. احتمال عفونت در ژلهای دائمی مانند ژل پاژ و ژل های بدون تائیدیه بهداشتی بسیار بالا می باشند.

تا زمانی که ژل در بدن وجود دارد همواره احتمال عفونت وجود دارد و ممکن است یک سمت صورت عفونت کند در حالی که سمت مقابل عفونت نکند و یا با فاصله زمانی زیاد عفونت کند.

در صورت ایجاد آبسه، در اغلب اوقات آنتی بیوتیک به تنهایی پاسخگو نبوده و تخلیه آبسه ضروری می باشد. بسیاری از پزشکان از طریق برشی که روی پوست می دهند این کار را انجام می دهند، متاسفانه در چنین مواردی محل برش پوستی گاهی برای همیشه اثر بدی را باقی می گذارد. خوشبختانه این آبسه ها از راه دهان قابل تخلیه است و وضعیت بیمار کاملا به حالت عادی برمی گردد.

جا به جایی ژل صورت

گاهی ژل تزریق شده در همان محل تزریق باقی نمانده و به مرور زمان به اطراف حرکت می کند. در بعضی از بیماران این ژل مانند کیستی می باشد که با فشار دادن بر روی آن می توان جابه جایی ژل را لمس کرد.

ایجاد ناهمواری در محل تزریق (درمان گلوله شدن ژل صورت)

درمان گلوله شدن ژل صورت ؛ این وضعیت مخصوصا در مناطقی مانند لب و زیر چشم که پوست یا مخاط ظریفی دارند، دیده می شد. یکی از عوامل مهم زمینه ساز آن انتخاب ژل نامناسب است. با وجودی که تمامی ژلهای موجود در بازار بلااستثنا می توانند همچین عارضه ای را داشته باشند ولی ژلهای با غلظت بالا برای این نواحی مناسب نبوده و باید از آنها اجتناب کرد.

ژلهای با غلظت پایین برای زیر چشم و لب مناسبند ولی به دلیل جذب سریع آنها، مدت کوتاهتری باقی می مانند و این موضوع باعث می شود که برخی از پزشکان برای طولانی تر بودن اثر تزریق ژل، ژلهای غلیظ تر را پیشنهاد دهند و یا خود بیماران با آگاهی کامل، ژل غلیظتر را انتخاب می کنند. (درمان گلوله شدن ژل صورت)

در این مورد تجربه پزشک در پیشگیری از ایجاد این عارضه نیز بسیار مهم است. در مواردی که ناهمواری محل تزریق ژل در بیماری شدید باشد، می توان گفت یا این بیمار سابقه تزریقات مکرر و بیش از حد ژل را داشته و یا پزشک او دقت و تجربه کافی برای راهنمایی بیمار و تزریق را نداشته است. در هر حال برای درمان آن می توان اقداماتی را انجام داد و توصیه می شود تزریقات بعدی ژل با احتیاط و به میزان کم صورت گیرد. (درمان گلوله شدن ژل صورت)

تخلیه ژل  یکی از روشهای موثر برای این عارضه است در مواردی که تعداد این ناهمواریها زیاد باشند ممکن است در بیش از یک جلسه کار تخلیه ژل صورت گیرد. در ضمن می توان از روشهایی مانند تزریق هیالورونیداز (در ژلهای هیالورونیک اسید)، گرم کردن و ماساژ موضعی محل تزریق ژل هم استفاده کرد.

کبودی و تورم بعد از تزریق ژل (عوارض تزریق ژل)

در هر تزریقی که انجام می گیرد احتمال وجود تورم و کبودی وجود دارد ولی در مواردی که حجم زیادی از تزریق ژل لازم باشد، مخصوصا در ژلهایی که غلظت بالایی دارند، معمولا کبودی و تورم بیشتری خواهیم داشت. برای چنین مواردی پزشک می تواند تا حد زیادی با استفاده از روشهای خاصی از تورم و کبودی، پیشگیری کند. به طور مثال یکی از روشهای پیشگیری این است که به جای سوزن از کانولا برای تزریق استفاده شود.

اغلب ژلها بوسیله سوزن تزریق می شوند و ما میدانیم که هرچقدر ژل غلیظتر باشد، سوزن تزریق درشتتر می شود. از طرفی تیزی نوک سوزن به پارگی هرچه بیشتر عروق، کمک می کند و درنهایت کبودی زیادی را به دنبال دارد. کانولا شبیه سوزن است (شکل زیر) ولی نوک آن تیز نیست و دارو از سوراخ کناری آن خارج می شود بنابراین با ورود کانولا به بافت، عروق آسیب نمی بینند و کبودی بعداز تزریق کمتر خواهد شد.

ایجاد غیر قرینگی در لبها یا دیگر نواحی صورت

با وجودی که با تزریق ژل می توان برخی از غیر قرینگیهای صورت را اصلاح کرد ولی خود تزریق ژل می تواند عامل ایجاد غیر قرینگی در صورت و یا لب ها باشد. (عوارض تزریق ژل)

خوشبختانه در بسیاری از موارد به راحتی این مشکل قابل اصلاح است. اگر سمتی که ژل بیشتر تزریق شده زیباتر است، با تزریق کمی از ژل در سمت کمتر تزریق شده می توان این غیر قرینگی را برطرف نمود. در مواردی که ژل اولیه در یک طرف بیش از حد باشد و طرفی که کمتر تزریق شده زیباتر باشد، بهتر است مقداری از ژل ناحیه برجسته تر تخلیه شود. (عوارض تزریق ژل)

تورم گذرا (یا دوره ای) در محل تزریق ژل

این حالت بویژه در ژلهای هیالورونیک اسید به صورت دوره ای، مخصوصا در لبها ایجاد می شود و با حالتی که محل تزریق ژل به صورت گلوله های ریز درمی آید (مانند عارضه گفته شده در بالا) کاملا متفاوت است. ممکن است عامل شروع کننده این تورم وجود یک بیماری سیستمیک مانند سرماخوردگی و یا مصرف بعضی از مواد غذایی باشد. خوشبختانه این وضعیت گذرا بوده و در اغلب موارد به طور خود به خود برطرف می شود ولی گاهی این برطرف شدن چندین هفته یا چند ماه طول می کشد که در این حالت مراجعه به پزشک برای درمان سریعتر بسیار راحتتر خواهد بود. (عوارض تزریق ژل)

توجه داشته باشید که تورم گذرا با وضعیت گفته شده در مورد بالا (حالت گلوله گلوله شدن) فرق می کند و درمان آنها کاملا متفاوت است. درصورتی که این دو مورد باهم اشتباه شوند و درمان غیر صحیح صورت گیرد، حتما وضعیت بیمار بدتر خواهد شد.

برجستگی بیش از حد لب یا صورت به دلیل تزریق زیاد

اثر ژل فوری ظاهر می شود، تورم و کبودی بعد از تزریق ژل بسیار کمتر است، در حالی که بهترین درمان برای این عارضه پیشگیری از ایجاد آن است. به این صورت که اگر شما نمی دانید چه مقدار ژل برای لب و یا صورت شما لازم است، بهتر است تزریق ژل خود را در دو یا چند مرحله انجام دهید. یعنی ابتدا مقدار کمی ژل تزریق کرده و در صورتی که تغییرات بیشتری خواسته باشید با فاصله 3 تا 4 هفته بعد تزریق بعدی را انجام دهید. (عوارض تزریق ژل)

توجه داشته باشید که برای تزریق هیچگاه دیر نیست و تزریق چند مرحله ای هیچگونه عارضه ای برای شما نخواهد داشت. لذا سعی کنید درمقابل وسوسه اطرافیان و یا پزشکی که حجم بالای تزریق ژل را به شما پیشنهاد می کنند مقاومت کنید.

در مواردی که دچار چنین مشکلی شدید برای درمان سه راه منطقی دارید که در زیر به آنها اشاره می شود.

  • تا زمان تجزیه ژل صبر کنید (این حالت فقط در ژلهای موقتی قابل اجرا است و در ژلهای دائمی وضعیت نه تنها بهتر نشده بلکه ممکن است در اثر آبسه یا التهاب بدتر شود)
  • از آنزیم تجزیه کننده ژل استفاده کنید و یا محل تزریق را مرتب ماساژ داده و گرم نگه دارید. (تزریق آنزیم فقط در ژلهای هیالورونیک اسید قابل انجام است)
  • مقداری از ژل را تخلیه کنید. برای تخلیه ژل صورت، می توان از برش پوستی و یا برش داخل دهانی استفاده کرد. برش پوستی اغلب اسکاری را برروی صورت باقی می گذارد که چندان نمای خوشایندی نخواهد داشت. تخلیه ژل از راه دهان باید توسط پزشک خبره و ماهر (کسی که کاملا به آناتومی محل آشنا باشد) انجام گیرد تا عوارضی بر روی عروق، اعصاب و عضلات صورت ایجاد نشود.

عوارض بسیار نادر

علاوه بر عوارض فوق موارد بسیار نادری (در کل دنیا چند مورد انگشت شمار) نیز ممکن است اتفاق بیفتد که هر کدام درمان خاص خود را دارد. خوشبختانه این عوارض در بسیاری از افراد دیده نمی شوند و برخی از آنها بوسیله پزشک قابل پیشگیری هستند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WhatsApp
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x