سوالات متداول راینوپلاستی

عمل زیبایی بینی کرده ام و در حال حاضر گرفتگی بینی دارم، باید چه کنم؟

خوشبختانه با روشهای جدید می توان گفت هر گونه گرفتگی بینی حتی مواردی که بعد از جراحی زیبایی بینی ایجاد می شود، قابل درمان است. اغلب این گرفتگیها با درمان دارویی بهبود می یابد ولی در مواردی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. لذا ابتدا باید علت گرفتگی بینی با معاینه مشخص شود و بر اساس نوع آن درمان صورت گیرد.

اگر ضربه ای بعد از جراحی زیبایی به بینی وارد شود در نتیجه تاثیر می گذارد؟

تاثیر ضربه بعد از جراحی زیبایی بینی بستگی به شدت آن و فاصله زمانی ضربه از تاریخ عمل دارد. در چند روز اول بعد از عمل جراحی، ضربه های خفیف هم می تواند تاثیر زیادی بر نتیجه جراحی بگذارند. با گذشت زمان و محکم شدن بافتهای غضروفی و استخوانی، تنها ضربه های محکم می توانند اثر گذار باشند و ضربه های خفیف، بجز درد مشکلی ایجاد نخواهند کرد. بینی عمل شده نسبت به بینی معمولی زودتر نمی شکند ولی می توان گفت ضربه ای که در یک بینی عادی می تواند شکستگی ایجاد کند در بینی عمل شده شکستگی شدیدتری ایجاد خواهد کرد.

از چه زمانی بعد از جراجی زیبایی بینی میتوان از عینک استفاده کرد؟

بهتر است یک ماه و نیم بعد از جراحی زیبایی بینی از عینک استفاده نشود. در صورتی که در این دوره مجبور به استفاده از عینک هستید می توانید با چسب عینک را به پیشانی آویزان کنید. استفاده از لنز چشمی بلافاصله بعد از جراحی بلامانع است.

از چه مدتی بعد از عمل می توان ورزش کرد؟

از 4-3 روز بعد از عمل می توان فعالیت های عادی روزانه مانند پیاده روی، کار با کامپیوتر، درست کردن غذا و… را شروع کرد. بعد از 2 هفته فعالیت در حد پیاده روی تند و راه رفتن در آب بلامانع است. انجام ورزشهای سنگین مانند بدن سازی بعد از 2 ماه مشکل ساز نخواهد بود ولی باید توجه داشت که از هر گونه ضربه به بینی حین فعالیتهای بدنی اجتناب شود.

آیا بعد از عمل خونریزی داریم و اگر ایجاد شد چه کنیم؟

در طول 24 ساعت بعد از عمل ترشحات خونابه ای از بینی خارج می شود که این حالت طبیعی بوده و خونریزی تلقی نمی شود و در بعضی افراد ممکن است تا 3 روز نیز ادامه یابد. احتمال خونریزی بعد از عمل بسیار کم است و در صورت خونریزی اغلب با گذاشتن پانسمان در جلوی بینی در عرض چند دقیقه خود به خود قطع می شود. برای جلوگیری از خونریزی توصیه می شود از فین کردن پرهیز کرده و برای تمیز کردن بینی از سرم شستشو استفاده شود. ضمنا از مصرف هر نوع مسکنی بجز استامینوفن و یا استامینوفن کدئین خود داری شود زیرا آنها می توانند باعث تشدید خونریزی شوند.

کبودی بعد از عمل چه زمانی طول می کشد؟

اغلب افراد بعد ار عمل کبودی چندانی ندارند. در صورتی که کبودی ایجاد شود معمولا بین 10-7 روز برطرف می شود.

کبودی بعد از عمل به چه عواملی بستگی دارد و برای جلوگیری از آن چه کنیم؟

بخش عمده (حدود 75%) کبودی بعد از عمل به فشار خون بیمار در زمان جراحی بستگی دارد و در این میان نقش پزشک متخصص بیهوشی و داروهای مصرفی حین بیهوشی، بسیار مهم است. قسمتی از کبودی بعد از عمل به بیمار بستگی دارد. در این میان کسانی که مراقبتهای بعد از عمل را رعایت نمی کنند و یا استرس قبل از عمل زیادی دارند نسبت به بقیه کبودی بیشتری خواهند داشت. قسمتی از کبودی بعد از عمل نیز بستگی به جراح و تکنیک جراحی استفاده شده دارد. با توجه به موارد فوق می توان در مشاوره قبل از جراحی، تمامی اقدامات لازمی که از کبودی بعد از عمل جلوگیری می کند را مورد بررسی قرار داد.

آیا بعد از عمل دچار آبریزش از بینی خواهم شد؟

در افرادی که قبل از عمل آلرژی دارند و یا بعد از عمل دچار آلرژی شوند آبریزش از بینی دیده می شود. این دو ربطی به عمل جراحی ندارند و با استفاده از دارو برطرف می شوند. بنابراین در حالت عادی بعد از عمل آبریزش بینی ایجاد نخواهد شد.

آیا بعد از عمل حس بویایی تغییر می کند؟

تا زمانی که به دلیل تورم بینی، تنفس از طریق بینی به سختی انجام می شود حس بویایی کاهش می یابد. بعد از برطرف شدن گرفتگی بینی، بویایی به حالت اولیه باز می گردد. در بیمارانی که قبل از عمل گرفتگی بینی داشته اند، با اصلاح انحراف بینی و کوچک کردن شاخکهای بینی حین عمل، حس بویایی بعد از عمل بهتر خواهد شد.

تمیز کردن داخل بینی بعد از عمل به چه صورت انجام شود؟

داخل حفره بینی با استفاده از سرم شستشوی فراوان، حداقل 4 بار در روز باید تمیز گردد. این کار تا زمان نرم شدن ترشحات بینی ادامه یابد به طوری که ترشحات بینی با تنفس عادی و بدون فین کردن خارج شوند. برای شستشو میتوان از سرنگ 10 سی سی و یا دستگاه شستشوی بینی نیز استفاده کرد. یکی از دستگاههای شستشوی بینی با نام تجاری (آریو) در اغلب بیماران ب راحتی استفاده می شود.

چرا بعضی از جراحان توصیه به چسب زدن طولانی می کنند؟

اغلب بیماران بعد از جراحی بینی، روحیه بسیار حساسی پیدا کرده و با کوچکترین تغییری در ظاهر بینی خود، نگران می شوند. در این میان اگر اطرافیان نیز به ایرادهایی اشاره کنند، بیمار بسیار نگران و آشفته خواهد شد. ولی با چسب زدن بسیاری از اشکالات و ایرادهایی که به دلیل ورم بینی دیده می شوند پوشیده شده و بیمار راضی خواهد بود. به طور معمول 3-1 ماه چسب زدن کافی بوده و بیشتر از آن نیازی نیست. بعد از این دوره اغلب بیماران به راحتی مقدار ورم باقیمانده را می پذیرند و مشکلی نخواهند داشت. اما اگر جراح به ادامه دادن چسب زدن اصرار داشته باشد چه عللی می تواند داشته باشد؟ به نظر اینجانب در چنین مواردی، جراح به نوعی از چسب زدن طولانی بیمار سود می برد. می دانیم با چسب زدن می توانیم به بینی فرم موقتی بدهیم. (درست مثل حالتی که یک فرد چاق با پوشیدن گن خود را خوش اندام نشان می دهد) با چسب زدن می توانیم بینی را قوس دار، سر بالا، فانتزی و… نشان دهیم ضمن اینکه ناهمواریهای آن را می پوشانیم. بنابراین جراح با اصرار به چسب زدن طولانی، به بیمار و اطرافیان می قبولاند که بینی زیبایی درست کرده است. تا زمانی که بیمار چسب می زند افراد زیادی در خیابانها، مغازه ها و دیگر محیط های عمومی از بیمار تلفن و آدرس جراحش را می گیرند که این خود نوعی انگیزه بسیار قوی برای جراح است. از طرفی تا زمانی که ورم بینی به طور کامل از بین نرفته باشد نا همواریهای کوچک و ظرافت کار انجام شده بر روی ساختار اسکلتی بینی مشخص نمی شود. جراحی که نگران شکایت بیمار از ناهمواریهای بعد از عمل است تمایل دارد این ناهمواریها را با چسب مخفی کرده واظهار نارضایتی بیمار را به تاخیر بیاندازد. بعد از گذشت یک مدت طولانی، با نزدن چسب ناهمواریها پیدا شده و بیمار فکر می کند به دلیل مراقبتهای نادرست او بوده است. مخصوصا اگر در این مدت ضربه ای هم به بینی خورده باشد. بد نیست بدانیم در کنگره های بین المللی جراحی زیبایی، اغلب سخنرانان معروف بین المللی با چسب زدن طولانی مخالفند.

چسب زدن طولانی چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

در اغلب اوقات، با چسب زدن طولانی، چندان عارضه ای دیده نمی شود ولی همانطور که چسب زدن بینی در کوتاه مدت مانع از تورم بیش از حد بینی می شود، چسب زدن طولانی، مانع برطرف شدن کامل تورم شده و بین 20%-10 از تورم را نگه می دارد. برای روشن شدن مطلب می توانید به دور انگشت خود چسب بزنید و بعد از یک ساعت آن را باز کنید. خواهید دید که با اینکه انگشت شما سالم بوده ولی کمی نسبت به حالت عادی متورم می شود. گاهی به دلیل جلوگیری از خونرسانی پوست، چسب زدن طولانی باعث تغییراتی به صورت پوست براق بینی می شود و یا باعث ایجادجوشهایی در آن ناحیه می شود.

آیا میتوان بعضی از اشکالات بینی را با چسب زدن اصلاح کرد؟

اغلب افراد فکر می کنند با چسب زدن، می توانند بعضی از اشکالات بینی را اصلاح کنند. می توان گفت در اغلب موارد عکس این قضیه درست است. یعنی چسب زدن نادرست می تواند اشکالاتی (مانند گرفتگی بینی، جابه جا شدن غضروفهای کاشته شده و…) در بینی عمل شده، ایجاد کند. شکل اصلی بینی با اقداماتی که حین جراحی انجام می گیرد مشخص می شود واگر اشکالی در تکنیک جراحی وجود داشته باشد، متاسفانه چسب زدن، نمی توانیم آن را اصلاح کنیم.

نقش چسب زدن در نتیجه جراحی زیبایی بینی چیست؟

می دانیم درهر فردی که هیچگونه عمل جراحی در صورت انجام نداده، هر روز صبح با برخواستن از خواب، تمامی صورت مخصوصا زیر چشمها (به دلیل تجمع آب میان بافتی) کمی متورم می شود ولی عروق لنفاوی در مدت کوتاهی باعث تخلیه آب میان بافتی و برطرف شدن ورم صورت می شوند. بعد از عمل نیز این حالت وجود دارد ولی به صورت تشدید شده. به این معنی که خود بینی تا حدودی ورم داشته و تورم صبحگاهی به آن اضافه می شود. از سوی دیگر به دلیل اختلال در عروق لنفاوی بینی، آب میان بافتی با تاخیر تخلیه شده و بینی بزرگ به نظر می رسد. چسب زدن بینی در دوره بعد از عمل باعث می شود از تورم بیش از حد بینی جلوگیری گردد. می دانیم که دیدن بینی ورم کرده برای بیمار و اطرافیان چندان خوشایند نیست (درست مانند وقتی که ما برای دیده نشدن زخم آن را پانسمان می کنیم زیرا اغلب بیماران ظاهر پانسمان شده را بهتر از ظاهر خود زخم می پسندند). ظاهر شکیلی که با چسب زدن ایجاد می شود برای بیمار و اطرافیان خوشایند بوده و گاهی در جامعه ما مایه افتخار است. لذا نقش اصلی چسب زدن کنترل تورم بینی بوده، تا بینی عمل شده، در چند هفته بعد از عمل، راحتتر از سوی بیمار پذیرفته شود.

آیا چسب زدن مانع از افتادگی نوک بینی می شود؟

با توجه به مطالب گفته شده در سوال قبل، می توان گفت خیر. در بسیاری از بیماران که به چسب حساسیت دارند مدت زمان چسب زدن را کوتاه می کنیم و گاهی 2-1 هفته بیشتر چسب نمی زنیم ولی افتادگی بینی آنها بیشتر از بقیه بیماران نخواهد بود.

آیا پایین نگه داشتن سر می تواند باعث افتادگی نوک بینی شود؟

به نظر اینجانب افتادگی نوک بینی بیشتر به جراح بستگی دارد تا به مراقبتهای بعد از عمل بیمار. در این میان اغلب جراحان تمایل دارند با توصیه های سختی که برای جلوگیری از افتادگی نوک بینی به بیمار می دهند، به نوعی تنها بیمار را در این عارضه مقصر کنند در حالی که بر اساس تجربه اینجانب اشکال در تکنیک جراحی، بیشترین عامل این عارضه می باشد حتی اگر این عارضه در بیمار من دیده شود. عوامل مختلفی در افتادگی نوک بینی موثر است. به طور خلاصه می توان گفت نقص در ساختار اسکلتی نگهدارنده نوک بینی باعث افتادگی نوک بینی می شود. با توجه به دلایل زیر افتادگی نوک بینی با پایین نگه داشتن سر چندان ارتباطی ندارد: 1- افتادگی نوک بینی در افرادی که سر خود را مدام بالا نگه می دارند نیز به همان میزان افرادی که سر خود را خم می کنند دیده می شود. 2- وزن بینی در زمانی که ما روبرو را نگاه می کنیم نسبت به زمانی که سر خود را پایین نگه می داریم چندان فرقی ندارد. 3- افتادگی نوک بینی به مرور ایجاد می شود و نه در زمانی که ما سر خود را پایین نگه می داریم. 4- افرادی که با چسب زدن طولانی بینی خود را بالا نگه می دارند نیز به همان میزان افرادی که چسب نمی زنند دچار افتادگی نوک بینی می شوند. خوشبختانه با روشهای جدید میتوان تا حد زیادی از این عارضه جلوگیری کرد.

آیا نوک بینی بعداز عمل دچار افتادگی خواهد شد؟

بعضی از بیماران به دلیل وضعیت ساختار غضروفی و عضلات اطراف بینی، مستعد افتادگی نوک بینی هستند. خوشبختانه در اغلب افراد می توان با استفاده از تکنیکهای حین عمل، از افتادگی نوک بینی جلوگیری کرد. در نهایت اگر با وجود پیشگیریهای لازم باز هم افتادگی نوک بینی ایجاد شود ممکن است به ترمیم احتیاج باشد.

حرف زدن و خندیدن بر روی نتیجه عمل جراحی، تاثیری خواهد گذاشت؟

در حالت عادی در حین خندیدن و صحبت کردن گاهی عضلاتی از بینی استفاده شده و باعث حرکت نوک بینی و تغیر سایز سوراخهای بینی می شود. البته بعد از عمل جراحی بینی به دلیل تورم عضلات متصل به بینی، حرکت نوک بینی و سوراخهای آن کم می شود. لذا صحبت کردن و خندیدن تاثیری در نتیجه جراحی نخواهد گذاشت. با این حال توصیه می شود اگر با خندیدن و یا صحبت کردن در قسمتی از بینی خود دچار درد می شوید از این کارها تا حد امکان اجتناب کنید.

معاینات بعد از عمل با چه فاصله زمانی صورت می گیرد؟

بهتر است بعد از جراحی به مدت یک ماه، حداقل هفته ای یک بار بیمار مراجعه نماید. البته در بیمارانی که از شهرستان مراجعه می کنند، بر حسب مورد با اقدامات ویژه فاصله معاینات بیشتر خواهد بود. معاینات بعدی 3، 6 و 12 ماه بعد از عمل خواهد بود.

از چه زمانی بعد از عمل می توان حمام کرد؟

توصیه می شود از روز بعد از عمل، بیمار حمام کند و کاملا سر و صورت خود را بشوید. شستشوی گچ یا آتل بینی هیچ مشکلی نداشته و بیمار نباید نگران باشد. شستشوی محل بخیه های پوستی روزی سه بار با آب و صابون به بهبود سریع زخم و برطرف شدن جای بخیه ها کمک فراوان می کند.

آیا گچ بینی گذاشته می شود؟ و گچ بینی چه زمانی برداشته می شود؟

درحال حاضر به جای گچ از یک وسیله پلاستیکی استفاده می شود که به دلیل سبک بودن، برای بیمار بهتر است ولی در این کار نتیجه عمل تاثیری نمی گذارد و معمولا 5 روز بعد از عمل برداشته می شود.

بخیه بینی چه زمانی کشیده می شود؟

اغلب قبل از یک هفته این بخیه ها کشیده می شوند. ممکن است بخیه های قابل جذبی در بینی زده شود که نیاز به کشیدن ندارد و خود به خود جذب می شوند.

آیا درد بعد از عمل جراحی بینی زیاد است؟

آستانه احساس درد افراد با یکدیگر متفاوت بوده و شکایت بیماران از درد بعد از عمل جراحی بینی یا هر نوع عمل دیگری با هم متفاوت است. (میزان درد بعد از عمل جراحی بینی) حدود 10%-5 افراد از درد نسبتا زیاد شکایت داشته که مکرر نیاز به مصرف مسکن دارند، 30%-20 افراد از درد نسبی شکایت دارند که گاهی نیاز به مصرف مسکن پیدا می کنند. مابقی افراد چندان دردی نداشته و ممکن است اصلا دارویی استفاده نکنند. ولی توصیه اینجانب این است که در 4-3 روز بعد از عمل زیبایی بینی، همه بیماران حتی بدون داشتن درد هم مسکن استفاده کنند زیرا مصرف مسکن بعد از شروع درد، کمی با تاخیر اثر کرده و بیمار در این فاصله احساس خوشی نخواهد داشت.

آیا بعد از عمل جراحی زیبای بینی برای بیماران پانسمان داخل بینی (مش داخل بینی) گذاشته می شود؟

به نظر اینجانب اغلب بیماران نیازی به پانسمان داخل بینی ندارند. درصورتی که از پانسمان استفاده نشود بیمار بلافاصله بعد از عمل می تواند از راه بینی تنفس کند و احساس خوشایندی داشته باشد. البته ممکن است بعضی از جراحان برای همه بیماران خود پانسمان داخل بینی استفاده کنند.

آیا جراحی زیبایی بینی باعث افزایش آلرژی و سینوزیت می شود؟

جراحی زیبایی بینی هیچگونه ارتباطی با آلرژی ندارد. بر اساس مطالعات، دیده شده آلرژی بعضی از افراد بعد از جراحی زیبایی بینی بهتر شده و در مقابل آلرژی بعضی دیگر افزایش یافته است ولی در کل جراحی بینی بر روی آلرژی بی اثر است. در صورتیکه سینوزیت فردی به دلیل گرفتگی و انحراف بینی باشد اگر در حین جراحی زیبایی، انحراف بینی هم اصلاح شود سینوزیت بهتر خواهد شد ولی در کل جراحی زیبایی بینی تاثیری بر روی سینوزیت نخواهد گذاشت. لذا افرادی که آلرژی و سینوزیت دارند، بعد از عمل نیز، نیاز به درمان دارویی دارند.

انحراف بینی دارم ولی گرفتگی بینی ندارم آیا لازم است هنگام جراحی زیبایی آن هم اصلاح شود؟

درصورتی که انحراف بینی شما به گونه ای باشد که احتمال گرفتگی بعد ازجراحی وجود داشته باشد، لازم است اصلاح شود. پزشک در معاینه قبل از عمل، باید این موضوع را در نظر داشته باشد.

اگر انحراف بینی داشته باشیم آیا می تواند همزمان با جراحی زیبایی بینی درمان شود؟

بله. توصیه می کنم افرادی که انحراف بینی داشته و قصد جراحی زیبایی بینی دارند این دو کار را باهم انجام دهند. در این صورت علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد از نظر علمی نیز از غضروفهای اضافی عمل انحراف بینی می توان برای جراحی زیبایی بینی استفاده کرد و بیمار با یکبار بیهوشی تحت هردو عمل قرار می گیرد.

آیا کسانی که سینوزیت یا پولیپ بینی دارند می توانند جراحی زیبایی بینی کنند؟

درمان همزمان سینوزیت، پولیپ و جراحی زیبایی بینی هیچگونه اشکالی ندارد. فقط اینگونه افراد بعد از جراحی ممکن است نیاز به ادامه درمان دارویی داشته باشند.

استفاده از غضروف مصنوعی (پروتز) در بینی چه مزیت و معایبی دارد؟

در افرادی که تیغه بینی، غضروف کافی برای بازسازی بینی ندارد، غضروف از سه طریق تهیه می شود. ممکن است غضروف از گوش یا دنده همان فرد برداشته شود. غضروفهای اهدایی از افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند نیز در بازار موجود است و درنهایت غضروفهای مصنوعی نیز تولید شده و چند سالیست که در دسترس می باشد. از بین موارد فوق، اغلب جراحان استفاده از غضروف خود فرد را توصیه می کنند. استفاده از غضروف مصنوعی این مزیت را دارد که زمان عمل جراحی را کاهش می دهد و از طرفی جراح برای تهیه غضروف چندان زحمتی نخواهد داشت. در ضمن چون غضروفهای مصنوعی صاف و شکیل می باشند می توان بینی زیباتری درست کرد. عیب اصلی استفاده از غضروف مصنوعی، خطر عفونت و بیرون زدگی پروتز از زیر پوست است. با وجودی که پروتز در قسمتهای دیگر صورت مانند چانه و گونه با اطمینان استفاده می شود ولی در بینی به دلیل اینکه پوست نازکی دارد و بافت زیر پوستی آن کم است این خطر عوارض بالاست و متاسفانه با بروز این عوارض ممکن است فاجعه واقعی ایجاد شده و بخش مهمی از بینی از بین برود. کنترل این فاجعه، از عهده جراح خارج بوده و با علم و تکنولوژی کنونی نیز نمیتوان حالت عادی را به بیمار بازگرداند. توصیه اکید اینجانب این است که از قبول استفاده ازهر گونه پروتز در بینی خودداری کنید تا زمانی که حداقل برای 15 سال از استفاده آن در بیماران داوطلب بگذرد و بیخطر بوده آن ثابت گردد.

چه مدت بعد ازجراحی، بینی شکل واقعی خود را خواهد یافت؟

معمولا بعد از گذشت 18-12 ماه بینی شکل نهایی خود را پیدا می کند. (البته در بعضی افراد ممکن است بعد از گذشت این مدت، باز هم تغییراتی در بینی ایجاد شود)

آیا تزریق کورتون برای برطرف شدن ورم بینی عارضه دارد؟

کورتونها داروهایی هستند که مانند چاقو عمل می کنند. در صورتی که در تورم بینی درست استفاده شوند بسیار مفید بوده و عارضه ای نخواهد داشت زیرا مقدار دارویی که تزریق می شود کم بوده و فواصل تزریق زیاد است. در مواردی که نادرست استفاده شود می تواند عوارضی چون بد شکلی بینی، مشکلات پوستی و… داشته باشد.

ورم بینی بعد از جراحی زیبایی تا چه زمانی ادامه دارد؟

در سه روز اول بعد از عمل، ورم بینی رو به افزایش است. اوج ورم بینی در روز سوم بوده و پس از این زمان به مرور کاهش می یابد. بیشتر ورم بینی در 4-2 هفته اول بعد از جراحی برطرف می شود ولی برای برطرف شدن کامل ورمها، به طور میانگین، در بینی های استخوانی 6-3 ماه و در بینی های گوشتی گاهی 12 ماه زمان لازم است. در موارد خاصی می توان برای برطرف شدن سریعتر ورمها، از تزریق آمپولهای کورتون، استفاده کرد.

تا چه مدت بعد از جراحی زیبایی بینی نمیتوان باردار شد؟

بارداری در نتیجه جراجی زیبایی بینی تاثیری ندارد. لذا هیچ ممنوعیتی برای بارداری بعد از جراحی زیبایی بینی وجود ندارد. فقط به خاطر داشته باشیم که همانطور که در دوران بارداری تمام قسمتهای بدن دچار تورم می شوند، ورم بینی در این دوران بیشتر خواهد بود. ولی به افرادی که باردار هستند توصیه می شود جراحی زیبایی و هر گونه جراحی غیر ضروری دیگر را به بعد از بارداری موکول کنند.

چه زمانی قبل یا بعد از جراحی زیبایی بینی می توان ارتودنسی یا اقدامات دندانپزشکی انجام داد؟

اقدامات مربوط به دندانپزشکی و ارتودنسی هیچگونه تداخلی با جراحی زیبایی ندارد و شما می توانید حتی به طور همزمان هردو کار را انجام دهید.

در صورت نیاز به عمل ترمیم بینی، هزینه جراحی چگونه است؟

درصورتی که جراحی اولیه بیمار توسط اینجانب صورت گرفته شده باشد، در جراحی ترمیمی بیمار هزینه ای بابت دستمزد جراحی پرداخت نخواهد کرد ولی هزینه کلینیک یا بیمارستان و وسایل مصرفی به عهده بیمار می باشد. در صورتی که جراحی اولیه توسط پزشک دیگری صورت گرفته شده باشد، اغلب هزینه مشابه جراحی اولیه گرفته خواهد شد (البته بر حسب کاری که برای بیمار صورت می گیرد، ممکن است این هزینه در مواردی کمتر یا بیشتر باشد).

بهترین زمان برای جراحی ترمیمی چه مدت بعد از جراحی اولیه است؟

برای ترمیم بینی بهتر است ورم بینی به طور کامل برطرف شود و بینی شکل نهایی خود را پیدا کرده باشد. هرچند بعد از گذشت 6-3 ماه می توان جراحی ترمیمی انجام داد ولی بهتر است این جراحی به بعد از 12 ماه از جراحی اولیه موکول شود. لازم به ذکر است در افرادی که فاصله زمانی 12 ماه رعایت می شود نتیجه ترمیم بینی مطلوب تر خواهد بود.

درصورت نیاز به عمل ترمیم بینی، این جراحی چگونه است؟

معمولا این جراحی نسبت به جراحی اولیه، سبکتر بوده و زمان کمتری می گیرد و از طرفی بیمار نیز مدت کوتاهی بعد از ترمیم بینی می تواند به وضعیت عادی زندگی برگردد. البته در مواردی که عارضه ایجاد شده بسیار شدید باشد (مانند مواردی که جراح غیر مربوطه، دست به چنین کاری زده باشد) ممکن است ترمیم بینی عملی سنگینتر از عمل اولیه باشد.

مصرف چه داروهایی قبل از عمل ممنوع است؟

داروهایی که اختلال در سیستم انعقاد خون ایجاد کنند (داروهای رقیق کننده خون) و داروهای گیاهی باید از چند روز قبل از عمل قطع شوند لذا در صورت هر گونه مصرف دارو، موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

احتمال نیاز به جراحی مجدد چقدر می باشد؟

به طور کلی در 10% افرادی که تحت جراحی زیبایی بینی قرار می گیرند، ممکن است نیاز به جراحی مجدد بینی باشد. با اقداماتی مانند مشاوره درست قبل از جراحی، طراحی بینی قبل از عمل، مراقبتهای دقیق بعد از عمل و … تا حدودی می توان نیاز به جراحی مجدد بینی را کاهش داد.

چه مدت بعد از عمل در کلینیک یا بیمارستان بستری می مانم؟

پس از چند ساعت از اتمام عمل، به محض اینکه بیمار کاملا هوشیار شود و بتواند راه برود مرخص می گردد این دوره معمولا 4 ساعت طول می کشد ولازم نیست بیمار شب را در بیمارستان بماند.

جراحی زیبایی بینی چه عوارضی دارد؟ و برای درمان آنها چه باید کرد؟

عوارضی مانند گرفتگی بینی، بدشکلی های قسمتهای مختلف بینی، غیر قرینگی سوراخهای بینی و خونریزی پس از جراحی در واقع بیشترین عوارض بعد از عمل تلقی می شوند. در حالی که هیچ جراحی نمی تواند ادعا کند که به طور تضمینی بیمارش دچار عارضه نخواهد شد ولی خوشبختانه بیشتر این عوارض قابل پیشگیری بوده و در صورت ایجاد آنها می توان با جراحی ترمیمی آن را اصلاح نمود.

آیا بعد از جراحی زیبایی بینی صدایم تغییر می کند؟

جراحی زیبایی بینی بر روی صدای افراد اغلب تاثیری نمی گذارد. در مواردی که قبل از عمل، بیمار به دلیل گرفتگی شدید بینی صدای به اصطلاح تودماغی دارد، انتظار داریم با برطرف شدن گرفتگی بینی این مشکل برطرف شده و صدای طبیعی پیدا کند. در چند روز بعد از عمل جراحی نیز به دلیل گرفتگی بینی ممکن است بیمار تغییر صدای گذرا داشته باشد. در افرادی که خواننده هستند معمولا در صدای عادی آنها (صحبت کردن معمولی) تغییری ایجاد نمی شود ولی این احتمال وجود دارد که صدای آنها حین آواز خواندن تغییر کند. لذا اینگونه افراد بهتر است این موضوع را از قبل بدانند.

جراحی زیبایی بینی با بیحسی عمومی انجام می شود یا بیهوشی؟

با هر دو روش می توان این کار را انجام داد. بر حسب مقدار کاری که برای هر بیمار انجام می شود، انتخاب بیمار، نظر جراح و …، یکی از دو روش انتخاب می شود. اغلب جراحان بیهوشی را ترجیح می دهند. این روش بویژه در بیمارانی که اضطراب دارند مفیدتر خواهد بود.

چرا جراحان زیبایی بینی خودشان جراحی زیبایی بینی نمی کنند؟

چنین سوالی بیشتر از روی مزاح از سوی بیمار مطرح می شود. در حال حاضر بسیاری از جراحان (مخصوصا خانمها) را می بینیم که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند. با توجه به اینکه متقاضیان جراحی زیبایی اغلب خانمها بوده و این افراد در سنین 30-20 سال اقدام به جراحی می کنند، انتظار می رود آقایانی که در سنین بالاتر هستند انگیزه کمتری برای انجام زیبایی بینی داشته باشند.

چه زمانی یا فصلی برای جراحی زیبایی بینی مناسب است؟

نتیجه جراحی زیبایی بینی به فصل خاصی بستگی ندارد. شما می توانید آنرا در زمستان یا تابستان انجام دهید. بهتر است زمانی را انتخاب کنید که بتوانید به مدت کافی (حدود یک هفته) استراحت داشته باشید تا اشکالی در امورات دیگر زندگی مانند کار یا امتحانات ایجاد نشود.

از چه سنی می توان جراحی زیبایی بینی انجام داد؟

جراحی زیبایی بینی باید بعد از کامل شدن رشد استخوانها و غضروفهای بینی انجام شود. در گذشته بسیاری از جراحان سن بعد از 18 سال را توصیه می کردند (هنوز نیز بعضی از جراحان بر همین باورند). ولی مطالعات نشان داده است در خانمها بعد از کامل شدن سن 13 سالگی و در آقایان بعد از کامل شدن 14 سالگی رشد بینی کامل می شود و می توان جراحی زیبایی بینی انجام داد. ولی توصیه شخصی این جانب این است که بعد از شانزده سالگی این عمل انجام شود.

آیا جراحی زیبایی بینی با روش لیزری قابل انجام است؟

لیزر در جراحی زیبایی بینی کاربردی ندارد ولی می توان برش اولیه بینی را با لیزر داد که این کار هیچگونه تفاوتی در نتیجه عمل جراحی ایجاد نخواهد کرد. ممکن است بعضی با این ادعا که با روش لیزری عمل جراحی زیبایی انجام می دهند از بی اطلاعی بیماران استفاده کرده و سعی در جذب بیشتر بیمار و بالابردن هزینه دریافتی از بیماران داشته باشند.

آیا دستگاه کوچک کننده بینی موثر است؟

دستگاه کوچک کننده بینی به طور علمی مورد بررسی قرار نگرفته و تا کنون اثر ثابت شده ای از آن دیده نشده است. با وجودی که ادعا می شود این دستگاه مجوز وزارت بهداشت را دارد ولی باید گفت که این مجوز در مورد بی خطر بودن وسیله است ولی در مورد موثر بودن آن هیچ منبع تایید کننده ای وجود ندارد. از طرفی شرکت فروشنده آن نیز حاضر به تضمین اثر آن یا پس گرفتن دستگاه ندارد. صادقانه می گویم، تا به حال موردی که بیمار از این دستگاه نتیجه مثبت گرفته باشد توسط اینجانب دیده نشده است و بیماران زیادی بعد از استفاده از این دستگاه و نتیجه نگرفتن از آن، برای جراحی زیبای بینی مراجعه کرده اند. مواردی از سرگیجه شدید بعد از استفاده از این دستگاه در بیماران مشاهده کرده ام که علت آن لرزشی است که این دستگاه ایجاد می کند، لرزش ایجاد شده، باعث حرکت اتولیتها (شن ریزه های موجود در مجاری نیم دایره گوش داخلی) شده و سرگیجه می دهد. ضمنا این دستگاه در کسانی که مستعد جداشدن شبکیه چشم هستند (مثلا افرادی که نزدیک بینی شدید دارند) می تواند خطرناک بوده و نابینایی ایجاد کند.

آیا جراحی زیبایی بینی در بینی های گوشتی موثر است؟

در گذشته این دسته از بیماران نتیجه خوبی از جراحی بدست نمی آوردند لذا اغلب افراد بر این باورند که بینی گوشتی از جراحی زیبایی نتیجه ای نمی گیرد. ولی باید گفت که این تصور درست نبوده و با روشهای جدید می توان به نتایج بسیار مناسبی در این بیماران دست یافت. ولی باید تاکید کرد که در اینگونه بیماران ورم بینی تا مدت زیادی باقی مانده وگاهی تا رسیدن به نتیجه مطلوب بیش از یک سال زمان نیاز دارد. ( با مراجعه به قسمت آلبوم تصاویر می توانید نمونه هایی از این بیماران را مشاهده نمایید). ضمنا افرادی که بینی گوشتی دارند باید نتیجه جراحی بینی خود را با عکس های قبل از عمل خود مقایسه کنند نه با فرد دیگری که بینی استخوانی دارد.

تفاوت بینی استخوان و گوشتی در چیست؟

در بینی های استخوانی رشد بیش از حد استخوان باعث بد شکلی بینی می شود. اغلب این افراد در نمای نیم رخ، قوز بینی دارند و ممکن است نمای تمام رخ آنها نسبتا بدون ایراد باشد. اغلب این افراد از نتیجه جراحی بسیار راضی می باشند و ورم بعد از عمل آنها به سرعت برطرف می شود. در بینی های گوشتی پوست بینی ضخیم بوده و باعث بزرگ شدن نوک بینی می شود. اغلب این افراد از پهن بودن قسمتی از بینی خود در نمای تمام رخ شکایت دارند و ممکن است نمای نیم رخ خود را کاملا دوست داشته باشند. شکل 3 نمونه ای از بینی استخوانی و شکل 4 نمونه ای از بینی گوشتی را نشان می دهد.

کدام روش برای جراحی بینی بهتر است باز یا بسته؟

جراحی بینی به روش بسته، روشی است که از مدتها قبل توسط جراحان زیبایی بینی انجام می شود. در این روش قوز بینی به خوبی برداشته می شود، ورم بعد از عمل کمتر است و بی حسی نوک بینی کمتری ایجاد می شود. و مدت کوتاهی بعد از عمل، بینی بسیار شیک و زیبا به نظر می رسد. این روش مدت زمان کمتری نیاز دارد و در بینی های استخوانی که نوک بینی مشکلی ندارد بسیار مناسب است.

اشکال این روش این است که غضروفهای نوک بینی حین راینوپلاستی به خوبی دیده نمی شود و جراح به صورت تخمینی و حدسی این غضروفها را شکل می دهد. لازم است بدانیم احتمال بدشکلی نوک بینی، جواب نگرفتن بینی های گوشتی و گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی بینی در این روش بیشتر از روش باز است. بعضی از عوارض این روش ممکن است بعد از چندین سال خود را نشان دهند. در روش باز به دلیل اینکه پوست نوک بینی از روی غضروف بلند می شود غضروفها به خوبی دیده می شود و جراح با محاسبه دقیقتری می تواند آنها را شکل دهد. این روش به طور معمول نیم ساعت بیشتر از روش بسته زمان می برد ولی بیمارانی که از بزرگی نوک بینی شکایت دارند و یا افتادگی نوک بینی دارند با این روش نتیجه بهتری می گیرند. در این روش ورم بعد از عمل مخصوصا در نوک بینی دیرتر برطرف شده و بی حسی نوک بینی مدت بیشتری ادامه دارد.

اینکه چرا بعضی از جراحان فقط جراحی بینی بشکل باز و بعضی فقط روش بسته را به بیماران توصیه می کنند دلایل مختلفی دارد. بعضی جراحان قدیمی تمایلی به استفاده از روشهای جراحی جدید ندارند، بعضی از جراحان تمایل چندانی به صرف وقت بیشتر برای جراحی بیمار را ندارند و بعضی از جراحان دوست دارند در مدت کوتاهی پس از جراحی، بینی بسیار زیبا به نظر برسد و کار به نتایج چند سال بعد آن ندارند. بدیهی است که این افراد فقط روش بسته را به بیماران توصیه می کنند، ولی باید بدانیم که اگر روش بسته در مورد همه بیماران نتیجه خوبی داشت هیچگاه روش باز ابداع نمی شد. در مقابل بعضی از جراحان فقط روش باز را توصیه می کنند این جراحان ممکن است مهارت کافی در انجام جراحی به روش بسته را نداشته باشند و یا یک تکنیک جراحی را برای همه بیماران اجرا کنند. بدیهی است این افراد تورم بیش از حد و بیحسی نوک بینی را به بعضی از بیماران خود تحمیل می کنند.

توصیه این جانب این است که همان طور که هر بینی اشکالات خود را دارد و خواسته هر بیمار با دیگری متفاوت است روش جراحی بر اساس خواسته بیمار انتخاب شود. برای بیمارانی که فقط قوز بینی مشکل ساز است روش بسته و برای بیمارانی که نوک بینی افتادگی شدید دارد، گوشتی است و یا کجی بینی، بسیار شدید است روش باز را توصیه می کنم. و جراح خوب باید به هر دو روش مسلط باشد.

نقل از: دکتر اکبر بیات؛ فوق تخصص جراحی سر و گردن - متخصص گوش- حلق و بینی- جراح زیبایی بینی و صورت و عضو آکادمی جراحی پلاستیک صورت اروپا

جراحی زیبایی بینی با چه روشهایی قابل انجام است؟

به طور کلی با دو روش باز و بسته این کار انجام می گیرد. در روش باز برشی در قسمت پایین نوک بینی داده می شود و بعد از بلند کردن پوست نوک بینی، جراحی ادامه می یابد. در روش بسته برشی در این ناحیه داده نمی شود و تمامی برشها در داخل حفره بینی می باشد. لازم به ذکر است برای کوچک کردن سوراخهای بینی (چه در روش باز و چه در روش بسته) ممکن است برشهایی در کنار سوراخهای بینی داده شود که این کار ارتباطی با باز یا بسته بودن روش جراحی ندارد.

چرا بعضی از جراحان عکسهای قبل از عمل نمی گیرند؟

گرفتن عکسهای استاندارد قبل از عمل، از اصول اولیه جراحی زیبایی است. همان طور که می دانیم بخش عمده ای از تصادفات به دلیل رعایت نکردن اصول و قوانین راهنمایی و رانندگی است و جالب است بدانیم که حتی رانندگان با تجربه و ماهر نیز، با زیر پا گذاشتن قوانین می توانند حوادث خطرناکی بسازند. در جراحی بینی نیز چنین است. با زیر پا گذاشتن اصول اولیه، حوادث تلخی ایجاد می شود که در آن، بیمار است که آسیب اصلی را می بیند. بد نیست بدانیم که آنالیز عکسهای بیمار قبل از عمل مدتی وقت جراح را می گیرد و بعضی از جراحان از روی راحت طلبی، بیمار را خطر نارضایتی قرار می دهند.

عکسهای قبل از عمل جراحی چگونه می توانند از عوارض بعد از عمل جلوگیری کنند؟

میدانیم که مهمترین عارضه بعد از عمل همان نارضایتی بیمار از نتیجه جراحی است. بیماری که می خواهد در نمای نیمرخ، بینی قوس داری داشته باشد اگر بینی صافی پیدا کند با اینکه بینی طبیعی است و مشکلی در تنفس ندارد ولی بیمار ناراضی خواهد بود. فراموش نکنیم گاهی عاملی که باعث نارضایتی بیمار می باشد، تغییرات2-1 میلیمتری بینی است. لذا با عکسهای دقیق قبل از عمل و طراحی بینی می توانیم تغییراتی که لازم است در بینی ایجاد شود را اندازه گیری کنیم. از سوی دیگر اگرعکسها دقیق گرفته نشوند بعضی از مشکلات بینی دیده نشده و از دید جراح مخفی می شود در حین عمل نیز به دلیل ورم بینی جراح متوجه اشکالات بینی نشده و در نهایت مشکلی که قبل از عمل وجود داشته برطرف نمی گردد و نارضایتی بیمار را به دنبال خواهد داشت. شکل 2 نمونه ای از عکس قبل از عمل به همراه طراحی آن و محاسبه تغییرات ایجاد شده را نشان می دهد.

عکسهای قبل از عمل جراحی چه اهمیتی دارند؟

قبل از عمل، به منظور بررسی دقیق بینی از نماهای مختلف عکسهایی گرفته می شود لازم به ذکر است که بعضی از عیبهای بینی (مانند کج بودن بینی) درحالت عادی دیده نمی شود و یا کمتر از واقعیت دیده می شود ولی در عکس به خوبی خود را نشان می دهند. عکسهای استاندارد، چهره سه بعدی ما را به حالت دو بعدی تبدیل کرده و با این کار ارزیابی بینی را دقیقتر می کنند. این عکسها باید توسط عکاس پزشکی گرفته شود و دارای مقیاسی باشد که اندازه گیری ابعاد بینی را میسر کند. در واقع این عکسها مانند نقشه ای هستند که نحوه عمل جراحی را مشخص می کنند. در حین عمل جراحی نیز به دلیل اینکه بینی ورم می کند، جراح برای تداعی ظاهر بینی باید به عکسهای قبل از عمل مراجعه کند. در شکل (1) نمونه ای از عکس استاندارد نشان داده شده است. تحقیقات نیز نشان داده است که پزشکانی که عکسهای قبل از عمل نگرفته و یا از عکسهای استاندارد استفاده نمی کنند درصد بالاتری از بیماران ناراضی دارند. از طرفی گرفتن این عکسها در واقع احترام به حقوق بیماران است یعنی جراح متعهد می شود که بعد از عمل به بیمار نشان دهد که چه تغییری ایجاد نموده است.

قبل از جراحی چه آزمایش و بررسی هایی برای بیماران درخواست می شود؟

برای تمامی افراد انجام یک آزمایش خون ساده الزامی است تا وضعیت کم خونی بررسی شود. در افراد بالای 40 سال نوار قلب و عکس قفسه سینه درخواست می شود. در صورتی که فرد بیماری خاصی داشته باشد یا از داروی خواصی استفاده کند ممکن است نیاز به بررسی های دیگری نیز باشد. معمولا بررسی های انعقاد خون، تست ویروسهای هپاتیت و ایدز برای بیماران انجام نمی شود زیرا تنها هزینه اضافی بر بیمار تحمیل می کند و در جراحی تاثیری نمی گذارد.

در مشاوره قبل از عمل جراحی زیبایی بینی به چه نکاتی دقت کنیم؟

ما پزشکان نیز مانند شما، افرادی هستیم که تمامی ویژگیهای یک انسان را (چه خوب و چه بد) می توانیم داشته باشیم. ممکن است صادقانه با بیمار صحبت کنیم و یا از الفاظ فریبکارانه (برای ترغیب بیمار به عمل جراحی)، استفاده کنیم. همه ما از درآمد بالا و معروف بودن لذت می بریم ولی ممکن است برای رسیدن به آنها، حاضر به زیر پا گذاشتن صداقت و دادن وعده دروغ به بیمار نباشیم و یا برعکس، افرادی را با پورسانت عالی به کار ببریم تا در بین مراجعه کنندگان از ما تعریف کنند و ما را به عنوان تنها پزشکی که می تواند معجزه کند، معرفی کنند. همه ما به عنوان انسان دچار خطا در اندازه گیری و محاسبات می شویم ولی می توانیم با سعی و تلاش بیشتر و استفاده از ابزارها و تکنولوژی، از خطا پیشگیری کنیم ویا برعکس با تنبلی و سستی به خطای خود ادامه دهیم. شما به عنوان بیمار در مشاوره قبل از عمل جراحی به این نکات توجه داشته باشید: 1- مهارت پزشک خود را بررسی کنید. مهارت پزشک این است که بتواند با علم و هنر خود بدون اینکه آسیبی به عملکرد طبیعی بینی وارد کند خواسته های منطقی بیمار را برآورده سازد. مهم این نیست که بینی بیمارانی که می بینید مورد پسند شما هست یا خیر، مهم این است که بیمار به خواسته منطقی خود رسیده باشد (ممکن است خواسته او با شما متفاوت باشد) و مشکل جدیدی برای او ایجاد نشده باشد. برای دقیقتر بررسی کردن این موضوع، حتما عکسهای قبل از عمل بیمار را دیده و حتما بیمار را بدون چسب و بیش از 6 ماه بعد از عمل بینی مشاهده کنید. 2- صداقت پزشک خود را ارزیابی کنید. پزشک صادق از شما می خواهد که در مورد جراحی، خوب فکر کنید، عجله نکنید، نمونه های کارش را ببینید، اگر تمایل دارید با پزشکان دیگر هم مشاوره داشته باشید. در مقابل ممکن است پزشکانی باشند که شما را ترغیب کنند که عجله کنید (زمان فکر کردن نداشته باشید تا مبادا منصرف شوید)، با برتر و بزرگتر جلوه دادن خود و تخریب چهره پزشکان دیگر، شما را از مشاوره با دیگران منصرف سازد. 3- در بین مراجعه کنندگان افرادی هستند که صورت بسیار زیبا داشته و بینی آنها ایراد کمی دارد بدیهی است که با کمترین زحمت، بینی بسیار زیبایی خلق می شود. در مقابل افرادی هستند که بینی آنها مشکلات زیادی داشته و با زحمت فراوان، جراح تنها می تواند اشکالات بینی را کم کند. لذا انتظار می رود شما منطقی بوده و بینی خود را با دیگران مقایسه نکنید. در مورد اشکالات عمده بینی سخن بگویید زیرا اغلب اشکالات جزئی بینی شما بوسیله دیگران دیده نمی شود و ممکن است قابل اصلاح نباشد. 4- مدت زمان استاندارد برای مشاوره را به راحتی نمی توان مشخص کرد و از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. ممکن است برای بیماری زمان 20 دقیقه مناسب باشد درحالی که بیمار دیگر به بیش از یک ساعت مشاوره نیاز داشته باشد. ولی آنچه مسلم است باید به تمام سوالات بیمار پاسخ داده شود و بیمار نیز تمام خواسته هایش را مطرح کند. اگر فکر می کنید پزشکی برای مشاوره شما وقت کافی نمی گذارد، ممکن است حین عمل نیز برای شما وقت کافی صرف نکند. 5-حتما قبل از عمل عکسهای استاندارد بگیرید و از پزشک بخواهید بینی شما را طراحی کند. این کار مانند بستن کمربند ایمنی است که هر چند نمی تواند از تمامی آسیبهای وارده در تصادف جلوگیری کند ولی می تواند شدت آن را کاهش دهد. طراحی بینی تاحدودی از عوارض بعد از عمل می کاهد. 6-شما می توانید افرادی را که بینی آنها مورد پسند شماست بیاورید. این کار به منتقل کردن خواسته خود به پزشک کمک می کند ولی بدانید که بینی هر فرد مانند اثر انگشت او منحصر به فرد است و ممکن است نتوانید بینی مثل او را پیدا کنید. 7- بدانید تصمیم گیرنده عمل جراحی، شما هستید. عمل زیبایی بینی یک عمل اختیاری است و شما بدون این عمل نیز می تواند به زندگی خود ادامه دهد. هیچگونه عجله ای نداشته باشید زیرا کاری که امروز می خواهید انجام دهید می توانید یک ماه بعد و یا چند سال بعد انجام دهید. مهم این است که شما آگاهانه و در زمان مناسب این کار را انجام دهید.

آیامشاوره قبل از عمل در یک جلسه صورت می گیرد؟

مشاوره باید به گونه ای باشد که هیچگونه سوال پاسخ داده نشده ای برای بیمار باقی نگذارد. بهتر است این مشاوره در بیش از یک جلسه باشد تا بیمار بتواند فرصت کافی برای فکر کردن و مطرح کردن سوالات را داشته باشد.

در مشاوره قبل از عمل جراحی زیبایی بینی، چه اقداماتی صورت می گیرد؟

در مشاوره قبل از عمل، بینی از نظر زیبایی مورد بررسی قرار می گیرد و بینی بیمار با معیارهای استاندارد زیبایی مقایسه می شود. بیمار خواسته خود را بیان می کند و پزشک نیز با معاینه بینی، امکان پذیر بودن خواسته بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهد. برای تمامی کسانی که تصمیم به جراحی دارند طراحی بینی با استفاده از نرم افزارهای جدید پزشکی انجام می گیرد تا بیمار بتواند تصوری از بینی خود پس از عمل داشته باشد. درنهایت هزینه جراحی هر بیمار مشخص می گردد.