معیارهای زیبایی بینی

چگونه بینی خود را از نظر زیبایی بررسی کنیم؟

معیارهای زیادی برای تجزیه و تحلیل ابعاد بینی و تناسب بینی با دیگر قسمتهای صورت، وجود دارد. دانستن مشخصات یک بینی زیبا به ما کمک می کند تا با تغییراتی که در ابعاد یک بینی ایجاد می نماییم آن را به یک بینی زیبا تبدیل کنیم. البته باید توجه داشت که تا حدودی، معیارهای زیبایی بینی، سلیقه ای بوده و در بین آقایان و خانمها متفاوت است. از سوی دیگر این معیارها در بین نژادها و کشورهای مختلف یکسان نبوده و حتی گاهی با یکدیگر مغایرت دارند. به عنوان مثال در بین ما ایرانی ها، کوچک کردن بینی با روش جراحی، مرسوم است در حالی که در بعضی از کشورهای شرق آسیا، بیماران، متقاضی بزرگ کردن بینی با روش جراحی بینی هستند. برای تجزیه و تحلیل بینی، گرفتن عکسهای استاندارد تمام رخ و نیم رخ، (بدون داشتن هر گونه آرایشی در صورت) لازم است. بهتر است عکسها در نور طبیعی گرفته شوند و سر، هنگام عکس گرفتن کج نباشد، زیرا آنالیز را مشکل کرده و گاهی باعث خطا در اندازه گیری ابعاد می شوند. سپس بر روی عکسها، بینی خود را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. در زیر بعضی از معیارهای رایجی که برای تجزیه و تحلیل بینی استفاده می شود به اختصار توضیح داده می شود.

ارزیابی زیبایی بینی در نمای تمام رخ

  1. ارزیابی بینی در نمای تمام رخ، صورت به پنج قسمت مساوی تقسیم می شود که عرض هرکدام از آنها مانند آنچه در شکل (1) دیده می شود به اندازه یک چشم است.

 

  1. همانطور که در بالا دیده می شود، عرض بینی برابر یک پنجم صورت و یا به اندازه فاصله بین چشمها می باشد. اگر شما از پهنای بینی خود شکایت دارید با این معیار می توانید به این سوال پاسخ دهید که آیا بینی شما واقعا پهن است یا شما نسبت به بینی خود زیادی حساس هستید.
  2. ارزیابی بینی در نمای تمام رخ، نقطه شروع بینی، تقریبا از خطی است که دو چشم را به هم وصل می کند و نقطه انتهای بینی، خطی است که از زیر پره های بینی رد می شود. اگر فاصله نقطه شروع بینی تا زیر چانه را 100 در نظر بگیریم، اندازه بینی باید 43% این فاصله باشد یعنی ما بقی فاصله (از زیر بینی تا زیر چانه) 57%، می باشد (مانند شکل 2 ). اگر دقت نمایید بر اساس همین معیار، در کسانی که چانه کوچکی دارند، اندازه بینی به دلیل خطای دید، بسیار بزرگتر از واقعیت به نظر می رسد. لذا در بررسی کامل بینی توجه به اندازه چانه نیز بسیار مهم است.

ارزیابی زیبایی بینی در نمای نیم رخ

  1. ارزیابی بینی درنمای نیم رخ، زاویه ای که بینی با لب بالا می سازد در مردان 95-90 و در زنان 110-95 درجه می باشد( شکل 3). این معیار برای آنکه بدانیم آیا افتادگی نوک بینی وجود دارد، بسیار کمک کننده است. افتادگی نوک بینی باعث می شود بینی بسیار کشیده و درازتر دیده شود. لذا در افرادی که از دراز بودن بینی شکایت دارند با تغییر این زاویه می توان بینی کوتاهتری ایجاد کرد.

 

ارزیابی بینی در نمای نیم رخ، زاویه ایده آلی که بینی با پیشانی می سازد 135-115 است (شکل 4). در افرادی که این زاویه بیشتر باشد، به صورت خطای دید، بینی درازتر دیده می شود. بر عکس در کسانی که این زاویه کمتر باشد، بینی کوتاه تردیده شود. گاهی با تغییر مختصر این زاویه و بدون دستکاری دیگر قسمتهای بینی نتایج بسیار زیبایی بدست می آید.

ارزیابی بینی در نمای نیم رخ، زاویه ای که بینی با صورت ایجاد می کند، بهتر است بین 30 تا 40 درجه باشد البته ایده آل این است که این زاویه به 36 درجه نزریکتر شود (شکل 5).هر چه این زاویه بیشتر باشد بینی برآمده تر به نظر می رسد.

ارزیابی بینی در نمای نیم رخ، زاویه ای مناسبی که بینی با چانه می سازد 132-120 درجه می باشد. اگر این معیار برقرار باشد، معمولا فاصله لب بالا از خطی که بینی را به چانه وصل می کند 4 میلیمتر و فاصله لب پایین از این خط 2 میلیمتر می باشد. بدیهی است که در افرادی که چانه بیش از حد جلو یا عقب باشد این معیار ها برقرار نبوده و زیبایی لازم مشاهده نمی شود (شکل 6).

 

اولین قدم در جراحی بینی، بررسی ابعاد بینی و تناسب آن با دیگر قسمتهای صورت است. معیار های فوق بخش کوچکی از معیارهایی هستند که در تجزیه و تحلیل بینی استفاده می شوند و باید قبل از عمل جراحی بینی به دقت مورد ارزیابی قرار گیرند. توصیه می شود قبل از عمل جراحی عکس های خود را بررسی کنید و اشکالات مهم بینی خود را پیدا کنید. با آنالیز بینی و به کمک نرم افزارهای موجود می توانید تصویر فرضی از نتیجه عمل خود را بدست آورید و در مشاوره قبل از عمل، این موضوع را مطرح نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x