سوالات متداول تزریق چربی

آیا در زمانی که چربی از بدن برداشته می شود تا برای تزریق استفاده شود مانند لیپوساکشن که برای کاهش وزن یا لاغری انجام می شود خطر آمبولی و مرگ وجود دارد؟

برخلاف لیپوساکشن که عوارضی مانند آمبولی چربی دارد در روشی که برای تزریق چربی استفاده می شود، چون مقدار چربی برداشته شده بسیار کم است،چنین عوارضی اصلا وجود ندارد و برای بیمار بی خطر است.

ماندگاری تزریق چربی به چه عواملی بستگی دارد؟

موفقیت و ماندگاری تزریق چربی، بستگی زیادی به مهارت پزشک دارد. در مواردی که اثر تزریق زود از بین رفته باشد، اشکالاتی در محاسبات حجم چربی و یا تکنیک انجام کار وجود داشته است، به این معنی که سلولهای چربی منتقل شده یا کم بوده و یا زنده نمانده و بعد از مدت زمانی تمامی چربی جذب شده است.

با چه وسیله ای چربی از بدن خارج و تزریق می شود و آیا نیاز به بخیه دارد؟

چربی قسمتی از بدن از راه سوراخ کوچکی که ایجاد می شود بوسیله کانولاهای ظریف برداشته می شود، این سوراخ به قدری کوچک است که بعد از انجام کار نیاز به بخیه ندارد.

آیا تزریق چربی فقط برای نقطه خاص به طور مثال فک نیز انجام می شود؟

بله, تزریق چربی در ناحیه فک به تنهایی نیز امکان پذیر می باشد.

عوارض تزریق چربی چیست؟

کبودی, تورم واحساس غیرقرینگی که بعد از برطرف شدن تورم معمولا برطرف می شود و مدت زمانی کوتاه از بین خواهد رفت.

ماساژ دادن صورت بعد از تزریق توصیه می شود؟

خیر , از هر گونه فشار شدید بر روی صورت و یا ماساژ پرهیز کنید.

آیا کبودی و تورم از محل برداشته شدن چربی طبیعی است و چه مدت برای از بین رفتن این علائم زمان لازم است؟

ممکن است مقداری کبودی، تورم و کمی احساس ناراحتی در ناحیه ای که چربی برداشته شده یا چربی تزریق شده داشته باشید. این حالت طبیعی بوده و در عرض چند روز یا چند هفته برطرف میگردد.

آیا تاثیر چربی بر روی پوست بیشتر است یا ژل؟

تزریق چربی در لایه های سطحی و زیر پوست، کلاژن سازی بیشتر شده و پوست بعد از مدتی شادابتر و جوانتر به نظر می رسد ولی تزریق ژل اغلب اثر خاصی روی پوست ندارد. بنابر این در افرادی که خواهند پوست شادابتر با چینهای کمتر داشته باشند، تزریق چربی بهتر از ژل است.

انجام فعالیتهای ورزشی سنگین مانند بدنسازی تاثیری در تزریق چربی خواهد داشت؟

ورزش شدید در هفته اول ممنوع می باشد. برای ورزش ابتدا از فعالیتهای کمتر شروع کنید و کم کم فعالیتهایتان را بیشتر کنید. چنانچه متوجه افزایش تورم صورت شدید از میزان فعالیتتان کم کنید.

آیا برای برجسته کردن گونه و لبها نیز از تزریق چربی استفاده کرد؟

بله, تزریق چربی برای برجسته کردن گونه و لبها و حجم دادن به قسمتهای دیگر صورت به کار می رود

آیا تزریق چربی خطرناک است؟

خیر, این عمل خطری برای بیمار در پی نخواهد داشت.

آیا انجام کارهای روزانه در تورم صورت تاثیر دارد؟

در دوره بهبودی بعد از عمل بهتر است از کارهایی که نیاز به خم شدن ( مانند جارو کردن وبلند کردن وزنه پرهیز کنید) زیرا میتواند باعث طولانی شدن مدت تورم صورت شود

حداکثر تا چه مدت امکان تورم در صورت وجود دارد؟

با وجودی که بیشتر تورم در چند روز و چند هفته اول برطرف می شود ولی ممکن است تا 6 ماه بعد از جراحی کمی تورم دیده شود. البته این مقدار به صورت نامحسوس بوده مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.

آیا بعد از تزریق چربی محدودیت فعالیتی وجود دارد؟

محدودیتی در فعالیت ناحیه ای که چربی برداشته شده (رانها و شکم) وجود ندارد ولی زور زدن و افزایش فشار داخل شکم میتواند باعث تورم صورت شود.

آیا قسمتی از بدن که چربی برداشته می شود نیز تورم و کبودی دارد؟

بله, در تزریق چربی ابتدا باید از ناحیه دیگری از بدن، چربی برداشته شود، بنابراین کبودی و تورم آن ناحیه نیز بوجود می آید (بعضی از افراد از برداشت چربی از ناحیه شکم و رانها که باعث کوچکتر شده این قسمتها می شود، خوشحال هم می باشند).پوشیدن گن بعد از برداشتن چربی به کاهش تورم این نواحی کمک می کند.

در چه افرادی نیاز به تزریق مجدد چربی می باشد؟

در افراد سیگاری و کسانی که بیماریهای مزمن مانند دیابت، فشار خون، بیماریهای انعقادی خون و… دارند، به دلیل اینکه مقدار کمتری از چربی پیوند شده باقی می ماند ، نیاز به تکرار تزریق بیشتر از افراد عادی می باشد.همچنین در برخی افراد مسن و افرادی که صورت بسیار لاغری دارند ممکن است نیاز به تزریق مجدد وجود داشته باشد ، دلیل این امر پایین بودن کیفیت چربی در برخی از افراد مسن و نیاز به حجم بالای تزریق چربی در صورتهای خیلی لاغر است(در قسمتهای دیگر این سایت توضیحات بیشتری در مورد تزریق چربی در افراد مسن داده شده است).

آیا برای از بین بردن جای جوشها می توان از تزریق چربی استفاده کرد؟

اسکار به جای مانده از جوشهای قبلی به هیچ روشی به طور قطعی درمان نمی شود ولی می توان با روشهای مختلف وضعیت آن را بهبود بخشید.بوسیله تزریق چربی می توان تغییرات مثبتی در آن به وجود آورد.

آیا محل اسکار بر روی صورت با تزریق چربی برطرف می شود؟

در اسکارهایی که همراه با گودی ناحیه زخم می باشند می توانم با تزریق چربی آن را تا حدودی اصلاح کرد.ولی در اسکارهایی که دارای جای زخم هموار هستند چندان تاثیری ندارد.

آیا تزریق چربی عوارض دارد؟

تزریق درست چربی علائم خطرناک و تهدید کننده حیات مانند آمبولی چربی و مرگ ندارد.ولی مواردی مانند غیرقرینگی و ناهمواری در محل تززیق می تواند دیده شود. این ناهمواریها در مناطقی که پوست نازک است مانند زیر چشمها بیشتر دیده می شود. خوشبختانه در بسیاری از موارد این عارضه قابل اصطلاح است.

آیا فرقی بین هزینه تزریق چربی با هزینه تزریق ژل می باشد؟

اگر هزینه طولانی مدت را در نظر بگیریم، هزینه تزریق چربی بسیار کمتر از هزینه تزریق ژل است.در یکبار تزریق ممکن است هزینه تزریق ژل کمتر باشد ولی هزینه تزریق چربی بسیار کمتر از هزینه تزریق ژل است زیرا اغلب ژلهای خوب و کم عارضه، گران بوده و اثر آنها بعد از مدتی از بین می رود و نیاز به تزریق مجدد دارند.

آیا مانند جراحی بینی نحوه خوابیدن خاصی در این عمل وجود دارد؟

در طول 3 شب اول بعد از عمل توصیه میشود در حالت نیمه نشسته بخوابید. این کار به کاهش تورم بعد از عمل کمک میکند. اگر این وضعیت برای خوابیدن شما مشکل آفرین نیست بهتر است تا یک هفته این کار را ادامه دهید.

پس از تزریق چربی احساس غیر هماهنگی در صورت می کنم.آیا این حالت برطرف می شود؟

در اغلب موارد تورم ایجاد شده بعد از تزریق چربی کاملا به صورت قرینه نیست و تا چند روز یا چند هفته بعد برطرف می شود.

چند روز بعد از تزریق چربی می توان از لوازم آرایشی استفاده کرد؟

بعد از یک روز از تزریق چربی میتوانید از لوازم آرایشی استفاده کنید ولی از هر گونه فشار شدید بر روی صورت و یا ماساژ پرهیز کنید.

آیا همراه با تزریق چربی می توان عمل لیفتینگ را نیز انجام داد؟

برحسب اینکه ناحیه لیفت شده و تزریق چربی در کجای صورت باشند این کار را می توان در مواردی توام با هم انجام داد.مثلا در مواردی لیفت پیشانی صورت می گیرد می توان در قسمت زیر چشمها یا اطراف دهان تزریق چربی انجام داد.باید به یاد داشته باشیم که در یک ناحیه صورت گاهی نمی توان هم تزریق و هم لیفت را بطور همزمان انجام داد.

عمل تزریق چربی انجام داده ام و در صورت احساس کشیدگی و فشار دارم آیا این احساس برطرف می شود ؟

وجود این حالت در روزهای اول بعد از تزریق امری طبیعی است ومعمولا در عرض یک تا دو هفته برطرف میگردد.

آیا کسی که لاغر است هم می تواند چربی تزریق کند؟

در اغلب افراد لاغر، باز هم مناطقی از بدن وجود دارند که دارای چربی می باشند. در چنین مواردی بسته به درخواست بیمار، تغییرات کم یا متوسط بوسیله تزریق چربی قابل اجراست ولی تغییرات زیاد ممکن است به دلیل کمبود چربی قابل انجام نباشد

آیا کاهش وزن روی عمل تزریق چربی تاثیر دارد؟

چون چربی تزریق شده مانند چربی دیگر قسمتهای بدن رفتار می کند، به این معنی که اگر بعد از تزریق چربی، بیمار وزن زیادی را از دست بدهد، چربی های تزریق شده نیزتحلیل می رود و فرد ممکن است نیازمند تکرار تزریق می شود. لذا توصیه می شود اگر قصد کاهش وزن را دارید، قبل از تزریق چربی این کار را انجام دهید.با این حال چربی تزریق شده از بین نرفته است و اگر وزن کم شده مجددا اضافه شود، نتیجه قبلی مجددا برقرار می شود.

آیا محل برداشت چربی بخیه زده می شود؟

در محل برداشت چربی تنها برش کوچکی داده می شود که نیازی به بخیه زدن ندارد .فقط پانسمان به مدت 3روز برروی آن قرار می گیرد وتا چند روز توصیه می شود از گن استفاده نمایید

تزریق چربی در کدام نواحی صورت انجام می شود؟

جهت پر كردن كل صورت ، طراف چشم ها ، لب ها ، گونه ها,رفع چین و چروک صورت، تغییر شکل زاویه فک، چانه، بینی و….

اگر بیمار فقط تزریق چربی به بینی را درخواست کند آیا این درخواست قابل اجرا می باشد؟

تزریق چربی به بینی یک روش بسیار مناسب در مواردی است که بیمار نمی خواهد جراحی مجدد بینی انجام دهد.از تزریق چربی در بینی برای برطرف کردن ناهمواریهای پشت بینی، کم کردن قوس بینی و … استفاده می شود.

آیا برای تزریق چربی بیمار بیهوشی کامل دارد؟

به 3روش می توان تزریق چربی انجام می شود. الف)بیحسی موضعی ب)روش سدیشن(حالتی بین بیهوشی کامل و موضعی) ج) بیهوشی کامل در اغلب افراد به دو روش اول این کار انجام می گیرد ولی در موارد خاصی که بیمار به دلیل ترس خود اصرار به بیهوشی دارد این کار با روش سوم انجام می گیرد.

تا چند روز بعد از تزریق چربی نمی توان رابطه جنسی داشت؟

به دلیل اینکه رابطه جنسی، یک فعالیت شدید بدنی محسوب می شود بهتر است در سه هفته اول بعد از تزریق این کار انجام نگیرد.

چند روز بعد از تزریق چربی میتوان استحمام کرد؟

از روز بعد از تزریق می توان استحمام کرد و شستشوی محل برداشت چربی یا محل تزریق چربی هیچگونه اثر منفی درنتیجه نهایی ندارد.

آیا چربی بعد از تزریق مانند ژل در صورت جابجا می شود؟

تنها در زمان تزریق و چند ساعت اولیه بعد از آن می توان با ماساژ تغییراتی در محل تزریق چربی ایجاد کرد. به دلیل اینکه چربی جزئی از بدن می شود.چربی تزریق شده حرکت نمی کند، ولی در تزریق ژلها مخصوصا آنهایی که طولانی اثر می باشند، گاهی جابه جایی ژل مشاهده می شود.

تا چه مدت بعد از تزریق چربی تورم دیده می شود؟

بیشترین تورم چربی در دو هفته اول بعد از تززیق است اما اغلب افراد بعد از 4-3 هفته کم کم متوجه بسیاری از نتایج ارزشمند تزریق چربی می شوند با این حال در بعضی قسمتهای صورت ممکن است تورم کمی به مدت طولانی تر باقی بماند.

تا چه مدت زمان بعد از تزریق چربی باید از کمپرس سرد استفاده نمود؟

سه روز اول بعد از تزریق به طور مرتب از کمپرس سرد استفاده نمایید. درصورتی که در ناحیه برداشت چربی احساس ناراحتی دارید بهتر است تا دو روز از کمپرس سرد در آن ناحیه استفاده شود. برحسب نیاز در صورت ادامه داشتن تورم، میتوانید کمپرس سرد برای مدت بیشتری استفاده کنید.

تزریق چربی نیاز به بستری شدن دارد؟

این کار به صورت سرپایی انجام می گیرد به این معنی که فرد مورد نظر همان روز مرخص شده و به منزل می رود.

چربی مورد نیاز از چه قسمتی از بدن برداشته می شود؟

چربی معمولا از کنار ران،زیر شکم یا پهلوهای بیمار برداشت می شود ولی از نواحی دیگری مانند بازوها و اطراف زانو و …نیز می توان چربی برداشت نمود.

تا چه مدت بعد از تزریق چربی کبودی وجود دارد؟

کبودی هم در محل تزریق و هم در محل برداشت چربی ممکن است دیده می شود. در اغلب موارد در ناحیه تزریق ظرف یک هفته برطرف می شود.

تا چه مدت زمان بعد از تزریق چربی نباید ورزش یا فعالیت بدنی داشت؟

ورزش شدید در هفته اول ممنوع می باشد. برای ورزش ابتدا از فعالیتهای کمتر شروع کنید و کم کم فعالیتهایتان را بیشتر کنید. چنانچه متوجه افزایش تورم صورت شدید از میزان فعالیتتان کم کنید.

آیا بعد از تزریق چربی پرهیز غذایی وجود دارد؟

به منظور کاهش تورم صورت بهتر است از غذاهای کم نمک ( مخصوصا در شبها ) استفاده شود و ازخوردن سوسیس و کالباس و فست فود پرهیز شود.

در تزریق چربی امکان عفونت وجود دارد یا تزریق ژل؟

به صورت تئوری تزریق چربی می تواند مانند هر اقدام جراحی احتمال عفونت داشته باشد با این حال احتمال عفونت در تزریق چربی بسیار کمتر از تزریق ژل است بنابر این در کسانی که عفونت محل تزریق خطرناک است مانند افرادی که پروتز چانه یا گونه دارند، بهتر است به جای تزریق ژل از تزریق چربی استفاده کنند.

آیا اثر تزریق چربی زودتر است یا ژل؟

اثر ژل فوری ظاهر می شود، تورم و کبودی بعد از تزریق ژل بسیار کمتر است، در حالی که نتیجه تزریق چربی بعد از چند هفته خود را نشان می دهد.

آیا با یک جلسه تزریق چربی می توان به نتیجه دلخواه رسید؟

در اغلب افراد با یکبار تزریق نتیجه دلخواه حاصل می شود با این حال در مواردی صورت بسیار لاغر است و یا خود فرد تغییر زیادی در صورت می پسندد. اگر حجم زیادی از چربی برای شکل دادن به صورت و یا جوانسازی صورت مورد نیاز باشد، ممکن است برای به دست آوردن نتیجه بهتر، تکرار تزریق، لازم باشد .چربی تزریق شده مانند چربی دیگر قسمتهای بدن رفتار می کند، به این معنی که اگر بعد از تزریق چربی، بیمار وزن زیادی را از دست بدهد، چربی های تزریق شده نیز جذب می شود و فرد نیازمند تکرار تزریق می شود.

آیا تزریق چربی محدودیت سنی و یا جنسیتی دارد؟

تزریق چربی محدودیت سنی ندارد ولی محلهای تزریق چربی و هدفی که در هر سنی به دنبال رسیدن آن هستیم در سنین مختلف متفاوت است.مثلا تزریق چربی در افراد جوان برای برجسته کردن اجزا صورت است ولی در افراد مسن این کار بیشتر به منظور جوانسازی صورت انجام می دهیم و این دو با وجودی که شباهتهای زیادی دارند، گاهی تفاوتهایی پیدا می کنند.

آیا می توان چربی را فریز کرد و دوباره استفاده نمود؟

یکی از تکنیکهای نامناسب که مشاهده می شود این است که پزشک، چربی بیشتری از بیمار گرفته و پس از تزریق ابتدایی، چربی اضافه را در فریزر نگهداری کند تا بعدها مجددا برای تزریق استفاده شود، با این روش مطمئنا سلولهای چربی از بین خواهد رفت و بعد از مدتی اثر آن از بین می رود.

ورم حاصل از تزریق چه زمانی کم و طبیعی میشود؟

تا سه روز بعد از جراحی شما متوجه افزایش مداوم تورم صورت میشوید. این تورم در روز سوم به اوج خود می رسد و پس از شروع 4-2 هفته اول برطرف می شود ولی از 3 تا 6ماه ممکن است باز هم ورم وجود داشته باشد.

تزریق چربی تا چه مدت زمانی ماندگاری دارد؟

اثر تزریق چربی بر خلاف تصور اکثر مردم دائمی می باشد.البته مطمئنا در بسیاری از موارد شما از پزشکان می شنوید که نتیجه تزریق چربی موقتی است و لازم است هر 6ماه یا یکسال تکرار شود.برای روشن شدم مطلب باید بگویم که هر پزشک نتیجه خود را اعلام می کند.فرض کنید من به عنوان فوق تخصص جراحی سرو گردن یک روز تصمیم بگیرم عمل پیوند قلب ارا انجام دهم،مطمئنا بعد از 10 یا 100 بار انجام چنین عملی ، اعلام خواهم کرد که عمل پیوند قلب امکان پذیر نیست(چون تکنیک این کار را نمی دانم)در صورتی که یک جراح قلب این کار را با موفقیت و به راحتی انجام می دهد و اغلام می کند که پیوند قلب با موفقیت بالا امکان پذیر است.رعایت تکنیکهای مختلفی برای یک تزریق چربی موفق لازم است و با رعایت آنها من به صورت مستند به این نتیجه رسیده ام که تزریق چربی اثر دائمی دارد.

روش انجام تزریق چربی چگونه است؟

چربی قسمتی از بدن از راه سوراخ کوچکی که ایجاد می شود بوسیله کانولاهای ظریف برداشته می شود، این سوراخ به قدری کوچک است که بعد از انجام کار نیاز به بخیه ندارد. چربی بدست آمده در ابتدا با مقداری خون و سرم مخلوط است لذا این مواد با روشهای مختلف جدا می شوند تا چربی خالص تری به دست آید. در نهایت چربی بدست آمده بوسیله سوزنها و کانولاهای ظریفی که برای این کار طراحی شده اند به قسمتهای مختلف صورت تزریق می گردد.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی یکی از روشهای رایج مورد استفاده در جراحی زیبایی صورت است. این روش در واقع یک نوع پیوند بافت است به این معنی که باید سلولهای زنده چربی از بدن گرفته شود و قبل از اینکه سلولها از بین بروند به ناحیه مورد دلخواه پیوند شوند. این کار بدون نیاز به بیهوشی به راحتی قابل انجام است و تا بحال در دنیا اتفاق نیفتاده است.

روش انجام تزریق چربی چگونه است؟

چربی قسمتی از بدن از راه سوراخ کوچکی که ایجاد می شود بوسیله کانولاهای ظریف برداشته می شود، این سوراخ به قدری کوچک است که بعد از انجام کار نیاز به بخیه ندارد. چربی بدست آمده در ابتدا با مقداری خون و سرم مخلوط است لذا این مواد با روشهای مختلف جدا می شوند تا چربی خالص تری به دست آید. در نهایت چربی بدست آمده بوسیله سوزنها و کانولاهای ظریفی که برای این کار طراحی شده اند به قسمتهای مختلف صورت تزریق می گردد.