تغییر مدل لب | زیبایی لب | کلینیک زیبایی دکتر اکبر بیات

لبها در نشان دادن زیبایی صورت نقش بسیار مهمی دارند، و این نکته باعث می شود که در آرایش صورت خانمها، همواره این بخش از صورت مورد توجه خاص قرار گیرد به گونه ای که اگر فردی حتی تمایل به آرایش کردن نداشته باشد، بازهم برای زیبا نشان دادن لبهایش از مرطوب کردن و چرب کردن آنها استفاده می کند. برای درک بهتر چگونگی زیباسازی لب ها (تغییر فرم لب ها | تغییر مدل لب ها) لازم است بخشهای مختلف آن را بشناسیم و نقش هر بخش در زیبایی لب را بدانیم.

تغییر فرم لب | تغییر مدل لب

با مشاهده لب افراد مختلف، در می یابیم که شکل لب بالا و پایین با یکدیگر متفاوت است و این تفاوت محدود به ظاهر نیست، یعنی حتی عضلات انها در قسمتهای عمقی از نظر حجم و جهت قرار گیری الیاف عضلانی با یکدیگر فرق دارند.

در زیر به بررسی اجزاء مختلف لب و چگونگی تغییر آن می پردازیم:

  • خط لب:

به ناحیه ای که پوست صورت به لایه نازک پوشاننده لبها می رسند، خط لب و یا در اصطلاح پزشکی Vermillion border می گوییم. خط لب، دور تا دور لب بالا و پایین را فرا می گیرد و مشخص بودن و گاهی برجسته کردن این مرز در زیبا نشان دادن لبها بسیار اثرگذار است. با روشهای مختلف جراحی زیبایی لب و غیر جراحی، به راحتی میتوان این خط را برجسته کرد (تغییر فرم لب ها | تغییر مدل لب ها) و یا از برجستگی آن کم کرد. بررسیهای تجربی نشان داده است که بسیاری از آقایان جوان، این فرم لب ها را جذابتر می دانند.

توصیه: افرادی که می خواهند برجسته کردن لب هایشان نامحسوس و طبیعی جلوه کند، بهتر است که برجسته کردن خط لب آنها به میزان کم باشد و یا این خط را اصلا برجسته نکنند

تغییر مدل لب | تغییر فرم لب

یکی از ساده ترین روشهای برجسته کردن خط لب، تزریق ژل است (تزریق چربی به لب و روش های دیگر نیز برای برجسته کردن لب به کار می رود) برجسته کردن خط لب در همه افراد جذابیت را بالا نمی برد و پزشک باید مقدار برجسته کردن خط لب را بر اساس فرم فک و دندانها و حتی مدل خنده شما مشخص کند تا به بهترین نتیجه برسید در غیر این صورت ممکن است با وجودی که خط لبهای شما برجسته شده، ولی جذابیتی برای شما به همراه نداشته باشد.مثلا در افرادی که دندانهای پیشین آنها به جلو برجسته باشد، برجسته کردن خط لب آسیب زیادی به زیبایی فرد می زند.

توجه: برخی از افراد، هیچگونه تمایلی به برجسته کردن لب خود ندارند و پزشک باید این موضوع را بداند. لذا زمانی که برای تزریق ژل لب مراجعه می نمایید این موضوع را اطلاع دهید.

  •  گوشه دهان:

هر دو لب در دو انتهای خود به همدیگر می رسند و ما به این ناحیه گوشه دهان یا Oral commissure می گوییم. نحوه رسیدن لبها به یکدیگر در گوشه های دهان نیز به فرمهای مختلفی دیده می شود. به دو تصویر زیر دقت نمایید، در تصویر بالایی، جایی که هر دو خط لب به هم میرسند منطبق بر گوشه دهان است به عبارت دیگر برجستگی لبها تا گوشه دهان ادامه می یابد. در حالی که در تصویر پایین، خط لب ها قبل از اینکه به گوشه دهان منتهی شوند، به هم می رسند و چند میلیمتری را در کنار هم طی می کنند تا به گوشه دهان برسند. در این مورد به صورت خطای دید دهان کوچکتر از مقدار واقعی خود به نظر می رسد که در صورتهای ظریف ممکن است به زیبایی هرچه بیشتر صورت کمک کند ولی چنین نمایی در فردی که صورت پهن و و تاحدی چاق دارد ممکن است چندان زیبا به نظر نرسد.

تغییر مدل لب | تغییر فرم لب

تغییر مدل لب | دکتر اکبر بیات

توجه:تبدیل هر کدام از این موارد فوق به یکدیگر بوسیله جراحی، تزریق ژل یا چربی امکان پذیر است. (تغییر فرم لب ها | تغییر مدل لب ها)

  • بخش وسطی لب بالا:

در وسط لب بالا، خط لب به سمت پایین می آید و فرورفتگی در این ناحیه ایجاد می کند که به دلیل شباهت آن به کمان، اصطلاحا Cupid’s Bow گفته می شود. (شکل زیر)

Lip augmentation | تغییر مدل لب دکتر اکبر بیات

شکل Cupid’s Bow در افراد مختلف متفاوت است، در برخی از افراد کاملا صاف و بدون قوس می باشد، در برخی دیگر ممکن است قوس ملایم و یا زیادی داشته باشد. تغییر این قسمت از لب بوسیله جراحی لب امکان پذیر است و هر کدام از این فرمها را به راحتی می توان به دیگری تبدیل کرد. (تغییر فرم لب ها | تغییر مدل لب ها)

فرم لب

از زیر بینی، دو ناحیه برجسته به صورت خطی شروع می شوند و به دو طرف قله های Cupid’s Bow می رسند که اصطلاحا به آن فیلتروم(‍Philtrum) گفته می شود. برجسته بودن فیلتروم در برخی از افراد به زیبایی هر چه بیشتر لب و بینی کمک فراوانی می کند. (تغییر فرم لب ها | تغییر مدل لب ها)

تغییر فرم لب

تغییر فرم لب | دکتر اکبر بیات

توجه: امروزه برجسته کردن فیلتروم، (گاهی همراه با افزایش فرورفتگی ناحیه بین دو فیلتروم)، در بین هنر پیشگان هالیوود، طرفداران زیادی دارد. این کار با روشهای مختلف جراحی قابل انجام است.

  • بخش وسطی لب پایین:

بخش وسطی لب پایین، در اغلب موارد پهن ترین و حجیم ترین بخش لبهاست. در برخی افراد درست در خط وسط، این پهنا کاهش می یابد، به گونه ای که در دو طرف خط وسط برجستگی دیده می شود. کنار هم قرار گرفتن این دو برجستگی به همراه شکاف بین آنها، حالتی را ایجاد می کند که اصطلاحا لب چاک دار نامیده می شود. چاک دار بودن لب پایین (چاک دار کردن لب) بویژه در حین خنده، از جمله مواردی است که به زیبایی هر چه بیشتر لب و لبخند کمک بسیاری میکند

تغییر فرم لب | جراحی زیبایی لب

چاک دار کردن لب ها هم بوسیله تزریق ژل و هم به وسیله جراحی قابل انجام است. در بسیاری از افراد که لبهای نسبتا زیبایی دارند، تنها با ایجاد این تغییر، زیبایی لب دو چندان می باشد. لازم به ذکر است که برای ایجاد این حالت (چاک دار کردن لب) بوسیله تزریق ژل، نیازی نیست که حجم زیادی از ژل تزریق شود. از سوی دیگر روش جراحی برای ایجاد چاک لب، بیخطر بوده و درصورتی که از نتیجه راضی نباشید، می تواند کاملا به حالت قبل خود بازگردد. 🙂

چاک دار کردن لب با جراحی

چاک دار کردن لب با تزریق ژل

با دقت در جزئیات لب می توان گفت که لبهای هر کس مانند اثر انگشت او منحصر به فرد است و با لبهای شخص دیگر فرق دارد. با توجه به اجزاء مختلف لب و تنوع شکل آنها، شما مراجعه کننده عزیز، می توانید حدس بزنیدکدام بخش از لبهایتان نیاز به تغییر دارد.