عمل زیبایی بینی رایج ترین جراحی زیبایی در ایران است. بسیاری از متقاضیان جراحی زیبایی بینی یا راینوپلاستی از کشورهای حوزه خلیج فارس، خاور میانه وحتی اروپا و آمریکا به کشور ایران سفر میکنند و شاید به جرات بتوان گفت جراحان ایرانی در این جراحی “برند” شده اند! و اعتبار جهانی دارند که البته قیمت پایین این جراحی در ایران نسبت به کشورهای دیگر دنیا و ابتکار عمل و هنرمندی جراحان ایرانی میتواند از دلایل شهرت ایران برای این نوع عمل زیبایی در جهان باشد.

در این مختصر مقاله سعی داریم نکات مفید و ارزنده ای را برای انتخاب بهترین جراح زیبایی در اختیار شما قرار دهیم و پس از مطالعه این متن شما براحتی میتوانید از چگونگی این جراحی مطلع شوید.

در علم پزشکی راینوپلاستی به معنای جراحی زیبایی و اصلاح عیوب ناحیه بینی است.

از آنجایی که بینی در مرکز صورت قرار گرفته است زیبایی بینی و تناسب آن با سایر اجزاء صورت، تاثیر زیادی در زیبایی کل چهره دارد.

هدف از انجام جراحی بینی، تغییر ظاهر بینی برای برطرف کردن عیوب بینی و ایجاد تناسب بین بینی با سایر قسمت های صورت و در عین حال حفظ عملکرد تنفسی فرد است.

در این جراحی میتوانیم با کوچک و یا بزرگ کردن قسمت هایی از بینی و یا با اصلاح زوایای بینی، بینی زیبا و متناسبی را در چهره فرد ایجاد کنیم.

در برخی افراد با ایجاد تغییر کوچکی در بینی، میتوان جذابیت و زیبایی فرد را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داد.

نکته ی بسیار مهمی که در جراحی بینی حتما باید به آن توجه شود، حفظ عملکرد تنفسی بینی است. جراحی زیبایی بینی نباید منجر به ایجاد اختلال در عملکرد این عضو از چهره شود.

عمل جراحی بینی اغلب در موارد زیر انجام می شود:


 • برداشتن قوز بینی (Humpectomy)
 • کوچک (یا در موارد نادر بزرگ) کردن سایز بینی نسبت به دیگر قسمت های صورت
 • کاهش پهنای بینی (جراحی بینی گوشتی)
 • اصلاح کجی بینی در اثر شکستگی های قبلی
 • کوچک کردن سوراخ های بینی در مواردی که بزرگ و پهن باشند.
 • اصلاح عیوب نوک بینی اعم از بزرگ بودن،پهن بودن و یا افتادگی نوک بینی (Tip Plasty)
عمل بینی
جراحی زیبایی بینی استخوانی
جراحی بینی گوشتی

نکات مهم قبل از انجام جراحی زیبایی بینی


 • توصیه می شود ابتدا با گرفتن عکس از نماهای مختلف، بینی از زوایای مختلف بررسی شود زیرا ممکن است برخی عیوب موجود در بینی در نمای کلی، مشخص نباشد.
 • توجه به دیگر قسمت های صورت بخصوص چانه و گونه ها و بررسی تناسب این بخش ها با بینی از نکات بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه شود زیرا کوچک بودن هرکدام از این قسمت ها میتواند باعث بزرگ تر به نظر آمدن بینی شود.
 • توصیه می شود قبل از عمل جراحی بینی (Nose surgery) با انجام طراحی های کامپیوتری، تصویر کلی و شماتیک از شکل بینی خود بعد از جراحی داشته باشید. این کار میتواند به شما در گرفتن تصمیم منطقی کمک زیادی بکند.
 • توجه داشته باشید طراحی این تصاویر الزاما به معنای صد در صد شبیه شدن بینی شما به این تصاویر بعد از جراحی نیست، اما دیدن این تصاویر باعث شده با دید آگاهانه تری برای جراحی بینی اقدام کنید.
 • در شرایطی که استفاده از این نرم افزار ها امکان پذیر نبود، دیدن نمونه عکس های قبل و بعد از جراحی های قبلی پزشک جراح بسیار کمک کننده خواهد بود.
 • با مطالعه ی بخش”چگونه بینی خود را از نظر زیبایی بررسی کنیم؟” شما میتوانید تحلیل ساده ای از بینی خود داشته باشید و بدانید تغییر در کدام بخش بینی، به زیبایی بیشتر چهره ی شما کمک می کند.
عمل بینی به همراه پروتز
ترکیب جراحی بینی با پروتز چانه

بهترین سن برای انجام جراحی زیبایی بینی


از نظر علمی هنگامی که رشد استخوانهای صورت کامل شده باشد (برای خانم ها در پایان 13 سالگی و در اقایان بعد از 14 سالگی)، جراحی زیبایی بینی قابل انجام است، اما تجربه نشان داده است که بهترین سن برای انجام این عمل بعد از سن 16 سالگی است.

انتخاب جراح بینی


باید توجه داشته باشید انتخاب جراح بینی یکی از انتخاب های مهم در زیبایی شما محسوب می شود چرا که اگر عمل جراحی بینی (جراحی زیبایی بینی) شما رضایت بخش نباشد، تا یکسال نمی توانید کار خاصی انجام دهید و می بایست منتظر بمانید. در صورتیکه دو بار عمل جراحی بینی انجام دادید و باز هم نتیجه عمل رضایت بخش نبود، احتمال اینکه بتوانید برای بار سوم و دفعات بعدی عمل جراحی بینی موفقی داشته باشید ضعیف تر خواهد بود.

در زیر می توانید برای آگاهی بیشتر و همینطور آشنایی با نحوه ی انجام جراحی، فیلم عمل جراحی بینی را مشاهده نمایید.


پاسخگوی سوالات شما از طریق کانال های ارتباطی زیر هستیم:


اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها