تفاوت جراحی پلاستیک با جراحی زیبایی
زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

جراحی پلاستیک چیست و چرا به آن جراحی پلاستیک می گویند؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که جراحان پلاستیک شنیده اند این است که چرا به آن جراحی پلاستیک می گویند؟ این یک سوال جالب  است، به خصوص وقتی در نظر بگیرید که روش های مدرنی مانند پروتز سینه سیلیکونی حاوی هیچ پلاستیکی نیست.

جراحی پلاستیکتاریخچه جراحی پلاستیک

اصطلاح جراحی پلاستیک از کلمه یونانی پلاستیک (techne) یا هنر مدل سازی یا مجسمه سازی گرفته شده است. قدمت این حرفه به حدود 800 سال قبل از میلاد در هند برمی گردد، جایی که از فلپ های پیشانی (فلپ یک بافت واحد است که از یک محل( اهداکننده) به محل دیگر(گیرنده) منتقل می شود و درعین حال ذخیره خون خود را حفظ کند.) برای بازسازی بینی های قطع شده استفاده می شد.مصریان و رومیان باستان نیز جراحی پلاستیک را برای ترمیم نقص گوش، لب و بهبود ظاهر پوست انجام می دادند

خاستگاه اصطلاح جراحی پلاستیک

مانند بسیاری از کلمات در زبان انگلیسی، منشا کلمه پلاستیک از زبان یونانی گرفته شده است. از اصطلاح پلاستیکوس به معنای قالب زدن یا شکل دادن به چیزی گرفته شده است. بنابراین، اصطلاح جراحی پلاستیک هیچ ارتباطی با پلیمر مصنوعی که آمریکایی ها آن را پلاستیک می شناسند، ندارد.

اصطلاح جراحی پلاستیک نزدیک به 200 سال به سال 1818 بازمی‌گردد. این زمانی است که پزشک آلمانی کارل فردیناند فون گراف آن را برای توصیف فرآیند پزشکانی که بافت‌های بدن را قالب‌گیرییا تغییر شکل می‌دهند، ابداع کرد.

اگرچه در آن زمان جراحی پلاستیک نامیده نمی شد، اولین نمونه از آن را می توان به سال 2000 قبل از میلاد ردیابی کرد. در آن زمان، مردم در هند می توانستند بینی خود را به عنوان مجازات براییک جنایتیا در هنگام جنگ ببرند. جراحان ماقبل تاریخ بینی را با ساختن یک ماکت مومی و نگه داشتن آن با پوست گونه یا پیشانی در جای خود بازسازی کردند.

دسته بندی جراحی پلاستیک

عمل جراحی پلاستیک شامل ترمیم، جوانسازی و بهبود وضعیت بیمار از طریق هنر جراحی است. جراحی پلاستیک را می توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد:

  • جراحی ترمیمی
  • جراحی زیبایی

جراحی پلاستیک یا زیباییزیبایی شناسی در مقابل بازسازی

جراحی پلاستیک یک رشته تخصصی گسترده است که از چندین زیر تخصص تشکیل شده ،  این شامل جراحی ترمیمی است که با هدف ترمیم هر قسمت غیرطبیعی از بدن به دلیل آسیب، سرطان یا نقص مادرزادی (مانند بازسازی سینه، ناهنجاری های مادرزادی، سوختگی، سرطان پوست) انجام می شود. و جراحی زیبایی (بزرگ کردن سینه، لیفت صورت و…)، که هدف آن تغییر شکل و بهبود زیبایی و ظاهر است.

جراحی پلاستیک ترمیمی

جراحی پلاستیک ترمیمی برای اصلاح نارسایی‌های عملکردی ناشی از سوختگی، آسیب‌های تروماتیک مانند شکستگی استخوان صورت، ناهنجاری‌های مادرزادی مانند شکاف کام )لب شکری)، ناهنجاری‌های رشدی، عفونت، بیماری و سرطان(تومر) انجام می‌شود.جراحی پلاستیک ترمیمی معمولاً برای بهبود عملکرد انجام می شود، اما ممکن است برایتغییر شکل یاطبیعی سازی ظاهر نیز انجام شود.

جراحی پلاستیک زیبایی

جراحی پلاستیک زیبایی شامل تکنیک‌هایی است که برای بهبود ظاهر فرد با استفاده از تکنیک‌های جراحی و پزشکی انجام می شود و به طور خاص با حفظ ظاهر طبیعی، بازیابی آن یا ارتقاء آن فراتر از سطح متوسط ​​به سمت ایده‌آل زیبایی‌شناسی مرتبط است.

جراح پلاستیک یا جراح زیبایی، تفاوت چیست؟

همه جراحان یکسان خلق نشده اند

سوء تفاهم های زیادی در مورد جراحان پلاستیک و جراحان زیبایی وجود دارد و بسیاری از بیماران به اشتباه تصور می کنند که آنها معادل هستند در حالی که چنین نیستند. اگر همیشه به جراحی زیبایی و پلاستیک یکسان فکر کرده اید، تنها نیستید.

تعداد قابل توجهی از جراحان پلاستیک تمرکز خود را بر روی جراحی زیبایی می گذارند، بنابراین این موضوع باعث شده است که این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده شوند، اگرچه این از نظر فنی نادرست است. مثلا در استرالیا پزشکانی مانند پزشکان عمومی وجود دارند که به طور قانونی خود را متخصص زیبایی می نامند. این تصورات نادرست در مورد این صنعت، نیاز به آموزش بیشتر به بیمار را در مورد اهمیت اعتبارنامه ها و مدارک آن ها روشن می کند.

در مقابل، جراحی ترمیمی اغلب از نظر پزشکی ضروری تلقی می شود و ممکن است تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرد. با این حال، جراحی زیبایی چنین نیست. البته روش هایی وجود دارند که جنبه های هر دوی آنها را دارند، به عنوان مثال جراحی هایی نظیر:

  • کوچک کردن سینه
  • بلفاروپلاستی (جراحی پلک)
  • ابدومینوپلاستی
  • جراحی پس از کاهش وزن

انواع جراحی پلاستیکجراحی زیبایی شامل تکنیک‌هایی است که برای بهبود ظاهر فرد با استفاده از تکنیک‌های جراحی و پزشکی انجام می شود و به طور خاص با حفظ ظاهر طبیعی، بازیابی یا ارتقاء آن از سطح متوسط ​​به سمت ایده‌آل زیبایی‌شناسی مرتبط است. در حالی که هم جراحی زیبایی و هم جراحی پلاستیک با بهبود بدن و صورت بیمار سروکار دارند، ارزش‌های کلی، آموزش و اهداف برای نتایج بیمار متفاوت است.

منابع: wmhsplasticsurgery ،plasticsurgery، deanwhite، calcosmeticsurgery

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x