جراحی زیبایی چانه | کاشت پروتز چانه

پروتز چانه چیست ؟

 پروتز چانه وسیله ای است که در شکلها و سایزهای مختلف ساخته شده است و برای برجسته سازی چانه (جراحی چانه | عمل زیبایی چانه | زیبا سازی چانه) کاربرد دارد. جنس این وسیله از موادی است که با بافتهای نرمال بدن سازگاری دارد و میتواند به مدت طولانی و حتی برای همیشه در بدن باقی بماند.


پروتز چانه | جراحی چانه | عمل جراحی چانه | زیباسازی چانه

کاشت پروتز چانه

پروتز چانه چه کاربردی دارد؟

در افرادی که به دلیل کوچک بودن چانه، قسمت پایین صورت با بخشهای بالایی آن تناسب ندارد، زیبایی بخشهای دیگر صورت هم چندان دیده نخواهد شد. لبهای زیبا در کنار چانه کوچک، جذابیت خود را نمی تواند نشان دهد و این موضوع برای بینی و دیگر قسمتهای صورت و گردن نیز صادق است. در چنین وضعیتهایی می توانیم با استفاده از برجسته کردن چانه (جراحی چانه | عمل زیبایی چانه)، این ناهماهنگی را اصلاح نماییم و علاوه بر زیبا سازی چانه ، اجزاء دیگر صورت را نیز به زیبایی به نمایش بگذاریم. یکی از مرسوم ترین روش برجسته سازی چانه، استفاده از پروتز چانه است.

جراحی زیبایی چانه | کاشت پروتز چانه

از دیگر کابردهای مهم پروتز چانه که در ایران کمتر از آن استفاده می شود، جوان سازی قسمت پایینی صورت است. با افزایش سن، چانه و مخصوصا بافتهای اطراف آن کم حجم و کوچک می شود و قرار گرفتن پروتز در این محل باعث بازگرداندن حجم از دست رفته و جوانسازی صورت می گردد.

پروتز چانه | جراحی چانه | نصب پروتز چانه

توجه: جراحی چانه – عمل زیبایی چانه – کاشت پروتز چانه جنبه زیبایی دارد، و با وجودی که افراد استفاده کننده بعد از جراحی چانه روحیه بهتری پیدا می کنند، عمل درمانی محسوب نمی شود و در تمام دنیا، خارج از تعهدات بیمه است.

برای انتخاب سایز پروتز در عمل زیبایی چانه چه باید کرد؟

برای انتخاب سایز پروتز باید به وضعیت ناودان بین لب و چانه، فرم لب ها ( مخصوصا لب پایین)، وضعیت بسته شدن دندانها و همچنین وضعیت بالای گردن توجه کرد. نادیده گرفتن این موارد و انتخاب نامتناسب سایز پروتز، هرچند ممکن است در یک نمای صورت تغییرات خوبی ایجاد کند، ولی در نماهای دیگر چندان زیبا و طبیعی نخواهد بود.

توجه: برجسته کردن بیش از حد چانه در خانمها، علاوه بر اینکه چهره را مردانه می کند، باعث عمق تر شدن ناودان بین لب و چانه ( ناودان لابیومنتال) می شود که نمای ناخوشایندی محسوب می شود.

خوشبختانه با استفاده از نرم افزارهای مختلف، می توان قبل از جراحی، چهره بیمار را با پروتز فرضی طراحی کرد و بدین ترتیب بیمار با اطمینان بیشتری به این انتخاب دست بزند.

جراحی چانه از چه روشهایی انجام می شود و این روشها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پروتز چانه را می توان از داخل دهان و یا از زیر چانه نصب نمود (جراحی چانه – عمل زیبایی چانه)در روش داخل دهانی، برش جراحی چانه در داخل دهان و پشت لب پایین قرار می گیرد. لذا از مزیتهای مهم این روش می توان به این اشاره کرد که برشها چون داخل دهان است به هیچ وجه دیده نمی شود. گاهی برخی از بیماران این روش را ترجیح می دهند. در این روش عضله چانه ( منتالیس) برای رسیدن به محل جایگذاری پروتز باید قطع می شود، ++++++++++++++ عکس شماتیک+++++++++++ هرچند که بعد از پایان عمل این عضله با استفاده از بخیه های مخصوص ترمیم می شود ولی باز هم مانند عضله طبیعی نخواهد بود و به مرور ( بعد از سالها) باعث تغییر شکل در لب پایین شود. همچنین احتمال آسیب عصب حسی چانه ای (عصب منتال) در روش داخل دهانی بیشتر است (افرادی که بعد از نصب پروتز دچار بیحسی در لب پایین می شوند در این دسته اند) از طرف دیگر به دلیل کوچک بودن ناحیه دید جراح، امکان تراشیدن و فرم دهی پروتز نصب شده محدود می باشد.

جراحی پروتز چانه | کاشت پروتز چانه

نصب پروتز چانه از بیرون ( از طریق برشی در زیر چانه) دید بسیار مناسب و خوبی را برای فرم دادن پروتز نصب شده می دهد و همچنین در افرادی که غبغب دارند، به طور همزمان می توان با برداشتن چربیهای زیر چانه، غبغب را هم اصلاح نمود. تنها ایرادی که به این روش گرفته می شود این است که بعدها اثر برش پوستی دیده شود. خوشبختانه محل برش به گونه ای است که در حالت عادی هیچگاه دیده نمی شود و با ترمیم ظریف این ناحیه، اغلب محل برش به مرور زمان تا حد بسیار زیادی برطرف می شود.

توجه: در روش برش از راه بیرون، جراح نمای بسیار خوب پانورامیک برای بررسی دقیق لبه فک تحتانی دارد که این موقعیت خاص اجازه می دهد که بهترین قضاوت زیبایی شناسی را برای نصب پروتز انجام دهد.

پروتز چانه با پیچ ثابت شود بهتر است یا با بخیه؟

برای نصب پروتز (جراحی چانه – عمل زیبایی چانه) می توان آن را با استفاده از پیچ یا بخیه استفاده کرد، از سوی دیگر در صورتی که جراح محل نصب پروتز را خیلی باز نکرده باشد، می تواند پروتز چانه را بدون پیچ و بخیه، به صورت آزاد در محل رها کند ولی در مورد اخیر احتمال جابه جایی پروتز بسیار زیاد خواهد بود. ثابت کردن پروتز با استفاده از پیچ به ما کمک می کند که از جابه جا شدن پروتز جلوگیری کنیم و همچنین در چانه هایی که قبل از جراحی چانه غیر قرینگی دارند، بعد از نصب و ثابت کردن پروتز، من (دکتر اکبر بیات) با تراشیدن بخشهایی از پروتز، سعی در قرینه سازی چانه جدید میکنم. تجربه من در بیماران قبلی نتایج فوق العاده ای را در قرینه سازی چانه جدید با استفاده از پروتز و بدون هیچگونه نیازی به تراشیدن استخوان، نشان داده است.

برای انتخاب پروتز چانه به چه پارامترهایی دقت کنیم؟

اغلب افراد در زمان انتخاب پروتز چانه فقط به یک بعد، یعنی جلو آمدن چانه ( افزایش پروجکشن) فکر می کنند. در حالی که برای داشتن چانه زیبا باید تغییر سه بعدی در چانه ایجاد شود. لذا حتما به عرض چانه در نمای تمام رخ دقت داشته باشید. عرض متناسب چانه می تواند لبه استخوان فک پایین را هموار و در یک راستا نشان دهد (حالتی که در یک فرد جوان دیده می شود) و همچنین به زیبا نشان دادن زاویه فک کمک فراوان کند. عدم توجه به این موضوع می تواند باعث شود که با وجود برجسته بودن چانه به جلو، زیبایی پایین صورت چندان نمایان نشود.

جراحی چانه | chin-augmentation

توجه به ابعاد بازوهایی که در طرفین پروتز چانه قرار دارند بسیار مهم است. انتخاب مناسب طول بازوهای پروتز در تعیین شکل چانه آینده تاثیر فراوان دارد. پروتزهای قدیمی به صورتی طراحی می شدند که طول بازوهای کوتاهی داشتند و فقط چانه را از قسمت جلو برجسته می کردند.

++++++++++++++++++++ تصویری از پروتز قدیم (دکمه ای) و پروتز جدید +++++++++++++++++++

استفاده از مدلهای قدیمی پروتز چانه هنوز در برخی افراد کاربرد دارد ولی در اغلب مراجعه کنندگان قابل استفاده نیست زیرا به کار بردن آن باعث نمایان شدن گودی در قسمتهای طرفی چانه (prejowl sulcus ) میشود که این وضعیت در افراد مسن دیده می شود.

جراحی چانه

انتخاب مناسب پروتزهایی که بازوهای بلند دارند، برای ما این امکان را برقرار می کند که بعد از نصب پروتز چانه (عمل زیبایی چانه)، گودی های طرفی چانه پر شود و با این روش علاوه بر برجسته کردن چانه به جلو، جوان سازی صورت در پایین آن (اطراف چانه و لبها) نیز انجام پذیرد.

جنس پروتز چانه چه تاثیری در نتایج طولانی مدت دارد؟

تغییرات مثبت زیبایی که بعد از عمل زیبایی چانه در افراد دیده می شود، در کوتاه مدت (کمتر از 1-2 سال) برای تمامی پروتزهای به کار رفته به صورت یکسان است. ولی نتایج طولانی مدت پروتزها تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. سازگاری پروتز چانه با بدن و تغییراتی که در اطراف پروتز به مرور زمان ایجاد می شود در نتایج طولانی مدت بسیار مهم است. پروتزهای سیلیکونی (همچنین پروتزهای تفلونی و موارد مشابه) که سطحی صاف دارند، باعث تشکیل کپسولی در اطراف خود می شوند، این پروتزها زمانی که بر روی استخوان قرار می گیرند، به مرور باعث جذب و تحلیل استخوان مجاور خود می شود و می تواند باعث عقب رفتن پروتز بعد از چند سال شوددر نتیجه بعد از نصب پروتزهای سیلیکونی، چانه در ماههای اولیه نمای بهتری نسبت به چند سال بعد دارند. همچنین ریسک عفونت در پروتز سیلیکونی کمی بالاتر است البته عفونت پروتزهای صورت به ندرت ایجاد می شود ).

در مقابل این دسته از پروتز ها (سیلیکونی، تفلونی و…)، پروتز مدپور وجود دارد که متخلخل است و مانند اسفنج حفره های فراوان دارد. وجود این حفره ها مانع ایجاد کپسول در اطراف پروتز می شود و هیچگونه خوردگی برروی استخوانهای زیرین درست نمی کند. لذا علاوه بر اینکه در طولانی مدت، نتیجه حاصل از این پروتزها ثابت است، این پروتزها در مقابل عفونت مقاومتر از انواع دیگر پروتز می باشد. با این حال به دو دلیل عمده استفاده از این پروتز کمتر رایج است . 1. قیمت این پروتز بیشتر از انواع دیگر است 2. نصب کردن و تراشیدن این پروتز دقت بالایی لازم دارد و فقط جراحانی که مهارت بالایی برای نصب این پروتز ها دارند می توانند به نتایج مطلوب برسند.

توجه: نتایج کوتاه مدت پروتز چانه در تمامی انواع پروتز یکسان است. تفاوت اصلی در نتایج طولانی مدت پروتزهاست.

عزیزان جهت مشاهده گالری تصاویر قبل و بعد جراحی زیبایی چانه این مرکز به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

در فیلم زیر می توانید نحوه انجام کاشت پروتز چانه برروی بیمار را  توسط جراح مشاهده نمایید:

ارتباط با مشاوران مرکز جراحی زیبایی زیبایی دکتر اکبر بیات

 • مشاوران زیبایی چهره (قبل از عمل زیبایی) :

جهت اخذ مشاوره رایگان در خصوص وضعیت فعلی چهره و بررسی نیاز به این عمل جراحی می توانید با شماره های زیر  در تماس باشید :

۲۲۱۳۰۷۴۰ – ۲۲۳۴۲۹۷۸

۰۹۱۲۰۶۰۶۳۳۵  (امکان تماس تلفنی و همچنین ارتباط از طریق تلگرام و ارسال تصویر برای مشاور در ساعات کاری مطب – ۱۰ صبح تا ۸ شب– امکانپذیر است)

 • مشاور (بعد از عمل زیبایی) :

پس از انجام جراحی زیبایی، در صورتیکه سئوال یا پرسشی در خصوص مراقبتهای بعد از عمل دارید می توانید با شماره زیر در تماس باشید:

۰۹۱۹۰۷۰۹۲۶۷

جهت مشاهده سایر خدمات جراحی زیبایی صورت، همچنین سایر خدمات زیبایی صورت مرکز جراحی زیبایی دکتر اکبر بیات به لینک مربوطه مراجعه کنید.

2 دیدگاه ها

 1. ؟ گفت:

  عکس چهارم علاوه بر پروتز چانه.هم بینیش عمل شده هم پوستش کشیده شده .سنش هم حداقل 30 سال با عکس کناریش تفاوت داره.همون هست قبل و بعد از عمل.یا دو نفر متفاوت هستن؟

  • دکتر اکبر بیات گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز
   خیر عزیزم این تصویر قبل و بعد از جراحی نمیباشد ، برای مقایسه است
   روز شادی داشته باشید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *