زمان مطالعه مطلب: 6 دقیقه
جراحی پروتز فک

امروزه برجسته سازی زاویه فک و مدل چشم روباهی و چشم گربه ای، از معیارهای زیبایی صورت بشمار میرود، بطوری که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه مدل ها و فشن دیزاینرها و دست اندرکاران مد و زیبایی قرارگرفته است. در این مقاله در مورد تاثیر زاویه فک بر زیبایی صورت و روش های زاویه دار کردن فک مانند جراحی پروتز فک صحبت خواهیم کرد.

فک زاویه دار علاوه بر جذابیت در صورت، در زیبایی ناحیه گردن نیز بسیار اثرگذار است.همانطور که در تصویر زیر دیده می شود، زاویه فک برجسته، به نمایش هر چه بهتر خط مستقیم فک تحتانی که یکی از علائم بارز جوانی و زیبایی محسوب می شود، کمک شایانی می نماید.

پروتز فک

با کمی توجه به صورت مدل هایی که در آگهی های تلویزیونی و بیلبوردها، کالاهای تزیینی سر و گردن مانند عینک آفتابی، جواهرات و غیره را معرفی می کنند می توان فهمید که فک زاویه دار جذابیت و تناسب این صورت ها را بهبود بخشیده است. همین امر موجب جلب نظر مخاطبان خواهد شد و به جرات میتوان گفت که شاید نتوان از خیره شدن به صورت این مدل های جذاب و زیبا صرفنظر کرد.

فک زاویه دار، نعمتی خدادادی یا حاصل جراحی زیبایی؟


آیا داشتن فک زاویه دار خدادادی یا ژنتیکی است؟

شاید بهترین پاسخ برای این سوال این است که ایده اصلی صورت استخوانی و فک زاویه دار از بشر نیست و کار خداست، اما بشر با استفاده از غریزه جلب منفعت به زیبایی های طبیعت گرایش پیدا کرد و یک به یک زیبایی ها را برای خود تعریف کرد. شاید تاکنون از نسبت طلایی یا عدد فی چیزهایی شنیده باشید، بسیاری بر این باورند که رعایت این نسبت در زیبایی های طبیعی اگر توسط بشر هم رعایت شود، می تواند زیبایی هایی طبیعی خلق نماید.

با تحقیق پیرامون زیبایی چهره بسیاری از مدل ها، به این نتیجه خواهیم رسید که بخشی از این زیبایی ها ژنتیکی است. اما بسیاری از آنها حاصل دستان هنرمند پزشکان و جراحان خوش سلیقه است که با شناخت تکنیک ها و نسبت های زیبایی چهره، می توانند با استفاده از پروتز ها و تغییرات استخوانی و تزریق ژل یا چربی فک های برجسته با زوایای زیبا خلق کنند.

لذا در این مختصر مقاله قصد داریم به این روش ها و تکنیک ها و اختصاصا به پروتز زاویه فک بپردازیم.

جراحی فک

ایجاد فک زاویه دار به وسیله کاشت پروتز، برای چه کسانی مناسب است؟


استفاده از پروتز زاویه فک تنها جنبه زیبایی دارد و برای افرادی مناسب است که بخواهند زاویه فک برجسته تری داشته باشند. اغلب این افراد هیچگونه نقص مادرزادی در صورت ندارند و تنها برای زیبایی بیشتر چنین کاری می کنند.

اما گاهی برخی افراد به دلیل وجود نقص مادرزادی یا رشد نامتقارن استخوان، دچار نقص رشد استخوان فک در یک طرف صورت یا هر دو طرف می شوند. در چنین حالتی علاوه بر خود استخوان، زاویه فک شان نیز دچار اختلال می شود. در صورت بروز این اختلال، برای برطرف شدن این نامتقارنی می توان از پروتز زاویه فک به صورت یک طرفه و یا دو طرفه استفاده نمود.

از چه نوع پروتزهایی برای زاویه سازی فک استفاده می شود؟


  • پروتز پلی اتیلنی

پروتز های پلی اتیلنی (porous polyethylene chin implant) در ایران با نام تجاری “مدپور” (Medpor) شناخته می شوند و مناسب ترین پروتزی است که توسط جراحان خبره در ایران برای زاویه دار شدن فک استفاده می شوند. تنوع مدل و سایز در پروتز مدپور زیاد است و به دلیل قابلیت شکل پذیری، می توان آن را برای هر فرد به صورت اختصاصی تراش داد و طراحی نمود. این ویژگی ها باعث شده است تا پزشکان و استفاده کنندگان از پروتز مدپور رضایت قابل توجهی از آن داشته باشند.

  • پروتز سیلیکونی

نوع دیگر پروتز های مورد استفاده در جراحی زاویه فک که در کشور وجود دارد، پروتز های سیلیکونی است که از تنوع کمتری برخوردارند و قابلیت تغییر شکل ندارند. با وجود این که کارگذاری این نوع پروتز برای جراح بسیار آسان تر از پروتز زاویه فک مدپور است ولی به دلیل عدم شکل پذیری، کمتر استفاده می شود و بیماران نیز بعد از استفاده از آن، رضایت کمتری دارند.

چگونگی کاشت پروتز زاویه فک

جراحی کاشت پروتز فک اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. با ایجاد برش کوچکی در داخل دهان، پروتز فک در محل مورد نظر پزشک قرار می گیرد. ” نکته ای مهم در مورد محل برش جراحی که حتما باید در نظر گرفت: به دلیل اینکه برش جراحی بر روی پوست صورت یا گردن زده نمی شود، هیچگونه ردی از جراحی باقی نمی ماند.” هر چند می توان پروتز فک را بدون بخیه یا پیچ کردن در محل زاویه فک رها نمود، ولی بهتر است برای جلوگیری از تغییر احتمالی موقعیت پروتز، بوسیله پیچ در محل ثابت شود.

برای اینکه بتوانیم بهتر و بیشتر از روند جراحی و نحوه ی قرارگیری پروتز فک مطلع شوید، فیلم این جراحی را مشاهده نمایید.

 

روش های جایگزین جراحی زاویه دار کردن فک


اگر فردی تمایل نداشته باشد از جراحی پروتز فک برای برجسته سازی زاویه فک خود استفاده نماید، از چه روش های جایگزین دیگری می تواند استفاده کند؟

برای برجسته سازی زاویه فک، علاوه بر پروتز، می توان از تزریق چربی، تزریق ژل و حتی استفاده از نخ های مخصوص حجم دهنده مانند نخ های لیفت بهره برد. توصیه شده است در مواردی این روش ها را انتخاب کنیم که با تغییر کمی در برجسته سازی زاویه فک، به نتیجه دلخواه خواهیم رسید.

از بین روش های فوق، نتایج روش های تزریق ژل و استفاده از نخ، موقتی بوده و بعد از مدتی نیاز به تجدید و تکرار برجسته سازی زاویه فک دارند. در حالی که استفاده از تزریق چربی برای برجسته سازی، اثر طولانی تری به دنبال خواهد داشت. البته استفاده از روشهای جایگزین پروتز زاویه فک، برای افراد مشکل پسند و کسانی که برجستگی قابل توجهی را در زاویه فک می خواهند، رضایت بخش نیست و توصیه نمی شود.

برتری کاشت پروتز نسبت به سایر روش های جایگزین زاویه سازی فک


باید توجه داشته باشیم که پروتز زاویه فک باعث برجستگی اسکلت استخوانی می شود در حالی که استفاده از روش های جایگزین، باعث ضخیم شدن بافت نرمی می شود که بر روی استخوان قرار گرفته است. اسکلت برجسته با حرکت سر و چرخش گردن به بالا، پایین و اطراف، کاملا ثابت می ماند و برجستگی و زیبایی خود را حفظ می کند. در حالی که بافت نرم روی استخوان، قابلیت چند میلیمتر جابه جایی به اطراف را دارد. مثلا بسته به وضعیت چرخش سر و گردن، گاهی بالاتر و یا پایین تر از محل واقعی زاویه فک را برجسته می کند.

