تزریق چربی در افراد مسن - پیر

تزریق چربی در افراد مسن و افراد جوان چه فرقی دارد؟

با افزایش سن، تغییرات زیادی در بافتهای مختلف صورت ایجاد می شود. همانطور که ظاهر صورت چروکیده و پوست آن آویزان می گردد، در بافتهای عمقی نیز همین اتفاق می افتد به گونه ای که در ابعاد میکروسکوپی نیز، شاهد تغییراتی در خود بافتها و حتی سلول ها هستیم. از جمله تغییرات مهم ناشی از افزایش سن در صورت، می توان به تحلیل رفتن بافت چربی اشاره کرد. تزریق چربی در افراد مسن

به دلیل اینکه بافتهای افراد میانسال و مسن با افراد جوان کاملا متفاوت می باشد، برای انجام هرگونه جراحی یا اقدامات زیبایی این افراد، علاوه بر مطالبی که در مورد جوانان در نظر می گیریم، باید نکات دیگری را هم رعایت نماییم تا مانند جوانان به نتایج مطلوبی برسیم.

میدانیم که تزریق چربی هم در جوانان و هم در افراد مسن قابل انجام است، ولی این کار در دو گروه سنی تفاوتهایی دارند. در زیر تنها به سه تفاوت عمده ای که در تزریق چربی افراد جوان و مسن باید در نظر گرفت اشاره می شود. (تزریق چربی در افراد مسن)

1. شل بودن بافتهای حاوی چربی در افراد میانسال و مسن

اگر ما به شکم یک جوان یا نوجوان چاق نگاه کنیم و دست بزنیم در می یابیم که با وجودی که دارای چربی زیادی در این قسمت است، ولی چربی آن نسبتا سفت و با قوام است در حالی که در افراد میانسال و مسن بافت های حاوی چربی بسیار شل تر بوده و قوام نرمتری دارند. به همین دلیل، در افراد مسن، اندامهایی که دارای چربی هستند، اغلب آویزان می باشد.

2. کیفیت بافت چربی در جوانان و افراد مسن تر با یکدیگر بسیار متفاوت است

سلولهای چربی در افراد مسن بسیار آسیب پذیر است به گونه ای که در حین جداکردن بافتهای چربی از بدن، برخی از این سلولها از بین رفته و اصطلاحا سلول لیز می شود. سلولی که به این حالت دچار می شود دیگر زنده نبوده و در صورت تزریق به بیمار، مسلما جذب می شود و نتیجه چربی را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد. این موضوع باعث می شود که محاسبه چربی مورد نیاز و همچنین روش انجام کار در این دو گروه (افراد جوان و افراد مسن) با یکدیگر یکسان نباشد.

3. افراد جوان و مسن خواسته های متفاوتی دارند

مسلما در هر اقدامی که برای زیبایی صورت انجام می گیرد، باید فرد متقاضی به خواسته منطقی خود برسد. اغلب جوانانی که متقاضی تزریق چربی هستند، برای برجسته کردن بخشی از صورت (مانند برجسته کردن گونه) چنین کاری را انجام می دهند. هرچند در افراد مسن نیز ممکن است همچین تمایلی وجود داشته باشد، ولی اغلب آنها خواهان جوان سازی صورت و کاهش علائم پیری هستند. لذا در تزریق چربی این افراد، باید به برطرف کردن این علائم، توجه ویژه شود.

نکته:

تزریق چربی افراد جوان و مسن متفاوت است و یکی از دلایل مهمی که باعث می شود یک فرد میانسال یا مسن از نتیجه تزریق چربی چندان خرسند نباشد این است که علائم پیری قبل از تزریق به خوبی بررسی نشده باشد و روش تزریق به گونه ای باشد که این علائم برطرف نشود.

چربی چگونه می تواند علائم افزایش سن را برطرف کند؟ (تزریق چربی در افراد مسن)

به صورت ساده می توان گفت تغییرات افزایش سن در بافتهای عمقی صورت، به دو شکل مختلف دیده می شود. یکی از این علائم شلی پوست و افتادگی بافت های زیرپوستی و دیگری کاهش حجم بافتهای صورت مخصوصا چربی صورت است. بر اساس چنین تغییراتی افراد را می توان به سه گروه مختلف تقسیم کرد.

گروه اول شامل افرادی است که با افزایش سن بافتهای عمقی صورتشان شل شده و به اصطلاح افتادگی پیدا می کنند (تصویر زیر سمت راست) در مقابل آنها در گروه دوم، بافتهای صورت چندان شلی و افتادگی ندارد و فقط حجم بافتها، مخصوصا بافت چربی کاهش یافته است (تصویر زیر سمت چپ). در گروه سوم، افراد ترکیبی از این دو حالت را دارند. اغلب افراد در گروه سوم قرار می گیرند.

در تصویر بالا سمت راست، روند پیری صورت، خود را به شکل شلی و افتادگی پوست و بافتها عمقی نشان داده است (افراد گروه اول). درحالی که در تصویر سمت چپ، روند پیری به شکل کاهش حجم بافتی و کاهش چربی، خود را نشان داده است (افراد گروه دوم).

دسته بندی فوق در انتخاب روش جوانسازی صورت، بسیار کمک کننده است که به اختصار در زیر توضیح داده می شود.

افراد گروه اول (شلی بافتهای صورت به تنهایی دارند) (تزریق چربی در افراد مسن)

در این گروه، لیفت صورت یک روش بسیار مناسب برای جوانسازی است. به دلیل تجمع بیش از حد چربی در برخی قسمتهای صورت و گردن این افراد، ممکن است علاوه بر لیفت صورت، چربی اضافه از طریق ساکشن یا جراحی، در نواحی غبغب، اطراف خط خنده و… برداشته شود تا نتیجه زیباتری بدست آید.

افراد گروه دوم (کاهش چربی و حجم بافتی صورت دارند)(تزریق چربی در افراد مسن)

در این افراد به دلیل تحلیل رفتن چربی و کاهش حجم عضلات و بافت همبند، صورت مسن دیده می شود. حجم از دست رفته، به خوبی با تزریق چربی جبران می گردد، لذا در چنین افرادی بهترین نتیجه ممکن و با کمترین هزینه، با انجام فقط تزریق چربی، بدست می آید و صورت نیاز به لیفت ندارد. در این موارد تزریق چربی در زیر پوست باعث جوان و شادابتر شدن آن خواهد شد.

در کسانی که تمایل به تزریق چربی ندارند و در این گروه قرار می گیرند، به صورت جایگزین می توان از تزریق ژل یا پروتز بخشهای مختلف صورت، بهره برد.

گروه سوم (شلی بافتهای صورت به همراه کاهش حجم بافتها)

اغلب افراد جامعه در این گروه قرار می گیرند و با افزایش سن به طور همزمان هر دو تغییر شلی بافتها و کاهش حجم آنها دیده می شود. ولی این دو تغییر لزوما در همه افراد به یک نسبت نبوده و گاهی یکی از این تغییرات غالبتر از دیگری می باشد. در چنین مواردی برای بدست آوردن نتیجه مطلوبتر، معمولا ترکیب لیفت صورت و افزایش حجم از دست رفته صورت (تزریق چربی، تزریق ژل یا استفاده از پروتز) بسیار کمک کننده است. (تزریق چربی در افراد مسن)

محدوده سنی جوانی و میانسالی، برای تزریق چربی، چه سنی است؟

در مورد اینکه جوانی و میانسالی از چه سنی حساب می شود و سلولهای چربی ما بعد از چه سنی رفتاری متفاوت از سلولهای بافت جوانان دارند، به صورت قطعی نمی توان یک عدد را اعلام کرد زیرا در افراد مختلف، نتایج متفاوتی را می بینیم. گاهی مشاهده می شود که کیفیت چربی یک فرد 50 ساله بسیار خوب و مانند جوانان است در حالی که در فرد دیگری که 40 سال دارد، سلولهای چربی به راحتی لیز می شوند و علائم پیری را نشان می دهند. ولی به صورت کلی می توان گفت که قبل از حدود 45 سالگی، بافت چربی شبیه جوانان است و بعد از این سن، رفتار سلولهای چربی، تغییرات ناشی از سن را نشان می دهند.

در افراد مسن، چه کسانی نتیجه ایده آل تری از تزریق چربی می گیرند؟ (تزریق چربی در افراد مسن)

در افراد مسن حتی اگر کیفیت چربی بدست آمده یکسان باشد، آنهایی که صورت های لاغری دارند نتیجه بهتری از تزریق چربی خواهند گرفت. در این میان افرادی که بیماری قلبی- عروقی شدید، دیابت کنترل نشده و نارسایی کبد یا کلیوی ندارند نتایج نسبتا خوبی بدست می آورند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
WhatsApp
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x