جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی به اندازه خود عمل مهم و در نتیجه عمل موثر است، لطفا با دقت به نکات زیر توجه نموده و تمامی موارد را رعایت نمایید.

 1. تا زمانیکه جلوی بینی شما پانسمان است در موارد لزوم (کثیف شدن) مرتب آن را عوض کنید.
 2. به مدت 72 ساعت، از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشمان خود استفاده کنید.
 3. به مدت 72 ساعت، در حالات کاملا افقی قرار نگیرید و هنگام خواب، سر شما بالاتر از بدنتان قرار گیرد.
 4. با وجودی که برخی از پزشکان، مواد غذایی خاصی را برای بعد از عمل توصیه می کنند ولی مصرف آناناس، آب کرفس و دیگر مواد غذایی، از نظر اینجانب چندان تاثیری در رفع کبودی اطراف بینی نخواهد داشت. لذا در صورتی که تمایل به مصرف آنها ندارید خود را به زحمت نیاندازید. (مراقبت های بعد از جراحی بینی)
 5. از فین کردن محکم بپرهیزید و با سرم شستشو روزانه حداقل 4 بار شستشو دهید. شستشوی درست بینی علاوه بر اینکه باعث رفع گرفتی بینی می شود، باعث کاهش تورم ناشی از ترشحات و کاهش درد شما خواهد شد. لذا درد یک علامت مهم شستشوی ناکافی بینی است. (مراقبت های بعد از جراحی بینی)
 6. اسپلینت (گچ) بینی معمولا قبل از یک هفته برداشته می شود. لطفا قبل از مراجعه برای برداشتن آن، حمام کنید و سر و صورت خود را کامل بشویید. حمام کردن روزانه، تا زمان برداشتن اسپلینت اشکالی نداشته و برای بهداشت بیمار توصیه می شود. اگر اسپلینت بینی شما شل شد نگران نباشید و برای معاینه مراجعه نمایید. این وضعیت معمولا در نتیجه نهایی عمل، تاثیری نخواهد داشت.
 7. از شرایطی که جویدن طولانی نیاز داشته باشد مانند آدامس جویدن پرهیز کنید. در غیر این صورت هیچ نوع محدودیت رژیم غذایی ندارید. (مراقبت های بعد از جراحی بینی)
 8. از فعالیت شدید بدنی ( مانند ورزش و رابطه جنسی و…) پرهیز کنید و فعالیت روزانه خود را در سه روز اول بعد از عمل جراحی بینی کاهش دهید.
 9. آرام مسواک بزنید و از دستکاری لب بالا بپرهیزید.
 10. از صحبت کردن زیاد، مکالمات طولانی تلفن و فعالیتهای بیش از حد اجتماعی در دو هفته اول پرهیز کنید.
 11. تا یک ماه بعد از عمل زیبایی بینی از شنا کردن بپرهیزید.
 12. به مدت طولانی درمعرض نور خورشید یا محیطهای گرم قرار نگیرید. گرما باعث طولانی تر شدن ورم بینی می شود.
 13. بعد از برداشتن گچ مقداری کبودی و تورم در اطراف چشم و بینی دیده میشود. از این موضوع نگران نباشید زیرا اغلب طی دو تا سه هفته برطرف می شود. ورم بینی تا زمان برطرف شده کامل ممکن است تا 6 ماه نیز طول بکشد. ورم نوک بینی معمولا دیرتر از نواحی دیگر برطرف می شود.
 14. داروهای خود را به موقع استفاده کنید و بدون هماهنگی با پزشک قطع نکنید.
 15. به مدت یک ماه از عینک استفاده نکنید. درصورت نیاز میتوانید عینک خود را با چسب به پیشانی آویزان کنید. (مراقبت های بعد از جراحی بینی)
 16. استفاده از لنز های چشمی مانعی ندارد.
 17. استفاده از مواد آرایشی بلامانع است ولی مواد آرایشی با ناحیه بخیه شده تماس نداشته باشد واز هرگونه فشار یا ضربه بر روی بینی بپرهیزید. (مراقبت های بعد از جراحی بینی)
 18. محل بخیه ها را روزانه 3 تا 4 بار با آب و صابون بشویید. بتادین به محل زخم نزنید. تمیز بودن محل بخیه ها در ترمیم سریع زخم و باقی نماندن اثر بخیه بسیار موثر است.
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
WhatsApp
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x