جراحی زیبایی پلک – Blepharoplasty

چشم ها دریچه ای به سوی روح و روان انسانهاست. در ارتباطات غیر کلامی و بیان احساسات، چشمها نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. چشمها به راحتی می توانند حالتهای هیجانی مانند عصبانیت، غمگینی، شادی، تعجب، ناامیدی، عشق و را بیان کنند. همین خصوصیات چشمها باعث می شود با وجودی که تغییرات پیری در تمام بخشهای صورت ایجاد می گردد، این تغییرات در قسمت بالای صورت ( اطراف چشمها) بسیار بیشتر از قسمت پایین صورت خود را نشان دهد.

عضلات اطراف چشم در ابراز احساسات از طریق چشم بسیار نقش موثری دارند. در روند پیر شدن، تغییراتی در این عضلات و پوست روی انها به صورت شلی و افزایش چین ایجاد می شود. جراحی پلک -بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) در بازگرداندن این تغییرات به حالت جوانی به طور موثر عمل می کند و امروزه این کار به صورت شایع انجام می شود.

قبل از انجام جراحی زیبایی پلک Belpharoplasty  (اصلاح افتادگی پلک):

بررسی دقیق نواحی اطراف چشم بسیار مهم است. در پلک بالا، توجه به وضعیت ابروها و بررسی افتادگی ابرو از اهمیت بالایی برخوردار است. برای کسب بهترین نتیجه از جراحی پلک و همچنین جلوگیری از عارضه بسته نشدن پلک، باید ابتدا افتادگی ابرو برطرف شود. در نظر نگرفتن همین نکته کوچک می تواند هر جراحی پلک بالا را به اشتباه بزرگی منتهی کند. پزشکی که قبل از جراحی پلک (جراحی افتادگی پلک بالا)، از افتادگی ابرو بی اطلاع باشد و یا ان را در نظر نگیرد، ناخودآگاه مقدار بیش از حدی از پوست پلک بالا را برمی دارد و همین امر باعث می شود که بعد از جراحی پلک بالا، چشمها به درستی بسته نشوند. به طور کلی برای جلوگیری از عارضه بسته نشدن چشمها در جراحی پلک بالا (جراحی افتادگی پلک بالا)، حداقل 20 میلیمتر پوست سالم باید از زیر ابرو تا لبه مژه ها باقی مانده باشددر مورد پلک پایین نیز قبل از انجام جراحی پلک – بلفاروپلاستی Belpharoplasty  (جراحی زیبایی پلک)، باید وضعیت گونه ها بررسی شود. اصلاح افتادگی گونه ها و برطرف کردن گودی زیر چشم با تزریق ژل یا تزریق چربی، می تواند باعث شود که نتایج فوق العاده ای از جراحی پلک بدست آید. در جراحی پلک پایین نیز مانند جراحی پلک بالا، هدف مهم ما، اصلاح شلی و افتادگیهای بافتهای زیر پوستی است به این معنی که حداقل پوستی که برای برطرف کردن چینهای زیر چشم لازم است برداشته می شود. برداشتن بیش از حد پوست در جراحی پلک پایین، علاوه بر اینکه خطر بسته نشدن پلک را به دنبال دارد، می تواند به پیر تر نشان دادن چشمها منجر شود.

 با افزایش سن، پلکها (اطراف چشم) چه تغییری می کنند؟

با افزایش سن و پیری صورت، تقریبا در همه افراد پوست پلک شل و دارای چینهای زیاد می شود. در برخی افراد چربی های زیر پلک زیاد شده و به صورت پف در پلک بالا یا پایین خود را نشان می دهد. همزمان با افتادگی پلک بالا، ابروها دچار افتادگی می شوند و فاصله بین چشم و ابرو کاهش می یابد.همزمان با تغییرات پلک پایین، افتادگی گونه و کم شدن چربیهای زیر چشم نیز دیده می شود. گاهی علائم پیری در دو طرف صورت با یکدیگر متفاوت است، به این معنی که ممکن است یک پلک یا ابرو نسبت به سمت مقابل ، افتادگی کمتر یا بیشتری داشته باشد. اصلاح همزمان این غیر قرینگی در حین عمل جراحی پلک – بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) برای رسیدن به نتیجه مطلوب الزامی است.

برای جوان سازی پلک ها (اطراف چشم) چه کارهایی می توان کرد؟

  • همه ما می دانیم که با برداشتن پوست اضافه در کسانی که افتادگی پلک ناشی از پوست اضافه دارند (جراحی زیبایی پلک – بلفاروپلاستی )، می تواند در جوانسازی صورت تغییر زیادی ایجاد کرد.
  • گاهی افتادگی پلک، به صورت واقعی نیست و نمای ایجاد شده به دلیل افتادگی ابروست، لذا با اصلاح ابرو، زیبایی چشمها بیشتر می شود.
  • در مواردی که چینهای اطراف چشم (پلک و ابرو) زیاد باشد و افتادگی پلک خفیف باشد، با روشهایی بسیار آسانتر از جراحی پلک ( بلفاروپلاستی )، می توان جوانسازی اطراف چشم را انجام داد. یکی از بهترین و مرسومترین روشها، استفاده از بوتاکس در این نواحی است. اصلاح گودی زیر چشم (ناودان اشکی) در جوانسازی پلک پایین بسیار مهم است. این کار را می توان با تزریق چربی زیر چشم یا تزریق ژل در این ناودان اصلاح کرد. تزریق چربی در این قسمت اثر دائمی و ماندگار دارد.

جراحی زیبایی پلک بالا

در پلک افراد جوان، معیارهای زیر نشان دهنده جوانی و زیبایی است:

1. وجود شیار پلک بالا، به زیبایی پلک کمک می کند. در نژاد آسیایی، ممکن است شیار پلک بالا و جود نداشته باشد و یا فاصله آن از لبه پلک کم باشد. (فاصله لبه پلک تا شیار پلک بالا، در خانمها برای آرایش کردن و سایه چشم به کار می رود، و کاهش مانع آرایش مناسب چشم می شود)

2. فاصله بین شیار پلک بالا تا زیر ابروها، ۳ تا ۵ برابرفاصله بین لبه موژه ها تا شیار پلک بالا است. (با افزایش سن، این نسبت بهم می خورد)

3. پلک بالا حدود ۲-۳ میلیمتر از عنبیه را می پوشاند در حالی که پلک پایین مماس با عنبیه است یا تنها ۱ میلیمتر روی آن را می پوشاند.

جراحی زیبایی پلک | بلفاروپلاستی

با افزایش سن، پلک بالا چه تغییری می کند؟

در اثر افزایش سن، ۴ تغییر اصلی در پلک بالا و نواحی اطراف ایجاد می شود که برای جوانسازی آن باید مورد ارزیابی قرار گیرد. این ۴ تغییر اصلی به صورت زیر است.

1. شل شدن و افزایش پوست پلک ( باعث کاهش یا از بین رفتن فاصله شیار پلک بالایی از لبه موژه ها می شود)

2. افزایش بافت عضلانی اضافه در پلک بالا

3. حجیم شدن و بیرون زدن چربیها در نواحی مختلف پلک بالا

4. پایین آمدن همزمان ابروها

همه افراد به یک نسبت دچار این 4 تغییرنمی شوند لذا برای جوانسازی پلک بالا، باید مشخص شود که کدامیک از تغییرات ایجاد شده و برای جوانسازی لازم است اصلاح شود. لذا در جراحی زیبایی پلک، ممکن است در پلک یک فرد، چربیهای بیشتری برداشته شود در صورتی که در پلک فرد دیگر، مقدار بیشتری از عضلات و پوست برداشته شود.

قبل از جراحی پلک بالا، وضعیت پلک به صورت زیر است، و ما باید آن را مطابق وضعیت دوران جوانی نماییم.

تعییرات پلک بالا با افزایش سن | جراحی زیبایی پلک بالا

مراحل جراحی پلک بالا

1. طراحی و محاسبات

با محاسبات دقیق زیر می توانیم محل برش جراحی، مقدار پوست اضافه ای که لازم است برداشته شود و محلی که چین پلک بالا قرار است در انجا قرار گیرد را تعیین می نماییم.

طراحی و محاسبات دقیق محل برش جراحی زیبایی پلک | جراحی اصلاح افتادگی پلکتوجه: درحین بررسیهای قبل از عمل و در طول مدت جراحی، این نکته در نظر گرفته می شود که فاصله لبه مژه ها تا زیر ابرو به کمتر از 20 میلیمتر نرسد تا زیبایی پلک برقرار بماند و تضمینی برای بسته شدن طبیعی پلک بالا گردد.

2.برداشتن پوست (اهی همراه با عضله) اضافه پلک بالا:

ثابت ترین اقدام در جراحی پلک بالا، این است که پوست اضافه ای که با افزایش سن ایجاد شده را برداریم، با این کار و رعایت استاندارها، می توانیم بدون نگرانی از عوارض خطرناک، تغییر بسیار مفیدی در جوانسازی اطرف چشم ایجاد کنیم. بسیاری از مراجعه کنندگان جوانی که دچار افتادگی خفیف پلک می باشند، تنها به همین تغییر نیاز دارند و اقدام دیگری لازم نیست.

برداشتن پوست اضافه در جراحی زیبایی پلکتوجه: اغلب مقداری از عضله اضافی پلک بالا به همراه پوست برداشته می شود.

جراحی زیبایی پلک بالا | اصلاح افتادگی پلک3. اصلاح چربیهای اضافه یا جا به جایی چربیها:

در برخی از افراد، پس از برداشتن پوست و عضله اضافی پلک بالا، مقداری چربی از قسمتهایی که پف بیش از حد دارند برداشته می شود. برداشتن چربی، در همه بیماران به یک صورت انجام نمی گیرد. در برخی افراد این کار فقط در قسمت میانی پلک بالا لازم است در حالی که در برخی دیگر در قسمت داخلی چشم، چربیهای اضافه برداشته می شوند همچنین برخی ممکن است چربیهای اضافه در هر دو منطقه برداشته شود در نهایت برخی از افراد اصلا به برداشتن چربی نیازی ندارند و مهمتر اینکه دربرخی از افراد لازم است چربی ها را فقط از بخشی که زیاد است به سمت بخشی که کمبود چربی دارد منتقل کنیم تا بهترین نتیجه زیبایی پلک را بدست آوریم. در تصویر زیر محلهایی که ممکن است چربیهای مختلف آن برداشته شود، نشان داده شده است.

برداشتن چربی اضافه پشت پلک | جراحی زیبایی پلک

3. بالابردن و ثابت کردن ابرو همزمان با اصلاح پلک بالا و از همان برش جراحی:

همزمان با جراحی زیبایی پلک بالا، جراح می تواند، ابروها را کمی از محل خود بالاتر ببرد و ثابت کند. در این روش، بخشهایی از انتهای ابرو ( دم ابرو) از بافتهای زیرین خود آزاد می شود و به قسمتهای بالاتر منتقل می گردد، سپس در محل جدید با استفاده از بخیه هایی به بافتتهای زیرین خود بخیه می شود.

این روش اقدامی است که نتیجه جراحی پلک را به صورت بسیار بارزی بهبود می بخشد، همچنین این کار باعث می شود نتیجه بدست آمده در جراحی پلک به مدت طولانی تری (سالیان طولانی) ماندگار بماند. من ثابت کردن (فیکس کردن) ابرو را به اغلب مراجعه کنندگان برای جراحی پلک توصیه می کنم. این تکنیک به نوعی تضمین کننده اثر ماندگار جراحی زیبایی پلک است. شما مراجعه کننده عزیزی که تمایل به جراحی زیبایی پلک دارید، در سالهای آینده، به طور طبیعی با افتادگی ابرو، که باعث بازگشت علائم افتادگی پلک است، روبرو خواهید شد، لذا با فیکس کردن ابرو، اثر زیبایی پلک به مدت بیشترب باقی خواهد ماند. با این حال این کار کاملا انتخابی است و تصمیم گیرنده اصلی، شما هستید.

با اطلاعاتی که در بالا گفته شد، شما به راحتی می توانید چند سوال بسیار مهم زیر که در مورد جراحی  پلک بالا وجود دارد، پاسخ دهید.

  • چرا در برخی افراد با وجودی که نیاز به جراحی زیبایی پلک داشتند و این کار را انجام داده اند، چهره آنها چندان جوانتر نشده است؟

در جراحی زیبایی پلک، توجه به علائم پیری ایجاد شده در پلک و رفع انها بسیار مهم است. باقی ماندن هر کدام از 4 علامت گفته شده در بالا، می تواند مانع نتیجه بهتر شود. نکته ای که بیش از همه نادیده گرفته می شود، عدم توجه به وضعیت ابروها و برقرارکردن فاصله نرمال بین چشم و ابرو است. در افرادی که افتادگی ابرو دارند و در حین زیبایی پلک به آن توجه نمی شود، تا زمانی که افتادگی ابرو اصلاح نشود، نتیجه جراحی زیبایی پلک چندان رضایتبخش نخواهد بود.

  • چرا بعد از جراحی زیبایی پلک بالا، چشمها بسته نمی شود؟

گاهی به دلیل عدم محاسبه قبل از جراحی، پوست پلک بالا بیش از حد برداشته می شود، و این خطا منجر به اختلال حرکت پلک بالا می شود. عامل اصلی که باعث می شود یک پزشک، دچار چنین اشتباه بزرگ شود، عدم بررسی وضعیت ابرو و عدم رعایت استانداردهای قبل از جراحی است.

  • چرا بعد از جراحی پلک بالا، نه تنها چشمها جوانتر نشده اند، بلکه کمی گود تر و مسن تر به نظر می رسند؟

در سالهای قبل، بسیاری پزشکان تمایل زیادی به برداشتن چربیهای پلک بالا داشتند، امروزه مشاهده شده که این کار تا حد امکان با احتیاط باید صورت گیرد. در بسیاری از موارد بهتر است به جای برداشتن چربی، تنها چربیها را از ناحیه ای به ناحیه دیگر در پلک منتقل کنیم تا نتیجه بهتری بدست آوریم.

  •  آیا ممکن است علامت افتادگی پلک، در یک فرد بسیار جوان دیده شود؟

علامت افتادگی پلک بالا، لزوما به دلیل تغییرات خود پلک نیست. گاهی افتادگی ابرو، دقیقا علامت افتادگی پلک را ایجاد می کند. تفکیک این دو از یکدیگر فقط با معاینه دقیق صورت می گیرد. افتادگی ابرو جنبه ارثی دارد و ممکن است در کودک 3 ساله نیز علامت افتادگی ابرو را مشاهده کنیم. با مقایسه هر فردی که دچار افتادگی ابرو است، با بستگان نزدیکش، می توانیم علائم افتادگی ابرو را در افراد دیگر خانواده او ببینیم. در نمونه زیر شما اثر افتادگی ابرو بر پلک ها را بهتر درمی یابید.

جراحی پلک | اصلاح افتادگی پلکبیمار فوق برای جراحی پلک بالا مراجعه نمود، ولی با بررسی دقیق مشخص شد که افتادگی ابرو نمایی شبیه افتادگی پلک برای ایشان ایجاد نموده است. لذا با اصلاح افتادگی ابرو به صورت اندوسکوپی، و بدون هیچ گونه جراحی پلک، فرم چشمها تغییر کرده و جوانسازی اطراف چشم صورت گرفته است. بنابراین هر پلکی با وجود نشان دادن تغییرات ناشی از افزایش سن، لزوما نیاز به جراحی ندارد.

  •  آیا ممکن است در جراحی زیبایی پلک بالا، غیر قرینگیهای پلک اصلاح شود؟

در جراحی زیبایی پلک  تیم جراحی سعی دارد  که نا متقارنی ها را اصلاح کند ولی به طور  کامل اصلاح نخواهد شد ،چراکه این مسئله  کاملا به عضله صورت بستگی دارد و همیشه عضله ی یک طرف  صورت قوی تر از سمت دیگر است. همین موضوع  نیز در بدن هم وجود دارد. گاها  یک دست یا یک پا بزرگتر یا حتی قوی تر می باشد .خب این جریان کاملا به عضلات بستگی دارد.

جراحی زیبایی پلک | بلفاروپلاستیهمانطور که در عکس فوق مشاهده میکنید  تا حدی نامتقارنی صورت اصلاح شده شده است و مجدد تاکیید داریم به طور کامل اصلاح نمی شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی پلک

جهت آشنایی با مراقبت های بعد از عمل جراحی اصلاح افتادگی پلک، لطفا به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

عزیزان جهت مشاهده گالری تصاویر جراحی زیبایی پلک – بلفاروپلاستی این مرکز به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

در زیر می توانید فیلم عمل جراحی زیبایی پلک توسط فلوشیپ جراحی سر و گردن و یکی از با سابقه دار ترین جراحان پلاستیک صورت ایران که تاکنون بیش از ۲۸۰۰ عمل موفق جراحی زیبایی انجام داده است را  مشاهده نمایید:

 

جهت مشاهده سایر خدمات جراحی زیبایی صورت، همچنین سایر خدمات زیبایی صورت مرکز جراحی زیبایی دکتر اکبر بیات به لینک مربوطه مراجعه کنید.

پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *