در حالي كه هدف از تزريق ژل، افزايش زيبايي صورت است، مانند هر روش دیگری که در زیبایی صورت استفاده می شود، قوانین و استانداردهایی برای تزریق بی خطر و ایمن ژل وجود دارد. هر گونه بی توجهی نسبت به اجرای این استانداردها، فقط و فقط به زیبایی شما آسیب میرساند. اگر شما به دلیل تزریق ژل دچار عارضه شده اید، من در رابطه با تخلیه ژل به شما اطلاعاتی میدهم که به بهترین شکل ممکن بتوانید وضعیت خود را بهبود بخشید.

جراح برای درمان عوارض ژل، به اطلاعات زیر نیاز دارد.

نوع ژل


تشخیص نوع ژل در انتخاب روش درمان (دارویی یا جراحی)، بسیار موثر است. لازم نیست هر عارضه ای از ژل را با تخلیه ژل و یا با جراحی درمان کنیم. بسیاری از عوارض را می توانیم بدون جراحی و تنها با درمانهای دارویی برطرف نماییم. درمانهای غیرجراحی بویژه در ژلهایی که موقتی هستند توصیه می شود.

مقدار و محل ژل تزریق شده


در معاینات معمولی و سونوگرافی از محلی که ژل تزریق شده، گاهی نماهایی دیده می شود که برای تفسیر آنها و برای تصمیم گیری دقیق، نیاز به دانستن محل و مقدار تزریق ژل داریم. به عنوان مثال اگر حجم کیستی که در سونوگرافی دیده می شود بیشتر از حجم ژل تزریق شده باشد، ما متوجه می شویم که بدن به ژل مذکور واکنش نشان داده و ممکن است در هنگام تخلیه ژل، با آبسه و عفونت روبرو شویم.

در هر بار تخلیه ژل صورت یا تخلیه ژل لب ، بافتهای فیبروز و اسکارهای زیر پوستی تشکیل می شود که باعث می شود امکان موفقیت برای تخلیه های بعدی کاهش یابد، لذا بهتر است از همان ابتدا، پزشکی که مهارت کافی برای تخلیه ژل دارد، اقدام به درمان شما نماید. از دستکاری بی مورد و انجام روشهای مختلف طب سنتی در ژلهایی که عارضه دار شده اند باید به شدت پرهیز نمود.

مدت زمانی که از تزریق ژل می گذرد


گاهی اتفاق می افتد که بیمار به دلیل قضاوت عجولانه خود، بلافاصله بعد از تزریق ژل صورت یا تزریق ژل لب، تقاضای تخلیه آن را می دهد. در چنین مواردی باید در نظر داشت که تخلیه ژل باید در بهترین شرایط ممکن انجام گردد تا دقت پزشک برای انجام این کار بالا باشد. در مواردی که ژل به تازگی تزریق شده است، بافتها دچار تورم بیش از حد می باشند و این امر مانع از مشخص کردن مکان دقیق ژل می شود. این حالت برای تخلیه ژل مناسب نیست و باید تا برطرف شدن ادم بافتی صبر نمود. همچنین در مواردی که به دلیل عفونت حاد، بافتها دچار سلولیت و التهاب شدید می باشند، هر گونه دستکاری برای تخلیه ژل لب یا تخلیه ژل صورت، نه تنها موثر نیست بلکه می تواند عوارض ژل (و تخریب بافتهای آسیب دیده) را تشدید نماید.

بعد از معاینه دقیق و سونوگرافی از محل تزریق ژل، با پزشک خود برای انتخاب روش تخلیه ژل لب یا تخلیه ژل صورت و برطرف نمودن عوارض ایجاد شده به نتیجه معقول و علمی برسید. برای تصمیم گیری بهتر، لازم است روشهای تخلیه ژل و نحوه درمان عوارض را بدانید.

روش های تخلیه ژل


1. استفاده از آنزیم برای حل کردن ژل:

این روش تنها برای ژلهایی که حاوی اسید هیالورونیک می باشند موثر است.در این روش، آمپولهای هیالورونیداز، پس از آماده سازی، در محل تزریق ژل تزریق می شوند و با تجزیه مولکولهای اسید هیالورونیک، ژل را از بین می برند.

2. درمان کیست

وقتی ژل تزریق شده در صورت شما ایجاد کیست کند شما در صورت خود توده های نرم (compressible) را احساس می کنید. در این حالت کیستهای ایجاد شده، حاوی موادی به صورت مایع یا نیمه جامد است.گاهی این کیستها از جایی به جای دیگر حرکت می کنند و گاهی با ارتباطهایی که بین چند کیست مجاور وجود دارد، محتویات آنها با فشار دادن از یک کیست به کیست دیگر منتقل می شود. شما با لمس کردن توده هایی را حس می کنید که با فشار دادن می توانید تا حدودی شکل آن را تغییر دهید. با سونوگرافی می توان محل قرار گیری و عمق قرار گیری آنها را پیدا کرد.

روش درمان: با توجه به نمای سونوگرافی، می توان تصمیم گرفت که از چه راهی (از راه دهان یا از راه پوست) بهتر می توان ژل را تخلیه کرد.

کیست ها، نشان از واکنش بدن به ژل می دهند و ما در هنگام تخلیه ژل علاوه بر ژل خارج شده، مقداری از ترشحات که گاهی چرکی است می بینیم. اغلب کسانی که از ژل پاژ استفاده نموده اند چنین کیستهایی را در صورت خود دارند.

توجه: شستشوی حفره تخلیه شده بخشی از درمان است و به خارج شدن هرچه بیشتر ژلهای باقیمانده کمک می نماید. حتما از پزشک خود بخواهید که بعد از تخلیه ژل، محل آن را به خوبی شستشو دهد.

برشهای 1 تا 3 میلیمتری برای تخلیه این قبیل ژل ها بسیار موثرند. در اغلب موارد این برشها نیاز به بخیه نداشته و بعد از تخلیه کاملا ترمیم شده و جای آنها از بین می رود. ژلهایی که عمقی از راه دهان بهتر تخلیه می شوند و ژلهایی که به سطح پوست نزدیکند با برشهای پوستی بهتر تخلیه می شوند. سونوگرافی و معاینه دقیق در انتخاب روش تخلیه ژل بسیار تعیین کننده می باشند.

درمان توده های سفت و توپر (Solid)

گاهی بعد از تزریق ژل، شما توده های سفت و توپر (Solid) در صورت خود لمس می کنید که باعث بدفرمی صورت شما میشوند نمای این حالت تا حدودی با واکنش کیستی متفاوت است. سفتی بیش از حد انها نمای شبیه توده و تومورهای خوشخیم را در صورت ایجاد می کنند. بسته به محلی که تزریق شده اند می توانند خیلی سطحی و یا خیلی عمقی باشند. در سونوگرافی شباهتهایی بین این واکنش و واکنشهای کیستی دیده می شود ولی با مقداری دقت می توان به راحتی این دو را از یکدیگر تفکیک کرد. تفکیک این دو از یکدیگر می تواند برای انتخاب روش تخلیه ژل به پزشک کمک نماید.

روش درمان: در توده های کوچک بسیار سطحی (زیرمخاطی یا زیر پوستی)، می توان از روش تخلیه سوزنی استفاده کرد. این کار بعد از بیحسی کامل انجام می گیرد و اغلب نیاز به شستشوی محل تزریق ژل ندارد. دادن ماساژ در این روش میتواند کمک کننده باشد.

توجه: استفاده نابه جا از روش سوزنی برای توده های عمیق و بزرگتر، نه تنها کارساز نیست، بلکه می تواند نتیجه معکوس دهد و باعث پخش شدن ژل و یا دشوار تر شدن تخلیه های بعدی شود.

برای تخلیه توده های عمقی و سفت ایجاد شده توسط ژل، مشابه تخلیه کیست عمل می کنیم.

درمان تورم یکدست و بیش از حد

گاهی در اثر تزریق ژل در صورت شما ، تورم یکدست و بیش از حد ایجاد می شود. این حالت بویژه در ژلهایی دیده می شود که با تحریک کلاژن سازی باعث افزایش حجم بافت می شود. اکثر ژلهایی که به صورت پلیمری از مولکولهای مختلف درست شده اند در این گروهها قرار می گیرد. استفاده از این نوع ژلها در برخی از نواحی صورت خطرناک بوده و ممنوع است.

توجه: ژلهای کلاژن ساز برای تزریق در لب و زیر چشم مناسب نیستند و فقط در مناطق عمقی می توانند تزریق شوند..!

این قبیل ژلها تغییراتی در بافتهای بدن ایجاد می کنند که حین سونوگرافی دیده می شود و می توان آنها را از دیگر انواع ژل تشخیص داد.

روش درمان: تا حد امکان از دستکاری این قبیل عارضه ها و تخلیه ژل آنها باید اجتناب نمود. ولی در موارد خاص می توان با احتیاط تخلیه ژل را انجام داد. شستشوی محل این ژلها بسیار کمک کننده است. برای تخلیه این ژلها، بهتر است به جای برشهای بزرگ، از چند برش بسیار کوچک کمک گرفت. هیچگاه نباید سعی شود که تمامی این قبیل ژلها را در یک مرحله تخلیه کنیم زیرا در آن صورت، آسیب به بافتهای اطراف و باقیماندن بدشکلی ها حتمی خواهد بود.

پستی و بلندی های به جا مانده از درمان عوارض تزریق ژل را چه کنیم؟

پس از درمان عوارض تزریق ژل، در اغلب موارد ناهمواریهایی در محل باقی می ماند. اگر این ناهمواریها ملایم و خفیف باشد، ممکن است هیچ درمانی نیاز نباشد. ولی در موارد شدید، برای اصلاح آن می توان از تزریق چربی، پروتز های صورت، و گاهی ژلهای استاندارد و مطمئن استفاده کرد. در بین این راهکارها، تزریق چربی مطمئن تر و همراه با نتایج بهتر است.

تخلیه ژل با روش لیفت صورت:

تخلیه ژل با روش لیفت در مواردی استفاده می شود که با روشهای دیگر، ژل تخلیه نشده، و عوارضی مانند ناهمواریهای شدید و چسبندگیهای زیر پوستی، بعد از تخلیه ژل باقی بماند.

در این روش، علاوه بر اینکه ژل از لایه های مختلف صورت خارج می شود و محل تزریق کاملا شستشو داده می شود، با استفاده از بافتهای چربی، اطراف گودیهای ناشی از تخلیه قبلی، پر می شود، در مواردی که پوست ناحیه آسیب دیده باشد، میتوان پوست آسیب دیده را با استفاده از پوست های سالم اطراف جایگزین کرد.

مرکز جراحی زیبایی لیمون چه خدماتی برای درمان عوارض ژل صورت به مراجعین می دهد ؟

ژل هایی که قابل تخلیه باشند را  مانند ژل پاژ به طور کامل تخلیه می کنند .

ژل هایی که قابل تخلیه نباشند و نیاز به تزریق داشته باشد را درمان تزریقی انجام میدهند تا به مرحله ی تخلیه برسد مانند بعضی از ژل های سیلیکونی

ژل های نسل سوم که به تخلیه نیاز ندارند درمان تزریقی فقط انجام می شود.

در ارتباط با اینکه هزینه درمان عوارض ژل به چه عواملی بستگی دارد باید گفت، کسانی که بالای 5 سال از تزریق ژل آنها گذشته است و کسانی که تزریق ژل مکرر داشته اند حتی اگر زیر 5 سال باشند یا افرادی که چند نوع ژل تزریق کردند ( حتی اگر زیر 5 سال ) به سونوگرافی احتیاج دارند و ابتدا باید سونوگرافی از صورت انجام شود تا تعداد نقاط تخلیه مشخص شود و طبق آن هزینه ها محاسبه گردد.

آیا با یک بار تخلیه ژل ، درمان عوارض کامل انجام می شود؟


بستگی به نوع ژل دارد که آیا قابل تخلیه باشند یا خیر؛ سعی تیم جراحی مرکز جراحی زیبایی لیمون بر این است که با یک بار عمل تخلیه، تخلیه ژل به صورت کامل انجام شود، چراکه قسمت های فیبروز قابل تخلیه نیست و به جای تخلیه ژل با درمان تزریقی می توان آن ها را درمان کرد. ویزیت بعد از جراحی، سه ماه بعد از عمل تخلیه انجام می شود. اگر ژلی (قابل تخلیه باشد) تخلیه انجام شده و هزینه پاکسازی فقط شامل وسایل مصرفی است.

بیشتر بخوانیم: مراقبت های بعد از تخلیه ژل

توجه: این روش آخرین درمان برای تخلیه ژل (و کنترل عوارض شدید آن) است، و با وجودی که بسیاری از روشهای تخلیه ژل را همکاران عزیز (پزشکان عمومی، متخصصین پوست و جراحان عمومی و…) میتوانند انجام دهند، ولی توصیه می کنم روش تخلیه ژل با استفاده از لیفت صورت، فقط توسط پزشک مجرب (هم در تخلیه ژل و هم در لیفت صورت) انجام شود و قبل از عمل نیز بررسی کامل با سونوگرافی و تعیین محلهای دقیق ژل، صورت گرفته باشد.

پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:

22 دیدگاه

 1. مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من اسفند سال 1393 روی گونه هام و زیر چشمم ژل تزریق کردیم همون موقع هم راضی نبودم چون از لحاظ ظاهری ورم داشت به نظرم البته بعدشم ورم روی گونه ها و زیر چشمم خوابید. ولی توی چند سال آخر چشمای من شدید دچار آلرژی شده و این اواخر هم که به خاطر رعایت مسائل بهداشتی و فاصله اجتماعی خیلی وقتا روی صورتم ماسک هست خط ماسک روی گونه هام ورم کرده یه بار هم ماسک سفت یه دوساعتی روی صورتم بود که باعث شده زیر چشمم روی گونه مث کیسه ای آب بوجود بیاد و باعث ورم روی گونه هام بشه . به نظرتون چیکار کنم؟؟ مربوط به همون ژلی هست که 5 سال پیش تزریق کردم؟
  از لحاظ ظاهری باعث شده که اعتماد به نفسمو از دست بدم نمیدونم چه ژلی تزریق کرده و پزشکمم که کلا دیگه ایران نیستن

 2. سحر گفت:

  سلام‌ خسته نباشید مدتی طولانی ست ژل صورتم ‌رو تخلیه دکردم.‌منتها در هفته سه روز ورم شدید داره دو روز کوچیک ‌میشه‌.آیا از گن صورت استفاده کنم؟؟دلیلش،چیه جناب دکتر؟؟،اعصابم خورده .چکار کنم؟

  • سلام وقت بخیر دوست عزیز
   این مشکل به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد و در حال حاظر بهترین راه حل مراجعه به پزشک خودتان است و در کل مشکل شما حل شدنی است.🌹

 3. ناشناس گفت:

  سلام آقای دکتر شما جای بخیه را نیز برطرف میکنید؟

 4. سمیر گفت:

  با سلام
  و ممنون از پاسخ خوب شما
  در پاسخ به سوال بنده که مشکلم ایجاد دو توده روی گونم بود بعد از تزریق ژل،فرمودید واکنش به ژل هست که خودش را بصورت فیبروز یاگرانول نشان داده،میخواستم بدونم با وجود این مشکل امکانش هست من بتونم تزریق چربی انجام بدم؟

 5. صالحی گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت اقای دکتر.از اصفهان مزاحم میشم.

  اقای دکتر، من خواهرم خرداد 97 یه ژل فیک و نامرغوب تزریق کردن زیر چشمشون که اسمش گویا رئوفیل بوده ولی خود دکتره میگفت باید واسه اینکه جواب بگیرین 10 جلسه بیاین که کلاژن سازی بشه.
  بعد جلسه سوم زیر چشمشون ورم میکرد و بد شکل میشد و حالت یه هسته خرما زیر چشمشون بود ک یمقدار کم شد اما تا الان هر هفته یکی دوبار زیر چشماشون ورم میکنه و بعد یروز ورمش میخابه. ما چند بار دیالیز و تزریق هیالیز و کورتون انجام دادیم ولی نتیجه نداد. اومدیم پارسال تهران سنویی ک خودتون معرفی کردین سنو گرفتیم اما مشاورتون گفتن هیچی تو سنو نشون نمیده ماهم ناامید شدیم برگشتیم اصفهان و در واقع دیگه ویزیت نشدیم پیش خودتون.دکتر فوق تخصص اصفهان میگفت بعد دوسال اب میشه اما نشده.

  اقای دکتر اگه راهی هست ک بتونیم تخلیه کتیم بهمون بگید. اگه حتی ترکیه هم بتونیم درمان کنیم مشکلی نداریم واسه درمان بریم.

  ممنون میشم محبت کنید هرچه زودتر جواب بدید.

  • سلام وقت بخیر دوست عزیز
   اگر ژلی که تزریق شده رئوفیل باشد از دسته ژل های هیالورونیک اسید است و جذب آن به مقدار غلظت ژل بستگی دارد ، راه درمان تزریق آنزیم هیالاز است . (که در این مرکز تزریق هالیز انجام نمی شود)
   به جز تزریق هیالاز ما راه های دیگر درمان را توصیه نمی کنیم زیرا بیشتر باعث تحریک پذیری است تا درمان ژل.
   هفته خوبی داشته باشید 🌹

   • سنا گفت:

    دوست عزيز منم گونه هام و زاويه لب و چانه متاسفانه به گفته دكترم ژل رئوفيل زدن هرچي انزيم ميزنيم پاك نميشه الرژي ميده هيالاز و ورم شديد داره بعدش كه ورم مي خوابه كه خيليم وحشتناكه ورمش هيچي نميره خيلي بد تزريق شده بمنمم گفتن تا دوسال ميره اما هنوز نرفته واقعا ميخوام همه ژلام بره اما نميدنم چكار كنم..من قبلا هيالاز زدم برا ژل پرفكتا خيلي زود حلش كرد از ژل رئوفيله حتي تو زمستون وقتي سرما ميخوره صورتم ژلا ورم ميكنن درد ميكنه اصلا خيلي ناراحتم نميدونم چي بزنم بره

    • سلام وقت بخیر دوست عزیز
     ابتدا نیاز است سونوگرافی انجام دهید تا نوع ژل مشخص شود و بعد درمان را شروع کنید🌹
     جهت راهنمایی و مشاوره کامل، شما می توانید به تلگرام یا واتس اپ مشاوره ای ما پیام بفرستید تا مشاورین ما شما را راهنمایی کنند.
     09120606335

 6. Zahra گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۴ سال پیش نزریق گونه انجام دادم الان بعد از گذشت سالها گونه ای که تزریق داشته ورم میکنه یعنی این هر ۶ ماه یه بار اینجوری‌ میشه
  علتش‌چیه ایا چیز خطرناکیه ؟
  راه درمانش‌چیه ودست که میزنم درد هم داره

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   جهت مشخص شدن نوع ژل باید سونوگرافی انجام دهید تا طبق سونو راه درمان ژل شما مشخص شود.

 7. Zahra گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۴ سال پیش نزریق گونه انجام دادم الان بعد از گذشت سالها گونه ای که تزریق داشته ورم میکنه یعنی این هر ۶ ماه یه بار اینجوری‌ میشه
  علتش‌چیه ایا چیز خطرناکیه ؟
  راه درمانش‌چیه

  • سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بهتر است زودتر برای درمان آن اقدام کنید زیرا ژل شما در حال واکنش دادن میباشد ، ابتدا باید سونوگرافی انجام دهید تا نوع ژل شما مشخص شود و سپس میتوانید برای درمان آن اقدام کنید

 8. سمیر گفت:

  سلام
  من سال 98 ژل تزریق کردم به گونه ولب…لبم که بعد از سه هفته خود ژل کامل از بین رفت و چیزی ازش باقی نموند
  وی گونم دو طرف بینی با یکم فاصله…دوتا توده سفت زیر پوستم بوجود آمده…حتی آنزیم هم تزریق کردم ولی بی فایده بود،در ظاهر چیزی نشون نمیده ولی لمس که میکنم مشخصه دوتا توده زیر پوستم وجود داره…اسم ژل را نمیدونم و دکتری که این کا را انجام داده پیداش نمیکنم بپرسم چه ژلی تزریق کرده،خیلی نگرانم چه کار باید کنم؟به چند تا دکتر پوست مراجعه کردم هیچکدوم نظری نداشتند و فقط گفتند بهشدست نزن،خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   ژل زیر پنج سال پاژ نیست که نیازی به تخلیه داشته باشد و از این بابت خیالتان راحت باشد .اگر میفرمایید با تزریق آنزیم مشکل برطرف نشده به احتمال زیاد آن دو برجستگی که حس می کنید ، واکنشی است که بافت صورت به ژل نشان داده و به صورت فیبروز یا گرانول درامده و درمان خاصی ندارد.

 9. هليا حسيني گفت:

  سلام خسته نباشيد ببخشيد من ١١ماه پيش برايه خط لبخند و گونه ژل تزريق كردم اسمش رو نميدونم ولي تو اين مدت مشكلي نداشتم الان بعد از ١١ماه صورتم درد ميكنه و احساس ميكنم ژل هايه يك سمت صورتم ورم كرده خيلي ميترسم بايد چيكار كنم

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   شما ابتدا باید سونویی کامل و دقیق انجام بدید تا نوع ژل شما مشخص بشه و سپس برای درمان آن اقدام کنید
   برای فهمیدن نوع ژل میتونید به پزشک خودتون نیز مراجعه کنید
   روز خوبی داشته باشید

 10. Faribaf50@yahoo.com گفت:

  سلام خسته نباشید ،من اردیبهشت ۹۷ تزریق هیالورونیک لب داشتم بنام تجاری پرفکتا درم ولی از همون آغاز دو نقطه از لب پایینم در طرفین برجسته شده و وقتی لمس میکنم گلوله شدست و سفته و ظاهر لبم رو بد کرده و تو چشمه خیلی ،الان چیزی از ژلم باقی نمونده ولی این گلوله ها همچنان موجوده.. راهنمایی بفرمایید چه کنم و هزینه تقریبیش چقدره ممنون از شما.

  • admin گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   ژل های هیالورونیک با تزریق آنزیم از بین میرود و شما نیز به تزریق نیاز دارید ولی از آنجا که مرکز ما فقط کار های جراحی انجام میدهد ، میتوانید در این مورد به مراکز زیبایی دیگر مراجعه کنید.
   اوقات خوشی داشته باشید 🌹

 11. سیاوش نادریفر گفت:

  سلام دکتر جان من سال ۸۳ صورتم ژل پاژ تزریق شد سال۹۲ بخاطر قلمبه شدن مجبور شدم تخلیه کنم تخلیه از طریق پوست صورتم تو مطب انجام شد منتها بعد از تخلیه موهای قسمتهای مختلف مخصوصآ روی ژل صورتم ریخته شد الانم صورتم نامتقارنه و موقع خندیدن گونه هام بالا میکشه وگودی عمیقی دوطرف صورتم همراه با چروک خیلی زیاد ایجاد میشه واز نظر ظاهری خیلی زشت نشون میده . لطفآ راهنمایی کنین چیکار کنم

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   جهت انجام مشاوره غیر حضوری و راهنمایی دقیق لطفاً به شماره تلگرامی یا واتساپی مشاوره ما پیام بفرستید :
   09120606335
   روز خوب و شادی داشته باشید 🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WhatsApp