توصیه هایی برای بزرگ کردن لب ها

در گذشته زیبایی صورت هر فرد محدود به همان ظاهر خدا دادی بود که بر اساس ژنتیک هر فرد مشخص می شد، افراد خصوصیت ظاهری صورت که از پدر و مادر خود کسب می کردند را نمی توانستند تغییر دهند. ولی امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی هر فرد این امکان را دارد که تا حدودی قسمتهای نازیبای ظاهر خود را تغییر دهد. مثلا فردی که از بینی بزرگ و قوزدار رنج می برد با یک جراحی، ظاهر مناسبتری پیدا می کند.

لبهای برجسته یکی ازمعیارهای زیبایی صورت است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. هرچند بعضی از افراد به صورت طبیعی دارای لبهای برجسته می باشند ولی بسیاری دیگر در حسرت داشتن این گونه لبها می باشند. در زیر روشهای مختلفی که به طور رایج برای برجسته کردن لبها به کار می رود به اختصار توضیح داده می شود. لازم به ذکر است که در این متن سعی شده به طور منصفانه و پرهیز از هر گونه تبلیغ مارک ژل یا پروتز خاص، مطالبی گفته شود.

روش های رایج برای برجسته کردن لب ها

پروتز لب

یکی از روشهای برجسته کردن هر قسمت از بدن استفاده از پروتز در زیر آن ناحیه است. پروتز برای برجسته کردن سینه، گونه و … استفاده می شود ولی آیا استفاده از پروتز در لبها مانند دیگر قسمتهای بدن رضایتمندی بالای بیماران را درپی دارد؟ برای جواب این سوال بهتر است به ویژگی لبها توجه کنیم. لب عضوی است عضلانی که قابلیت انقباض و اتساع را دارد. اندازه لبها در حالت خنده دو برابر یا بیشتر از حالت غنچه است و با صحبت کردن شکل لبها به طور مداوم تغییر می کند. این خصوصیت لبها در دیگر اعضایی که پروتز برای آنها استفاده می شود دیده نمی شود از سوی دیگر تا کنون پروتزی که بتواند مانند لب انقباض و انبساط داشته باشد تولید نشده است. بر اساس مطالبی که در بالا گفته شد می توان به علت اینکه چرا متقاضیان پروتز لب زیاد نیستند پی برد. با وجود اینکه گذاشتن پروتز لب به راحتی با بی حسی موضعی قابل انجام است و هزینه زیادی ندارد ولی افرادی که از این پروتز استفاده می کنند در حالت خنده و صحبت کردن از غیر طبیعی بودن لبها شکایت دارند. همین عامل باعث می شود که بعد از مدتی تمایل به خارج کردن پروتز داشته باشند.

با اینکه مدت زیادی است که پروتز لب بازار وجود دارد ولی طرفداران زیادی در بین بیماران ندارد.

تزریق ژل یا فیلر

امروزه این روش پرطرفدارترین راه برجسته کردن لب است. از ژلهای مختلفی برای این کار استفاده می شود ولی شایعترین نوع ژلی که استفاده می شود هیالورونیک اسید است. این ماده در غلظتهای مختلف با برندهای متفاوت در دسترس است. اسید هیالورونیک در بدن زود تجزیه می شود ولی با تکنولوژیهای جدید مولکولهای بزرگتری از آن فراهم شده که دیرتر تجزیه می شود. درصورتی که تزریق ژل به درستی و یکنواخت صورت گیرد لبها به بهترین شکل برجسته می شوند و از سوی دیگر در حین خندیدن و صحبت کردن طبیعی به نظر می رسد. نا متقارن بودن لبها و ناهمواریهای قابل دید از عوارض تزریق تمامی ژلها می باشد. بعضی از ژلها حرکت کرده و یا باعث ایجاد آبسه می شوند ولی این حالتها در هیالورونیک اسید کمتر دیده می شود. به طور کلی کم عارضه ترین ژل برای برجسته کردن لب هیالورونیک اسید با غلظت پایین است که بین 3 تا 6 ماه اثر دارد ولی به دلیل نیاز به تزریق های مکرر با فاصله زمانی کم، هزینه این کار بالاست و بیماران ترجیح می دهند از ژلهای غلیظتر استفاده کنند تا مقرون به صرفه شود.

به یاد داشته باشید در زمان فعلی که این مقاله نوشته شده است، در بین تمامی انواع ژلهای موجود در بازار دارویی، ژلهای دائمی و یا ژلهای با ماندگاری بیش از یک سال، برای لب توصیه نمی شوند. زیرا این ژلها با وجود مقرون به صرفه بودن عوارض بیشتری داشته و گاهی بیمار هزینه چند برابر آن را صرف درمان عوارض ناشی از تزریق ژل می کند.

به یاد داشته باشید از تزریق حجم زیاد ژل در لبها باید اجتناب کرد. هرچقدر حجم ژل تزریق شده بیشتر باشد احتمال دیدن ناهمواریهای پس از تزریق، در لبها بیشتر می شود. اگر شما لبهای بسیار نازکی دارید برای جلوگیری از ایجاد ناهمواری، نسبت به افراد عادی حجم کمتری از ژل برای شما قابل تزریق است.

تزریق چربی

در این روش چربی قسمتی از بدن برداشته می شود ودر لبها تزریق می گردد. از این نظر که چربی از بافت خود بدن است احتمال عفونت بعد از تزریق بسیار کم است ولی ورم بعد از تزریق چربی به مدت زیادی باقی می ماند و شکل دادن لب با این روش به خوبی تزریق ژل قابل انجام نیست. با وجودی که بعضی ادعا می کنند تزریق چربی اثر موقتی دارد ولی اینگونه نبوده و اثر دائمی دارد. دائمی بودن اثر تزریق چربی بستگی زیادی به روش تزریق و مهارت پزشک دارد.

برجسته کردن لبها با جراحی

روشهای متعدد جراحی برای برجسته کردن لبها وجود دارد. این روش ماندگاری دائمی دارد و برای کسانی که لبهای بسیار نازک دارند بهترین روش محسوب می شود. تزریق حجم زیاد ژل در لبهای بسیار نازک همراه با عوارض زیاد بوده و برای بیمار راضی کننده نیست درحالی که اینگونه لبها بوسیله جراحی به خوبی برجسته شده و تغییر شکل مورد دلخواه داده می شود. هرکدام از روشهای جراحی محدودیت و مزیتهای خود را دارد، اگر تمایل به انجام روش جراحی داشتید بهتر است از عوارض احتمالی هر روش اطلاع کافی داشته باشید.

اگر شما از آن دسته بیمارانی هستید که می خواهید تغییرات کمی در لبهایتان ایجاد شود روش جراحی به شما توصیه نمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WhatsApp