 

آیا پروتز غیرقرینگی موجود در ناحیه فک و یا زاویه ی فک را اصلاح می کند؟


غیرقرینگی های فک به دلیل رشد نامناسب استخوان فک ایجاد می شود و نمی توان انتظار داشت فقط با تغییر زاویه فک، غیر قرینگی های فک اصلاح شود.به طور کلی غیر قرینگی های ناحیه فک و همینطور زاویه فک نه تنها با استفاده از پروتز اصلاح نمی شود، بلکه امکان دارد غیرقرینگی ها بیشتر نمایان شود زیرا با استفاده پروتز، زاویه فک برجسته تر شده که این امر ممکن است باعث شود، عیوب و غیرقرینگی های دیگر فک، بیشتر به چشم بیایند.

هدف کلی از انجام جراحی های زیبایی این است که تا حد امکان عیوب چهره برطرف شده و درعین حال تمام اجزاء صورت با یکدیگر تناسب داشته باشند و نباید اصلاح یک ناحیه از صورت موجب بهم ریختن تناسب کلی در چهره شود.

روش جراحی پروتز فک

جراحی پروتز زاویه فک برای چه کسانی مناسب نیست؟


در افرادی که صورت پهن و عریضی دارند و یا اینکه گردن کوتاه و چاقی دارند، مرز ناحیه سر و گردن به خوبی مشخص نیست، لذا این افراد گمان می کنند با کاشت پروتز زاویه فک این عیوب اصلاح شده و تغییرات زیادی در چهره ی آنها ایجاد خواهد شد، اما در واقع این نتیجه حاصل نخواهد شد و باید بدانیم که تغییرات ایجاد شده در چهره افرادی که صورتی پهن دارند، تغییرات مختصری بوده و اگر به دنبال تغییرات چشمگیری هستند، بهتر است از انجام این جراحی صرف نظر کرده و از روش های دیگر استفاده کنند.

به طور کلی انتظار داریم نتیجه جراحی پروتز زاویه فک در افرادی که صورت و گردن لاغری دارند نسبت به افرادی که صورت های چاق وپهنی دارند، رضایت بخش تر باشد.

در پایان نظر شما را به توصیه ی دکتر اکبر بیات برای متقاضیان جراحی لیفت ابرو جلب مینماییم:

«فرد متقاضی نمونه جراحی های انجام شده را حتما ببیند تا بتواند با آگاهی بیشتر و با اطلاع جامع و کامل از تمام جوانب جراحی تصمیم به انجام جراحی بگیرد.»

برای مشاهده تصاویر نتایج جراحی کاشت پروتز فک بر روی لینک آبی رنگ کلیک نمایید.


پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:


سوالات متداول:

برای مراقبت های بعد از جراحی چه کار هایی باید انجام شود؟

برای این منظور به مطالب آماده شده در مراقبتهای بعد از جراحی کاشت پروتز فک را مطالعه فرمایید.

آیا پروتز بعد از کاشت تحلیل می رود؟

خیر، پروتز های مورد استفاده توسط دکتر بیات از جنسی هستند که بافتی شبیه به استخوان دارند و تحلیل نمیروند.

امکان تعویض پروتز وجود دارد؟

بله، پروتز های مورد استففاده قابلیت تعویض دارند.

آیا امکان عفونت کردن پروتز نصب شده وجود دارد؟

خیر به دلیل کیفیت بالا و نوع بافت پروتز، امکان پس زدن و عفونت کردن آن تقریبا صفر است.

آیا ممکن است پروتز نصب شده در اثر ضربه بشکند؟

پروتز های استفاده شده دارای مقاومت بالایی هستند و در اثر ضربه نمی شکند.

اشتراک در
اطلاع از
guest

13 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها