جراحی فک، کاشت پروتز زاویه فک چه کاربردی دارد؟

یکی از زیبایی های صورت که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، برجستگی زاویه فک با حدود کاملا مشخص است. این ویژگی علاوه بر زیبا نشان دادن صورت، در بهتر و جذاب تر شدن گردن نیز بسیار اثرگذار است. همانطور که در تصویر زیر دیده می شود، زاویه فک برجسته، به نمایش هر چه بهتر خط مستقیم فک تحتانی که یکی از علائم بارز جوانی محسوب می شود کمک شایانی می کند.

زوایه فک | جراحی فک و صورت

توجه به مانکن ها و مدلهایی که در تبلیغات کالاهای تزیینی سر و گردن مانند عینک دودی، جواهرات و … استفاده می شوند، به راحتی نشان می دهد که داشتن زاویه فک زیبا، در نمایش هر چه بهتر عینک طبی یا دودی، مدل و رنگ موها و … بسیار اثرگذار است.

پروتز زاویه فک

استفاده از پروتز زاویه فک تنها جنبه زیبایی دارد و در افرادی به کار می رود که بخواهند زاویه فک برجسته تری داشته باشنداغلب این افراد هیچگونه نقص مادرزادی در صورت ندارند و تنها برای زیباتر شدن چنین کاری می کنند گاهی برخی افراد به دلیل وجود نقص مادرزادی یا رشد نامتقارن استخوان، دچار نقص رشد زاویه فک در یک یا دو طرف صورت می شوند. در چنین حالتی برای برطرف شدن این نازیبایی می توان از پروتز زاویه فک به صورت یک یا دو طرفه استفاده نمود.

چه نوع پروتزهایی برای زاویه فک استفاده می شود؟

پروتز مدپور:

در حال حاضر بیشترین پروتزی که توسط جراحان خبره در ایران برای زاویه فک (پروتز زاویه فک) استفاده می شود، پروتز مدپور است. تنوع مدل و سایز این پروتز (پروتز زاویه فک – پروتز مدپور) زیاد است و به دلیل قابلیت شکل پذیری، می توان آن را برای هر فرد به صورت اختصاصی تغییر شکل داد، این ویژگیها تنوع مدل و شکل پذیری پروتز مدپور باعث می شود که مراجعه کنندگان بعد از استفاده رضایت بسیار بالایی از آن داشته باشند.

انواعی از پروتز مدپور را در تصاویر زیر می توانید مشاهده کنید:

مدپور - پروتز
پروتز مدپور

پروتز سیلیکونی:

نوع دیگر پروتز زاویه فک که در ایران وجود دارد سیلیکونی است که از تنوع مدل کمتری برخوردار است و قابلیت تغییر شکل ندارد با وجودی که کارگذاری این پروتز (پروتز زاویه فک) برای جراح بسیار آسانتر از مدپور (پروتز زاویه فک مدپور) است ولی به دلیل عدم شکل پذیری، کمتر استفاده می شود و بیماران نیز بعد از استفاده از آن، رضایت کمتری دارند.

عمل نصب پروتز فک (جراحی فک) چگونه است؟

 جراحی پروتز فک  اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و از طریق برش کوچکی که در داخل دهان داده می شود، پروتز فک در محل قرار می گیرد.

توجه: به دلیل اینکه برش جراحی بر روی پوست صورت یا گردن داده نمی شود، هیچگونه ردی از جراحی باقی نمی ماند.

هرچند می توان پروتز فک را بدون بخیه یا پیچ کردن در محل زاویه فک رها نمود، ولی من (دکتر اکبر بیات)  برای جلوگیری از جابه جایی پروتز فک، آن را بوسیله پیچ در محل ثابت می نمایم.

جهت مشاهده گالری تصاویر قبل و بعد جراحی پروتز فک  روی همین لینک کلیک نمایید.

 

در زیر می توانید فیلم عمل کاشت پروتز فک توسط فلوشیپ جراحی سر و گردن و یکی از با سابقه دار ترین جراحان پلاستیک صورت ایران که تاکنون بیش از ۲۸۰۰ عمل موفق جراحی زیبایی انجام داده است را  مشاهده نمایید:

اگر فردی تمایل به استفاده از پروتز زاویه فک نداشته باشد، جایگزین های دیگر برای برجسته سازی زاویه فک چیست؟

برای برجسته سازی زاویه فک، علاوه بر پروتز ، می توان از تزریق چربی، تزریق ژل و حتی استفاده از نخ های مخصوص حجم دهنده مانند نخهای لیفت، بهره برد>توصیه می کنم که این روشها را در مواردی انتخاب کنید که تغییر کمی در برجسته سازی زاویه فک، شما را راضی می کند از بین روشهای فوق، تزریق ژل و استفاده از نخ، نتایج موقتی در پی داشته و بعد از مدتی نیاز به تجدید و تکرار برجسته سازی زاویه فک دارند در حالی که استفاده از تزریق چربی، اثر دائمی به دنبال دارد

استفاده از روشهای جایگزین پروتز زاویه فک، برای افراد نکته سنج و مشکل پسند و کسانی که برجستگی زیادی را در زاویه فک می خواهند، رضایت بخش نیست. دلیل اصلی این امر مهم، ماهیت برجسته سازی است. پروتز زاویه فک باعث برجستگی اسکلت استخوانی می شود در حالی که استفاده از روش جایگزینی باعث ضخیم شدن بافت نرمی که بر روی استخوان قرار می گیرد می شود. اسکلت برجسته با حرکت سر و چرخش گردن به بالا، پایین و اطراف، کاملا ثابت است و برجستگی و زیبایی خود را حفظ می کند در حالی که بافت نرم روی استخوان، قابلیت چند سانت جابه جایی به اطراف را دارد مثلا بسته به وضعیت چرخش سر و گردن، گاهی بالاتر و یا پایین تر از محل واقعی زاویه فک را برجسته می کند و این نکته باعث می شود که در افرادی که پروتز استفاده می کنند، زاویه و خط فک در وضعیتهای مختلف سر، بهتر جلوه گر شود همین نکته باعت می شود که تا حدودی افرادی که پروتز مدپور استفاده می کنند نیز رضایت بالاتری نسبت به افرادی که از پروتز سیلیکون استفاده می کنند داشته باشند پروتز سیلیکونی مانند بافت روی استخوان، نرم است درحالی که پروتز مدپور مانند خود استخوان سفت و محکم است.

پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *